Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΛΙΤΗ, ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΛΙΤΗ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 6 Σεπτεμβρίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Θυμηθήκαμε λοιπόν ότι δεν υπάρχει κράτος, ότι κανείς δεν μας βοηθά (ποιος άραγε) , ότι τίποτα δε λειτουργεί σωστά (τώρα μας νοιάζει!!), ότι τίποτα δεν είναι στη θέση του!
    Φταίει ο Καραμανλής, φταίει η αντιπολίτευση, φταίει η πυροσβεστική, φταίνε οι εμπρηστές, φταίνε οι Αμερικάνοι,...φταίει κι ο χατζηπετρής!!
    Όλα τα φταίει- φταίνε είναι στο 3ο πρόσωπο। Όχι κυρίες και κύριοι!

    Δυστυχώς φταίΜΕ ΚΑΙ εμείς! 1ο πληθυντικό you know?

    Kαι φταίΜΕ γιατί δεν έχουΜΕ συνείδηση πολίτη!

    Δεν μας έμαθαν αλλά και δεν μάθαμε! Δεν θελήσαμε δεν μας ενδιέφερε ποτέ! Δεν μας βόλευε (όπου μας βολεύει και ενημερωνόμαστε και διεκδικούμε και να παρανομούμε)

    Δεν μάθαμε το παιδάκι μας να μην περπατά στα γκαζόν στα πάρκα και να μη σπάει τα κλαδάκια από τα δέντρα
    δεν έμαθε ποτέ η κυρία Κατίνα να μην παρατάει τα αποφάγια του γιόκα της στην παραλία!
    Ούτε ο Σάκης ο μάγκας να μην πετά το τσιγαράκι από το παράθυρο κι όποιον πάρει ο χάρος...
    Ούτε έμαθε ο Κυρ Ντίνος υπάλληλος του Δήμου ποτέ τι είναι αυτά τα κόκκινα (πυροσβεστήρες γαρ) μπας και πρέπει να τα συντηρήσουμε? ωχ αδελφέ…!

    ο Δήμαρχος ή ο κοινοτάρχης του χωριού? έμαθε ποτέ ότι έχει αρμοδιότητες και πρέπει να προβλέψει και να προσέξει για να έχει... Μπα...είχε να βοηθήσει τους φίλους του συνδυασμού να φτιάξουν κάνα δρόμο που να βολεύει για τα μη άρτια οικοπεδάκια τους!
    Άνοιξε κανένα δασικό μονοπάτι, καθάρισε κανένα ξερό χόρτο στα όρια του δήμου του; έκαμε καμιά άσκηση πυρασφάλειας, πήρε καμιά πρωτοβουλία να ευαισθητοποιήσει την τοπική κοινωνία; Σιγά, εκείνο που σίγουρα έκανε, μας φλόμωσε στο καλοκαιρινό πανηγυράκι, το καρναβάλι, τις πολιτιστικές εκδηλώσεις..με το αζημίωτο φυσικά..
    Ο αγρότης ο κυρ Ηλίας ; γιατί να ξοδέψει ένα μεροκάματο με τον εργάτη ακόμα να κόψει τα ξερά τα χόρτα γύρω από τις ελιές; είναι νόμος;

    Η δεσποινίς ετών 35 Ελενίτσα; Τη διόρισε ο μπαμπάς με τόσο τρέξιμο στο δημόσιο , γιατί τώρα να χαλάσει τα νυχάκια της κάνοντας γρηγορότερη την πληκτρολόγηση! Είναι νόμος;
    Γιατί να μην παρκάρω παράνομα αφού με βολεύει;
    Γιατί να μη χτίσω τον ημιυπαίθριο αφού ...δεν βαριέσαι;
    O κύριος γεωπόνος του δήμου...; o γιατρός; o δασολόγος ; ο εφοριακός ; o δικηγόρος ; ο εργολάβος; γιατί να κάνουν αυτό που πρέπει; γιατί να μην παρανομήσουν αφού όλοι το κάνουν; γιατί να μην βολευτούν ;

    Ο "έγκυρος" δημοσιογράφος; Γιατί να μη τα δείξει όλα κατάμαυρα και τα "πιτσιρικά" αφού αυτό βολεύει τα μηχανάκια της τηλεθέασης;

    Γιατί να μην γκρινιάξει , να μην κρίνει ...

