Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τί έγινε στο Μπαλί...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 17 Δεκεμβρίου 2007.

  1. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

     
    Να σας πω εγώ τί εγινε στο Μπαλί..

    Η ομάδα των πιτσιρικάδων ήταν στην κόψη του υποβιβασμού..

    Μια ήττα ακόμα και θα πήγαιναν στη δεύτερη εθνική, στο κάτεργο , εκεί που δεν βγαινει ο ήλιος...

    Ο αγώνας θα γινόταν σε ουδέτερο μέρος, στο Μπαλί.

    Τα πιτσιρίκια στην ομάδα τους ένα αμερικανάκι, ένα ευρωπάκι και ένα κινεζάκι..

    Ο προπονητής τους είπε οτι δεν πρέπει να φανε παγωτό για ολες τις μέρες της προπόνησης, πριν τον αγώνα.

    Το ευρωπάκι συμφώνησε.. είχε μάθει στο σχολείο να μην φέρνει αντιρρήσεις στους μεγαλυτέρους..

    Το αμερικανάκι..όμως επέμενε:"Για να μην φάω εγω...πρέπει να μην φάει κανείς και ειδικά εκείνο το σχιστομάτικο το κινεζάκι...αλλοιώς θα φάω. Δέκα χρόνια τώρα ποτέ δεν άφησα το παγωτό μου. Ποτέ δεν πάτησα σε αγώνα, ούτε στο Κυότο, ούτε στο Γκέτεμπορ, ούτε στο Μόντρεαλ. Το ίδια έκαναν και οι γονείς μου. Να είστε και ευχαριστημένοι που σας έκανα το χατήρι και ήρθα σε ...αυτόν. Εκανα χάρη στον προπονητή, το μπαμπά μου..."

    Το κινεζάκι, που δεν ήξερε καν τι είναι παγωτό, εντούτοις ήθελε να δοκιμάσει. Γιατί όχι κι εγώ;

    Οι μέρες περνούσαν και λύση δεν βρισκόταν. Κι αυτό επειδή τα παιδιά επρεπε να δώσουν ολα μαζί τον αγώνα. Να παίξουν ομαδικά, σαν μια γροθιά στο δύσκολο αγώνα. Διαφορετικά θα έχαναν σίγουρα.

    Η μέρα του αγώνα ήταν κοντά, το ανήλιαγο κάτεργο του υποβιβασμού φάνταζε έτοιμο να τους υποδεχτεί πλέον..

    Και "ω του θαύματος" λίγο πριν τον αγώνα, ο διαιτητής , ως αλλος "από μηχανής θεος" βρήκε τη λύση. Σαν τις αρχαίες τραγωδίες αλλά και σαν τις σύγχρονες χολυγουντιανές παραγωγές. Αναβολή.. μια ακόμη αναβολή.. Μια αναβολή θα μας σώσει, να μην γίνει ο αγών..

    Αναβολή, αναβολή, καλά μας τόπαν μερικοί πως είσαι λύση, λύση μαγική!

    Αναβολή μέχρι να μάθουμε στα παιδιά μας οτι το παγωτό βλάπτει...

    Αναβολή μέχρι να αλλάξουμε προπονητή, να έρθει ο σωτήρας που θα σώσει την ομάδα.

    Ακούγεται οτι η ομάδα θα προσλάβει σύντομα την αγία χίλαρι, την παντοκρατούσα σωτήρα. Εκεί ελπίζουμε τώρα..

    Ξέρετε, υπαρχει ενας απλός τρόπος να μην μας "καίει" ο ήλιος του πλανήτη . Του γυρίζουμε την πλάτη..

    Υπάρχει ενας απλός τρόπος να μην βλέπουμε τα προβλήματά μας. Κάνουμε οτι δεν τα βλέπουμε...

