Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. lexy

    lexy .ti.va.


    ...σέσσιον, πάντως, είναι. Μη με ρωτήσεις, τι. Δεν θα απαντήσω  
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Δεν το αντέξω (πάλι) Κυριακάτικα :/
     
  3. brenda

    brenda FU very much

    Ακριβώς για να μην είναι Ad Hominem, δεν μπαίνω σε διάλογο μαζί σου. Νομίζω το έχω καταστήσει σαφές, εδώ και καιρό.

    Κατά τα λοιπά, ασχολούμαι με τις επιθέσεις, απ΄όπου κι αν προέρχονται και όχι με τους επιτιθέμενους, δεν με αφορούν, είναι φορείς των δικών τους προβλημάτων, τους συμπονώ, ανθρωπίνως, αλλά δεν ανέχομαι να με εμπλέκουν στους κυκεώνες του μυαλού τους.

    Δεν θέλω να επεκταθώ στο θέμα των προσωπικών επιθέσεων στο πρόσωπό μου, ειλικρινά, ξέρεις πολύ καλά και ξέρω, οπότε ας το αφήσουμε εκεί που είναι.

    Με λυπεί να βλέπω πως ανακυκλώνεται η επίθεση στα νέα μέλη όμως, που δεν ξέρουν τι επικρατεί εδώ.
    Με λυπεί η ελαφρότητα με την οποία μία ομάδα κατευθύνει βέλη συντεταγμένα προς κάποια άτομα εν είδει ''πλακίτσας'' χωρίς να νοιάζεται καθόλου αν εξυπηρετεί κάποιον ''σκοτεινό'' σκοπό αυτό ή όχι.

    Και αυτή η λογική του ''πάμε να κάνουμε ένα μπάχαλο στο τάδε νήμα για να γουστάρουμε'', είναι έξω από μένα, έχω τρολάρει, συναινετικά και καλοπροαίρετα, αλλά ως εκεί, δεν έχω μαζέψει, ούτε φίλους, ούτε αυλή να πάμε να την πέσουμε σε κάποιον/αν/ους.
    Αυτό για μένα, από το σχολείο ακόμη, ήταν ο ορισμός του bullying, και στέκομαι απέναντί τους, είτε με αφορά προσωπικά, είτε όχι.
    Και ναι, μπορεί να μπω στον πειρασμό να τα βάλω με τους μπούληδες, ειδικά όταν επιτίθενται σε ανυποψίαστα άτομα.

    Εσείς?
     
  4. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    1. Λογοκρισία υπάρχει όταν στερείται η δυνατότητα έκφρασης γνώμης (όχι άποψης, γνώμης).

    2. Ο σχολιασμός ενός κειμένου με βάση τα πιστεύω μας, που καταλήγει σε ερμηνεία των επιχειρημάτων του άλλου, στην καλύτερη περίπτωση συνιστά αφέλεια.
    Λέγεται και αυτοναφορά, ποιος την γαμεί... Δεκτά γίνονται μόνον επιχειρήματα. (Έχω αναφερθεί σε αυτό και με διάγραμμα "πες μου πώς επιχειρηματολογείς να σου πω ποιος είσαι)...
    Βέβαια αν το χώσιμο, ανεξαρτήτως ανύσματος, αποτελεί ζητούμενο, κάντε το κατ' ιδίαν. Μού αρέσει το κανονικό μάτι, το μάτι στο μπλα-μπλα δεν μού λέει κάτι...

    3. Το ad hominem ανήκει στις κατώτερες βαθμίδες επιχειρηματολογίας (χαρακτηριστικό των στόκων) και δεν ασχολιόμαστε μαζί τους, κάνει κακό στην υγεία.

    4. Το πιο φτηνό πράγμα είναι να ρωτάμε ή να ζητάμε διασαφήνιση, όταν κάτι δεν μας είναι σαφές.

    5. Αν δεν μπορούμε να το καταλάβουμε ρωτάμε διαπροσωπικά κι αν ο άλλος θέλει να σου εξηγήσει έχει καλώς, αν όχι, παρακολούθα μπας και καταλάβεις.

    6. Η ρητορική είναι για τα πέρα αμπέλια, αντιλαμβάνομαι πως είναι ο φτηνότερος και ενίοτε αποτελεσματικός τρόπος να δείξει κάποιος τα φτερά του να τον καμαρώσουμε, αλλά ποιος γαμεί τα παγώνια..?

    7. Αν έχει εντοπιστεί κάποια υποψία πως κάποιος ομιλητής το "πάει το πράμα κάπου αλλού" ρωτήστε τον ευθέως, εκθέστε τον ανάλογα. Το "γύρω-γύρω όλοι" δεν περιποιεί τιμή, είναι και βαρετό ως παιχνίδι.

    8. Το "δεν μου γαμιέσαι ρε παιδάκι μου, μεγάλωσε πρώτα κι εδώ είμαστε" είναι μια χαρά θέση.
     
  5. Chairwoman

    Chairwoman Imitatio Dei

    όταν έγραψα την απαντησή μου δεν αναφερόμουν σε κάποιον συγκεκριμένα αλλά προφανώς φάνηκε ποιοί αγγίχτηκαν από το quoting που έγινε. πέρα από αυτό δεν χρειάζεται φυσικά να πω κάτι άλλο.

    brenda δεν είμαι νέα εδώ . από το 2005 είμαι, απλά είχα άλλο όνομα παλιά. ξέρω τον κάθε ένα προσωπικά από τους 'παλιούς' και είναι πολύ αστείο να βλέπεις πως τελικά ο άνθρωπος δεν αλλάζει όσα χρόνια και αν περάσουν...ούτε αλλάζει το φόρουμ αυτό...
     
