Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκέψεις και προβληματισμοί για τις BDSMικές συζητήσεις στο forum

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος espimain, στις 14 Μαρτίου 2017.

  1. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Αγαπημένε και πολυχρονεμένε μου, @Iagos ,
    και αφού έχεις τη συνήθεια να προτείνεις βιβλία, είτε αφορούν το θέμα που συζητάμε είτε όχι, παίρνω το θάρρος να σου προτείνω κι εγώ ένα:
    Jose Mourinho: Up Close and Personal
    Είναι η αυτοβιογραφία ενός νάρκισσου που έχει εμπιστοσύνη στον εαυτό του και έχει παράξει έργο, εν αντιθέσει με τους δυστυχισμένους νάρκισσους που θέλουν αλλά δεν μπορούν γιατί ούτε οι ίδιοι το πιστεύουν.

    Κατι εχεις καταλαβει λαθος αγαπημένε μου, κάνω υπομονή και δεν σου απαντάω παρόλο που φροντίζεις συνεχώς να μειώσεις και να χαρακτηρίζεις.
    Εντάξει, το καταλάβαμε, μας θεωρείς βανίλα. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί αυτό προωθεί τη συζήτηση και ενδιαφέρει τα άλλα μέλη του φόρουμ, εδώ είμαστε για να συζητήσουμε και όχι για να προβάλουμε την κακία μας και τις προσωπικές μας εμμονές.
    Δε σου κρύβω πως δεν έχω διαφορετική άποψη για σένα πολυχρονεμένε μου. Και εγώ με τη σειρά μου, με τις συμπεριφορές, τις ανασφάλειες, τις ανώριμες αντιδράσεις και την συνεχή προσπάθεια επίδειξης θα μπορούσα να πω για σένα πως "πιο βανίλα πεθαίνεις". Ξέρεις γιατί δεν το έγραψα πουθενά; Γιατί δεν αφορά το φόρουμ και τις συζητήσεις μας το τι είναι ο καθένας. Απίστευτο;
    Σε καλώ λοιπόν να σταματήσεις τις προσωπικές μπηχτές και να ασχοληθείς με την ουσία, έστω αλλάζοντας γνωμη κατά περίπτωση. Θεωρώ ωστόσο, πως αν ασχοληθείς με την ουσία και δε γράφεις με μοναδικό γνώμονα να προσβάλλεις, δεν θα αλλάζεις γνώμη τόσο συχνά.

    Υ.Γ.: Μπορείς να γράψεις ότι θέλεις αγαπημένε μου, δεν θα επανέλθω. Αν παρόλα αυτά ασπαστείς το δημοκρατικό σου δικαίωμα να απαντήσεις, μόλις βρω χρόνο θα συγκεντρώσω όλα τα quotes που άλλα λες το πρωί, άλλα το μεσημέρι και άλλα το βράδυ.
    Σεβάσου το χρόνο μου, άσε να το τελειώσουμε εδώ και σταματα να φέρεσαι σαν κακομαθημένο οχτάχρονο
     
  2. Iagos

    Iagos Contributor

    Ευχαριστώ πολύ.  

    Συγγραφέας;

    Κάποιος θα το έγραψε, δεν μπορεί να φύτρωσε…

    Μάλλον δεν θεωρείτε σημαντικό τον δημιουργό απ’ ότι διακρίνω, αλλιώς γιατί να τον ξεχάσετε…

    Δεν σας ψέγω…

    Συμβαίνει…

    Αφού λέτε ότι πρόκειται για
    ίσως να διαβάσατε διακόσιες ογδόντα οχτώ σελίδες και να μην καταλάβατε ότι δεν το έγραψε ο ίδιος ο Jose Mourinho αλλά εκείνος ο άλλος, που αναγράφεται κάτω χαμηλά, κοντά στον καναπέ στο εξώφυλλο του βιβλίου, με το όνομα Robert Beasley…

    https://www.mombooks.com/book/jos-mourinho-up-close-and-personal/

    Ο συγγραφέας λοιπόν είναι ο Robert Beasley… σωστά;

    Άρα το βιβλίο που Μου προτείνετε δεν είναι
    … σωστά;

    Αφού βρήκαμε τον κρυμμένο συγγραφέα επιτέλους, επιτρέψτε Μου να σας κάνω μια ερώτηση:

    Στο κείμενο σας αξιολάτρευτε @Nickname γράφετε το έξης:

    Επειδή δεν Έχω διαβάσει το βιβλίο, και επειδή, για να το προτείνετε το έχετε διαβάσει, παρόλο που σας διέφυγε ο συγγραφέας του, μπορείτε παρακαλώ να Μου πείτε σε ποια σελίδα ο Robert Beasley Μ/μας ενημερώνει ότι ο Jose Mourinho ήταν Νάρκισσος;

