Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τεκνοθεσία παιδιών από ομοφυλόφιλους: Τι λενε οι ερευνες για τις συνεπειες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Gotham, στις 26 Ιουλίου 2016.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Soraya

    Soraya Guest

    η προπαγάνδα αυτή ενάντια στη τεκνοθεσια ομοφυλόφιλων είναι κουραστική και εμετική.
    ως μέλος του φόρουμ δηλώνω την δυσαρέσκεια μου προς αυτο το νήμα.
     
  2. Marlen Daudaux

    Marlen Daudaux circle.breath.line

    Ποιος διενεργεί αυτήν την έρευνα; Ποια εταιρεία; Ποιο πανεπιστήμιο; Ή μήπως γίνεται από καμιά christian society, στην -καθ'όλα- ριζοσπαστική [sic] Αμερική;
    Οι "έρευνες" και οι "μελέτες", τουλάχιστον για να τις πάρω εγώ στα σοβαρά, ακολουθούνται από μια δήλωση επίσημου και -ει δυνατόν- αξιόπιστου φορέα.
    Αυτά, ως προς το τυπικό.

    Πάω τώρα στο προκείμενο:

    Η "κανονκότητα". Δεκαετίες επί δεκαετιών, οι κοινωνίες σμιλεύθηκαν με ετερόφυλο προσανατολισμό. Το να γίνει προσπάθεια να εισαχθεί κάτι τόσο καινοτόμο, σίγουρα επιφέρει και κάποιες συνέπειες. Θα βρεθούν υποστηρικτές, θα βρεθούν και haters. Άρα λοιπόν, ας μην είμαστε τόσο αρνητικοί ούτε οι μεν, ούτε οι δε. Γι' άλλους η πρόσληψη είναι εύκολη, γι' άλλους δύσκολη.

    Ο "φανατισμός". Όσο με ενοχλεί η άκριτη στάση των ανθρώπων που είναι κατά, άλλο τόσο με ενοχλεί και ο "υπερβάλλων ζήλος" των ανθρώπων που είναι υπέρ. Δεν θα σχολιάσω τους πρώτους, αφού έχουν όλα ειπωθεί πολλές φορές, αλλά θα αγγίξω το ζήτημα των δεύτερων.

    Οι "υπέρ". Βασικό στοιχείο για να φτιαχτεί μία σχέση είναι η αγάπη. Ξεκάθαρα πράγματα. Βαδίζουμε όμως, σε ένα κοινωνικό σύνολο που έχει ξεχάσει τι πάει να πει αυτή η λέξη.
    Τα ερωτήματα που γεννήθηκαν στο κεφάλι μου έχουν να κάνουν με την εξέλιξη της πορείας ενός παιδιού σε ομόφυλη οικογένεια.
    Ναι, η οικογένεια θα το προστατεύσει, θα το θωρακίσει. Και ίσως κομμάτι της κοινωνίας να κάνει το ίδιο.
    Πόσο όμως, μπορείς να προστατεύσεις ένα παιδί από την κοινωνική διάκριση ενός χαρακτηριστικού που το ίδιο δεν επέλεξε;;;

    Σκέφτομαι, πολλές φορές, τον εαυτό μου ως μητέρα.
    Λέω:
    Να, αυτά είναι τα όνειρα που κάνω για τα παιδιά που θα ήθελα να έχω.
    Ξέρετε όμως, τι σκέφτομαι;
    Αν κάποιο από τα παιδιά μου ήταν gay, θα μπορούσα να το "αντέξω";
    Θα μπορούσα να αντέξω τα δάκρυά του, όταν θα γυρνούσε από το σχολείο, και τα παιδιά θα το έλεγαν πουστάρα ή πλακομούνου;
    Γιατί, τη φύση του κάποιος δεν μπορεί να την αλλάξει και είναι δύσκολο να σε κρίνει κανείς για κάτι που δεν επέλεξες να είσαι. ...

    Δεν λέω ότι δεν πρέπει να γίνονται υιοθεσίες, ούτε ότι οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να μένουν κλειδωμένοι στη ντουλάπα μέχρι οι όροι να είναι ευνοϊκοί ώστε να κάνουν το coming out.
    Όμως, αυτές οι περιπτώσεις θέλουν πολύ λεπτό χειρισμό, γιατί, όχι μόνο αναφέρονται σε ένα άτομο εν φύσει καταστάσει (βλ. ομοφυλοφιλία), αλλά σε ένα άτομο που δεν είχε το περιθώριο επιλογής και τώρα βρίσκεται στο στόχαστρο και βάλλεται συνεχώς από σκληρούς κριτές (βλ. παιδί σε οικογένεια ομόφυλων).
     
  3. Η προπαγανδα υπερ της τεκνοθεσιας ομοφυλων ζευγαριων ειναι κουραστικη και εμετικη. Ως μελος του φορουμ δηλωνω την δυσαρεσκεια μου προς αυτους που κατηγορουν αυτο το νημα.


    Υ.Γ. Οπως βλεπεις τα συναισθηματα δεν αποτελουν λογικο επιχειρημα υπερ ή κατά....


