Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Πώς θα το αντιμετωπίζατε;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος MasteR_PieR, στις 4 Απριλίου 2007.

  1. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Πώς θα αντιμετωπίζατε έναν κακόβουλο άνθρωπο που προσεγγίζει το χώρο μας με μοναδικό σκοπό να μεταφέρει λόγια του ενός στον άλλο για να σπείρει τη διχόνοια; Κάποιον που προσπαθεί να διαλύσει αυτά που με τόσο κοπό τόσο καιρό προσπαθούμε να χτίσουμε.

    Τώρα θα μου πείτε πώς αποδεικνύετε ότι κάποιο άτομο είναι κακόβουλο. Θα ήθελα την άποψή σας και πάνω σε αυτό μια και κάποιοι βρίσκεστε πολλά περισσότερα χρόνια από μένα στο χώρο και έχετε περισσότερες εμπειρίες και γνώσεις.

    Ελπίζω να γίνει μια σοβαρή συζήτηση και θα ήθελα να σας παρακαλέσω ο κάθε πόστερ να απαντα στο αρχικό δικό μου ερώτημα και όχι στις απόψεις που έχουν εκφράσει προηγούμενοι πόστερ από αυτόν.

    Άλλωστε δε σκοπεύω να σπάσει τα ρεκόρ το νήμα  
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    θα του εστελνα ενα ΠΜ .... (πριβε Μεσεντζ καλε οχι ΠοιηΜα..) ... και θα του ελεγα ... :
    "Ξερω τι εκανες χτες βραδυ ... θα τα πεις εσυ στους αλλους ή εγω ? .... "


    isnogood .... επισημος υποκινητης του κουτσομπολιου ....
     
  3. Maley

    Maley Contributor

    δεν ξερω σε τι ακριβως αναφερεσαι..σιγουρα κατι θα εχεις υποψη σου..αν τον ηξερα προσωπικα θα ετρωγε τις μπουνιες του..τωρα ετσι οπως ειμαστε κρυμμενοι πισω απο εναν υπολογιστη θα τον αγνοουσα τελειως..και ας ελεγε οτι ηθελε..συνηθως αδιαφορω για το τι λεει ο καθενας..
     
  4. MindMaster

    MindMaster Contributor

    Απάντηση: Πώς θα το αντιμετωπίζατε;

    Αγαπητέ μου MasteR_PieR, είσαι σίγουρος ότι έτσι ακριβώς πρέπει να το δούμε;
    Μιλάμε δηλαδή γιά κάποιον ξένο με το χώρο, που προσεγγίζει σ' αυτόν μόνο και
    μόνο γιά να κάνει κακό; Ή ίσως, γιά κάποιο άτομο που ανήκει στο χώρο, και
    παρ' όλ' αυτά δεν διστάζει να τον βλάψει, αν θεωρεί ότι αυτό θα οδηγήσει σε
    δικό του όφελος;

    Μιλάς γιά διάλυση της προσπάθειας απενοχοποίησης του BDSM στην Ελλάδα, ή γιά
    σπορά ζιζανίων μεταξύ μελών της κοινότητας; Ο κακόβουλος δηλαδή που προφανώς
    έχεις στο μυαλό σου, επιδιώκει να θίξει το χώρο, ή άτομα του χώρου;

    Το θέμα δεν είναι πόσα χρόνια βρίσκεται κανείς το χώρο και τι εμπειρίες έχει απ' αυτόν.
    Δεν νομίζω ότι είναι καν θέμα του "χώρου". Είναι θέμα, έτσι όπως εγώ τουλάχιστον
    εκλαμβάνω τόσο αυτό εδώ το post σου όσο και εκείνο από το "Τι σκέφτεσαι τώρα",

    μιάς κατά βάση κλειστής και πεπερασμένης ομάδας ανθρώπων, και των δυσλειτουργιών
    στις μεταξύ των μελών σχέσεις. Γενικότερα κοινωνικό μου μοιάζει, παρά μπιντιεσεμικό...

