Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Συναίνεση vs ικανοποίηση Σαδισμού

Συζήτηση στο φόρουμ 'Σαδομαζοχισμός' που ξεκίνησε από το μέλος kinvara, στις 12 Ιανουαρίου 2022.

  1. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Βάση του παρακάτω και με το οποίο συμφωνώ 100% :

    Πως προσαρμόζετε τον σαδισμό σας ώστε και να αντλείτε απόλαυση και να είστε μέσα στα πλαίσια του νόμου για να μην κινδυνεύετε να ζήσετε το ΄΄της φυλακής τα σίδερα είναι για τους λεβέντες (σαδιστές)΄΄
    Τα καταφέρνετε μέσω της συναίνεσης να ικανοποιήσετε το ένστικτό σας αυτό;
     
  2. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

  3. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Με τον ίδιο τρόπο που οι αλκοολικοί κόβουν το αλκοόλ. Δεν είναι ότι δεν σου λείπει, είναι ότι πήρες την απόφαση ότι το να μην πιεις είναι προτιμότερο του να σε πιει εκείνο.
     
  5. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν χρειάζεται να πηγαίνουμε από το 0 στο 100 μέσα σε λίγα δεύτερα λες και τρέχουμε στη φόρμουλα.
    Για εμένα η απόλαυση κρύβεται στην εξερεύνηση του "πόσο μπορεί να αντέξει"
    και η νοστιμιά της υπομονής είναι απίστευτα ικανοποιητική.
    Όντας συνειδητοποιημένος ενήλικας γνωρίζεις πως: Οταν ξεκινά μια σαδομαζοχιστική σχέση, η συναίνεση δίδεται εκείνη τη στιγμή και τέλος.
    Ειδάλλως μπορούμε κάλλιστα να παίξουμε τις κουμπάρες.
    Σε περίπτωση που ένα από τα μέλη τις σχέσης δεν μείνει ικανοποιημενο (σε οποιαδήποτε περίπτωση) μπορεί να αποχωρήσει.
    Την νομοθεσία μην την μπλέκεις στο μυαλό σου.
    Ούτε οι κινκι δεν είναι μέσα στα πλαίσια  
     
  6. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Ένα άλλο που θέλω να ρωτήσω (αν θέλεις απαντάς) τόσο εσένα όσο και όποιον έχει βιώσει την ικανοποίηση του σαδισμού του.
    Υπάρχει σεξουαλική διέγερση;
    Το ρωτάω γιατί ποτέ όταν είδα πραγματικά σαδικά κάποιον ή κάποια δεν θέλησα ούτε ένιωσα τίποτα σεξουαλικό. Η ηδονή ήταν άλλης φύσης που δυσκολεύομαι να περιγράψω με λέξεις.
     
  7. kinvara

    kinvara Δική Του Contributor

    Πως το εννοείς αυτό;


    Δεν αναφέρομαι σε σχέση. Τουλάχιστον σε ότι με αφορά μια σαδομαζοχιστική σχέση it' s not my cup of tea και δεν βλέπω πως αυτή θα μπορούσε να εξελιχθεί σε οτιδήποτε ή να μου προσφέρει κάτι.
    Το ένστικτο του σαδισμού μου ενεργοποιείται με ερεθίσματα εκεί που δεν το περιμένω και όχι κατόπιν συμφωνίας.
    Και ο μαζοχισμός μου αγγίζει τα όρια του μηδενός για να μην πω υπό αυτού. Mπορεί δε να λειτουργήσει και να πάρει μορφή μόνο μέσα σε D/s.

    Εχμ..  
    Δεν μπορώ να μην το κάνω αυτό. Είναι αυτή που κυριως με περιορίζει ως προς την έκφραση του σαδισμού.
     
    Last edited: 13 Ιανουαρίου 2022
  8. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όσον αφορά εμένα, όχι.
    Μία από τα ίδια. Το κοντινότερο πράγμα που μπορεί να περιγράψει αυτό που ένιωσα είναι "θρησκευτική εμπειρία".
     