    θεωρία επισκόπου και κοιλιά περίδρομο...ΟΛΟΙ!!
    Εσείς, εγώ, ο διπλανός, ΕΜΕΙΣ!

    Aυτό είναι έλλειψη συνείδησης πολίτη αγαπητοί μου φίλοι!!


    Αν είχαμε αυτή τη συνείδηση όλα θα ήταν διαφορετικά !

    -Θα ήμασταν υπεύθυνοι,
    -θα τρέχαμε και μεις να βοηθήσουμε τους συνανθρώπους μας,
    -δεν θα είχαμε καιρό για κριτική και μιζέρια ,
    -θα ήμασταν στους δρόμους ενεργά,
    -θα είχαμε τα μισά προβλήματα από όσα έχουν αυτοί που τρέχουν τώρα γιατί:
    - θα ήταν οι κρουνοί στις θέσεις τους, δεν θα τους είχαν σπάσει τα ...παλιόπαιδα,
    -οι αντιπυρικές φτιαγμένες (δεν θα χαν ξεχαστεί στα συρτάρια τα σχέδια) κλπ κλπ
    - δεν θα τρέχαμε πίσω από ένα βουλευτή να διορίσει την κορούλα μας...
    -δεν θα είχαμε υποχρέωση σε κανέναν κερατά!!!
    -θα είχαμε ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΣ όποια θέση κι αν είχαμε , σε νοσοκομείο, ΚΕΠ, πυροσβέστες , απλοί δημοτικοί υπάλληλοι,...κλπ
    -και φυσικά δεν θα χρειαζόταν ο κάθε άσχετος (πχ. blogger) να έχει άποψη επί παντός επιστητού

    Έτσι ....

    θα είχαμε άααααλλους αρχηγούς,
    άλλες κυβερνήσεις ...και εν τέλει ...
    ΑΛΛΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ!!!(σ 'αυτή την περίπτωση θα δικαιούμασταν να έχουμε)

    θα μπορούσαμε να προλάβουμε κάποια από τα χειρότερα που θα έρθουν στα σίγουρα!!
    [το κειμενο είναι της φίλης συγγραφέως Αναπνοής]
     
    Last edited: 6 Σεπτεμβρίου 2007
  2. Kits

    Kits Contributor

    και φυσικα για ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ θα κανω το δικηγορο του διαβολου...
    ( το κραξιμο ελευθερο απο κατω.... βαρατε εσεις.. αντεχω)

    Ωραια τα λετε ολοι αλλα μηπως τα λετε καπως αργα????
    Ξαφνικα ολοι μας ( ναι ΕΜΕΙΣ που το τονιζεις) αποκτησαμε οικολογικη συνειδηση και θυμηθήκαμε να κανουμε τα αυτονοητα, να μην πεταμε τα τσιγαρα απο τα παραθυρα , και να πεταμε τα χαρτια στους καδους ανακυκλωσης κτλ κτλ..
    Θυμηθηκαμε να τα βαλουμε με τους πολιτικους , με το κρατος , με τους ρουσφετολογους , τους ''ψευτες/κλευτες'' κτλ κτλ ...
    Ωραια τα λεμε αλλα ΕΜΕΙΣ δεν θα τα κανουμε!!!!!
    Δεν θα τα κανουμε γιατι αυτο μας βολευει... Εμεις θα παμε στον βουλευτη να διορισει την κορη μας ( και γιατι να μην το κανουμε??? εμεις τον ψηφισαμε, εμας πρεπει να βολεψει)
    Εμεις θα πεταξουμε το σπιρτο εξω απο το παραθυρο γιατι πολυ απλα και να καει το δασος στα @@ μας , στις πόλεις μενουμε και τελος ΕΜΕΙΣ θα παμε να ψηφισουμε αυτες τις κυβερνησεις και αυτους τους πολιτικους γιατι με αυτους μπορουμε να ''κλεψουμε'' και να βολευτουμε και ΕΜΕΙΣ...