    Κακόβουλους ανθρώπους, είχα την τύχη ίσως, να μην συναντήσω πολλούς στη
    ζωή μου. Υστερόβουλους όμως, πάμπολλους. Γι' αυτό πιστεύω ότι σκέπτεσαι κάποιον
    που λειτουργεί με γνώμωνα το προσωπικό συμφέρον, χωρίς να τον απασχολεί εάν
    γιά να το επιτύχει θα βλάψει τους γύρω του. Ή, ίσως και, συνειδητά βλάπτει τους
    γύρω του, εάν θεωρήσει ότι κάτι τέτοιο λειτουργεί υπέρ του. Κατ' εμέ λοιπόν,
    η ιδιοτέλεια μάλλον, παρά η μανία καταστροφής, είναι το κίνητρο...

    Τώρα, το πως αναγνωρίζεις τον υστερόβουλο ή έστω κακόβουλο,
    είναι αυταπόδεικτο,δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη κάποια απάντηση.
    Πως τον αντιμετωπίζεις; Στερώντας του τα όπλα...
    Ποιά είναι τα "όπλα" του;

    Μήπως τα όπλα αυτά, εμείς, λίγο πολύ όλοι μας, τα παρέχουμε;
    Μήπως όλοι μας επιδιδόμαστε κατά καιρούς στα οικουμενικώς αγαπημένα
    passtimes του κουτσομπολιού και του θαψίματος; Ίσως λίγο περισσότερο
    απ' ότι θα ήταν πρέπον ή φρόνιμο; Μήπως ενίοτε λησμονούμε ότι "ουδέν
    κρυπτόν υπό τον ήλιον" (και ιδίως σ' ένα τόσο κλειστό και ανακυκλούμενο
    κύκλο ανθρώπων, όπου οι σχέσεις μεταξύ μας θυμίζουν τους πλέον
    περίπλοκους κόμπους του ανωτάτου γιαπωνέζου bondage Master);

    Δυστυχώς φίλε μου, η ειλικρίνεια και στα λόγια και στις προθέσεις, δεν είναι
    αγαθό που το βρίσκει κανείς εν αφθονία. Κι η ιδιοτέλεια, συχνά περισσεύει...

    Πιστεύω ότι ο κακόβουλος, δεν θα βγει τελικά κερδισμένος, όχι τουλάχιστον
    εδώ, που τίποτε δεν μένει γιά πολύ καιρό κρυφό. Στο μεταξύ όμως, δεν
    βλάπτει να προσέχουμε λιγάκι παραπάνω...
     
  5. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Πώς θα το αντιμετωπίζατε;

    Δεν αποκλείουμε το 1ο αλλά κυρίως στο 2ο αναφέρομαι.

    Και τα 2.

     

    Υ.Γ.Σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου Αγαπητέ MindMaster  
     
  6. sklava_epi8ymiwn

    sklava_epi8ymiwn Regular Member

    Δεν ξέρω αν μπορεί ένα άτομο όπως αυτό που περιγράφετε να καταστρέψει μια συλλογική προσπάθεια – αν υπάρχει – όποια κι αν είναι αυτή. Το μόνο που καταφέρνει να βλάψει είναι τον εαυτό του, γιατί τίποτα δεν μένει κρυφό. Τίποτα όμως.....!!!

    Προσωπικά τέτοια άτομα τα αντιμετωπίζω με αδιαφορία. Μου ειναι αδιάφορα τα ίδια και πολύ περισσότερο τα λόγια που διαδίδουν είτε με αφορούν είτε όχι, ακόμα και τα πολλαπλά προφίλ τους, κάτι που είναι κοινό μυστικό σε αυτό το φόρουμ.....

