Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. Iagos

    Iagos Contributor

    Ευχαριστώ για το τραγουδάκι.

    Τι σύμπτωση.

    Ο Κοινούσης ήταν αγαπημένος της χούντας που αυτή με τη σειρά της ήταν η αγαπημένη των Αμερικάνων, που αυτοί με τη σειρά τους αγαπούσαν τον Γιουνγκ.

    Αναρωτιέμαι άραγε τι θα έλεγε ο Γιουνγκ για αυτή τη σχέση.

    Επίσης αναρωτιέμαι πώς θα ανέλυε ο Γιουνγκ το γεγονός ότι επιλέξατε Κοινούση και όχι Μάλαμα

    για να κάνετε το σχόλιο σας στην Αμερική.

    Μήπως θα ανέλυε την επιλογή σας με αυτή τη φράση:

    "Τίποτε χειρότερο δεν μπορεί να συμβεί σε κάποιον, από το να γίνει τελείως κατανοητός"

    Δηλαδή από το να τον καταλάβουμε.

    Και τι καταλάβαμε;

    Ότι σας αρέσει ο Κοινούσης και όχι ο Μάλαμας.

    Δεν το λες και λίγο.

    Έχει και χειρότερα να καταλάβουμε, όπως λέει ο Γιούνγκ ή αυτό είναι όλο;

    Είναι αυτοί οι ψυχαναλυτές @gaby_m σαν την coca cola

    Πηγαίνουν με όλα.

    Επειδή δεν το Έχω με τα ψυχαναλυτικά θα σας καληνυχτίσω με το τραγούδι των Αμερικάνων εργατών

    Solidarity forever
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    For the union makes us strong
    When the union's inspiration through the workers' blood shall run
    There can be no power greater anywhere beneath the sun
    Yet what force on earth is weaker than the feeble strength of one
    But the union makes us strong
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    For the union makes us strong
    It is we who plowed the prairies, built the cities where they trade
    Dug the mines and built the workshops, endless miles of railroad laid
    Now we stand outcast and starving midst the wonders we have made
    But the union makes us strong
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    For the union makes us strong
    They have taken untold millions that they never toiled to earn
    But without our brain and muscle not a single wheel can turn
    We can break their haughty power, gain our freedom when we learn
    That the union makes us strong
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    For the union makes us strong
    In our hands is placed a power greater than their hoarded gold
    Greater than the might of atoms, magnified a thousand fold
    We can bring to birth a new world from the ashes of the old
    For the union makes us strong
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    Solidarity forever
    For the union makes us strong

     
    Last edited: 21 Ιουλίου 2023
  2. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Να σε ρωτήσω κάτι @Iagos, αν τυχόν θελήσεις να ξαναπεράσεις από το νήμα αυτό για να απαντήσεις;

    Ποιος Γερμανός συγκεντρώνει πάνω του την συλλογική αντιπάθεια και απόρριψη όλων των Ελλήνων από καταβολής σύγχρονου ελληνικού κράτους; Μη μου πεις τον Χίτλερ, επειδή παντού στον κόσμο είναι μη αποδεκτή κοινωνική συμπεριφορά η οποιαδήποτε έστω και ελάχιστα θετική αναφορά σε δαύτονε.
     
  3. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ο Μπιθικώτσης τραγούδησε τον ύμνο της χούντας στα Δειλινά.

    Για να μην πούμε για την πολιτική καριέρα και τις θέσεις του Θοδωράκη από τα μέσα του '80 και μετά.

    Και;

    Αναιρεί αυτό το καλλιτεχνικό τους έργο;
     
  4. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    @Iagos
    Κάθε καλλιτέχνης που σέβεται τον εαυτό του και την τέχνη του αναγνωρίζει την δύναμη του συναισθήματος σε αυτήν.
    Ποτέ ένας Kαλλιτέχνης δεν έχει απαξιώσει έτσι το συναίσθημα διότι αυτό τον τροφοδοτεί.

    Όποιος έχει μια ελάχιστη αντιληπτική ικανότητα καταλαβαινει ότι το ποστ της @gaby_m δεν είναι αποψάρα ούτε απαξιώνει τον ποιητή.
    Η θέση σου είναι ο ορισμός του κιτρινισμού, της λάθος μετάδοσης και διαστρέβλωσης της πληροφορίας.
    Το διάβασμα που κατά την γνώμη σου τόσο βοηθάει, δεν σε έχει βοηθήσει ακόμα να ανοίξεις τους πνευματικούς σου ορίζοντες και να βλέπεις και άλλες θέσεις πέρα από τη δική σου, ανεξάρτητα αν συμφωνείς με αυτές ή όχι; Τότε μάλλον δεν έχεις ιδέα τι εστί διάβασμα και πόσους ορίζοντες ανοίγει.