    Το γράφει ή αποτελεί προσωπική σας διαπίστωση;

    Και αν είναι προσωπική σας διαπίστωση από που προκύπτει;

    Έχετε ενημερωθεί μήπως από άρθρα ευρείας κυκλοφορίας με τίτλους όπως: «15 σημάδια για να γνωρίσετε έναν νάρκισσο», «45 σημεία που σας λένε να φύγετε τρέχοντας από μια σχέση με νάρκισσο» ή «τα 8 επίπεδα του ναρκισσισμού» και βγάλατε διαπιστώσεις;

    Δεν νομίζω ότι ένας βραβευμένος αθλητικογράφος, όπως ο Robert Beasley, ο οποίος υπήρξε ο επικεφαλής αθλητικός ανταποκριτής της «The Sun» και επικεφαλής ποδοσφαιρικός συντάκτης στην «News of the World», θα αποκάλυπτε τα ευαίσθητα ιατρικά δεδομένα του Jose Mourinho. Οι Άγγλοι είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί σε αυτό.

    Αν το έκανε παρακαλώ να Με διαψεύσετε…

    Αξιολάτρευτε @Nickname, πριν την εικοστή Μαΐου του έτους δύο χιλιάδες και είκοσι που εγγραφήκατε στο φόρουμ, ανέβηκε εδώ, ένα νήμα, το οποίο ίσως σας έχει διαφύγει, που πραγματευόταν με τρόπο κινδυνολογικό τον ναρκισσισμό. Σε αυτό το νήμα, αποτύπωσαν τη σκέψη τους αξιόλογοι συνομιλητές.

    Μεταξύ άλλων σε εκείνο το νήμα, Είχα γράψει τα εξής:




    Οφείλω να πω και σε εσάς τα ίδια.

    Οι εποχές που κρεμούσαμε κουδούνια στους ψυχικά ασθενείς, που τους πετούσαμε πέτρες, που τους περιθωριοποιούσαμε, που τους χλευάζαμε και τους στιγματίζαμε έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

    Η ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας (Ο νάρκισσος όπως λέτε) είναι νόσος.

    Τους ψυχικά νοσούντες ανθρώπους δεν τους λέμε ούτε
    , ούτε κακομοίρηδες, ούτε τρελούς, ούτε προβληματικούς, ούτε, ούτε, ούτε….

    Επίσης δεν δίνουμε ψυχιατρικούς ορισμούς σε μη νοσούντες ανθρώπους…

    Επίσης στις πληροφορίες του βιβλίου που Μου προτείνετε, και σας ευχαριστώ μια φορά ακόμα για αυτό  , στις πληροφορίες που βρίσκονται στο οπισθόφυλλο εκτός από το ότι πρώτη φράση είναι «The gripping biography», δηλαδή μια συναρπαστική βιογραφία και όχι
    , ενημερωνόμαστε ως υποψήφιοι αναγνώστες ότι πρόκειται για ένα βιβλίο που αναφέρεται σε μια δυναμική προσωπικότητα που έδρασε και καθόρισε το ποδόσφαιρο και πουθενά δεν αναφέρεται ότι θα διαβάσουμε την
    VS
    ( Ούπς,,, ένα δίπολο)

    Φρονώ ότι αυτό είναι η δική σας ανάγνωση… και διαψεύστε Με.

    Φρονώ ότι μέσα από την προσωπικότητα του Jose Mourinho έχετε διαγνώσει αυθαίρετα «ναρκισσισμό».

    Όσον αναφορά στα υπόλοιπα, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς Μου λέτε και τα αφήνω ασχολίαστα.

    Με εκτίμηση

    Iagos

     
  3. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Γλυκέ μου @Iagos διάβασε το και θα λυθούν οι απορίες σου. Μια μέρα searching στον γούγλι δεν είναι αρκετό.
    As you wish
     
  4. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Οι διαταραχές προσωπικότητας δεν αποτελούν ψυχιατρική νόσο.
    Αυτό το άλλοθι προσπαθούν να επικαλεστούν οι serial killers που χαρακτηρίζονται από αντικοινωνική διαταραχή προσωπικότητας (κοινωνιοπάθεια, έλλειψη ενσυναίσθησης).
    Η ναρκισσιστική διαταραχή προσωπικότητας δεν αποτελεί ψυχική νόσο. Δεν είναι ασθένεια αλλά διαταραχή.
    Διαταραχή δεν σημαίνει και ψυχική ασθένεια. Για χρόνια ο αυτισμός θεωρούνταν ψυχική νόσος. Πλέον ξέρουμε ότι πρόκειται για διαταραχή αυτιστικού φάσματος. Δεν αποτελεί ούτε ασθένεια, ούτε ψυχιατρική κατάσταση.
     