    Εν τω μεταξύ μπορούμε να ασχολούμαστε με το ρέψιμο της αγελάδας, τα χριστουγεννιάτικα λαμπακια και τα αιωνίως τραγανά καρότα που περήφανοι παράγουμε στα επιστημονικά εργαστήρια.

    Επίσης μπορούμε να βγάζουμε στη δημοπρασία τ’ αποφάγια του Ντέιβιντ (μπέκαμ) σίγουροι ότι θα γίνουν ανάρπαστα...

    Η αντίστροφη μέτρηση για τον τέλειο αφανισμό που έγραφε ο Ελύτης στη "Μαρία Νεφέλη" έχει ήδη αρχίσει. Κι εμείς; Εμείς, δεν είμαστε παρά χόρτα ριζωμένα σ' ένα σβώλο απάνου..

    Ως πότε όμως; Ποιός νοιάζεται αλλά και ποιός μπορεί;

    http://www.elladitsamas.blogspot.com/
     
  2. blindfold

    blindfold Contributor

    δεν κατάλαβα ...  
     
  3. chemical23

    chemical23 Regular Member

    Το κείμενο αναφέρεται στην σύνοδο του Μπαλί για το περιβάλλον στην οποία και καλά θα αναθεωρούταν το πρωτόκολλο του Κυότο το οποίο απέτυχε κιόλας στην εφαρμογή του για μείωση των αερίων του θερμοκηπίου.Μάλιστα οι ΗΠΑ (πρώτος ρυπαίνων) δεν συμμετέχει στην συνθήκη αυτή καθώς βέβαια και η Κίνα (τρίτος νομίζω ρυπαίνων).Αυτοί που ρυπαίνουν δεν δεσμεύονται για την προστασία του περιβάλλοντος και της ατμόσφαιρας.Όλα τα ευρωπαικά κράτη αντιθέτως συμμετέχουν σε αυτή την προσπάθεια (ακόμα και οι υπερόπτες Άγγλοι).Μοναδικό αισιόδοξο μήνυμα η Αυστραλία που επιτέλους άλλαξε πρωθυπουργό (έφυγε ο ασυμπάθιστος Χάουαρντ και πρώτος σε ταξιδιωτικές οδηγίες για την Ελλάδα αν θυμάστε) ενώ το κόμμα που εξελέγη είχε κεντρικό θέμα στην προεκλογική του καμπάνια το περιβάλλον και την δέσμευση να υπογράψει την συνθήκη του Κυότο,αφού η Αυστραλία συγκαταλεγόταν μέσα στις χώρες που δεν είχε υπογράψει,λόγω του ανταγωνισμού με τις άλλες δύο περιφερειακές δυνάμεις της περιοχής που επίσης δεν έχουν υπογράψει (Κίνα και Ινδία).Τώρα πλέον και με την υπογραφή της Αυστραλίας οι ΗΠΑ είναι το μοναδικο αμιγώς δυτικό (και καλά) κράτος το οποίο δεν έχει υπογράψει τη συνθήκη.Υπερδύναμη είναι ότι θέλει κάνει,δυστηχώς για εμάς που ήδη αρχίζουμε να διακρίνουμε τις πρώτες συνέπεις της μόλυνσης από τους καύσωνες του καλοκαιριού που πέρασε
     
  4. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Mπράβο chemical23, οι διευκρινήσεις σου ειναι οτι πρέπει..
    Αν στα 24 εχεις τέτοια ενημέρωση, μου δίνεις μια ελπίδα!

    Ομως μπορειτε να τα δειτε ολα αυτά καθώς και περισσότερα για τις κλιματικές αλλαγές στο http://www.elladitsamas.blogspot.com/
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Υπερδυναμη η Αμερικη???????????????
    Για να δουμε λοιπον, εχει κανει πολεμους σε εξαθλιωμενα κρατη, στα οποια εχει επιτεθει μαζι με αλλες μεγαλες δυναμεις (Αγγλια, Γαλλια, Αυστραλια, κλπ), κανει τον νταη σε χωρες που την παιρνει, δεν πολεμα ποτε στο εδαφος αλλα κυριως απο αερος, (φανταστειτε τους αμερικανους να πολεμουν στα βουνα και τις οροσειρες της Σερβιας).
    Διαθετει τεχνολογια ναι, αλλα κατα τα αλλα ειναι ΜΗ αξιοπολεμο κρατος.
     
