Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Περιοδικό Domina;;;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος sub20, στις 21 Ιουλίου 2005.

Tags:
  1. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Θέλω κι εγώ τέτοιο περιοδικόοοοοο



    Ρε παιδιά; αν κάνουμε ομαδική συνδρομή για ένα χρόνο ας πούμε δεν θα μας κάνει έκπτωση;
     
  2. Master_Spiler

    Master_Spiler Contributor

    Νομίζω όλοι το θέλουμε sakiss3000...
     
  3. Kapritsio

    Kapritsio New Member

    Νομιζω οτι χρειαζεται ψυχραιμια το ολο θεμα !!! Ενταξει ειπαμε, καλη προσπαθεια το περιοδικο αυτο για τον ελληνικο χωρο, κτλ κτλ ... αλλα μην κανουμε ετσι και σαν λιγουρια  
    Στο φιναλε, τωρα με την χρηση του Ιντερνετ, βρισκουμε υλικο και θεματα για τον χωρο μας, απειρως περισσοτερα απο ενα περιοδικο, οσο καλο και να ειναι αυτο. Να μην ειχαμε το διαδικτυο, να καταλαβω ολο αυτον τον πανικο, αλλα εμεις που ειμαστε απο τους τυχερους/ρες και το εχουμε, δεν αρμοζει νομιζω τετοια "πεινα"  
     
  4. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Καλέ μια κουβέντα είπαμεεεε...
     
  5. fata_morgana

    fata_morgana Regular Member

    ενταξει δε νομιζω να κανουμε σα ληγουρια επειδη θελουμε να υποστηριξουμε τη ΜΙΑ και μοναδικη προσπαθεια δημοσιοποιησης του χωρου μας προς τον εξω κοσμο.κι επιτελους ΝΑΙ δεν ειμαστε ανωμαλοι απλα διαφορετικοι.για πρωτη φορα ας κανουμε μια προσπαθεια να ενωθουμε κε οχι να κατακρινουμε απλα και μονο επειδη η εναρξη δεν ηταν δικη μας ιδεα αλλα καποιου αλλου:neut:
     
  6. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Ο εκδότης σκέφτεται την επανέκδοση του πρώτου τεύχους και επίσης ετοιμάζει την διανομή εκτός Αθηνών οπότε θα έχουμε την ευκαιρία να το προμηθευτούμε με μεγαλύτερη ευκολία.
     
  7. leopoldos

    leopoldos Regular Member

    Το ξαναλέω, ετούτη τη φορά από αυτό το βήμα, νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν αυτή την προσπάθεια (όπως μπορεί ο καθένας). Ακούει κάποιος;
     
  8. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Τι να βοηθήσουμε; Αν αρέσει το περιοδικό θα κάνει πωλήσεις αν δεν αρέσει δεν θα κάνει. Μια βοήθεια πάντως για προσπάθεια δημοσιοποίησης του χώρου μπορεί να ήταν επαφή όσων θέλουν με το περιοδικό για συνεντεύξεις.
     