    Εδώ εσύ διαστρεβλώνεις τον συνομιλητή σου, που μιλάτε σε κοινό χώρο και χρόνο.
    Έπρεπε να μας πετάξεις και την αποψάρα σου για τον μακαρίτη χωρίς να έχεις ιδέα τι ισχύει και τι όχι και χωρίς να τον έχεις μελετήσει;
     
    Last edited: 22 Ιουλίου 2023
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Σε καμία περίπτωση.

    Αν αναφέρεστε στο παραπάνω απλά ήταν ένα ψυχαναλυτικό λογοπαίγνιο ελεύθερων συνειρμών...

    Τίποτε λιγότερο και τίποτε περισσότερο.

    Με κάτι τέτοιες εξυπνάδες βγάζει φράγκα η ψυχανάλυση.

    Γιατί η ψυχανάλυση είναι σαν
    Πηγαίνει με όλα.

    Το μόνο που είναι ορθολογικό @Arioch είναι αυτό

    Αλληλεγγύη για πάντα.
     
  6. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Είπαμε αγώνας, επανάσταση, αλληλεγγύη αλλά έως εκεί που μας βολεύει. Γιατί μετά η ιδιοκτησία και τα φράγκα είναι πιο πάνω.
    Αλλά αυτό εσένα και τους λοιπούς "αγωνιστές" σας δίνει δύναμη πιστεύοντας το παραμύθι σας , ότι είστε τα λαμπερά παραδείγματα μέσα στην λάσπη.
    Μπράβο που ζεις (όπως μπορείς το παραμύθι σου) αλλά δεν θες να δεις ότι στην ουσία η ίδια η ζωή σας έχει βάλει στο περιθώριο.
     
  7. rea..

    rea.. Contributor

    Χουντικός ο Σερ? Αλήθεια τώρα?  
     
  8. espimain

    espimain Contributor

    Και όχι μόνο αυτός.
    Άστα να πάνε.

    "... Τραγουδιστές, τραγουδίστριες και ηθοποιοί, συνοδευόμενοι από την ορχήστρα του Εθνικού Ιδρύματος Ραδιοφωνίας, ανάμεσα στους οποίους η Μαρινέλλα, ο Γιάννης Πουλόπουλος, ο Νίκος Σταυρίδης και ο Ντίνος Ηλιόπουλος, τραγουδούν. Η Βίκυ Μοσχολιού, ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης, ο Γιώργος Ζαμπέτας και άλλοι τραγουδιστές και τραγουδίστριες, συνοδευόμενοι από ορχήστρες, τραγουδούν."
     
  9. rea..

    rea.. Contributor

    Πω!  
     
  10. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Αν κάποιος θέλει να μιλήσει για τον Jung, για οτιδήποτε σχετικά με τον Jung, ας μην απευθύνεται σε μένα αλλά στον ειδικό που έχουμε εδώ, που γνωρίζει τα πάντα σχετικά και όχι από "τα ιντερνετσ".

    Εγώ από σπόντα ασχολήθηκα. Το μόνο που ήθελα ήταν να ξεκαθαρίσω τα πράγματα όσον αφορά εμένα, μετά από τη βροχή από πέτρες που έπεσε πάνω μου ξαφνικά, επειδή, δέκα ημέρες νωρίτερα, σε διάλογο σε νήμα, είχα τολμήσει να quotάρω Jung!

    Για να είμαι ειλικρινής, δεν περίμενα ότι θα ήταν τόσο εύκολο να αποδομήσω τα όσα μου είχε επιδαψιλεύσει! Μάλιστα, αν κάποιος μου είχε πει ότι ο ειδικός αυτός δεν είχε προσέξει στο παραμικρό τι έγραφε, δεν είχε ασχοληθεί να τα τεκμηριώσει πέρα από τις τρεις πρώτες σελίδες του google, από τις οποίες πιθανόν να έχει συρράψει όλα όσα μας έγραψε εδώ εκτός από την - υποτιθέμενη - συνάφειά τους με τους διαλόγους στο φόρουμ, δεν θα το πίστευα.

