Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις ενός παρανοϊκού μυαλού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 18 Μαϊου 2006.

  1. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Αγαπητη Astarty θα σε απογοητευσω ως προς την βανιλια  .Η βανιλια εχει μια πολλη ξεχωριστη γευση και αν την αναμειξης με οτιδοιποτε παλι υπαρχει η γευση της γι αυτο εχει και ονομα αλλιως θα την λεγαμε ουδετερο!Δεν θελω να σε προσβαλω απλα καταθετω την γνωμη μου γιατι λογο επαγγελματος εχω καποια σχεση με γευσεις 
     
  2. Astarty

    Astarty Contributor

    Δεν με προσβάλεις αγαπητέ μου. Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.
    Μιας που έχεις σχέση με τις γεύσεις, ποια γεύση νομίζεις πως θα μου ταιριάζε;

    Αστάρτη
     
  3. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Όλες, λέω εγώ, πλην του παστουρμά!
     
  4. savra

    savra Guest

    O παστουρμάς είναι ένα ακριβό κρεατοσκεύασμα (όχι αλλαντικό) που σήμερα παράγεται και πωλείται σε όλες τις χώρες της εγγύς Ανατολής καθώς επίσης και σε εξειδικευμένα καταστήματα (Delikatessen) της Ευρώπης και της Αμερικής. Τη σημερινή του μορφή -δηλ. το παστό κρέας με την επώδιμη επικάλυψη (τσιμένι)- ο παστουρμάς την απέκτησε κατά την περίοδο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας. Αυτό λέγεται, γιατί παλαιότερα με τον όρο "παστουρμάς" εννοούσαν απλώς "παστό κρέας" και όχι οπωσδήποτε το γνωστό μας παστουρμά.

    Παύλος Ερευνίδης, σελ.43, παρ. 1 Εκδόσεις ΣΤΑΧΥ

    Συγχώρεσέ με για την φιγούρα μου δάσκαλε απλά θεώρησα πως "κολλάει" εδώ  
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Θαυμάσιες ιστορικές διευκρινήσεις!
    Θερμά αντιχαιρετώ, savra!
    Αντιλαμβάνομαι τώρα πλήρως την ουσιαστική διαφορά ανάμεσα στο pastrami (παστό κρέας) των αμερικάνικων σάντουιτς (που δεν αφήνουν έντονες οσμές) και τον ανατολίτικο παστουρμά - καλύτερος, αλλά εντελώς δυσεύρετος, είναι ο προερχόμενος από καμήλα. Σήμερα είναι σχεδόν όλοι από βοδινό.
    Θυμήθηκα, παρεμπιπτόντως, και το σαλονικιό εκμέκ με γνήσιο καϊμάκι από την Πόλη, που αντικαταστάθηκε από ένα παγωτό εσάνς, που φέρει προς βανίλια.
    Όπως ακριβώς απέχει η φιλοσοφία του de Sade από το bdsm lifestyle.
    Φιλικά, σε εσένα αλλά και τον Δία...
     
    Last edited: 22 Ιουλίου 2006
  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Χμμμμμμ!!!!Αγαπητη Astarty οι γευσεις ειναι σαν τις επιθυμιες καθε φορα κι αλλη ποτε πικρη ποτε γλυκεια!!
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ασχετο με τα προηγουμενα - σχετικο με τα γεγονοτα και τον τιτλο του νηματος ....
    Να πω οτι λυπαμαι τους δε περισσοτερο απο τους μεν ?... οχι δεν μπορω να το πω ... η ανθρωπινη ζωη εχει την ιδια αξια σε οποιο κρατος και αν εχει γεννηθει ...(καλα τωρα ..) ...
    Να πω οτι λυπαμαι για οσα βλεπω ? ..... οι Αγγλοι λενε : δωσε αρκετο σκοινι σε εναν ηλιθιο και εκεινος θα κρεμαστει απο μονος του . Οταν η βια γεννα ΜΟΝΟ βια και εισαι τοσο ανοητος και ηλιθιος για να το διαπιστωσεις ριχνοντας μια απλη ματια στην ιστορια .. ποσο μπορει να σε λυπηθει καποιος ? .... μηπως ο Θεος που ο ιδιος σταυρωσες ? ... ποσα χρονια αραγε να πληρωνει αυτο το αμαρτημα το μικρο εκεινο κομματι της γης ? ... ή μηπως δεν μαθανε 2000+ χρονια να αγαπουν και εχουν στοιχιωσει απο το μισος ? ......
    Μηπως να συνεχιζαμε αδιαφοροι μεχρι να σιχαθουν τον καθρεφτη και πουν το "αϊ σιχτιρ" στο τουβλο που κατοικοεδρευει στην κουτρα τους ? ... μηπως στις καρκινογοννες βαφες μαλιων , τις ακριβες καντινες των πλοιων και στα περιεργα καιρικα φαινομενα κρυβεται η ουσια της ενημερωσης μας ?......