  9. arseniki_kamariera

    arseniki_kamariera New Member

    Παιδιά γεια σας. Με λένε Γιώργο και είμαι γνωστός σε κάποιους από το irc ως arseniki_kamariera. Είμαι ο εκδότης του περιοδικού DOMINA. Ήθελα εδώ και καιρό να μπω στο community να συνδιαλλαγώ μαζί σας, αλλά δεν τα κατάφερνα καθώς οι σχέσεις μου με το ιντερνετ είναι περίπου όπως των περισσοτέρων σας με τα διαστημόπλοια.
    Ακουσα, επί το ακριβέστερον διάβασα, τα σχόλιά σας για το DOMINA και μπορώ να πω ότι συμφωνώ με όλους σας. Δεν το λέω με διάθεση να σας ικανοποιήσω, αλλά καλώς ή κακώς έχετε όλοι δίκιο. Και όσοι το βρήκατε καλό και όσοι βρήκατε πως μπορεί να γίνει καλύτερο. Αλλά το πιο μεγάλο δίκαιο το είχαν όσοι ...δεν το σχολίασαν γιατί δεν το έχουν δει! Ας ξεκινήσω με αυτούς.
    Το περιοδικό κυκλοφόρησε στις αρχές Ιουλίου στην Αθήνα με τιράζ 5.000 τεύχη. Δυστυχώς δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να κυκλοφορήσω περισσότερα τεύχη. Δεν είχα την δυνατότητα να το κάνω με μεγαλύτερο σχήμα. Δεν είχα τη δυνατότητα να τυπώσω περισσότερες σελίδες. Δεν είχα δυνατότητα να το διαφημίσω. Ο λόγος απλός και εύκολα κατανοητός. Δεν είμαι ο Λαμπράκης, ο Μπόμπολας, ο Κουρής, ο Αλαφούζος, ο Κωστόπουλος. Δεν είμαι δηλαδή μεγαλοεκδότης. Το περιοδικό το έβγαλα με το υστέρημά μου και μου κόστισε αρκετά. Δεν είχα δυνατότητα να κάνω κάτι περισσότερο. Επί του παρόντος. Από το πόσο καλά θα πάει θα εξαρτηθεί το μέλλον του. Αν θα μείωνουν αυτές οι σελίδες, αν θα γίνουν περισσότερες, αν θα, αν θα, αν θα...
    Τύπωσα λοιπόν 5000 τεύχη, όταν η Αθήνα έχει 6-7000 σημεία πώλησης. Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια περίπτερα δεν πήγε καθόλου και σε άλλα πήγαν 1-2 ή τρία το πολύ τεύχη. Δεν ήξερα τι γίνεται. Τώρα μαθαίνω. Σιγά σιγά και πληρώνοντας. Στο δεύτερο τεύχος, που θα κυκλοφορήσει αρχές Οκτώβρη, τα πράματα θα είναι καλύτερα. Θα το πάω σε λιγότερα σημεία πώλησης και τα περισσότερα από αυτά θα ανακοινωθούν ενώ όποιος ρωτά θα μπορώ να του λέω που να πάει συγκεκριμένα.
    Παρεμπιπτόντως, το πρώτο τέυχος, όποιος το θέλει μπορεί να το βρει αρκεί να τηλεφωνήσει στο 210-51.47.251. Εκεί θα του πουν που να πάει και πότε.
    Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για την περιφέρεια (προτιμώ αυτή τη λέξη από τη λέξη επαρχία). Το δεύτερο τεύχος, θα κυκλοφορήσει εκτός Αθηνών το Νοέμβριο και από εκεί και μετά θα κυκλοφορεί κάθε μήνα.
    Σε ό,τι αφορά τα της ύλης έχουν δίκαιο όσοι υποστηρίζουν πως "εντάξει, καλό, αλλά θέλει βελτίωση". Ενδεχομένως έτσι θα είναι και το δεύτερο τεύχος, ίσως και το τρίτο. Αλλά όσο πάει θα βελτιωνόμαστε και σε αυτό ποντάρω και στην δική σας βοήθεια. Δεν είμαι δημοσιογράφος, δεν είμαι συγγραφέας ή σεναριογράφος. Δεν ειμαι art director. Απλώς πήρα το ρίσκο (και πιστέψτε με δεν έχω κοιμηθεί αρκετά βράδια εξαιτίας αυτού, γιατί δεν έχω συνηθίσει να κόβω επιταγές που δεν ξέρω αν θα είμαι σε θέση να πληρώσω) να βγάλω ένα περιοδικό αναγνωρίζοντας ως άνθρωπος που είναι στο BDSM πολλά χρόνια πως είναι αμαρτία να μην έοχυμε το δικό μας περιοδικό όταν υπάρχει περιοδικό για τα πάντα.