    Αλλά, αυτά κάνει η οίηση κύρους, τόσο χαρακτηριστική άλλωστε του δημοσιογραφικού συγκροτήματος που έχει κάνει σημαία τη διάκριση μεταξύ γνώμης και άποψης που μας κουβαλήθηκε και αυτή εδώ, και αυτή εισαγόμενη είναι, αμένσιοτα βεβαίως βεβαίως. Αυτά συμβαίνουν όταν κάποιος βλέπει αντιπάλους εκεί που δεν υπάρχουν, τους καθιστά αντιπάλους του με το ζόρι και από πάνω τους περιφρονεί επιδεικτικά με λόγια και συμπεριφορές.

    Αυτά είναι τα παθήματα όταν κάποιος, λόγω οίησης κύρους, επιπολαιότητας και τυχόν διάφορων άλλων δικών του θεμάτων υπερβαίνει κάθε πιθανό και απίθανο όριο στο τι λέει και πώς σε άλλους - διότι νομίζει πως μόνον αυτός επιλέγει με ποιους μιλάει, οι άλλοι φαίνεται είναι υποχρεωμένοι να τον διαβάζουν - έτσι ώστε τελικά και αυτοί να επιλέγουν αυτή τη φορά να αντισταθούν, δεν είναι για όλα λύση η υπομονή.

    Κλείνοντας να ξεκαθαρίσω ότι θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ ευρέως διαδεδομένους αφορισμούς στις αναρτήσεις μου, αν αυτό επιθυμώ κατά περίπτωση, δεδομένου ότι κάτι τέτοιο δεν αντιτίθεται στους κανονισμούς του φόρουμ και αν τυχόν κάποιες φορές κάνω λάθος ουδέποτε υποστήριξα ότι είμαι αλάνθαστη ή ότι δεν επιδέχονται κριτική όσα γράφω εδώ.


    Αυτό το χαριτωμένο κατά τα λοιπά μιμίδιο δεν συνέβη ποτέ, μόνο στο μυαλό του σκιτσογράφου. Οι πλειονότητες γνωρίζουν καλύτερα από την εκάστοτε μονάδα.
     
    Last edited: 22 Ιουλίου 2023
  11. Seras Victoria

    Seras Victoria My "give a fucks" are on vacation Contributor

    Τέλειο το μιμίδιο!
       
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Το προφίλ του μέτα-μετανεωτερικού ανθρώπου.

    Είμαι άτομο και έχω άποψη για τα πάντα.

    Τίποτε άλλο δεν υπάρχει πέρα από την ατομικότητα μου.

    Η πίστη, η αφοσίωση, η έρευνα, η επιστήμη δεν με αφορούν.

    Το όνειρο, η φαντασία, η ποίηση, η επανάσταση, η προοπτική της συλλογικής ζωής, αποτελούν τοξικές σκέψεις που πρέπει να διώξω μακριά.

    Αναπαράγω χωρίς κρίση,χωρίς έρευνα, χωρίς δεύτερη σκέψη οτιδήποτε μου φαίνεται θετικό.

    Γιατί πάνω απ'ολα η θετική σκέψη και όχι η σκέψη.

    Αντιλαμβάνομαι τον κόσμο γύρω μου, μέσα από την ατομικότητα μου χωρίς γνώση, χωρίς κρίση, παρά μόνο με άποψη.

    Ζούμε στον πολιτισμό της ατομικότητας.

    Στον πολιτισμό όπου η ατομική ευθύνη είναι η ύψιστη αξία.

    Είμαι άτομο, έχω άποψη....

    Ο κύριος Αυγολέμονος με τον κυνισμό που τον διακρίνει μας λέει ως ένα σύγχρονος Γιώργος Σουρής τι είναι γνώμη και τι είναι άποψη.



    Πρόσφατα καθηγητής Πανεπιστημίου έγραψε στον λογαριασμό του στα social

    "Προσπάθησα να ανεβάσω στη μαζικότερη ελληνική σελίδα Αστρονομίας στο facebook ένα βίντεο που γυρίσαμε με τις Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης για να προωθήσουμε το Βιβλίο μας ενάντια στις Θεωρίες Συνομωσίας, στο οποίο μέσα σε 3 λεπτά εξηγώ με απλά λόγια γιατί όντως έχουμε πάει στη Σελήνη (επέτειος σήμερα), και οι διαχειριστές το έκοψαν λέγοντας “Το αν έχουμε πάει ή όχι στη Σελήνη δεν είναι δουλειά των επιστημόνων να μας το πείτε".

    Αυτή είναι η εποχή της μετα-μετανεωτερικότητας.

    Ο διωγμός του ορθολογισμού....

    Iagos
     
    Last edited: 22 Ιουλίου 2023