Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πλινθοι και κεραμοι, τα υπόλοιπα εννοούνται.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Alpha Wolf, στις 31 Ιουλίου 2019.

  1. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Like!
     
     
  2. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Δεν έχει κάθε πρόβλημα διαθέσιμη λύση σε δεδομένο χρονικό σημείο εστίασης.

    10. Δύνανται να υπάρξουν πλείονες λύσεις διαβαθμισμένης βραχυπρόθεσμης, μεσοπρόθεσμης ή μακροπρόθεσμης αποτελεσματικότητας για ένα πρόβλημα, αναλόγως του κόστους που επιλέγεται να αναληφθεί.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    1. Τετραγώνισε κύκλο μόνο με κανόνα και διαβήτη.
    2. Δεδομένου κύβου κατασκεύασε κύβο με διπλάσιο όγκο μόνο με χρήση κανόνα και διαβήτη.
    3. Βρες ένα σύνολο με πληθάριθμο μεγαλύτερο αυτού των φυσικών αριθμών αλλά μικρότερο αυτού των πραγματικών αριθμών.

    Έχεις άπειρο χρόνο.
     
  4. AlexanderV

    AlexanderV Contributor

    Επαναλαμβάνω:

    Μετά εσύ θα μου πεις πως ό,τι δεν έχει απάντηση κόβεται με το ξυράφι του Όκκαμ, εγώ θα σου πω πως με αυτό το σκεπτικό κανείς δε θα έμπαινε στη διαδικασία να βρει απαντήσεις (και σίγουρα όχι ο Perelman, ως το πιο πρόσφατο παράδειγμα). Στη συνέχεια θα μου αναφέρεις κάποια από τα προβλήματα του Hilbert που αποδείχθηκαν αδύνατο να επιλυθούν, εγώ με τη σειρά μου θα αντιδιαστείλω τη θέση πως αποδεικνύονται αδύνατα υπό τις συγκεκριμένες και καθορισμένες συνθήκες που τίθενται από το πρόβλημα. Μεσούσης της ανταλλαγής απόψεων θα ανέφερα, όλως τυχαίως και καθόλου προσχεδιασμένα, πως ένα από τα βασικά άλυτα προβλήματα στα μαθηματικά Φυσικής είναι και η απόδειξη του άλυτου των προβλημάτων που θεωρούνται άλυτα...

    Και κάπου εκεί, πάλι όλως τυχαίως και καθόλου προσχεδιασμένα (είναι άλλωστε γνωστό στα μέλη του φόρουμ που διαβάζουν τι γράφω πως είμαι ένα αυθόρμητο πλάσμα που δε μελετάει ιδιαιτέρως τις λέξεις που θα χρησιμοποιήσει και το timing που θα επιλέξει...), και πάνω που θα φτάναμε τη συζήτηση σε επίπεδο καφετέριας στην Πολιτεία ένα ανοιξιάτικο μεσημεριανό, θα σου πετούσα casualy την πρόταση να ψηθείς να διερευνήσουμε από κοινού το 18ο πρόβλημα του Smale...
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Το ότι κάθε συνεπές σύστημα που περιλαμβάνει τους φυσικούς δεν είναι πλήρες είναι πρόβλημα που έχει απαντηθεί με δύο λέξεις: tough luck.

    Αυτό γεννάει ακόμα ένα μεγαλύτερο πρόβλημα: Να προσπαθήσεις να λύσεις ένα πρόβλημα χωρίς καν να ξέρεις αν υπάρχει λύση.

    Ή έτσι λέει το common sense.

    Και πέφτει έξω.

    Γιατί αν ένα πρόβλημα αποδειχθεί άλυτο απλά σταματάς να ασχολείσαι μαζί του και πάπαλα.

    Αυτό είναι μεγαλύτερο πρόβλημα.
     
  6. tithon

    tithon Contributor

    αν ένα πρόβλημα δεν έχει λύση, δεν είναι πρόβλημα. πάπαλα.

    αν κάτι, ένα φαινόμενο, ένα χαρακτηριστικό, ένα δεδομένο, κατανοείται (γίνεται αντιληπτό) ως πρόβλημα, ενώ δεν έχει λύση, τότε η κατανόησή του είναι μιά εξιδανίκευση (με άλλα λόγια, πρόβλημα - θεραπεύεται).

    η αντίληψη των πραγμάτων ως προβλημάτων είναι πρόβλημα.  
     
