Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πολυγαμία / Μονογαμία

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM & Πολυγαμία' που ξεκίνησε από το μέλος DreamMaster, στις 23 Δεκεμβρίου 2005.

  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Μάλλον κάτι Εχεις μπλέξει.

    Πολυγαμία μέσα σε Ντι/ες ή και πολυερωτια μέσα σε Ντι/ες γιατί να σημαίνει πολυ υποτακτικοτητα? Εκτος αν εσύ η ίδια συνδέεις το σεξ με την Κυριαρχία που εκεί...τι να πω, δεν θα πω.
     
  2. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Αυτό ναι είναι κάτι που με εκφράζει καθότι ούσα πολυγαμική με παρτενέρ μαζοχιστές, επιθυμώ μονογαμία στο υ.
    Κι επειδή συνήθως συζητιέται το αντίστροφο, παραπέμπω σε παλαιότερο νήμα μου...
    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Αντιστάσεις-στη-μονογαμία-του-υ.64986/
     
  3. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Εγώ δεν μίλησα για πολυ-υποτακτικότητα. Μίλησα για εμένα και που δίνω εγώ την υποταγή μου και ό,τι αυτό συνεπάγεται. Στην προκειμένη αυτό που συνεπάγεται είναι και το σεξ με τον Κ μου, το οποίο τουλάχιστον εγώ δεν το βλέπω αποκομμένα από την σχέση, πάει λίγο πακέτο δε νομίζεις;
     
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Με μπερδεύεις.

    Λες. Εγω την υποταγή μου τη δίνω σε εναν. Που συμφωνώ.

    Μιλάμε όμως για πολυγαμια, αρααα για κάποιο λόγο το αναφέρεις.

    Λες δεν μιλάω για πολυ υποτακτικοτητα. Δεν μιλας για πολυγαμία. Τότε?

    Συνδεεις τι ακριβώς?
     
  5. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Για μένα, που την υποταγή μου την δίνω σε έναν δεν νοείται πολυγαμία στο μυαλό μου διότι τον άνθρωπο ο οποίος με έχει επιλέξει και τον έχω επιλέξει να είμαστε σε σχέση D/s πάνε όλα πακέτο.
    Η υποταγή, το σεξ, το δέσιμο όλα. Το D/s για εμένα δεν είναι καταμμερισμός εργασιών, άλλος με δένει, άλλος με υποτάσσει, με άλλον κάνω σεξ. Τα παίρνω όλα αυτά από τον Κ μου.

    Για εμένα δεν νοείται πολυγαμία και υποταγή.
     
  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Αν η υποταγή ήταν σεξ... θα είχαμε λύσει και τα προβλήματα μας.

    Εσυ εισαι μονογαμικη.
    Το οτι υποταγή δεν παει με πολυγαμια... θα βαλω τελιτσες.

    Θα πω μονο, με παράδειγμα, οτι αν το Κ σου θέλει να γαμιεσαι, να γαμηθεις μαζι, μπροστα Του η μόνο σου, το να μην υπακούσεις ( ενώ έχεις παραδώσει αυτό ) θα είναι μη υποταγή.
    Και το σταματάω εδώ γιατί δεν θέλω να θίξω κανέναν. Απλα να ξεκαθαρίσω ήθελα.
     
  7. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Κρατάς μόνο ότι σε βοηθά να προβάλλεις την δική σου ρητορική και τα άλλα τα πετάς ως αχρείστα. Θες να καταλάβεις ότι εννοώ ότι η υποταγή είναι μόνο σεξ ενώ εγώ σου λέω ότι για μένα η υποταγή και η σχέση D/s περιλαμβάνει τα πάντα (και ναι, ΚΑΙ το σεξ). Εάν εσύ δεν το συμπεριλαμβάνεις σε μία σχέση D/s good for you i guess.

    Όσον αφορά στο εάν είμαι πολυγαμική, πριν κάνω D/s σχέση δεν έκανα μονογαμικές σχέσεις. Ελπίζω αυτό να απαντά στην απορία σου.

    Επίσης επιλέγεις να διαβάζεις ό,τι θες, είμαι ότι για εμένα δεν νοείται. Το πως το βλέπουν οι άλλοι δεν είμαι εγώ αυτή που θα το βάλει κάτω από μικροσκόπιο και θα το κρίνει.

    Τέλος, αυτό που περιγράφεις είναι εντολή. Διαφέρει λίγο από την εκούσια πολυγαμία δεν βρίσκεις;
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Για να απαντησω σε ολααα αυτα...θα πρέπει να πιάσω βασικα πράγματα τα οποία πραγματικα δεν ξερω αν θελω.

    Συν οτι νοιώθω το κλασσικό " παίζουμε με λέξεις " αν γαμηθεις με πεντε επειδή στο πε ηταν εντολή οχι πολυγαμια? Αν γαμιεσαι ( ξανα και ξανα ) με πεντε επειδη στο λεει? Παλι μονογαμικος λέγεσαι?