    καλα τα επικαιρα ... αλλα υπαρχουν και πιο σοβαρα fame story να ασχοληθουμε!!!!!
     
  3. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΛΙΤΗ, ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΛΙΤΗ!

    male part

    όχι φίλε μου kits κάποια πράγματα δε θα τα κάνουμε ,γιατί μας νοιάζουν πέρα απ τον κώλο μας, και άλλα πράγματα.,
    δεν μπορούμε σε όλα να απέχουμε ,απ αυτό το γαμημένο τρόπο που μεγαλώσαμε, αλλά σε οτι καταλαβαίνουμε πως είναι λάθος ,ας επιδιώκουμε διόρθωση.
    νομίζω οτι η Αναπνοή ,μέσω του Enchanter, έκρινε απλά την κατάσταση και έκανε μια δίκαιη μοιρασιά ευθυνών.
    η κριτική και (κυρίως)η αυτοκριτική ποτέ δεν είναι αργά για να γίνει.
    αρκεί να γίνει Kits.
    να μην λέμε "δε βαριέσαι θα το βάλω το παιδί μου σε αυτή τη θέση γιατι έχω γνωστούς".
    δε με νοιάζει αν ψήφισε ο καθένας οτιδήποτε.
    εγώ που δεν ψήφισα λογαριάζομαι?
    σε τι?
    η ψήφος υποτίθεται οτι δίνεται λόγω εμπιστοσύνης σε κάποιον και όχι για να βολέψει την αφεντιά μας.
    χώρια που και εμείς θα ενοχληθούμε και πολύ σύντομα.
    ε ρε πλυμμήρες και πνιγμένους που χουμε να δούμε.
    όταν θα ναι πνιγμένο το παιδί σου, η αδερφή σου, η μάνα σου, τι θα κάνεις?
    θα λες έλα εσύ που σε ψήφισα να τους αναστήσεις?
    ΤΟΤΕ θα είναι αργά.
    αργά για κάποιον που κοιτάει μόνο την πάρτη του.
    που δεν τον νοιάζει τι γίνεται δίπλα του ,αν δεν επηρεάζει άμεσα και αυτόν.
    δεν πρόκειται να αλλάξω εγώ ή κανείς τον κόσμο.
    εχει σαπίσει απ την κορφή ως τα νύχια.
    όμως θα προσπαθώ να παραμένω άνθρωπος.
    θα βλέπω τα βήματα της αυτοκαταστροφής των ανθρώπων και θα αντιδρώ.
    θα βλέπω όλο τον πλανήτη να καταστρέφεται και θα γεμίζω οργή.
    και οταν η οργή μου θα εκτονώνεται θα ναι εκεί που πρέπει κι όχι στις σύγχρονες αρένες(γήπεδα) και σε εξολοθρευτήρες συνειδήσεων(τηλεόραση).
    αλλα τι λέω υπάρχουν πολύ πιο σοβαρά ζητήματα:
    ποιός ΜΑΛΑΚΑΣ θα φύγει απ το fame story;
    στο τέλος όσοι θα μπορούσες να στηριχθείς πάνω τους θα χουν πνιγεί,καεί, οικονομικά καταστραφεί,διωχθεί....
    τότε θα χρειαστείς βοήθεια αλλα κανείς δε θα ναι εκεί να στη δώσει.
    θα βλέπουν μπάλα,fame story,ανίτα πάνια....
    ΤΟΤΕ ΘΑ ΝΑΙ ΑΡΓΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ
     
  4. Eri

    Eri

    Εγω που εδω κ δεκα χρονια μαζευω ξεχωριστες σακουλες χαρτικα κ αλουμινια απο τα υπολοιπα σκουπιδια,που γενικα προσεχω τη φυση,που εχω κανει καποιες εθελοντικες εργασιες αλλα βλεπω Ανιτα,μπαλα,ρετιρε(τι νακανω αδυναμιες ειναι αυτες) σε ποια κατηγορια ανηκω?Μπερδευτηκα.....
     