  6. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    οχι οτι συζητηθηκε δε και ιδιαιτερα ....
    και λεω τωρα .. ενταξει πηγε η Ευρωπη ... και δεν πηγε ο Μπους ... και τι με αυτο ? .. το ιδιο ενοχη και η Ευρωπη ... ας απειλησει με αμεση αποσυρση των Ευρωπαικων δυναμεων απο οποιοδηποτε εμπολεμο μερος ... να δεις ερχεται τρεχατος ή δεν ερχεται ? ... αλλα οπως ειπα ... ειναι το ιδιο και το αυτο ... ενοχη/οι ... ολοι οι πολιτικοι μιλανε για οικολογικη ευαισθησια ... αλλα μεχρι που θα εφτανε αυτη ? ..... δεν πειραζει ... ας ειναι καλα ο γιος που μπηκε στο δημοσιο , η μανα που πηρε την συνταξη , τα παδια που (επιτελους) νομιμοποιηθηκε το αυθαιρετο .... βρε δεν παει να γαμηθει το Μπαλι που ουτε ξερω που πεφτει και ουτε που θα παω ποτε με την φτωχεια που με δερνει ... .... αυτα ειναι .... αυτοι ειμαστε ...
     
  7. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Το περασμενο Σαββατο διοργανωθηκε συγκεντρωση στο Συνταγμα για τον λογο αυτο.
    Που ηταν τα κομματα; ...Οεο;
    Α,δεν μπορουσαν,ησχολουντο με τον Ινδο του Μαγγινα.
    Που ησαν οι συνδικαλιστικες ενωσεις; ... Οεο;
    Α,δεν προλαβαιναν,δυο διαδηλωσεις σε μια βδομαδα,εχει και το κινημα τις αντοχες του...
    Που ειμασταν εμεις,ο κοσμακης,το ποπολο; ...Οεο;
    Κατσε ρε φιλε,Σαββατιατικα ,ειχε και ωραια μερα,θ'αφησουμε το shopping στην Ερμου, ανοιξε και το Public, και θα φωναζουμε με τους μουρλους και τις ψωναρες για την...υπερθερμανση ειπες,του πλανητη;
    Μια χαρα κρυο κανει, που την ειδες την υπερθερμανση;

    Τι καθεσαι και λες τωρα, μου απαντα ο βολεμενος εαυτος μου.
    Πες οτι μαζευοταν 20.000 κοσμος.Χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι.Ποιος την υπολογιζει την Ελλαδιτσα.Η φωνη της ακουγεται οσο και οι χαβαγιες του Ζοζεφ Κορινθιου μπροστα στην Φιλαρμονικη ορχηστρα της Βιεννης.Ποιος θα τα βαλει με τον Μπους ,τον Πουτιν και τον αλλο ,τον Κινεζο,δεν θυμαμαι και πως τον λενε...