    Ως εκ τούτου η βοήθειά σας θα είναι πολύτιμη. Άρθρα, φωτογραφίες ιδέες, προτασεις, όλα είναι ευπρόσδεκτα. Οι γνώμες σας επίσης.
    Θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίατερα με την ευκαιρία την SMART LADY με την οποία δεν γνωριζόμουν, όμως έτυχε να γνωριστώ, τις έδειξα το περιοδικό και ενθουσιάστηκε. Όχι τόσο με το περιεχόμενο (ο kapritsio έχει δίκιο όταν λέει πως στο Internet βρίσκει κανείς καλύτερα πράγματα, αλλά να μην ξεχνά πως στο internet γραφουν μερικά εκατομμύρια άνθρωποι ενώ στο DOMINA ένας), όσο με την ιδέα να υπάρχει ένα περιοδικό που να μας εκφράζει και να βοηθήσει να βγει απο πάνω μας σε μερικά χρόνια η στάμπα των περιθωριακών και των ανώμαλων. Γι' αυτό άλλωστε, όπως θα είδατε, τα εξώφυλλα του περιοδικού κάνουμε προσπάθεια να είναι όσο γίνεται περισσότερο απλά χωρίς ακρότητες (lickfeet, spitting, pising, strap on κλπ.). Για να σηματοδοτούν μια πορεία και να εξιτάρουν χωρίς να σοκάρουν. Το είπε πολύ ωραία και γλαφυρά η fata_morgana, που σμείωσε ότι "...ενταξει δε νομιζω να κανουμε σα ληγουρια επειδη θελουμε να υποστηριξουμε τη ΜΙΑ και μοναδικη προσπαθεια δημοσιοποιησης του χωρου μας προς τον εξω κοσμο. κι επιτελους ΝΑΙ δεν ειμαστε ανωμαλοι απλα διαφορετικοι.για πρωτη φορα ας κανουμε μια προσπαθεια να ενωθουμε κε οχι να κατακρινουμε...". Είναι ίσως και η ευκαιρία μας να βγούμε από το internet και να μπουμε στο φως της ημέρας. Και που ξέρετε, ίσως, όταν μας δει η γειτόνισα να το διαβάζουμε να βγάλουμε την κρυμένη Αφέντρα από μέσα Της και να σωθούμε.
    Θέλω να πως επίσης στον kapritsio ότι καλώς ή κακώς, κάποιοι είναι λιγούρηδες (με την καλή έννοια). Δεν μπαίνουν όλοι οι Έλληνες στο internet. Δεν ξέρυν όλοι to greekbdsmcommunity. Δεν ξέρουν όλοι το ιrc.Υπάρχουν και εκείνοι στον χώρο του BDSM, που όταν τους πει ο γιος του "αγόρασε μου ένα ποντίκι", πάνε σε ένα pet shop και αγοράζουν ...χαμστερακι. Είναι και αυτοί στον χώρο όμως. Θα τους πετάξουμε; Έχουμε, θαρρώ, υποχρέωση, kapritsio, να συμπεριλάβουμε και αυτούς. Το περιοδικό πρέπει να είναι και για αυτούς. Με τις φωτό του, τις ιστορίες του και όλα εκείνα τα ...λιγουροειδή. Αλλά φυσικά πρέπει να είναι και το άλλο, το σοβαρό. Εκεί περιμένω να με βοηθήσετε...
    Περιμένω νέα σας στο periodikodomina@yahoo.gr αλλά και ό,τι άλλο νομίζετε πως είναι άξιο να δημοσιευτεί.
    Y.Γ. leopoldos ειλικρινά λυπάμαι αν δεν απαντησα στο mail σου. Έχω απαντήσει σε όλα όσα έχω λαβει -και είναι μερικές δεκάδες. Αρκετοί μάλιστα με ευχαριστούσαν επειδή απαντούσα αμέσως. Ίσως το δικό σου μου διέφυγε. Αν θες σε παρακαλώ στείλε μου εκ νέου ένα mail και θα λάβεις απάντηση.
    Nα είστε καλά...

