Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Προβληματισμός!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Glass, στις 7 Δεκεμβρίου 2019.

  1. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Το βανιλιζεις υπερβολικά πολυ.....
     
  2. Είναι από ποια οπτική θα το δει κάνεις...
     
  3. ilias1

    ilias1 https://vimeo.com/61962404 Contributor

    Αστο, οκ.
     
  4. Stilvi

    Stilvi Nobody expects the Spanish inquisition! Contributor

    Ποτέ τίποτα δεν μένει στάσιμο, είτε το θέλουμε είτε όχι.
    Όλα προχωρούν μπροστά με ή χωρίς εμάς. Προσωπικά προτιμώ να προχωρώ μπροστά.

    Τώρα εάν αυτό είναι καλό ή κακό για την κοινωνία μακροπρόθεσμα, δεν μπορούμε να το δούμε διότι είμαστε κι εμείς μέσα σε αυτή.
    Οι επόμενοι θα το κρίνουν. Είναι ό,τι είναι.

    υ.γ. όλοι βγήκατε με το ρόπαλο, λίγη ψυχραιμία δεν κάνει κακό.
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Η συνήθεια που έγινε λατρεία.

     
     
  6. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Αυτό που έκανε την Αθήνα διαφορετική απ' τις άλλες αρχαίες πόλεις ήταν πως κάθε γενιά αναθεωρούσε κάθε σταθερό και μη της προηγούμενης, κρατούσε αυτά που μπορούσαν να κρατηθούν κι απέβαλλε τα υπόλοιπα.
     
  7. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Όχι, δεν απαντάει. Οι απόψεις, ή η ανταλλαγή τους, δεν επιφέρουν απαραίτητα εμπλουτισμό γνώσεων παρά μόνον αριθμητικά: χρειάζονται πολλές άλλες συνθήκες για να μετατραπεί σε πλούτο. Και ενδεχόμενος [ποιοτικός] εμπλουτισμός γνώσεων δεν συνεπάγεται απαραίτητα ούτε καν αλλαγή θέσης, δηλαδή εξέλιξη χωρίς πρόσημο, σκέτο μετασχηματισμό, ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο.

    Οπότε παραμένει η απορία μου σχετικά με τι σημαίνει "προς το καλύτερο", όχι μόνο για ενδεχόμενη αλλαγή στην κοινότητα, αλλά και γενικότερα.
    Αυτό γιατί οποιαδήποτε παρόμοια αξιολογική κρίση δεν μπορεί παρά να είναι πλήρως υποκειμενική (ποιός κρίνει προς τα πού πέφτει "το καλύτερο"; ) και εαυτο-κεντρική: προς το καλύτερο αν κινείται προς τις πεποιθήσεις μου, προς το χειρότερο αν απομακρύνεται από αυτές.
     
  8. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Η εξέλιξη δεν έχει έμφυτη "κατανόηση" και "κατάκτηση" παρά μόνο σε συγκεκριμένες ανθρωποκεντρικές θεάσεις.
    Εξέλιξη είναι και το σκέτο σύνολο των αλλαγών/φάσεων ενός γεγονότος, διαδοχικά, είναι και να πάψει κανείς να κατανοεί κάτι που πριν κατανούσε, είναι και να πιάσει τη γερογκρίνια ενώ νεαρός δεν γκρίνιαζε. Μετασχηματισμός, χωρίς κατακτήσεις, χωρίς πρόσημο.

    Επίσης, βελτιώνω σημαίνει "κάνω <κάτι> καλύτερο, καλυτερεύω", οπότε η φράση σας "Καλύτερο, να καλυτερέψεις (βελτιώσεις) κάτι που ήδη γνωρίζεις" αποδεικνύεται ταυτολογία.

    Η απορία μου παραμένει.
     
  9. Καλημέρα...
    Η γνώση σημαίνει δύναμη που αν την αξιολογήσεις σωστά και την εκμεταλλευτεις σωστά μπορείς να εξελίξεις και να καλυτερεύσεις πολλά πράγματα...
    Για να αλλάξουμε τον κόσμο πρέπει να αλλάξουμε πρώτα εμείς οι ιδιοι... Το καλύτερο και οι εξέλιξη φυσικά πρέπει να ξεκινήσει από μας τους ίδιους και μετά να την μεταδώσουμε γι αυτό άλλωστε ζήτησα την άποψη των παλαιών του χώρου που έχουν και την γνώση και την εμπειρια...

    Εξέλιξη θεωρω είναι να μάθουμε και καλύτερο να εφαρμόσουμε αυτά που θα μάθουμε είτε αυτό είναι γνώση είτε πρακτικές....
    Τα σέβη μου...
     
  10. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Στην υποκειμενικά διαλεγμένη κατεύθυνση της εξέλιξης και στο καλύτερο προστέθηκε και το υπερβατικό σωστά. Πυκνώνει η αξιολογική ομίχλη.
    Και τα δικά μου σέβη αλλά δεν με διαφωτίσατε...

    ΥΓ Μα ποιός τα κρίνει τελικά όλα αυτά;
     
  11. Το αποτέλεσμα αγαπητή.... Πάντα το αποτέλεσμα...
    Τουλάχιστον θα συμφωνήσουμε ότι προσπάθησα.  
    Θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας στον προβληματισμό μου....
     
    Last edited: 9 Δεκεμβρίου 2019
  12. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Η άποψή μου είναι σαφής από τα λεγόμενά μου. Όλα μετασχηματίζονται, τίποτε δεν παραμένει στάσιμο, χωρίς κανένα αξιολογικό πρόσημο όμως. Αλλαγές. Μεταβολές. Ούτε προς το καλύτερο ούτε προς το χειρότερο.

    ΥΓ Και το αποτέλεσμα ποιός το κρίνει;