Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

Συζήτηση στο φόρουμ 'BDSM Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ωκεανός, στις 16 Σεπτεμβρίου 2010.

  1. tyfeas

    tyfeas In Loving Memory

    Απάντηση: Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

    Δεν το εχω δει στην πραξη ποτε..δεν το αποκλειω να εχει συμβει, υπαρχουν και τα ''παραδοξα''  
    Τα χρηματα και ενδεχομενως η ποιοτητα ζωης που εξασφαλιζουν ειναι παντα επιθυμητα αλλα οχι απαραιτητως και αναγκαια για να υφισταται μια D/s σχεση
     
  2. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Αγαπητή zoyzoy_, η ερώτηση που έκανα ήταν: «(να τις πιστέψουμε; )». Δεν νομίζω ότι μια τέτοια ερώτηση στοιχειοθετεί εκ των προτέρων αμφισβήτηση για τίποτα. Δεν έλαβα καμία θέση, δεν έκανα καμία δήλωση. Μια ερώτηση υπέβαλλα, ελαφρώς προκλητικά δοσμένη ίσως, ώστε να προκαλέσω το αναγνωστικό κοινό να τοποθετηθεί επ' αυτής. Ως γνωστόν, με ερωτήσεις δημιουργείται συζήτηση, με δηλώσεις δημιουργούνται μανιφέστα.
     
  3. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

    Γιατί θεωρείται υποτιμητικό, ένας Κ να έχει χρήμα και τον αποκαλούμε "λεφτά"?
     
  4. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Απάντηση: Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

    γιατι ειμαστε ζουλιαρηδες.
     
  5. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    E αφου εστω παραδεχεσαι οτι ηταν ελαφρως προκλητικη
    λεω να μη σε κοντραρω 
    Ως προς την τελευταια σου προταση θα συμφωνησω.
     
  6. elfcat

    elfcat . Contributor

    Απάντηση: Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

    και παλιόπαιδα  
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Απάντηση: Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

    isnogood phone home .. isnogood phone home ...

    δεν ειμαι εδω , ονειρο ζω , και μην με ξυπνατε τωρα ....
    για οτι καλο και οτι κακο τα λεμε αλλη ωρα ....
    ειμαι αλλου σε αλλη τροχια , σε αλλη γη , σε αλλη χωρα ....
     
  8. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Μερικά αποφθέγματα σχετικά με το χρήμα και τις σχέσεις:

    «"Με λεφτά δεν αγοράζεις ευτυχία." Αυτό συνήθως ακούς απ’ αυτούς που δεν έχουν ούτε το ένα, ούτε το άλλο.»
    Ρ. Ορμπέν.

    «Μην εκτιμάς το χρήμα ούτε περισσότερο, ούτε λιγότερο απ’ ό,τι του αξίζει. Είναι πολύ καλός υπηρέτης, αλλά πολύ κακός κύριος.»
    Α. Δουμάς.

    «Το χρήμα είναι η δύναμη της ανικανότητας.»
    Λ. Σάμσον.

    «Τα χρήματα ποτέ δεν εμπόδισαν κάποιον να γίνει ευτυχής ή δυστυχής.»
    Ε. Μπάρκλεϊ.

    «Στον έναν περαστικό κάντε διάλεξη για την ηθική, αλλά στον άλλο δώστε δεκαχίλιαρο και μετά θα δείτε ποιος απ' τους δυο θα σας σέβεται περισσότερο.»
    Σ. Τζόνσον.

    «Το χρήμα είναι ο φλοιός και όχι ο σπόρος. Φέρνει το φαγητό, όχι την όρεξη. Χορηγεί το φάρμακο, όχι την υγεία. Εγγυάται τη γνωριμία, όχι τη φιλία. Εξασφαλίζει τις υπηρεσίες, όχι την αφοσίωση. Προσφέρει μέρες ευχάριστες, αλλά όχι την ευτυχία και τη γαλήνη.»
    Ε. Ίψεν.
     