    Επομενως θεωρω ανουσιο αυτο που εγραψες.
     
  4. Soraya

    Soraya Guest

    μάλλον θα πρέπει να βελτιώσεις τα ελληνικά σου και μετά να έλθεις σε αντιπαράθεση μαζί μου.
    ξεκινά με το να ξεχωρίζεις το τι είναι προπαγάνδα και το τι Είναι απλή έκφραση άποψης.
     
  5. Ετσι σου ειπαν; Οτι μονο οι ....χριστιανοι τα λενε αυτα;

    Ειχα ηδη αναφερει αποψεις ψυχιατρων που συμφωνουν μαζι μου αλλα δυστυχως διαγραφηκαν.......
     
  6. Προπαγανδα ειναι η ατεκμηριωτη σκεψη σου που αποτελει προιον ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑΣ της πολιτικης ορθοτητας. Εσυ προπαγανδιζεις απλως δεν το ξερεις. Δεν κανεις καμια "απλη εκφραση αποψης" οπως διατεινεσαι, αλλα παπαγαλιζεις τις πληρωμενες ερευνες που ποτε δεν δημοσιευονται πληρως για να μη δουμε την απατη που εμπεριεχουν οσν αφορα το δειγμα, τη μεθοδολογια και τα υπολοιπα χαρακτηριστικα της "ερευνας".
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

    το μένος και η επιμονή σου να επιβάλλεις την αποψη σου και να συνεχίζεις ένα θέμα που έχει ήδη εξαντληθεί και διαγραφει απο το φόρουμ έχει κουράσει.
    ξέρουμε όλοι την αποψη σου και δεν χρειάζεται να μας την ξαναπείς...
    η επανάληψη και η επιμονη γιανα περάσεις το οποιοδήποτε μνμ σου είναι προπαγάνδα και μάλιστα άρρωστη.
    συνέχισε και με αυτο τον τρόπο θα βρεις σίγουρα υποστηρικτές
     
  8. Δεν ψαχνω υποστηρικτες. Οσο για το ποια προπαγανδα ειναι αρρωστη και ποια υγειης, αυτο το ξερει η Φυση η οποια σε κανενα θηλαστικο δεν δινει την επιλογη ομοφυλου ζευγαριου με παιδι. Οταν βρεις δυο αρσενικα λιονταρια-σκυλια κτλ. που ειναι ομοφυλοφιλα και ταυτοχρονα μεγαλωνουν μαζι ενα παιδι, σφυρα μου κλεφτικα.
     
  9. thief

    thief παλιοπαιδο ο Νικολακης Contributor

    re @Gotham και εγω κατα ειμαι αλλα .....
    δεν νομιζω οτι ειναι ο καταλληλος χωρος για να το συζηταμε
     
  10. Δούλεψε λίγο τα επιχειρήματά σου. Η φύση εξελίσσετε.
    Αν είναι να μιλήσεις για το ζωικό βασίλειο κοίταξε να εκφράζεις γενική άποψη. Με το ίδιο σκεπτικό θεωρείς normal ένας πατέρας να φάει τα παιδιά του επειδή απλά μπορεί.
    Τα αστεία περί bulling κτλ τα αφήνω.
    Ένα παιδί έχει αποδειχθεί πως το μόνο που χρειάζεται είναι αγάπη και στοργή.
    Και υπάρχουν πολλά παιδιά που την έχουν ανάγκη εκεί έξω.

    Ακολουθεί ένα video που ίσως σε βοηθήσει να ξεμπερδέψεις την ανθρώπινη σεξουαλικότητα και γιατί είναι άτοπο να φέρνεις παραδείγματα από το ζωικό βασίλειο.

     
  11. Δεν εχεις καμια επαφη με την πραγματικοτητα. Ορισμενα αρσενικα θηλαστικα πνιγουν ΜΟΝΟ τα παιδια που τα θηλυκα εχουν κανει με αλλα αρσενικα και οχι τα δικα τους! Κλασικο παραδειγμα οι αιλουροι (γατες, λιονταρια κτλ.)
    Το bullying δεν ειναι καθολου αστειο για να το αφησεις. Ειναι πραγματικοτητα, απλως εσυ εχεις μικρη επαφη με αυτην.
    H φυση εξελισσεται μονο που η ιδεα οτι τα παιδια πρεπει να τα υιοθετουν και ομοφυλα ζευγαρια ειναι πολιτικη επιλογη και οχι φυσικη. Η πλειονοτητα του κοσμου αηδιαζει και μονο στην ιδεα.
    Δεν εχει αποδειχθει πως ενα παιδι θελει μονο αγαπη, στοργη και προδερμ. Χρειαζεται και προτυπα. Οσο για το βιντεο, αποδεικνυει οτι εσυ δεν ξερεις και πολλα για την ανθρωπινη σεξουαλικοτητα η οποια κατα βαση ειναι κτηνωδης.
     
  12. angel42

    angel42 Regular Member

    Συντάσσομαι και επαυξάνω... ΑΡΚΕΤΑ!!!

    Α.
     
Thread Status:
Not open for further replies.