  6. brenda

    brenda FU very much


    Σε όλα λέω ναι, ναι, ναι, στο 8 όμως θα σταθώ λιγουλάκι φίλε Καντ, καθώς ξεύρουμε πως υπάρχουν και άνθρωποι που διαβάζουν και δεν συμμετέχουν στις συζητήσεις ακριβώς εξαιτίας της αποψάρας αυτής, το'χω πει κι εγώ μέσα μου πολλάκις, να μην το παίζω οσία Βρένδα, και στη βάση της ισχύει, καθώς ναι, κάποιοι την έχουν ιδρώσει την φανέλα, δεν θέλουμε να τους φάμε τα δίκια τους και τα χιλιόμετρά τους στον χώρο, αλλά δε νομίζω πως θέλουμε να τα λέμε πάντα οι ίδιοι και οι ίδιοι, πρέπει και άλλοι άνθρωποι να είναι σε θέση να εκφράσουν ακόμη και την πρωτογενή τους άποψη για τα πράγματα, χωρίς να χρειαστεί πρώτα ''να μεγαλώσουν'' και να κολλήσουν 12000 bdsmένσημα.
    Και οι λοιποί ενδεχομένως να έχουν να οφεληθούν από τις απόψεις αυτές, ακόμη κι αν δεν συνάδουν με τις δικές τους.
    Το θέμα είναι ότι όταν μπαίνουν νέα μέλη που δείχνουν να επαναλαμβάνουν στερεοτυπικά διαμορφωμένες απόψεις, τριγύρω η γνωστή ομήγυρις γίνεται κύμβαλο αλαλάζον, ενώ όταν μπει κάποιο άτομο που εκφράζει πιο ''νεωτεριστικές'' θέσεις, πέφτουμε πάνω του να το εφάμε.
    Δεν το βρίσκω και πολύ κομψό αυτό, ακόμη και βλακεία να μάς φαίνεται η θέση του νεότευκτου μέλους.
    Εκτός αν θέλουμε να μιλάμε συνέχεια οι ίδιοι και οι ίδιοι, για τα ίδια και τα ίδια, χωρισμένοι σε μπλοκ και τάγματα.
    Εμένα με κουράζει πάντως αυτό, η φρέσκια ματιά μού φαίνεται ενδιαφέρουσα, ακόμη κι αν διαφωνώ μέχρι τελείας.
     
    Last edited: 12 Νοεμβρίου 2017
  7. lexy

    lexy .ti.va.

    @cadpmpc
    μου άρεσε όλο! Αλλά τα αμπέλια και τα παγώνια...μμμμ ...πάρα πολύ!
     
  8. cadpmpc

    cadpmpc Contributor

    @brenda

    Ιιιιι, τώρα...
    Έχουν μπει παιδιά δεκάδες, που μια χαρά στέκονται και μιλάνε και απ' όλα, και το κάτι τις τους έχουν να πούν, μια χαρά...
    Είναι επίσης πέρα από προφανές πως υπάρχουν πολύ-πολύ περισσότερα παιδιά που δεν.., με τη καμία όμως...
    Ε, και..?
    Πάντα έτσι είναι παντού...
    Δεν θα ανοιξουμε ΙΕΚ...
    Εύλογο επίσης είναι και το μοτίβο "οι παλιοί εναντίον των νέων και όλοι μαζί εναντίον των ξένων" που το βλέπουμε να αρθρώνεται...
    Χου κέαρς..!
     
  9. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Κανείς δεν αναγκάζει κανένα σε απάντηση ή σε διάλογο, αν δεν θέλει ο ίδιος.
    Περιέργως η συνέχεια του μηνύματος με τόσο δεύτερο πρόσωπο, και ειδικά η τελευταία επίκληση, σα διάλογος μου φαίνονται.  
    Εντυπωσιακή αλλά αναληθής η τρομολαγνεία της ομάδας, της σκοτεινότητας, της αυλής. Όλες οι αναρτήσεις έχουν αποστολέα, κανείς δεν κρύβεται. Και ο καθένας έχει την δυνατότητα να απαντήσει.
    Εγώ δεν τα βάζω με άτομα, θα ήταν ad hominem, δεν ξέρω τι είναι ο καθένας. Εναντιώνομαι σε γνώμες και απόψεις, αν το θεωρώ χρήσιμο.
    Επίσης δεν θεωρώ καμμία ανάρτηση "ανυποψίαστη". Θέμα προσωπικής επιλογής. Δεν υποτιμώ τον απέναντί μου, δεν θεωρώ ότι είμαι ανώτερη κανενός.

    ΥΓ Σας υπενθυμίζω ότι δεν απαντήσατε στην ερώτησή μου.
     
  10. brenda

    brenda FU very much

    Χαχαχαχα, πολύ γηπεδικό ακούγεται το τελευταίο, δεν ξέρω, έχω καμιά εικοσαριά χρόνια να πάω στο γήπεδο.
    Κατά τα λοιπά, μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, το εύχομαι από βάθους καρδίας.
    Καλή μας Κυριακή... 
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    αναφερόσασταν, τουλάχιστον, σε κάτι συγκεκριμένο;
     
  12. Seras Victoria

    Seras Victoria Danger! Danger! High Voltage! Contributor

    Yes yes yes