Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Σκλάβα: άβουλο ον ή όχι;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Master / slave' που ξεκίνησε από το μέλος ioli_slave, στις 17 Οκτωβρίου 2022.

  1. NobodyKP

    NobodyKP Contributor

    Το οτι καταστέλλει κάποιος την βουλησή του ή την τοποθετει κάτω απο την βούληση κάποιου άλλου δεν σημάνει πως δεν έχει βούληση.
    Η υποταγή μιας σκλάβας (με BDSMικους όρους ή και όχι) δεν σημαίνειπως παύει νασκέπτεται ή να έχει θέλω και προτιμήσεις.

    Σημαίνει πως οικειοθελώς παύει να εκφράζει τα θέλω και τις προτιμήσεις της υποτάσσοντάς τα, στα θέλω και τις προτιμήσεις του κυρίαρχου στοιχείου στην εξίσωση της σχέσης.

    Αλλιως μιλάμε για παθολογική κατάσταση που χρίζει εξειδικευμένης παρακολούθησης και η οποία καμία σχέση δεν έχει με το BDSM .
     
    Last edited: 18 Οκτωβρίου 2022
  2. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Και καλά κάνετε..
    Δεν είμεθα για τέτοια νήματα τώρα..

    Θα μου επιτρέψετε να μην είμαι σίγουρη.
     
  3. Markissios

    Markissios “All universal moral principles are idle fancies.”

    Πρέπει να συμφωνήσουμε ότι έχει τεράστια διαφορά να χαρακτηρίζεται κάποιος ως άβουλος, από το να χαρακτηρίζεται, η συμπεριφορά που έχει επιλέξει, ως άβουλη!

    Αν μια γυναίκα αποφασίσει να παίξει το ρόλο της πάπιας.... πάρτε το απόφαση, είναι μια γυναίκα που κάνει την πάπια, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΠΙΑ

     
    Last edited: 18 Οκτωβρίου 2022
  4. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    αν μπορεί να δοθεί επακριβής ερμηνεία του τι εστί "άβουλο ον" τότε μπορεί να δοθεί μια κάποια ασφαλής απάντηση
     
  5. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Αυτό καλή μου @sapfw θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον..
     
  6. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    πού να πιάσουμε και το ερώτημα "τι εστί σκλάβα"...
     
  7. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Όχι, να χαρείτε!
    Θα καταλήξουμε να διαβάζουμε για τον Lincoln μεσοβδομαδιάτικα κι έχουμε και δουλειές!
     
  8. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Όχι δεν πρέπει.
    Μπορούμε να καταθέτουμε απόψεις, να συν διαλεγόμαστε επ αυτών και να καταλήγουμε κάλλιστα στο ότι δεν συμφωνούμε.
    Η ταύτιση και η συμφωνία δεν είναι απαραίτητες, η αντιληπτική ικανότητα από την άλλη, είναι.

    Μια γυναίκα μπορεί επίσης κάλλιστα να παίξει τον ρόλο της πάπιας, της Χιονάτης, της αδικημένης, της αδύναμης, της ηγέτιδας, της πρωτοπόρου ή ότι άλλο.

    Μια σκλάβα ωστόσο μπορεί να έχει αυτη τη θέση, ως επακριβώς της έχει οριστεί από τον Αφέντη της.
    Ως, όποτε, όπως και όσο Εκείνος ορέγεται.

    Με λίγα λόγια σε μια φράση, ως ακριβώς το όρισε ο @Stalker:
    « Είναι ό,τι θελήσει ο Ιδιοκτήτης να είναι.»
    Απλά, λιτά κι απέριττα.
     
  9. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ορίζει ο Χ αν θα έχει βούληση ο ψ;

    Δεν είμαι βέβαιη αν είναι τόσο απλό, λιτό και απέριττο όσο ακούγεται.
     
  10. Queen87

    Queen87 Contributor

    @ioli_slave

    Νομίζω αυτό θα σε βοηθήσει.

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Κατηγορίες-σκλάβας.6231/

    Σε παλιά νήματα μπορείς να σκάψεις κ να βρεις απάντηση... ωστόσο ξαναλέω... παλιά υπήρχαν κάποιες slaves... σήμερα;

    Αν κ για εμένα στις μονολεκτικές απαντήσεις που σου έδωσαν παραπάνω θεωρώ πως δεν υπάρχει άβουλη slave... τώρα αν έχει γίνει συζήτηση για pet slave είναι άλλο κομμάτι.
     
  11. mystique

    mystique Owned Premium Member Contributor

    Καλή μου @gaby_m…πουθενά ως τα τώρα δεν ισχυρίστηκα ότι είναι εύκολο, αν αυτό συμπεραίνεται απ το απλό.

    Προσωπικά δεν κατάφερα να το κάνω, τα θέλω μου υπερίσχυσαν..
    Παρ όλα αυτά, η βούληση και τα συμπαραμαρτούντα της δεν ήταν κάτι επιτρεπτό για τη θέση μου, χωρίς αυτό να σημαίνει επίσης, πως μου απαγορεύτηκε ποτέ να την επικοινωνώ σε Εκείνον.
    Ή χωρίς ποτέ να μην ήταν σαφές(τατο) ότι δεν μπορεί να μου αφαιρεθεί η κριτική σκέψη, η νόηση και η αντίληψη μου, αλλά επιβάλλεται να μου αφαιρεθεί η βούληση.

    Στο διαταύτα όμως αυτό που ήταν απολύτως ξεκάθαρο, είναι πως το μόνο σημαντικό ήταν η δική Του βούληση και μόνο.

    Το «απλό, λιτό κι απέριττο» λοιπόν, έχει διαφορετική απόχρωση, ανάλογα με το ποιος το εκφέρει: ο Αφεντης ή η σκλάβα..
     
  12. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Εγώ.
    Και δεν έχω μείνει στο "θα".