Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σαδομαζοχισμος και ψυχική υγεία.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος _voltage_, στις 21 Δεκεμβρίου 2016.

  1. brenda

    brenda FU very much

    Ν' αρχίσω ν'ανησυχώ; 
    Πολύ συμφωνείς μαζί μου τώρα τελευταία... 
    (Ελπίζω να μην χάσεις το χιούμορ σου μόνο!)  
     
  2. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    offtopic

    Θα στο πω online. Στα ισα. Μπεσα.
    Μαζι σου δεν εχω ΤΙΠΟΤΑ μα ΤΙΠΟΤΑ να χωρισω.
    Δεν σε ξερω δεν με ξερεις. Δεν σε εχω συνανστησει, δεν με εχεις δει.

    Καμια φορα αρπαζεσαι, σιγουρα φταιει το χιουμορ μου
    που πραγματικα δεν το καταλαβαινουν ολοι/ολες
    (γι αυτο και μετα απο συναντηση παιρνω δεκα-δεκα τα αιτηματα φιλιας που εκκρεμουσαν... καιρο)

    αλλα στην τελικα. Ακομα και αν διαφωνω, ή διαφωνεις, σε οτιδηποτε γραφω εδω ή αλλου,
    τι πιο υγιες απο μια καλη, σοβαρη, αξιοπρεπη διαφωνια ?
    Δαγκωματα, κεφαλοκλειδωματα και κλωτσιες στα απαυτα... απαγορευονται.
    Φορουμ ειναι. Ουτε Παγκρατειο παιζουμε ουτε αγορευουμε σε Δικαστικη Αιθουσα για την επιμελεια.​

    /offtopic
     
  3. tithon

    tithon Contributor

    πολύ εύκολο τεστ για μετά τα 17.
     
  4. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Γι αυτο και το αποφευγεις.
     
  5. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Είναι κάποιες φορές που έχεις απέναντι κάποια που θέλει να σε ευχαριστήσει άσχετα με το τι είναι αυτό που θα χάσει ή θα πάθει. Σου λέει "Αν σε καυλώνει να μου κόψεις το χέρι κόψτο. Όχι γιατί δεν με νοιάζει για το χέρι μου αλλά επειδή με νοιάζει να πάρεις όση περισσότερη ευχαρίστηση μπορείς από εμένα".

    Είναι και κάποιες φορές που κάποια που θα χαρακτήριζες ψυχικά και υγιή και ισορροπημένη, που δεν βλέπεις τίποτα το αντίθετο από αυτό σε όλα όσα ξέρεις για εκείνη, στο πηγαίνει γύρω γύρω ότι την ενδιαφέρει ένα βαθύ ταξίδι στην αντίπερα όχθη. Στο ξεκαθαρίζει με μη ξεκάθαρο τρόπο ότι θέλει να αφήσει την ψύχουλα της προς χρήση στα χέρια σου. Όχι για να την οδηγήσεις προς κάτι ακόμη πιο θετικό, για το αντίθετο ακριβώς, για να ζήσει και να ευχαριστηθεί μια μεγάλη βαθιά πληγή. Και δεν το κάνει για σένα, το κάνει για αυτήν και εσένα σε επέλεξε επειδή για κάποιο λόγο πίστεψε ότι μπορεί να σου ανοιχτεί για αυτή της την ανάγκη και ότι μπορεί να συντελέσεις στο να το πετύχει.

    Προσωπικά έχω καλούς λόγους να θεωρώ τις σαδιστικές μου τάσεις ακραίες. Αυτό το αναφέρω ως γεγονός.

    Αν δεχόμουν να λειτουργήσω με τον επιθυμητό τρόπο προς το επιθυμητό από κοινού αποτέλεσμα δια μέσου της επιθυμητής από κοινού διαδικασίας και στις δύο παραπάνω περιπτώσεις, πως θα με έκρινες και τι θα ένιωθες για κάποιον σαν και μένα ?
     