  5. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Δυστυχώς το περιβάλλον δεν ήταν ποτέ στις άμεσες προτεραιότητές μας, είτε σαν κράτος είτε σαν πολίτες. Επρεπε η κατάσταση να φθάσει στο απροχώρητο για να συνειδητοποιήσουμε όλοι, πολιτικοί και απλοί πολίτες, ότι πρέπει να δράσουμε άμεσα.

    Και αν θέλετε την άποψή μου, τίποτε δεν έγινε ακόμη. Διότι από τη φάση «το κατάλαβα» μέχρι τη φάση «σηκώνομαι από τον καναπέ» και τη φάση «είμαι ενεργός πολίτης» απέχουν παρσέκ..

    Το περιβάλλον, αγαπητοί φίλοι, δεν είναι συνδεδεμένο μόνο με την ποιότητα ζωής, δεν είναι μόνο ένα κοινωνικό αγαθό. Το περιβάλλον είναι ταυτόχρονα και οικονομικό αγαθό, αφού αποτελεί πλουτοπαραγωγική πηγή και εν δυνάμει προϋπόθεση για οικονομική ανάπτυξη.

    Η Ελλάδα είναι μια τουριστική χώρα και αυτό που έχει να πουλήσει κατά κύριο λόγο είναι το περιβάλλον.

    Τα μέλει γενέσθαι λοιπόν; Πώς θα σηκώνουμε τον έλληνα από τον καναπέ, που ακόμη κι όταν έχουμε τέτοιες ανείπωτες καταστροφές, αυτός αρέσκεται να τις παρακολουθεί από την τιβί?

    Και φυσικά δεν εννοώ να τον σηκώσουμε και να τον πάμε μέχρι το Σύνταγμα μόνο. Εννοώ να τον σηκώσουμε και να τον κάνουμε ενεργό πολίτη, πολίτη που συμβάλει, δεν οικολογεί και κομπάζει απλώς.

    Υπάρχουν τρόποι.. Αρκεί να υπάρχουν ηγέτες με όραμα και πολίτες με συνείδηση.

    Ας πούμε ορισμένα παραδείγματα, από την ευρωπαϊκή εμπειρία των «κουτοφράγκων» που έχουν πλέον αντιληφθεί τη βασική αρχή «ο ρυπαίνων πληρώνει και ο μη ρυπαίνων επιβραβεύεται..»

    Στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας, δεν ασχολούνται μόνο με τις αγελάδες και την δίαιτά τους ώστε να μην συμβάλλουν (δια του ρεψίματος) στο φαινόμενο του θερμοκηπίου.. Οι αρχές δημιούργησαν ένα σύστημα πιστωτικών καρτών το οποίο δίνει τη δυνατότητα σε πολίτες που ανακυκλώνουν να αγοράζουν με έκπτωση διάφορα οικολογικά προϊόντα. Και φυσικά στο περίφημο βιομηχανικό σύμπλεγμα της πόλης, έχουν ήδη εκπονήσει πλήρη μελέτη ώστε δεσμεύουν και αποθηκεύουν το παραγόμενο διοξείδιο του άνθρακα (τεχνολογία CCS), το οποίο φιλοδοξούν να το κάνουν οικονομικά και μάλιστα να δέχονται και το διοξείδιο γειτονικών πόλεων.. με το αζημίωτο φυσικά..

    Στο Μάλμοε της Σουηδίας, με ένα ειδικό πρόγραμμα, χρηματοδοτούμενο από την ΕΕ, πρασίνισαν οι ταράτσες των σπιτιών με νέα και ακίνδυνα για την στατικότητά τους υλικά. Μια τέτοια λύση θα έδινε ανάσες πνοής σε πυκνοκατοικημένες περιοχές όπως οι υποβαθμισμένες συνοικίες της Αθήνας. Εμείς ακόμη περιμένουμε το «πράσινο ταμείο» για τη δημιουργία τέτοιων χώρων.

    Στο Βόκσο (VAXJO) επίσης της Σουηδίας επέτυχαν το αστικό οικολογικό πρότυπο, όπου 7000 επιχειρήσεις εναρμονίζονται με το περιβάλλον.. Η ανάπτυξη δεν κλείστηκε σε κουτί, ούτε μπήκε στο χρονοντούλαπο.. μέχρι να γίνει βιώσιμη!