    Παραλληλα ομως ακουω μεσα μου μια φωνιτσα ενοχλητικη, ...συνειδηση θαρρω την λενε.
    ΚΙ'αυτη η φωνιτσα μου σιγοτραγουδαει τωρα τελευταια ενα τραγουδακι του Κατσιμιχα, τιποτα λεει δεν μας ανηκει, ολα ειναι δανεικα απ'τα παιδια μας!!!
    Εσεις ακουτε τιποτα;
    ΑΝ, λεω τωρα,ΑΝ υπηρχαν πολλες τετοιες φωνιτσες και τραγουδαγαν ολες μαζι,τσιριζανε,στο Συνταγμα ,στο Λευκο Πυργο,στη Λεωφορο των Ηλυσιων,κατω απ το Μπιγκ Μπεν,στην Κοκκινη Πλατεια,εκει που πετσοκοβουνε τα δαση στον Αμαζονιο,στα διυλιστηρια της τεξακο,της εμρον,στα εργοστασια της φορντ,της πιρελλι, λετε ν'αλλαζε κατι;
    Αν ,λεω τωρα,αν, αυτη η φωνιτσα εντος του καθενος μας υπαγορευε συμπεριφορες διαφορετικες,
    λιγοτερο καταναλωτικες,λετε ν'αλλαζε τιποτα;

    Αφηστε με να το ονειρευομαι σας παρακαλω.
    Μη με ξυπνατε.
    Θα πρεπει να εξηγησω στα παιδια μου πως "φροντισα" για το μελλον τους.
    Και δεν το αντεχω.
     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    εντάξη ούτε που τον σκέφτηκα τον παραλληλισμό ...

    διαβάστε ιστορίες κυβερνοπάνκ του Βέμπου Θανάση ,επικαιρότατες...
     
  9. chemical23

    chemical23 Regular Member

    The Enchanter σε ευχαριστώ για τα λόγια σου.Απλά δεν έκανα τίποτα άλλο όμως από το να διαβάσω μία κυριακάτικη εφημερίδα.

    Mirella Trans Domme συμφωνώ πως δεν είναι τόσο αξιοπόλεμο κράτος (αυτό αποδεικνύεται και στην μέση ανατολή) αλλά η στρατιωτική τεχνολογία της έχει ξεφύγει πέρα από κάθε φαντασία τόσο που είναι αμελητέες οι συγκρίσεις της με άλλους.Καλά αν γινόταν αυτό με την Σερβία που λες θα προέβλεπε κανείς ακόμα και εξέγερση στην Ελλάδα εναντίον τους.

    Συμφωνώ απολύτως με τον underherfeet σε όλα του τα λεγόμενα και την ποιητική του αδεία στο τέλος όπως επίσης και με τον isnogood στο σημείο της υποταγής των ευρωπαικών χωρών στην Αμερική.Αλλά οι αφορισμοί των πάντων δεν είναι λύση.Θα πρέπει να μας ενδιαφέρει ένα τέτοιο θέμα,όπως επίσης και το Κόσοββο το οποίο είναι θέμα της 'γειτονιάς μας',κάτι που έστω δείχνει μία κάποια κινητικότητα και επαγρύπνιση από μέρους μας.Μάλλον αυτό δεν θα σημαίνει κάτι βέβαια αλλά τουλάχιστον δεν μένουμε απαθείς στον δικό μας 'γυάλινο' κόσμο.
     
  10. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Πολλοί έχουν ακούσει το περίφημο λογοπαίγνιο του Mark Twain: "Denial (De-Nile) Ain’t Just a River in Egypt", " Ο Νείλος (=η άρνηση) δεν είναι ενα ακόμη ποτάμι στην Αίγυπτο".. πρόκειται για μια φράση μάλλον σαρκαστική που χρησιμοποιώντας το λογοπαίγνιο με το ποταμό Νείλο και την άρνηση ("De Nile" = denial) θέλει να ψέξει και να σαρκάσει εκείνον που είναι σε άρνηση..

    Δυστυχώς όμως φίλοι μου ....The Nile really is a river in Egypt. And denial is something totally different, whatever it means. Denial is a powerful thing. It is not just a river in Egypt, it’s an ocean...
    Και στη συγκεκριμένη περίπτωση..η αρνηση να δεσμευτεί κανείς για ένα τόσο σοβαρό θέμα (εννούμε το κυότο και την διάδοχή του συνθήκη) έχει και βαρύτητα και ειδικό νόημα. Με πολλαπλούς αποδέκτες και ανυπολόγιστες οικολογικές και οικονομικές συνέπειες.