    Last edited: 25 Ιουλίου 2019
  6. brenda

    brenda FU very much

    Δεν θα σε έκρινα.
    Σίγουρα όμως δεν θα αλληλεπιδρούσα επ'ουδενί με κάποιον σαν εσένα.
    Φυσικά, ο μαζοχισμός μου είναι σε εξαιρετικά χαμηλά για την εποχή επίπεδα.
    Κάποια άλλη, σίγουρα θα γούσταρε.
    One man's food is another man's poison...
     
  7. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Είναι η πρώτη φορά που σου ζητώ να με κρίνεις για κάτι και αρνείσαι να το κάνεις ενώ πάντα το έκανες αυτεπάγγελτα.

    Και φιλική ως προς τον διάλογο κιόλας.
    Και λαικ..

     

    Δεν ξέρω με ποιον συνομιλώ αλλά όποιος και αν είσαι όταν η brenda ανακαλύψει ότι της έκλεψες τους κωδικούς θα φορτώσει άσχημα.
     
  8. brenda

    brenda FU very much

    Ποτέ δεν έκρινα εσένα, ούτε κανέναν άλλον.
    Τις απόψεις σας, ναι βεβαίως και τις έκρινα και ενίοτε τις κατέκρινα και έντονους διαλόγους ανέπτυξα.
    Αλλά ως εκεί.
    Αν σε είχα συναντήσει ποτέ, έστω μια φορά, έστω για λίγο, θα είχα άποψη λίγο καλύτερα σχηματισμένη.
    Είναι το κληρονομικό χάρισμα που λέγαμε.
    Προς το παρόν, μόνο αυτά που γράφεις μπορώ να δω, τίποτα παραπάνω.
    Ξέρω ότι στα τσίπουρα θα περνούσαμε τέλεια.
    Ειδικά αν ήταν και ένας καλός κοινός μας φίλος...

    ( Την έχω την ρουφιάνα την παλιομπρέντα δεμένη χειροπόδαρα, ενώ την γαργαλάω και μ' ένα φτερό στις πατούσες, πάνω σε μια γούνα για να σκάσει. Μουγκρίζει κάτι ακατάληπτα τύπου "σγμσ κλπδ γμ τ κρτμ γμ", αλλά δεν δίνω σημασία. Σκέφτομαι να την λύσω στον ύπνο της και να διακτινιστώ στο καπάκι στον πλανήτη Κρύπτον. Έτσι θα αποφευχθούν τα χειρότερα). 
     
  9. AuroraBorealis

    AuroraBorealis Άπαντα είναι μπίζνες

    Αν δεν σε ενοχλεί ότι οι κόκκινες γραμμές μου στο συγκεκριμένο είδος αλκοόλ φτάνουν μέχρι κάποια ελαφριά στην γεύση ούζα (πχ Πλωμάρι) τότε υπάρχουν κάποιες ερωτήσεις για τις οποίες θα ήθελα εκ του συγγενούς και να ακούσω την απάντηση σου. Θα με ενδιέφερε πολύ αυτό.

    Όμως

    ειδικά αν αναφέρεσαι σε έναν κοινό μας φίλο από την Αθήνα, θα έχουμε λίγα περιθώρια να φιλοσοφήσουμε γιατί είναι κάτι περισσότερο από αδύνατο να τον εμποδίσεις από το να φιλοσοφεί αποκλειστικά εκείνος όλη την ώρα. Είμαι ανοιχτός στο να γίνει και αυτό, και έχω και καιρό να τον δω, αλλά όχι για τις συζητήσεις που θα ήθελα να κάνουμε.