    Πάντως δεν νομίζω να χρειάζεται να έχει κανείς φοβερές ικανότητες για να καταλάβει έναν τέτοιο άνθρωπο.....κάποιος που λέει έστω και το τόσο δα ονομάζοντας κάποιον είναι επόμενο να πεί για τον οποιονδήποτε, οτιδήποτε, για τους δικούς του - ακατανόητους σε μένα - λόγους.....δεν θέλω κιόλας να διαθέσω και χρόνο για να καταλάβω γιατί το κάνουν, δεν μου περισσεύει ο χρόνος για ανευ ουσίας αναζητήσεις, είναι και ψυχοφθόρο....
     
  7. amira

    amira Regular Member

    Χμμ.. Σίγουρα κακόβουλοι άνθρωποι υπάρχουν πολύ και κοτσομπόλυδες επίσης. Άλλοι σπέρνουν την διχόνοια μεταφέροντας λόγια και άλλοι μεταφέροντας καταστάσεις ολόκληρες... Ο καθένας το κάνει για προσωπικούς λόγους καθαρά. Αλλά ολα έχουν το ιδιο αποτέλεσμα κακία...
    Οταν κάποιος προσπαθεί να το παίξει καλός κάνοντας τον Ιούδα έρχεται με περίεργες καταστάσεις αντιμέτωπος αλλά θα πρέπει να ξέρει οτι είναι οι συνέπεις των πράξεων του....
    Και μην ξεχνάς λένε "οτι κάνεις μπροστά σου θα το βρείς..."

    Επίσης ευτήχως που υπάρχουν και κάποιοι άνθρωποι να μας ειδοποιούν ή μας παραπληροφορούν σχετικά με το τι είναι ο άλλος, τι κάνει ή τι λεεί και παίρνουμε τα μέτρα μας..
     
    Last edited: 4 Απριλίου 2007
  8. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Πώς θα το αντιμετωπίζατε;

    έχω μάθει για μένα διάφορα που κατά καιρούς ειπώθηκαν... ποτέ δεν μπήκα στη διαδικασία να ασχοληθώ ή να ζητήσω το λόγο... καλώς ή κακώς με γνωρίζω αρκετά καλά... το ίδιο και οι άνθρωποι που επιλέγω να με γνωρίσουν...

    αναφορικά με το χώρο, εκτιμώ πως αν υπάρχει κάποιος-α που συνειδητά ή ασυνείδητα δολοπλοκεί (πόσο ασυνείδητη μπορεί να είναι μια δολοπλοκία είναι άλλη υπόθεση), αργά ή γρήγορα θα αποκαλυφθεί... αρχικά θα υπάρξει προσωπική αντίδραση του κάθε θιγομένου και στην πορεία συλλογική αντίδραση, με τελικό αποτέλεσμα την απομάκρυνσή του/της από το χώρο
     
  9. k-nos

    k-nos Regular Member

    Πιθανοί τρόποι αντιμετώπισης (γενικά): Πειθώ,Βία,Αδιαφορία. Ο πρώτος μαλλον δε πιάνει στη περίπτωση μας, ο δεύτερος λόγω της ονλάιν φύσης της κοινότητας δεν εφαρμόζεται, πέραν του οτι δεν είναι ενδεδειγμένος γενικά.
    Αφού εσείς είστε σίγουροι για το οτι αυτό το άτομο ειναι κακόβουλο, δε μπορεί, θα το έχουν διαπιστώσει και άλλοι, αρα μέσω της αδιαφορίας όλων αυτο το άτομο θα μπεί στο περιθώριο.

    Ξέρω, πολυ απλοικός ο συλλογισμός, αλλα δε νομίζω οτι αξίζει κανείς να 'χολοσκάει' με τη στάση ενος κακόβουλου, ειδικά οταν έχει αποδείξει ποιός είναι, τι πιστεύει κτλ.

    Δε νομίζω πως κάνει κάποια διαφορά το αν ο τύπος αυτος ανήκει πολύ/λίγο/καθόλου στο 'χώρο'. Ούτε η φύση του 'χώρου' κάνει διαφορά. Είνα θέμα χαρακτήρα... αμα ο άνθρωπος ειναι μπαγλαμάς.....
     
