Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lasia, στις 29 Δεκεμβρίου 2006.

  1. Astir

    Astir Guest

    Απάντηση: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    Ας μην ανάγουμαι το κάθε τί, στην πλατφόρμα του bdsm.
    Ο εγωισμός είναι εγωισμός και δεν είναι ούτε πολλών ειδών, ούτε "καλός" και "κακός".
    Επίσης δεν έχει να κάνει σε καμία περίπτωση με την υπερίσχυση του ΕΓΩ του κυρίαρχου έναντι του αντίστοιχου ΕΓΩ του υποτακτικού.
    Εκτός βέβαια από όσους ψάχνουν άλλοθι για στιγνές, βάναυσες και απάνθρωπες συμπεριφορές.
    Γι αυτούς που ασελγούν πάνω στην ψυχή και στο σώμα του υποτακτικού τους.
    Αλλά θεωρώ πως αυτοί δεν έχουν θέση σε καμία bdsm κοινότητα.

    Α.
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    well είναι καλό να έχεις εγωισμός για τον εαυτό σου, σε βοηθά να πάρεις αποφάσεις και να έχεις τόλμη στη ζωή,να μπορείς να διεκδικείς αυτά που σου αξίζουν
    είναι όμως λάθος να είσαι εγωιστής προς τους άλλους..

    άποψη μου αυτά.
     
  3. Astir

    Astir Guest

    Απάντηση: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    Είναι διαφορετικό να πιστεύεις στον εαυτό σου, blindfold, κάτι που είναι και ζητούμενο μάλιστα κι όχι απλά αποδεκτό, κι είναι εντελώς άλλο πράγμα ο εγωισμός.
    Τον εγωισμό κατακρίνω και απορρίπτω και όχι την όποια πίστη στο άτομό μου, έστω κι αν αυτή είναι σε μεγαλύτερο βαθμό απ' ότι της αναλογεί.

    Α.
     
  4. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    Δεν εχω εγωισμο, εχω ομως μεγαλο πεισμα, ιδικα οταν βαζω καποιους στοχους, και θελω να τους πετυχω.
     
  5. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Πιστευεται οτι ο εγωισμος ειναι ελαττωμα;

    Μερικοι ανθρωποι, κανουν το κακο για εγωιστικους λογους, κι οχι απο αγαπη για το κακο.
     
  6. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Είμαι αρκετά εγωϊστρια όσο και πεισματάρα.
    Ο πρώην μου μου έκανε συχνά πυκνά παράπονα γιατί λέει δεν του ζητούσα συγγνώμη ποτέ.
    Πως είναι δυνατόν να ζητήσω όταν ξέρω ότι έχω δίκιο;
    Με τα χρόνια έμαθα και συγγνώμη να ζητώ όταν πρέπει και να παραδέχομαι τα λάθη μου όταν έχω κάνει.
     
  7. apeirosprothimos

    apeirosprothimos Regular Member

    Όπως όλα τα νομίσματα έτσι και ο εγωισμός έχει δύο όψεις,
    αν στην ικανοποίηση του εγώ μας συμπεριλαμβάνεται το εμείς, τότε γευόμαστε ευτυχία, αν όχι τότε βιώνουμε μοναξιά....