    Στο ερώτημα to bind or not (with Cyoto) πρέπει να απαντούμε ολοι: to bind. Από εκεί και πέρα αρχίζει η συζήτηση, για τα ποσοστά, τις δράσεις και τις δαπάνες της δέσμευσης.Το πόσο θα μειωθούν οι εκπομπές θερμοκηπίου, το πόσο θα συμμετέχουν οι ΑΠΕ στο ενεργειακό μείγμα κλπ. Αυτά μπορεί να ειναι υπό συζήτηση, όχι όμως και η αρχική, πρωτεύουσα επιλογή: to bind...

    Αυτά..
     
  11. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Θυμαμαι οταν ημουν μικρο, πολυ μικρο, τελη Οκτωβριου, πηγαιναμε στο σχολειο και αν δεν φορουσαμε γαντακια τα χερια μας κοκκαλωναν απο την παγωνια.
    Τωρα πλεον τελη Οκτωβριου εχουμε ανοιχτα τα τζαμια λες και ειναι αρχες Σεπτεμβριου!!
    Η θερμοκρασια του πλανητη ανεβαινει και δεν θα μου κανει εντυπωση εαν δουμε και θερμοκρασιες Ιουλιου πανω απο 50 βαθμους!
    Και πιστεψτε με ειναι αφορητο!!
    Ετυχε το 2002 να βρεθω ετσι ταξιδακι τουριστικο στην Ακαμπα της Ιορδανιας, συνορα με Σαουδικη Αραβια.
    Ετοιμαζουμουν να βγω ανετη και ωραια απο το ξενοδοχειο και η ωρα ηταν 10:30 το πρωι.
    Δεν μπορουσα να καταλαβω γιατι οι παντες με κοιταζαν πριν βγω εξω, λες και εκανα κατι το περιεργο, λες και στην γωνια με περιμενε διαστημοπλοιο.
    Χαρουμενη και ξεγνοιαστη ετρεξα στο σουπερ μαρκετ γιατι ηθελα να αγορασω κοκα κολες για την ζεστη αλλα και να ξεψαχνισω ετσι, διαφορα αραβικα προιοντα.
    Εφτασα στο ταμειο, πληρωσα και κοιταξα απο την τζαμαρια τυχαια εξω.
    Ψυχη, κυριολεκτικα, δεν κυκλοφορουσε τιποτε!!
    Με το που βγηκα καταλαβα το γιατι.
    Ζεστη, ζεστη αφορητη η ωρα ειχε παει σχεδον 12 μεσημερι και εξω στον ηλιο ειχε 58 βαθμους!!!!!!!!!
    Και αντι το ζωον να επιστεψω στο σουπερ μαρκετ που ειχε κλιματισμο, προχωρησα προς το ξενοδοχειο!!!
    Με εσωσαν οι κοκα κολες που ειχα μαζι μου, διαφορετικα θα αφηνα τα υπεροχα κοκκαλακια μου στον δρομο.
    Πληροφοριακα να αναφερω, πως ενας ντοπιος μου ειπε πως εμεις οι ευρωπαιοι ΚΑΚΩΣ φοραμε ανοιχτοχρωμα ρουχα οταν εχει ζεστη , διοτι λεει τα ανοιχτοχρωμα τα διαπερνα πολυ ευκολα η ηλιακη ακτινοβολια!!!!!
    Πολυ φοβαμαι λοιπον, πως πλησιαζει η ημερα που θα δουμε και εδω τετοιες θερμοκρασιες.
     
  12. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    Mirella μου δεν ξερω αν ειναι υπερδυναμη η αμερικη αλλα τα πετρελαια τα περνει? οσο για το μπαλι και στο κιοτο ηταν η μονη που δεν υπεγραψε και μαλλον η ψηφος της μετραει οσο οι αλλες και παραπανω!