Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Yiannis, στις 9 Ιουνίου 2007.

  1. Yiannis

    Yiannis Regular Member

    Με αφορμη καποια προσωπικα επαγγελματικα προβλήματα αναρρωτιέμαι αν
    τελικα η γρηγορη κερδοσκοπια (Αρπαχτές) αποτελει σήμα κατατεθέν και συμβαδίζει
    με την Ελληνική νοοτροπία της εποχής μας.

    ο Καθενας κοιταει την παρτυ του , πως θα κανει αρπαχτες και πως θα κοροϊδεψει τον αλλο
    ολοι στον αγωνα ταχυτητας για το προσκαιρο ευκολο κερδος και κανεις δεν καθεται
    να σκεφτει λιγο ποιο αναλυτικα να δει οτι μεσα απο την συνεργασια μπορει να
    κερδιζει λιγοτερα χρηματα αλλα για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα που μεταφραζεται
    στο τελος σε πολυ μεγαλυτερα κερδη απο τις τυχαιες αρπαχτες εδω και εκει.

    φημιζομαστε εμεις οι ελληνες για αυτην την ιδιοτητα (ο καθενας την παρτυ του)

    καμμια φορα περναμε κατα πολύ ακομα και αυτά τα όρια της κουτοπονηριάς.

    Απο τον ταξιτζη τραμπουκο που θα κοροϊδεψει τον τουριστα μεχρι τα φακελακια των
    γιατρων και εμμεσους ή αμμεσους θρασυτατους εκβιασμους.

    Αλλα λενε επισης πως στις δυσκολες ωρες τοτε ειμαστε ενωμενοι. Και οταν βρισκομαστε
    στο εξωτερικο (που εκει υπαρχει ομαδικο πνευμα) μεγαλουργουμε.

    Αρα ειναι θεμα πολιτιστικό και τοπικό ? ή ενα ποιο GLOBAL φαινομενο...

    Τα ειπα χωρις λογο...ετσι απλα για να ξεθυμανω κατι σαν blog.. μην μπειτε στον
    κοπο να απαντησετε. Ρητορικές ηταν ολες οι ερωτησεις αλλωστε.
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Ειναι και αυτο που λεμε:

    - Κοιτα τι κανει ο αλλος για να γαμησει....

    ( αρπαχτη και αυτο)
     
  3. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Επειδή έχω ζήσει στο εξωτερικό θα έλεγα ότι μόνο στην Ελλάδα γίνεται αυτό και ίσως σε κάποιες τριτοκοσμικές...
    Γιάννη μάθε στην ζωή να μην πατάς πάνω σε άλλους αλλά στα πόδια σου.
    Να ζητάς και να δίνεις βοήθεια όπως και όποτε μπορείς αλλά μην διαιωνίζεις αυτό το πράγμα κι εσύ και όλοι μας.
    Τους ανθρώπους που πατάνε πάνω σε άλλους για διάφορους λόγους, εγώ τους θεωρώ σκουλήκια και τους σιχαίνομαι, φρόντισε να μην γίνεις σαν αυτούς.

    Φιλιά Τάνια  
     
  4. doctorgio

    doctorgio New Member

    βρε παιδια..κ σε αλλες χωρες γινεται αυτο αλλα..οι ανθρωποι ξερουν τους νομους κ κινουνται στα ορια..ενω εδω την ιδια δουλεια την κανουμε καραπαρανομα
     
  5. daf

    daf New Member

    Απάντηση: ΠΡΟΣΚΑΙΡΗ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ

    Θα αναφέρω ένα ρητό το οποίο άκουσα για πρώτη φορά από τα χείλι του προπάππου μου όπου είχα την τιμή να γνωρίσω και μου είχε πει επί λέξη παιδί μου “Αν δεν υπήρχαν οι αφελείς δεν θα υπήρχαν οι απατεώνες”
    Εγώ θα προσθέσω και κάτι ακόμη ότι ο νόμος τις αγοράς λέει “εγώ στραβώνω και πουλώ εσύ βλέπε και αγόραζε”
     
  6. Ναι καλά... λες και στην υπόλοιπη Γη πέραν της Ελλάδος δεν υπάρχουνε απατεώνες.
    Απλά έχουμε αυτή την φήμη των σύγχρονων πειρατών - δεν είν' κακό - για τα υπόλοιπα "πολιτισμένα" κράτη