Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Lasia, στις 11 Ιανουαρίου 2007.

  1. Lasia

    Lasia Regular Member

    Ο νους ειναι ο τοπος του εαυτου του και απο μονος του μπορει να δημιουργησει απο μια κολαση εναν παραδεισο, απο εναν παραδεισο μια κολαση
     
  2. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Το μονο που εχω να πω σε αυτο το νημα ειναι πως ο ανθρωπος γινεται ο καλυτερος ψευτης οταν θελει να κοροιδεψει τον ιδιο του τον εαυτο!! 
     
  3. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Ανάλογα τι πιστεύει ο καθένας για τον εαυτό του, αυτό "δημιουργεί" και το μυαλό του. Και, συνήθως, η πραγματικότητα απέχει από αυτό
     
  4. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Σ`αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο.
     
  5. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Δεν κανω ποτε λαθος μια φορα νομιζα οτι ειχα αλλα ειχα λαθος!!! 
     
  6. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Το μυαλο μας ειναι σαν ενα κασετοφωνο, με χιλιαδες κασετες που περιεχουν ολες τις πεποιθησες, τις νοοτροπιες και τις προσδοκιες που <καταγραψαμε> σε ολη την διαρκεια της ζωης μας.
    Μερικες περιεχουν αληθειες, οπως: <δεν μπορεις να ικανοποιεις τους παντες> η < θεριζεις οτι σπερνεις> καποιες αλλες παλι, περιεχουν ψεματα, οπως: <δεν μπορω να ειμαι ευτυχισμενος αν τα πραγματα δεν πανε οπως θελω εγω> η < ειναι πιο ευκολο να αποφευγεις τα προβληματα παρα να τα αντιμετωπιζεις> .
    Οσο πιο πολυ <παιζονται> αυτα τα ψεματα, τοσο πιο αληθινα φαινονται.
     
  7. Lasia

    Lasia Regular Member

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Ειναι αληθεια αραγε, πως πολλα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας, υπαρχουν στην ζωη μας απο πολυ καιρο; ισος κι απο την παιδικη μας ηλικια;
    Ειναι αληθεια αραγε, οτι πολες φορες αυτα τα ψεματα <παιζουν> στο μυαλο μας ασυνειδητα; χωρις να το γνωριζουμε ;
    Οπως και να εχει το πραγμα, υποσυνειδητα η οχι, εγω λεω πως ολα αυτα τα ψεματα, επηρεαζουν δραματικα τα συναισθηματα και τις ενεργειες μας, καθε μερα.
     
  8. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Το ψέμα είναι μία λέξη σχεδόν ανύπαρκτη στο λεξιλόγιό μου.
    Αρχής γεννομένης από την ηλικία μου.
    Δεν μου αρέσει να λέω ψέματα ούτε να μου λένε και είναι κάτι που μισώ.
    Ίσως το ότι λόγω συνθηκών αναγκάστηκα να ωριμάσω πολύ νωρίς και να συνηδητοποιήσω πολλά πράγματα.
    Το ψέμα είναι ένας λόγος-αφορμή, να σουτάρω έναν σκλάβο.
     
  9. MsAliki

    MsAliki Regular Member

    Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Lasia,εκτός από τις "κασέτες" του μυαλού μας στις οποίες υπάρχουν καταγεγραμμένες διάφορες προσδοκίες,πεποιθήσεις,νοοτροπίες κλπ, υπάρχει και η ΣΚΕΨΗ που βοηθάει τον άνθρωπο να αποκτήσει αυτό που ονομάζεται ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΨΗ και τα οποία είναι οι "οδηγοί"μας στην εξέλιξή μας ως προσωπικότητες.
    Έτσι λοιπόν,όπως υπάρχουν καλοί και κακοί,όμορφοι και άσχημοι,έξυπνοι και χαζοί,υπάρχουν και οι ειλικρινείς και οι ψεύτες.
    Απορρίπτω τους κακούς,τους άσχημους τους χαζούς και ακόμη περισσότερο τους ψεύτες.
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    ψεμματα που λεω στον ευατο μου :
    "Με παιρνει οικονομικα να το αγορασω"
    "Ας φαω καλα τωρα και θα φαω λιγοτερο το βραδυ"
    "Ας φαω τουτο το βραδυ και δεν θα φαω καθολου το επομενο"
    "Μου φτανει μια μεριδα"
    "Αποκλειται να εχω πιει ολη την κοκα κολα μονος μου .."
    "Κανω αθλητισμο αρα δεν εχω χοληστερινη"
    "Αξιζει το Τρουσαρντι επειδη ειναι ποιοτικα καλυτερο"
    "Εχω παρει μπαταριες.."
    "Δεν θα βρουμε θαλασσα..."
    "Θα προλαβω μεχρι τις..."
     
  11. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Ο ανθρώπινος εγκέφαλος είναι όπως ο σκληρός δίσκος του υπολογιστή. Από τη στιγμή που γεννιόμαστε (και ενδεχομένως από τη στιγμή της σύλληψής μας) καταγράφονται δεδομένα στον εγκέφαλό μας. Άλλα είναι απλές πληροφορίες, άλλα είναι εκτελέσιμα αρχεία. Τα εκτελέσιμα είναι αυτά που οδηγούν σε κρίση->άποψη->συμπεριφορά. Όμως πολλά από τα αρχεία αυτά είναι ιοί του "συστήματος" δηλαδή οδηγούν σε λανθάνουσες* συμπεριφορές. Ίσως είναι αυτό που η Lasia αναφέρει σαν "ψέματα που λέμε στον εαυτό μας".

    Το ζητούμενο είναι να αναγνωρίσουμε αυτούς τους ιούς και να τους αποβάλλουμε από τον εγκέφαλό μας. Είναι δύσκολη και επίπονη διαδικασία.


    *με την έννοια λανθάνουσες εννοώ, αυτές που κάνουν κακό στον ίδιο μας τον εαυτό.
     
  12. Astir

    Astir Guest

    Re: Τα ψεματα που λεμε στον εαυτο μας

    Ωραία είναι όλα αυτά και πολύ σωστά.
    Αλλά ποιός δεν ξέρει την αλήθεια του;
    Για πόσο μπορεί να κρύβεται πίσω από τους μύθους του;
    Κι από τους "έξω" ίσως το καταφέρνει εσαεί, αλλά απ' τον εαυτό του;
    Καλά είναι τα άλοθι και οι δικαιολογίες αλλά φτάνει η στιγμή που αυτά τελειώνουν και βρισκόμαστε απέναντι απ' τον εαυτό μας "γυμνοί".
    Και τότε;

    A.