    Υπάρχει όμως ένας κοινός γνωστός μας και υποθέτω και κοινός φίλος ο οποίος τα τελευταία χρόνια εργάζεται εις της συμπρωτεύουσα και θα μου ήταν ιδιαίτερα αρεστό να είναι παρόν και συμμετέχων στο τσίπουρο/ούζο και στην συζήτηση.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Σε περίπτωση που μπερδεύτηκες, για τον @Manipulator λέω.
    Εξήγησα άλλωστε πως ο μαζοχισμός μου ανήκει στο παρελθόν, οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να εννοούσα κάποιον άλλον.
    Θα τον καλέσουμε λοιπόν στην Θεσσαλονίκη και θα συζητήσουμε για σαδισμό και ότι άλλο τραβά η ψυχή μας...
    ( Η άλλη ακόμη δεμένη κατεβάζει καντήλια και κοπανάει τους τοίχους. Για μισό να της δείξω τα ποστ να γελάσουμε)    
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οποιος νομιζει ότι τα ψυχικα θεματακια είναι προνομιο ομαδων ή συγκεκριμενων ανθρωπων , δεν εχει παρα να γινει οδηγος αστικου λεωφορείου. Στα χρονια της μεγαλης φυγης (μνημονια) χρειαστηκε να κανω και τον οδηγο λεωφορείων στην Μαλτα. Θα μπορουσα να γραψω βιβλιο με τις απίστευτες καταστασεις που εζησα. Δεν θα πω ποτε ξανα στην ζωη μου "οι ταδε ανθρωποι είναι ψυχακιδες" . Η τρελα είναι παντου , αναμεσα μας. Καποιος επερνε καθημερινα το λεωφορειο για να τραγουδισει στους επιβάτες και καποιος άλλος δεν κατεβαινε αν δεν τον πηγαινα στην πορτα του σπιτιου του. Λιγο πριν το λεωφορειο οδηγουσα ταξι (υπάλληλος) , μια φορα πηρα έναν πελατη από αεροδρομιο περιπου 10 το βραδυ . Μου ζητησε να τον παω σε ένα χωριο αρκετα μακρια από την πολη. Οταν φτασαμε μου ζητησε να τον παω στο νεκροταφιο. Ηταν ηδη 12 παρα όταν τον αφησα στην πορτα του νεκροταφιου , μου λεει βαλε την αναμονη να γραφει και περιμενε με , θα με γυρισεις στην πολη ... λεω ενταξει , με την ησυχια σας .. η ωρα πηγε 1 και αυτος αφαντος .. δεν γαμιεται λεω , ο καθενας με την τρελα του .. πηγε 2 η ωρα και τον βλεπω να βγαινει .. ουτε ρωτησα , ουτε μιλησε .. η ιστορια τελειωσε εδώ ... αλλα που θελω να καταληξω : πριν φτασετε στο σημειο αυτό , παιξτε οσο δεν παιρνει άλλο μεχρι να πεσετε κατω λιποθυμοι από την απολαυση . Μας την εχουνε στημενη στην γωνια . Μην αποταμιευετε ΤΙΠΟΤΑ , αμα γυρισει το μυαλο , μηδε τις αναμνήσεις του δεν παιρνει μαζι του.
     
  12. sigh

    sigh .

    Όταν ένας άνθρωπος υποφέρει απο διάφορες ψυχικές διαταραχές είναι από δύσκολο εως επικίνδυνο να διαχειριστεί έντονες συγκινησιακές φορτίσεις που σχετίζονται με s/m πρακτικές. Παρόλα αυτά, αρκετές φορές δημιουργείται η εντύπωση πως κάποιου είδους "θεραπευτική" αποφόρτιση θα συμβεί κατα τη διάρκεια ενός session, ενώ στην πραγματικότητα η φαινομενική εκτόνωση μέσω σαδομαζοχισμού, δημιουργεί πιο πολλά προβλήματα απο αυτά που τυχόν προσπαθούσε να λύσει.

    Η αλληλεπίδραση με άτομα που βρίσκονται σε εσωτερική αναταραχή, μπορεί να είναι απο αμήχανη εως επώδυνη και η λύση δεν βρίσκεται στον s/m παρτενερ, ο οποίος καλείται να παίξει μεταξύ άλλων και τον "θεράποντα", τις περισσότερες φορές χωρίς αυτό να ήταν καν πρόθεσή του.