    Σε πολλές χώρες τα λεγόμενα «πιστωτικά αντιστάθμισης ρύπων» δίνουν και παίρνουν.. αποτελούν τη νέα τάση (και μόδα των celebrities) στην παγκόσμια ταξιδιωτική βιομηχανία. Εδώ ο όρος “carbon neutrality” είναι παντελώς άγνωστος..

    Τα νέα υβριδικά αυτοκίνητα (καταναλώνουν βενζίνη και υγραέριο) καθώς και εκείνα με βιοκαύσιμα φιγουράρουν στην έκθεση της φρανκφούρτης που ξεκινά την επόμενη εβδομάδα, προσπαθώντας να ανταγωνιστούν τους πρωτοπόρους ιάπωνες.. Κάποιοι «κουτοί» τα χρηματοδοτούν σήμερα που η τεχνολογία τους βρίσκεται στα πρώιμα στάδια και ελπίζουν αύριο σε “pay back period..”

    Σταματώ εδώ.. με τα παραδείγματα. Γιατί δηλαδή όλα αυτά να ακούγονται κινέζικα στα αυτιά των ελλήνων;

    Γιατί να μην μπορούμε να χρηματοδοτήσουμε ούτε μια απλή ανακύκλωση, όπως αυτή του αλουμινίου που έχει ποσοστό επιτυχίας σχεδόν 100%;

    Θα μου πείτε με τα δεκανίκια των χρηματοδοτήσεων βαφτίζεις ένα αγαθό, οικονομικό;

    Δυστυχώς για πολλούς λόγους απαιτείται η αρχική χρηματοδότηση, από την πολιτεία. Aπαιτείται ο πολιτικός με όραμα που θα την επιδοτήσει.

    Στη συνέχεια για κάποιες από τις πολιτικές αυτές, για κάποια από τα επιδοτούμενα προγράμματα αυτά που θα επιχειρηθούν, θα υπάρξει η «θρυαλλίδα» εκείνη που θα τα καταστήσει αυτοχρηματοδοτούμενα και τελικά κερδοφόρα μέσω της ιδιωτικής πρωτοβουλίας.

    Εκείνος όμως που τελικά θα έχει επωφεληθεί θα είναι ο απλός πολίτης.
     
  6. nasmar

    nasmar Regular Member

    Απάντηση: Re: ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΛΙΤΗ, ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΠΟΛΙΤΗ!

    male part

    δεν ανέλυσα περισσότερο την δεύτερη πρόταση του κειμένου που έγραψα

    κι εγώ κάνω διάφορα που θεωρώ λάθη.
    βέβαια οτι τα θεωρώ εγώ δε σημαίνει οτι τα θεωρούν όλοι.
    παρόλα αυτά δεν είμαστε τέλειοι.
    προσπαθούμε να γίνουμε καλύτεροι αλλα πάντα θα έχουμε κι άλλα σκαλιά προς την τελειότητα που ποτέ δε θα φτάσουμε.
    είναι ίσως και η έννοια του στόχου.
    σε κάνει να προχωράς...
    τώρα μην ψάχνεις κατηγορίες, είμαστε άνθρωποι και οχι ταμπέλες.
    δεν αναλύω τα της ζημιάς που προκαλεί η τηλεόραση(κι εγώ βλέπω) γιατι ίσως δεν είναι επι του παρόντος θέματος.

    Υ.Γ.(1) το ρετιρε δε σου βγάζει ενα κλίμα μιζέριας;
    Υ.Γ.(2)ξαναδιάβασε όλα τα posts και ίσως δεις πιο καθαρά που αναφέρθηκα
    για μπάλα και τηλεόραση.
     
  7. hugger

    hugger Regular Member

    Οταν βλεπω να τα βαζουνε με τους "απειθαρχους","αδιαφορους","ασυμμετρους" πολιτες, τοτε αρχιζω να ανησυχω, καποιο πλιατσικο των μεγαλων καρχαριων ετοιμαζεται παλι...
     
Thread Status:
Not open for further replies.