  7. MindFeeder

    MindFeeder Η ζωή Μου, να το ξέρεις, είναι επικηρυγμένη. Contributor

    1. (Η λύση κάθε προβλήματος ανάγεται στην εύρεση του ατόμου που θα στο λύσει.)

    Λαμβάνοντας ως δεδομένη τη διατύπωση ενός προβλήματος, η λύση δεν ανάγεται στο άτομο, αλλά στην μέθοδο που αυτό θα χρησιμοποιήσει.
    Συγκεκριμένα, όλα βασίζονται στους περιορισμούς και τις υποθέσεις (limitations, assumptions) που θα χρησιμοποιήσει ο λύτης.

    2. (Κάθε πρόβλημα δεν έχει λύση αλλά κάθε λύση έχει ένα πρόβλημα.)

    Κάθε λύση δεν έχει, αλλά αντιστοιχεί σε ένα πρόβλημα. Κι αυτό συμβαίνει γιατί κάθε πρόβλημα έχει:
    Μία (μοναδική), καμία, πεπερασμένες ή άπειρες λύσεις.

    3. (Αν το μόνο σου εργαλείο είναι ένα σφυρί τότε όλα γύρω σου φαίνονται σαν πρόκες.)

    Η λύση ενός προβλήματος είναι θέμα επιλογής μεθόδου (και όχι εργαλείου).
    Στο πρόβλημα (ερώτημα) του πως θα στηρίξω ένα ράφι, εκτός από το κάρφωμα: (σφυρί+πρόκες), υπάρχει και το βίδωμα: (κατσαβίδι+βίδες), το κόλλημα: (με χρήση κόλλας), η στερέωση (ακουμπάει σε κάποιο άλλο ράφι), κλπ.

    4. (Κάθε λύση δημιουργεί ένα νέο πρόβλημα.)

    Όχι απαραίτητα. Νέα προβλήματα διατυπώνονται όταν αλλάζουν οι περιορισμοί και οι υποθέσεις που χρησιμοποιεί ένα πρόβλημα, άσχετα αν αυτό έχει λυθεί ή όχι.
    Ακριβώς αυτό κάνουν όσοι ασχολούνται με την έρευνα.

    5. (Οι καλύτερες λύσεις έχουν εφαρμογές σε περισσότερα του ενός προβλήματα.)

    Οι μέθοδοι έχουν εφαρμογές σε παραπάνω από ένα προβλήματα, όχι οι λύσεις.

    6. (Η μετάθεση του προβλήματος είναι και αυτή πρόβλημα.)

    Εξαρτάται πόσο σημαντικό είναι το πρόβλημα. Κάποιες φορές η μετάθεση του προβλήματος είναι η βέλτιστη λύση.

    7. (Ποτέ μη δημιουργείς πρόβλημα που δεν μπορείς να λύσεις ή να το φορτώσεις σε κάποιον άλλον που μπορεί να το λυσει.)

    Σε μια ομάδα, η συνεργασία προϋποθέτει πως τα προβλήματα επιμερίζονται αναλόγως των ικανοτήτων των ατόμων αυτής. Ο δίκαιος (αναλογικός) επιμερισμός των προβλημάτων είναι ευθύνη του προϊσταμένου της ομάδας.

    8. (Το σφαλειν είναι ανθρώπινο, το φορτώνειν σε άλλους είναι ανθρωπινότερο.)

    Ο δίκαιος (αναλογικός) επιμερισμός των προβλημάτων είναι ευθύνη του προϊσταμένου της ομάδας.

    9. (Ο project manager έχει ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση.)

    Ο project manager έχει την ευθύνη να προβλέπει (το δυνατόν να προλαμβάνει) τα όποια προβλήματα, και εάν αυτά προκύψουν να τα διαχειριστεί επιμερίζοντάς τα κατάλληλα μεταξύ των ατόμων της ομάδας του έργου.
    Αν είναι να τα δημιουργεί ο ίδιος ...
     
  8. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Two are whistling    

    and three are dancing...      
     
  9. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

  10. Xarhs

    Xarhs Hard limits: Μπουζούκια, Δράκοι και Μονόκεροι

    Και εγώ ααα έχει ακόμα νερό.... γκλουπ γκλουπ... ααααα την δροσιά του να χεις!  

    ... χμμμ άραγε πόσο πλίνθος είμαι;
     
  11. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    μια χαρα εισαι, βρε. Πλινθοι ειναι αλλοι, μιλαμε για κ... κεραμους !

     
     
  12. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.