  9. Marqui

    Marqui sitting on a park bench

    Μία παρατήρηση επί της χρήσεως των όρων.
    Ο όρος "σαδισμός", του οποίου γίνεται χρήση στον τίτλο, αναφέρεται στις πρακτικές αντλήσεως ικανοποιήσεως από την πρόκληση σε έτερο άτομο πόνου (κυρίως αλλά όχι απαραιτήτως σωματικού).
    Αντιθέτως, ο όρος "σαδικός", πρωτοχρησιμοποιημένος εδώ από τον Σιχαμερότατο, αναφέρεται στην ευρύτερη φιλοσοφία και πρόταση ζωής του Μαρκησίου, η οποία δεν μπορεί να υπάρξει άνευ ηδονής.

    Μετά την επισήμανση αυτή
     
  10. lexy

    lexy .ti.va.

    Επειδή βρίσκω ενδιαφέρουσα τη συζήτηση - αν και δεν μου είναι ξεκάθαρο το vs - αφορά στο σαδισμό που κινείται στα όρια ή υπερβαίνει τη νομιμότητα;

    Κι αν ναι - αν έχω καταλάβει δηλαδή σωστά - να έχω στο μυαλό μου τον Παζολίνι;

    (έριξα μια ματιά και στο νήμα του @Arioch )
     
  11. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Εννοώ ότι προσωπικά μου αρέσει να εξερευνώ και να μαθαίνω τον/την σύντροφο μου. Ακόμα κι αν κάποιος/α είναι "προσωρινός", play partner αν θέλεις, δεν θα ξεκινούσα τπτ μαζί του/της αν πρώτα δεν εξερευνούσα και βεβαιωνομουν για όσα θεωρώ εγώ σημαντικά.
    Αυτό είναι το πρώτο βήμα.
    Από κει και πέρα αν το ενδιαφέρον μου συνεχίσει (μιλώντας πάντα για προσωρινούς συντρόφους) για να κρατήσω το ενδιαφέρον μου και το ενδιαφέρον του/της κάθε επόμενη φορά δοκιμάζω και κάτι τις παραπάνω... If you know what I mean 

    Έτσι αισθάνομαι, ίσως λίγο περισσότερο, "ασφάλεια" ώστε να μην ξεπεράσω πρώτα τον εαυτό μου*, κι έπειτα τα όρια του/της συντρόφου.

    *Έχω αισθανθεί άπειρες φορές την επιθυμία να μην σταματήσω...

    [/QUOTE]Δεν αναφέρομαι σε σχέση. Τουλάχιστον σε ότι με αφορά μια σαδομαζοχιστική σχέση it' s not my cup of tea και δεν βλέπω πως αυτή θα μπορούσε να εξελιχθεί σε οτιδήποτε ή να μου προσφέρει κάτι.
    Το ένστικτο του σαδισμού μου ενεργοποιείται με ερεθίσματα εκεί που δεν το περιμένω και όχι κατόπιν συμφωνίας.
    Και ο μαζοχισμός μου αγγίζει τα όρια του μηδενός για να μην πω υπό αυτού. Mπορεί δε να λειτουργήσει και να πάρει μορφή μόνο μέσα σε D/s.
    [/QUOTE]
    Πιστεύω πως ακόμα και εκτός σχέσης αν θέλεις να είσαι κάπως ασφαλής θα πρέπει να γνωρίζεις κάποια πράγματα για τον άνθρωπο με τον οποίο θα συνευρεθεις.
    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι στο s/m χωράει το τυφλό one night stand.


    [/QUOTE]
    Εχμ..  
    Δεν μπορώ να μην το κάνω αυτό. Είναι αυτή που κυριως με περιορίζει ως προς την έκφραση του σαδισμού.[/QUOTE]
    Καταλαβαίνω την ανησυχία σου. Γι'αυτό και συμβουλή δική μου είναι να "τσεκαρεις" λίγο παραπάνω τους ερωτικούς συντρόφους. Ίσως αυτό να προσφέρει μια δικλείδα ασφαλείας έξτρα.
     
     
  12. Libertine SD

    Libertine SD Premium Member Contributor

    Το ποιό;;;