Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πνεύμα

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 1 Δεκεμβρίου 2008.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    ακούω συχνά την λέξη "πνεύμα" "πνευματική ανάπτυξη" "πνευματική ανωτερότητα" ή και πιο απλά "επίπεδο".
    τι σημαίνει για σας ?ένας ορισμός ίσως όλου αυτού?σίγουρα έχω μία άποψη όπως επίσης έχω και μεγάλη ιδέα για το δικό μου πνευματικό επίπεδο!!!
    Άραγε σχέσεις με χαρακτήρα bdsm θα μπορούσαν να προοδεύσουν το άτομο?
     
  2. Θεωρείς ότι υπάρχει συνάφεια μεταξύ bdsm και πνευματικού επιπέδου; Αν ναι, ως προς τι; Ως προς το status;
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Πνεύμα

    Στη δική περίπτωση δε συμβαίνει κάτι τέτοιο - μέχρι τώρα είχε να κάνει καθαρά με σεξουαλική απόλαυση. Ωστόσο έκτιμώ από τα γραφόμενα πολλών ότι γι αυτούς το bdsm αποτελεί ένα δρόμο επαφής με τον εαυτό τους(πνευματικό δρόμο ίσως?).Αυτό είναι κάτι που το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον
    Δε ξέρω αν σε κάλυψα-θάμουν ευτυχής να ακούσω και την άποψη σου στο ερωτημά μου

    Υ.Γ. Έχουν έρθει στιγμές που αφήνοντας τον έλενχο-ξεπερνόντας τους φόβους μου-τον εαυτό μου αν το θες, έχω νιώσει υπέροχα(μια αίσθηση απελευθέρωσης).Το πιστεύω ότι μέσα απ αυτή τη διαδικασία θα μπορούσε κανεις να πάει...ενα βήμα πιο πέρα
     
  4. Όπως σε κάθε είδους σχέση, δίνεις και παίρνεις. Άλλοτε περισσότερα, άλλοτε λιγότερα. Είναι στην κρίση του καθενός να επιλέξει από τον άλλο τα στοιχεία εκείνα που θα τον βελτιώσουν ως άτομο.
     
  5. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Πνεύμα

    Και τι εστίν πνεύμα?