    Last edited: 18 Σεπτεμβρίου 2010
  9. M_St

    M_St New Member

    Απάντηση: Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

    Το κυριο ερωτημα τελικα ειναι κατα τη γνωμμη μου το ποσο επιθυμητο θα ηταν να ειναι λεφτας ο αντρας ( ή οποιος τελος παντων εχει παρει αυτο το ρολο σε μια σχεση ). Το προτυπο με το οποιο μεγαλωσαν γενιες και γενιες Ελληνων και οχι μονο, ειναι αυτο ακριβως... οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα...Το ζητουμενο ομως, οπως παντα, βρισκεται ακριβως στη μεση. Το να αναζητεις τα¨"πολλα" θυσιαζοντας αρχες και ψυχη ειναι ο ορισμος της ματαιοδοξιας. Το να θελησεις ομως καποια στιγμη στη ζωη σου να μπορεσεις να απολαυσεις ολα εκεινα τα μικρα που δινουν νοημα και χαρα δεν ειναι καθολου κακο...Το αντιθετο μαλιστα. Μια ισορροπια φτανει και περισσευει καθως αυτη αποτελει και θεμελιωδη νομο της ιδιας της φυσης. Μπορει ο Bob Dylan να ειπε πως "Το χρημα δε μιλαει, βριζει" αλλα και ο σοφος μας λαος τονιζει επισης πως "Τι να τα κανεις τα λεφτα αμα δεν εχεις φραγκο"  
     
  10. Ωκεανός

    Ωκεανός Flüggåэnk∂€čhiœßøl∫ên

    Re: Απάντηση: Re: Πόσο επιθυμητό είναι να είναι λεφτάς ο Κυρίαρχος ?

    OK, προσπάθησα να το θέσω πολύ ανάλαφρα για να μην φανώ προσβλητικός, αλλά δεν έπιασε. Να το πω λοιπόν λίγο πιο ευθέως, ελπίζω και πάλι μέσα στα πλαίσια του κοσμίου: υπάρχει κάποιος ασφαλής τρόπος να προσδιοριστεί η διαφορά ανάμεσα σε ένα ζευγάρι στο οποίο το ένα μέλος είναι γενναιόδωρο, και σε ένα ζευγάρι στο οποίο το άλλο μέρος είναι πόρνη;

    Και επειδή αυτό έτσι όπως το θέτω δεν αφορά ακριβώς το παρόν νήμα, γιατί ισχύει και για βανίλια σχέσεις, να προσθέσω το ερώτημα που κάνει τη σύνδεση με το παρόν νήμα: πιστεύετε πως υπάρχει ίσως κάποια αιτιολόγηση που, επικαλούμενη την ασυμμετρία που επιδιώκεται σε D/s σχέσεις, δικαιολογεί την όποια νύξη αγοραίου στοιχείου σε αυτές τις σχέσεις;

    Εγώ, αν και δεν είμαι λεφτάς, ομολογώ ότι διακρίνω κάτι τέτοιο, αλλά αδυνατώ να προσδιορίσω όλες τις παραμέτρους του. Για παράδειγμα, αδυνατώ να βρω κάποιον κανόνα που να περιγράφει το επιτρεπτό, το ανεπίτρεπτο, και το πότε διασχίζουμε τη λεπτή γραμμή ανάμεσά τους. (Ακόμα και αυτό που θα ήθελα εγώ να θεωρήσω επιρεπτό ή ανεπίτρεπτο για τον εαυτό μου.)

    Έχουμε ήδη εξετάσει, (εδώ και στο νήμα της deviantsub,) και νομίζω πως μπορούμε να αφήσουμε στην άκρη, τις («θεατρικές», όπως ίσως να τις αποκαλούσε η dora_salonica,) περιπτώσεις στις οποίες τα μέλη διατηρούν κατά κάποιο τρόπο κάποιο ισοζύγιο, με το «Κ» μέλος να επωμίζεται μεν τα έξοδα της διασκέδασης, αλλά το «υ» μέλος να ανταποδίδει επωμιζόμενο κάποια άλλα έξοδα, ή ακόμα και δίνοντας, αργότερα, μετρητά στο «Κ» μέλος.
     
  11. Από τον ίδιο και τους φίλους/ες του είναι πολύ επιθυμητό να είναι λεφτάς ο κυρίαρχος αλλά και οποιοσδήποτε άλλος. Εγώ πάντως θα επιθυμούσα να έχω πολλά λεφτά και δεν είμαι κυρίαρχος. Επίσης θέλω να πιστεύω ότι και οι φίλοι/ες μου θα επιθυμούσαν να έχω πολλά λεφτά κατά τον ίδιο τρόπο που το επιθυμώ και εγώ για αυτούς/ες.
    Τα χρήματα όλοι τα χρειάζονται. Τέλος. Δεν καταλαβαίνω την ανάλυση του αυτονόητου.
     
  12. john_m

    john_m Bollocks mandola

    Πες μου τη βγάζεις να σου πω πόσο ‘’Κ’’ είσαι ?  Αν το υποψιαστώ αυτό θα πεθανωωωωω 
     
    Last edited: 19 Σεπτεμβρίου 2010