Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Παρελάσεις

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Iagos, στις 27 Οκτωβρίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Με την ευκαιρια του εορτασμου της 28ης Οκτωβριου απασχολει την καθημερινοτητα πολλων η χρησιμοτητα τους..
    Θα ηθελα τις αποψεις Σ/σας σ αυτο
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Ωχχχ.......

    Καινουριες φωτιες αναβεις....

     
     
  3. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Δεν βλεπω σε τι εξυπηρετουν οι παρελασεις!
    Αν αγαπας την πατριδα σου την αγαπας, την τιμας, κλπ.
    Το να παρελασεις δεν βλεπω τι αποδεικνυει! 
     
  4. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Γενικα ειμαι ουδετερος πανω στο θεμα αυτο. Ουτε τις υποστηριζω ουτε τις πολεμω. Αυτο που δε μου αρεσει ειναι οτι υποστηριζονται κατα κανονα απο τα πλεον συντηριτικα μελη της κοινωνιας μας.

    Οι παρελασεις ειναι μια στρατιωτικη συνηθεια η οποια προεκταθηκε σε πολιτικο επιπεδο σε σκοτεινες για τη χωρα μας πολιτικα εποχες. Για τους συντηριτικους ανθρωπους ετσι εκφραζεται η αγαπη προς την πατριδα τους. Εγω ειμαι συγχρονος ανθρωπος και θα επιθυμουσα εναλλακτικες μορφες εκδηλωσης της αγαπης προς την πατριδα, αν θεωρησω οτι πατριδα μου ειναι η μονο η Ελλαδα και οχι η Ευρωπη ή ολη η γη.

    Νομιζω πως εαν οι πολεμιοι των παρελασεων δεν προτεινουν εναλλακτικες μορφες αποδωσης τιμης στους νεκρους του Β' Παγκοσμιου Πολεμου, και οσο ακομη παραμενουν νωπες οι μνημες, οι παρελασεις εχουν μελλον ακομη.

    Επισης, πρακτικα σκεπτομενος, δεν εχω βρει ακομη πιο πολιτικο κομμα εξουσιας θα αναλαμβανε το πολιτικο κοστος της καταργησης.
     
  5. folha

    folha deja vu

    Re: Απάντηση: Re: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Συμφωνώ απόλυτα.

    Διαφωνώ με την επιβολή της στους μαθητές. Όποιος θέλει να παρελάσει ας παρελάσει, όποιος δεν θέλει, να μην κινδυνεύει με αποβολή.
     
  6. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ

    Δεν ηξερα οτι τα σχολεια προχωρουν σε αντιποινα εναντιον αυτων που δε θελουν να παρελασουν!

    Απαραδεκτο!!!

     
     
  7. Maley

    Maley Contributor

    ..τις παρελασεις-ανεξαρτητως πως και απο που προηλθαν-τις βρηκαμε, παρελασαμε και εμεις και δεν παθαμε τιποτα..αυτοι που το κανουν θεμα ειναι οι γνωστοι κουλτουριαρηδες της πουτσας ..αμα σπασουν καμμια δεκαρια νταμαρια στην Αττικη θα εχουν άλλη άποψη..ετσι που το πανε θα ξεχασουμε και την ιστορια μας..εδω οι πιο πολλοι μαθητες νομιζουν οτι τη 28η Οκτωβρίου γιορταζουμε την ηττα (για τους γαυρους νικη) 4-2 του Ολυμπιακου απο την Ρεάλ..
     
  8. zinnia

    zinnia Contributor


    και το κουρεμα γουλι το βρηκατε, και την ποδια, και το κατηχητικο, και την απαγορευση να βγαινουν οι μαθητες ανευ συνοδιας.

    Θελετε να συνεχιστουν κι αυτα?

    ΥΓ. Η κουλτουρα της πουτσας.. τι ποιητικο..πρωτη φορα τ ακουω και το ομολογω..

    Οσο για το αν παθατε-παθαμε τιποτα , καλυτερα να κοιταξετε μεσα σας/μας και να δειτε/ουμε ποσο ενοχικα ζειτε/ζουμε χωρις χαρα γιατι η χαρα κ ι η απολαυση ειναι πανω απολα αμαρτία.
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    τι να σου απαντησω βρε zinnia μου? ειναι επιχειρηματα αυτα που γραφεις?
     
  10. latexduck

    latexduck Contributor

    Δές που φτάσαμε χάρην αυτών των ψευτοκουλτουριαρέων της πούτσας, πουλάμε τις αξίες μας, τις παραδόσεις μας γιατί? για την ψευδαίσθηση της ελευθερίας μας? Δεν βλέπεις ότι αυτοί βοηθιούνται απο το σύστημα και γίνονται πλουσιότεροι? Δεν βλέπεις ότι αυτοί οι ίδιοι ζητάνε την παρακολούθηση μας απο κάμερες και απο άλλα "μέσα"?Δεν βλέπεις ότι προσπαθούν να φτιάξουν ένα μαντρί με πρόβατα που είναι όλα ίδια άσπρα και χοντρά αλλα έχουν να αναδείξουν μόνο το πλούσιο μαλλί τους? Είναι φυλακισμένα και το μόνο που προσμένουν είναι η σφαγή τους... Ε λοιπόν ΟΧΙ Ελλάδα είναι οι παρελάσεις είναι η ιστορία είναι η διατροφή μας (που προσπαθούν να επέμβουν και εκεί) είναι και η Θρησκεία μας είναι η μαγκιά μας! και αν τους βαστάει ας τολμήσουν να μιλήσουν για την κατάργηση της γιορτής του πολυτεχνείου! Τους έχει πετάξει το σύστημα έξω...
    Τώρα θα μου πείς είσαι στο BDSM κάνεις ότι κάνεις και έχεις τέτοιες απόψεις? Η απάντηση μου είναι ότι αυτοί θέλουν να φυλακίσουν την ψυχή μου... όμως τα δεσμά της συντρόφου μου το μόνο που φυλακίζουν είναι το σώμα μου...
     