  10. gaby

    gaby Guest

    Με αποστάσεις ασφαλείας και δίνοντάς του το πλεονέκτημα της αμφιβολίας.

    Άνθρωποι είμαστε και σφάλουμε μπορεί αυτός να έκανε λάθος, μπορεί εμείς στην κρίση μας.
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αν είναι ένας στέκομαι μακριά του .

    Αν είναι πολλοί στέκονται μακριά μου.
     
  12. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor


    Ψύχραιμα και ώριμα MasteR PieR γιατί...
    Πέρασε καιρός κι ήρθαν δύσκολες ώρες γι' αλαφροΐσκιωτους φιλοσόφους.
    Ήρθαν σκληρές ώρες για ευαίσθητους και ποιητές.
    Τώρα τα σκυλιά αγριέψανε. Αλυχτάνε κάθε νύχτα, ασταμάτητα και κυνηγάνε ότι κινείται.
    Τώρα τις μέρες μας, τις κλέβουν τυχοδιώκτες και κομπλεξικοί.

    Το ξέραμε πως θα 'ρθει κάποτε τούτη η ώρα, κι ας καμωνόμαστε το αντίθετο....
    Το περιμέναμε. Φταίμε κι εμείς γι' αυτό, κι ας λέμε πως δε φταίμε....
    Είμαστε πια εκτεθειμένοι και είναι αναπόφευκτο. Είμαστε διαφανείς....και να το τίμημα.

    Τώρα βάζουμε στο τραπέζι, ένα επιπλέον στρωσίδι - το καλύτερο - για τους επισκέπτες μας.
    Φυλάμε την καλύτερη μερίδα απ' το φαγητό μας και μια μπουκάλα με το καλύτερο κρασί, για τον εισβολέα, τον άγνωστο, τον απρόσκλητο, τον τυχάρπαστο...

    Σαν έρθει θα τον καλωσορίσουμε!
    Θα του νίψουμε τα πόδια, βάζοντάς τον στη κορφή του τραπεζιού.
    Αυτός, αδιάφορος για όλες τούτες τις "ανοησίες", θα γευτεί το φαί και θα πιεί το κρασί μας...θα χορτάσει, θα ρευτεί θορυβωδώς φεύγοντας, χωρίς να πει ουτ΄ένα ευχαριστώ ή άλλη ευγένεια.

    Ίσως ζητήσει να πλαγιάσει, λερωμένος, λασπωμένος, στα καλύτερα λευκά σκεπάσματα, που θα 'ναι ήδη γι αυτόν έτοιμα. Θα ζητήσει παρέα στο κρεβάτι του και το άλλο μας μισό και δεν θα εκπλαγούμε. Θα την μπανιάρουμε, θα την στολίσουμε θα την αρωματίσουμε και θα την ορμηνεύσουμε να είναι γενναιόδωρη και δεκτική στις ορέξεις του. Θα την παραχωρήσουμε και αυτήν προς χάριν της φιλοξένιας. Τιμή μας
    Εκείνος θα κοιμηθεί ροχαλίζοντας κι εμείς θα του κρατήσουμε απόλυτη ησυχία.
    Θα τον σεβαστούμε.

    Τώρα πια είναι πολυτέλεια ν' ελπίζουμε ότι θα μας αγνοήσουν.
    Ξέρουν πολύ καλά ποιοί, και τί είμαστε και κρατάν αυτοί τα νήματα.
    Εξάλλου έμαθαν να δουλεύουν τόσο καλά το "μαστίγιο".
    Τους μάθαμε, τους διδάξαμε.
    Κι εμείς στεκόμαστε πια μπροστά τους, τόσο αδύναμοι, τόσο τρομαγμένοι...τόσο δειλοί.
    Κι ας είμαστε και ας νοιώθουμε πλούσιοι!