  5. Iagos

    Iagos Contributor

    Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση.

    Όπως και να έχει δεν νομίζω ότι ο καθένας δικαιολογείται να αποκαλεί διαταραγμένο κανέναν, αυθαίρετα...
     
  6. Iagos

    Iagos Contributor

    @Nickname επειδή εσείς θέλετε να δημιουργήσετε ένα δίπολο Nickname VS Iagos στο φόρουμ δεν θα ακολουθήσω το παιχνίδι σας...

    Κρατώ ότι δεν μπορείτε μετά από 288 σελίδες ανάγνωσης να διακρίνετε την αυτοβιογραφία από την βιογραφία...

    Οπότε...
     
  7. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Γλυκέ μου, σε έχω ήδη εκθέσει σε αυτόν τον τομέα. Δεν χρειάζεται να επανέλθω
     
  8. οκει μπορει να ειχαμε διαφωνιες σε αλλο φορουμ αλλα θελω οντως να απαντησω σε αυτα τα θεματα γιατι φενονται ενδιαφεροντα,το ποιοι,ειναι σιγουρα ατομα που δεν ξερουν να περνανε καλα η' με αλλα λογια δεν αφηνουν τις ενδορφινες να επιδρασουν,λογο του οτι οι ενδορφινες αυξανουν το επιπεδο του πονου που μπορει να δεχτει ενα ατομο αρα λογικα και το επιπεδο ευαιξιας και ανακουφισης,ειναι λογικο να πουμε οτι αυτα τα ατομα φοβουνται να περασουν καλα!Για εμενα οντας switch οχι παντα,δηλαδη περισσοτερο ανδρεναλινη του τι θα γινει μετα ως sub γιατι οι ενδορφινες σε εμενα,οταν δηλαδη αυξανεται το επιπεδο του πονου,με αναβουνε ας το πουμε και με αλλο τροπο(στο να θελω να την μαστιγωσω την αλλη ρε παιδι μ)! και οταν νιωθω τον πονο που προκαλω ως dom ειναι η αλλη φαση που απλα τα χανω(με αλλα λογια μου βγαινει το ενστικτο του να την βρισω και να την κανω ενα κουρελι του προηγουμενου εαυτου της) και λογικα δεν ειναι τοσο πολυ οι ενδορφινες που παιζουνε ρολο εκει οσο η ορμονη που εχει σχεση με την αγαπη(oxytocin) στα αγγλικα διοτι θελω να κανω και την αλλη να περασει καλα ουτως η αλλως.Στο τελευταιο θεμα δεν ξερω τι να σου πω,ο καθενας μας ειναι διαφορετικος και δεν μπορω να ξερω για ολους στο τι τους σταματαει απτο ν αλλαζουν θέμα
     
  9. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Άσχετο με το την ανάρτηση σας και να με συμπαθάτε, αλλά λέτε αν πετάω τίποτα εγγλέζικα στις εξετάσεις να κάνω εντύπωση και να με περάσουν;;
    Γιατί πολύ μου άρεσε αυτό το oxytocin…ακούγεται ψαγμένο..
     
  10. οχι μωρε η ορμονη που απελευθερωνεται οταν αγαπατε καποιον ειναι,κοινως εις την νεα ελληνικην οκυτοκινη,απλα δεν ηθελα να ακουστει τοσο περιεργα,ειχε την αντιθετη καταληξη...
     
  11. espimain

    espimain Contributor


    Μια και δεν ήμασταν μαζί φαντάροι, δεν έτυχε να είμαστε φίλοι, ούτε προβλέπεται να γίνουμε ποτέ, δεν επιθυμώ να μου απευθύνεστε.
    Αν έχετε να σχολιάσετε κάποιο θέμα που άπτεται του BDSM μπορείτε να αρθρώσετε λόγο στο φόρουμ, αλλά σ’εμένα προσωπικά να μην το κάνετε.
     
  12. MG

    MG Irregular Member Premium Member

    Λυπούμαι , αλλά πρέπει να σας ενημερώσω ότι θα γράφω όπου γουστάρω στις δημόσιες συζητήσεις.

    Αν δεν θέλετε να σχολιάζουν οι υπόλοιποι αυτά που γράφετε να τα γράφετε ιδιωτικά σε προσωπικά μηνύματα.