    Διατελώ μεθ' υπολήψεως (όπως συνηθιζουν να λένε)
    arseniki_kamariera
     
  10. arseniki_kamariera

    arseniki_kamariera New Member

    το νέο εξώφυλλο του DOMINA
     
  11. arseniki_kamariera

    arseniki_kamariera New Member

    Με θλίψη ειλικρινή διάβασα μερικά αρνητικά σχόλια για το περιοδικό στο IRC από τους Liberanimus και Viper^away. Η θλίψη δέν αφορά το γεγονός πως κριτικάρουν αρνητικά το περιοδικό, όπως έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν, αλλά πως από το πρώτο κιόλας τεύχος έχουν βγάλει τα συμπεράσματά τους. Για παράδειγμα ο Viper έχει κολλήσει στο γεγονός πως το περιοδικό, όπως πιστεύει, υποστηρίζει τις PRO DOMME. Από που βγαίνε άραγε αυτό το συμπέρασμα; Επειδή είπαμε στο πρώτο τεύχος σε ένα θέμα ότι υπάρχουν τρία club που λειτουργούν Prive; Μα αυτο είναι μια πραγματικότητα. Δεν θα αλλάξει τίποτε είτε το γράψει το περιοδικό είτε οχι. Δεύτερον σε καμία περίπτωση δεν αναφέρονται είτε διευθύνσεις είτε τηλέφωνα. Σε επανειλλημενες ενοχλήσεις που μου έχουν γίνει, να αναφέρω που είναι αυτά τα club δεν έχω δώσει απάντηση. Αν υπάρχει κάποιος στον οποίο να είπα που είναι αυτά τα club να βγει και να το πει. Πως λοιπόν προβάλλω τα club αν δεν αναφέρω που είναι αλλά απλώς ότι υπάρχουν;
    Αλλά κι αν ακόμα τα αναφέρω ότι υπάρχουν ποιο είναι το πρόβλημα; Διαφωνεί κανείς πως όλα πρέπει να αναφέρονται; Τόσο τραγικό είναι να ξέρουμε όλοι τι γίνεται στον χώρο του BDSM σε επαγγελματικό έστω επίπεδο; Ποιο είναι δηλαδή το τόσο σοβαρό πρόβλημα που δημιουργείται; Ή μήπως είναι τόσο αναπτυγμενο το κίνημα του BDSM στην Ελλάδα ώστε κάνουμε χαλάστρα; Ποια είναι άραγε τα αρνητικά πρότυπα και οι αρνητικές εντυπώσεις που δημιουργούνται; Ποιες είναι οι υγιείς; Μήπως αλήθεια την γνώση την έχουν αποκλεισιτκά ο Liberanimus και ο Viper^away; Και σε τελική ανάλυση το ξεναλέω: Είμαστε μόνο στο πρώτο τεύχος. Αφήστε να περάσει ο χρόνος, που είναι κριτής κι αν μετά από 4-5 τεύχη έχετε την ίδια εικόνα ξαναμιλάμε.
    Σε ό,τι αφορά το περιεχόμενο του περιοδικού είπα και νωρίτερα σε άλλο Post στον kapritsio ότι καλώς ή κακώς υπάρχουν και "λιγούρηδες" (ο όρος δεν μου αρέσει αλλά είναι εύκολα κατανοητός για' αυτό και τοξν χρησιμοποιώ) -όχι μόνον "ψαγμένοι", αν υποθέσουμε ότι υπάρχουν τέτοιοι.
    Θεωρώ πως αμφότεροι οι δυο καλοί μας φίλοι έχουν ενοχληθεί γιατί κάποιος άλλος τους πρόλαβε και έκανε κάτι που ήθελαν να κάνουν οι ίδιοι. Αν θέλουν να μπουν στην ίδια δοκιμασία καλώς να ορίσουν. Ας έχουν, όμως καβάτζα ένα δεύτερο στομάχι. Από μυαλοπώληδες και μάγκες εκ του ασφαλούς έχουμε χορτάσει. Ας βγάλουν ένα τεύχος, ας ματώσουν οικονομικά και μετά ας κάνουν υψηλή κριτική.
    Θλίβομαι ειδικά για τον Viper^away. Πίστευα πως ήταν άντρας και πως όταν μου έλεγε πως θα βοηθήσει το περιοδικό, (και μάλιστα όχι με το αζημίωτο) το εννοούσε. Όχι ότι θα κρυβόταν πίσω από ένα άλλο nick για να του κάνει επίθεση. Ελπίζω να μην χρειαστεί να επανέλθω. Για την ώρα αυτά. Κρατάω επίσης τα μηνύματα των πολλών καλών φίλων που έοχυν σταλεί στο mail του DOMINA
     
  12. sakiss3000

    sakiss3000 Regular Member

    Και τι πειράζει που αναφέρεται η ύπαρξη των club στο περιοδικό; και τι θα πείραζε αν αναφέρονταν και οι διευθύνσεις τους; Δεν πειράζει θα συνηθιστούν κι αυτά όπως έχουν συνηθιστεί τα συνηθισμένα πορνεία.