  11. DocHeart

    DocHeart Δυσνόητα Ευνόητος

    Συμπεραίνω από τα λεγόμενά σου οτι πιστεύεις πως οι παρελάσεις είναι χρήσιμες για τη διατήρηση της ιστορικής μνήμης. Από την άλλη, αναγνωρίζεις την αμάθεια της νεολαίας μας σε πράγματα που έχουν να κάνουν με την ιστοριά μας.

    Επειδή ένα άσπρο πουκάμισο και ένα μαύρο παντελόνι δεν δίδαξαν ποτέ κανέναν ιστορία, σου προτείνω λιγότερο θυμό, ηπιότερους χαρακτηρισμούς και περισσότερο διάβασμα.

    Αν ακολουθήσεις τη συμβουλή μου, θα διαπιστώσεις οτι οι μαθητικές παρελάσεις έχαιραν ιδιαίτερης λάμψης σε πολλά ολοκληρωτικά καθεστώτα, με λαμπρότερο παράδειγμα τη Ναζιστική Hitler-Jugend, η οποία στρατολογούσε παιδιά από 14 μέχρι 17 ετών. Mε τις εντυπωσιακές παρελάσεις της Hitler-Jugend σε προσκαλώ να συγκρίνεις αυτές της China Youth Daily - Κινέζικη εφημερίδα εθνικής εμβέλειας προσκείμενη στο κυβερνών κομμουνιστικό καθεστώς (αξιοσημείωτο είναι οτι ακόμα και αυτές άρχισαν να αραιώνουν προ δεκαετίας όταν η χώρα άρχισε να κάνει μικρά εκσυγχρονιστικά βήματα). Στην Αμερική ασχολoύνται ένθερμα με μαθητικές παρελάσεις η American Cadet Alliance και η οργάνωση της νεολαίας των Ευαγγελιστών Youth for Christ. Οι δύο αυτές Αμερικάνικες οργανώσεις ενεργούν ως "παρατηρητές" όποτε και όπου εκδηλώνονται μαζικές διαμαρτυρίες, και χρηματοδοτούνται αδρά από την παρούσα Αμερικανική κυβέρνηση. Στην κομμουνιστική Ρουμανία, η νεολαία του Γκεοργκίου (και μετέπειτα του Τσαουσέσκου) αγαπούσε και αυτή να παρελαύνει επιδεικνύοντας πόσο πειθαρχημένη ήταν, χωρίς να παραλείψει να στείλει 6,000 παιδιά για να εργαστούν στην εκσκαφή του καναλιού Δούναβη - Μαύρης Θάλασσας (έργο που ήταν απλώς πρόφαση για την κατασκευή εργατικών φυλακών βασισμένων στο μοντέλο του Σοβιετικού γκούλαγκ). Επιστρέφοντας στην εποχή μας, παιδιά στρατολογούνται και εκπαιδεύονται και από τις φανταμενταλιστικές ισλαμικές οργανώσεις τύπου Ταλιμπάν.

    Σε προκαλώ να κατανοήσεις και να σκεφθείς την ασχήμια της παιδικής στρατιωτικοποίησης σε όλα τα επίπεδά της. Ειδικά στη χώρα μας, οπου οι παρελάσεις αυτές γίνονται από πλαδαρά, αμαθή, χωρίς φιλοδοξίες και χωρίς ιδεολογία παιδιά, η ασχήμια αυτή πολλαπλασιάζεται και αποκτά χαρακτήρα κωμικό και γκροτέσκο.

    Χαιρετισμούς,
    DocHeart
     
  12. Stylianos

    Stylianos Regular Member

    Οι παρελασεις εχουν ως κυριο σκοπο την τονωση του εθνικου φρονηματος. Φυσικα σε πολλους σημερα αυτο δε λεει κατι. Ποιο εθνικο φρονημα και αηδιες λενε ολοι οι αναρχοαυτονομοι, ψευτοκουλτουριαρηδες, ψευτοπροοδευτικοι κλπ
    Στο Ρουρ το 1889, εγινε μια μαχη μεταξυ Γερμανιας και Γαλλιας με νικητρια τη Γερμανια. Ο καγκελαριος της Γερμανιας Βισμαρκ, ζητησε να του δοθει μια εκθεση που θα περιεγραφε τα αιτια της νικης. Η απαντηση των επιτελων του ηταν λακωνικη "Οφειλουμε τη νικη μας στο Γερμανο δασκαλο". Ο δασκαλος και το σχολειο τονωνουν το εθνικο φρονημα.

    Συμφωνω με οσα λες αλλα η λυση ειναι να μαθουν τα παιδια ιστορια. Δεν φταιει σε τιποτα ο θεσμος της παρελασης. Στο στρατο πανω κατω η ιδια κατασταση ειναι: ολοι μετρανε μερες, ολοι βαριουνται και ολοι κωμικοποιουν το στρατο. Μηπως να τον καταργησουμε? Αυτη ειναι η λυση?
     
    Last edited: 27 Οκτωβρίου 2007
Thread Status:
Not open for further replies.