    Παλι...δεν ειδα, κανέναν να αναφέρεται σε εκούσια πολυγαμία ενώ είναι μεσα σε σχέση Κ/υ που το Κ ελέγχει το ερωτικο σεξουαλικο τομέα. Και η γνώμη μου, όπως είπα και πάνω ( που συμφωνεί μάλλον με τη δική σου ) είναι πως δεν νοείται υ που να πολυγαμει κατα πως θέλει και ανεξάρτητα απο το Κ του, χωρίς το ίδιο το Κ να το επιθυμεί αυτο. Οχι απο κάποιο κανόνα ή επειδή το λέω εγω, απλα επειδή δεν θα κρατήσει η σχέση.
     
  9. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Δεν προσπάθησα να παίξω με τις λέξεις ούτε επέλεξα να βάλω semantics & πολυ-υποτακτικότητα στην συζήτηση.

    Δεν διαφωνούμε από ότι καταλαβαίνω διότι μίλησα από την πλευρά την δική μου, του υποτακτικού ατόμου. Και για να το κλείσω μιάς και μιλάμε για πολυγαμικό Κ και όχι υ, είχα την δυνατότητα να κάνω D/s σχέση με πολυγαμικό Κ στο παρελθόν και δεν το έκανα.
    Εάν αυτό με κάνει μονογαμική so be it.
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Για να μην παρεξηγηθω γιατι καμια φορά το γραπτο..ξέρεις.

    Οταν λεω μονογαμικη, δεν σου πα εγώ τι είσαι και τι οχι γενικα. Ειμαι της αποψης οτι σε καθε σχέση αλλάζουν αρκετά.

    Ωστόσο, με βάση το τι είπες, καταλαβα οτι Εισαι μονογαμικο υ, τώρα. Αυτό. Τώρα. Που δεν έχει να λέει κάτι. Απλά υποστηρίζω και ξερω ότι υπάρχουν και πολυγαμικα ή και πολυερωτικα υ και αυτο δεν έχει να κάνει με την υποταγή τους.

    Αυτο ήθελα εγώ να ξεκαθαρίσω, και αυτό με έκανε να σχολιάσω εξ αρχής, δεν μου αρέσει η σύγκριση υ με βάση το αν ειναι μονογαμικα η πολυγαμικα.
     
  11. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    Άλλο πολυγαμία...
    Άλλο παρτούζα...
    'Αλλο πήδος κατ' εντολή...
    Άλλο πολυϋποτακτικότητα...
    Άλλο πήδος σκέτο...
    Τεσπά, δεν θα σκάσουμε κιόλας...
     
  12. lara

    lara Αυτοδεσποζόμενη Contributor

    Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις ακούστηκαν, θα χρειαστώ χρόνο να σκεφτώ να αναρωτηθώ και να μου απαντήσω για να μπορέσω να απαντήσω, γιατί αυτά που γράφω είναι ερωτήματα που η ίδια θέτω στον εαυτό μου, για να "παίξω" λίγο με διαφορετικές οπτικές γωνίες. Διασκεδάζω καθ αυτόν τον τρόπο χαχαχα

    Για να μου απαντήσω σ αυτό, έβαλα εαυτό στην θέση στην οποία βρίσκομαι με αρκετά ευτυχισμένα ζευγάρια με τα οποία σχετίζομαι φιλικά και αναρωτήθηκα αν αυτό θα άλλαζε, αν θα άλλαζε η χαρά που νιώθω να τους βλέπω ευτυχισμένους και χαρούμενους μαζί, να χαίρονται ο ένας τον άλλο, αν ως φίλοι μου που με αγαπουν, μοιραζομασταν πέρα από όλα τα υπόλοιπα και τις καύλες μας. Στην απάντησή μου έλαβα υπόψη και την περιοδο που διανύω αυτή την στιγμή και το ότι είμαι ασεξουαλική φάση και στην σκέψη σχέσης με οπιοδήποτε άτομο, είναι ικανή να με κάνει να αρχίσω να τρέχω προς την αντίθετη κατεύθυνση, σαν να με κυνηγάει ο Γκτοντζίλα.

    Θεωρητικά λοιπόν, λέω πως ως αναρχική πολυάμορους, όπου το άμορους το ορίζω ως συναισθήματα (όχι απαραίτητα καψούρα ή έρωτας) που μου γεννούν τα άτομα που θεωρώ φίλους μου και όχι άγνωστους ή γνωστούς απλά, αλλά άτομα που εκτιμώ και με εκτιμούν και μοιραζόμαστε κάποια κοινά πράγματα, αν είχα διάθεση και βεβαιωνόμουν πως όλοι αντιλαμβάνονται τι και πως και γιατί συμβαίνει και δεν θα με εμπλέξουν μετά σε δράματα και παπαριές με τις οποίες έχω ορκιστεί να μην ασχοληθώ ποτέ ξανά και υπάρχει διαφάνεια και ξεκάθαροι λογαριασμοί, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να τους χαρίσω πέρα από την φιλία μου και καύλα. Με την προΰπόθεση, πως μετά εγώ θέλω να πάω σπιτάκι μου και κρεβατάκι μου κι εκείνοι να κάνουν αγκαλίτσες σαν ερωτευμένα κουτάβια, που μοιράζονται εκείνο που είναι μόνο δικό τους.

    Αυτά σαν πρώτη δόση.