Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τελικά, τι σημαίνει η λέξη "όρια" μέσα σε μια (ουσιαστική) σχέση?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Afentis_Epi8ymiwn, στις 19 Ιουλίου 2008.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Υιός και Πατέρας


    Η ιστορία με λίγα λόγια πάει κάπως έτσι.
    Ένα ζευγάρι αποκτά ένα παιδί που έχει σοβαρή ανατομική αναπηρία. Οι γιατροί τους λένε ότι το παιδί δεν θα έχει νοητική ανάπτυξη και δεν τους δίνουν ελπίδες για το μέλλον του.
    Ο μπαμπάς του σε πείσμα όλων των αντίθετων απόψεων αποκτά ένα κώδικα επικοινωνίας μαζί του και το παιδί αναπτύσσεται νοητικά κανονικά και πηγαίνει στο σχολείο. Ο μικρός κάποια στιγμή ζητά από τον μπαμπά του να αθληθεί. Ο μπαμπάς δεν έχει καμία σχέση με τον αθλητισμό και αρχίζει να
    προπονείται κουβαλώντας τον μικρό του γιό στα χέρια για να έχει κι αυτός την χαρά του αθλητισμού!!!
    Το εκπληκτικό! Ο μπαμπάς πλέον έχει τρέξει δεκάδες μαραθώνιους και Iron Man Challenge πάντοτε με τη συντροφιά του γιού του!!
    Το video δείχνει τη συμμετοχή τους σ’ ένα Iron Man Challenge. Ο Dick Hoyt κολυμπάει έχοντας δεμένο πάνω του το γιό του σε βάρκα (!), μετά ποδηλατεί 180 χιλιόμετρα (!) με το γιο του σε ειδική θέση πάνω στο ποδήλατο και τέλος τρέχει κι ένα μαραθώνιο σπρώχνοντας το αναπηρικό καρότσι του γιου του!! Μια
    συγκινητική και απίστευτα δυνατή ιστορία.

    Δείτε το video παρακάτω… ότι και να πούμε ….. τα λόγια είναι φτωχά ….. απλά RESPECT.


    [nomedia=""]YouTube - Broadcast Yourself.[/nomedia]


    http://en.wikipedia.org/wiki/Team_Hoyt
    http://www.teamhoyt.com
    (Πηγή: http://thevoyager.gr/2008/07/05/team-hoyt/)


    Από εδώ και πέρα δεν έχω να πω τίποτα άλλο πέρα από "ΕΙΜΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ"
    Τα σχόλια δικά σας

    Mόλις πήρα χαμπάρι ότι το ίδιο θέμα το έχει ανεβάσει και ο Kaveiros και έχει σχολιαστεί.
    Ζητώ συγνώμη
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  2. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    When asked what one thing Rick wished he could give his father, his reply was "The thing I'd most like is that my dad would sit in the chair and I would push him once."
     
  3. skia

    skia Contributor

    respect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  4. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Τελικά, τι σημαίνει η λέξη "όρια" μέσα σε μια (ουσιαστική) σχέση?

    ειναι απο τις ιστοριες που βλεπουμε και δεν μπορουμε να ξεχωρίσουμε αν ο πατερας εδωσε ''ζωη'' στο παιδι ή το παιδι στον πατερα....
     
  5. Vermilion

    Vermilion Regular Member

    Ο τίτλος του νήματος είναι λίγο άσχετος με τα όσα σχολιάζονται ή είναι απλώς ιδέα μου?
     
  6. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    οχι δικιο εχεις κι εγω ψαρωσα
     
  7. Tropical_Storm

    Tropical_Storm Regular Member

    Ναι, και εγω ειχα καταλαβει τον τιτλο αλλιως.
     
  8. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Τελικά, τι σημαίνει η λέξη "όρια" μέσα σε μια (ουσιαστική) σχέση?

    Ο τίτλος μια χαρά είναι.
    Και εδώ βλέπουμε δύο ανθρώπους που σπάνε καθημερινά τα όριά τους. Και, μάλιστα, τα σπάνε "ουσιαστικά" και όχι "δήθεν" σαν εμάς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).
    Καταβάλλουν καθημερινή προσπάθεια (ειδικά ο πατέρας) για να γίνουν "καλύτεροι" ο ένας για τον άλλον. Και σήμερα είναι αξιοθαύμαστοι και το δείχνουν με περηφάνια, σε όλους, τι "είναι" και τι "έχουν" ο καθένας.

    Ακριβώς όπως θα έπρεπε να είμαστε και εμείς με την σχέση μας, από την στιγμή που θεωρούμε πως έχουμε μια "ιδιαίτερη, μοναδική και ιδιάζουσα" (για την κοινωνία πάντα) σχέση.

    Αλλά, πόσοι από εμάς καταβάλλουμε ΤΟΣΗ προσπάθεια για αυτή την σχέση? (που λέμε πως μας εκφράζει κιόλας και δεν μας την "φόρτωσε" κανείς).

    Μια χαρά είναι ο τίτλος. Μπορεί το θέμα να είναι λίγο (ως πολύ) θλιβερό αλλά ήταν ο πιο "εύκολος" τρόπος να δείξω πόσο "κακομαθημένοι" είμαστε μέσα σε πράγματα που θεωρούμε "δεδομένα". Την σχέση μας με τον άνθρωπό μας. Οποιος και να είναι αυτός. Οτι και να είναι αυτός. Είτε από "πάνω", είτε από "κάτω".
     
  9. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Ναι, και ο τίτλος είναι καλός, και οι απαντήσεις. Η αχαριστία βεβαίως όπως την έθεσες είναι ένα θέμα. Δεν νομίζω όμως ότι τίθεται θέμα αχαριστίας, ούτε από τον πατέρα ούτε από το παιδί του στην προκειμένη περίπτωση. Και ας μην ξεχνούμε ότι όσο και αν θέλει το παιδί να ανταποδώσει, δεν μπορεί, παρά μόνο μέσα στο πλαίσιο της ορισμένης σχέσης. Διότι δεν έχει τις δυνατότητες. Οι μόνες δυνατότητες που του παρέχονται είναι μέσω της αδυναμίας του. Η υποδεέστερη θέση του είναι αυτή που δίνει στον πατέρα του τη δυνατότητα να πραγματώσει τις δυνατότητες της σχέσης και της υπόστασης και των δύο. Το μόνο που πρέπει να συνεχίσει να κάνει το παιδί είναι να υπάρχει και να είναι ευγνώμων. Δεν μπορεί να σπρώξει και ο ίδιος τον πατέρα, παρά μόνο με τα δάκρυα ευγνωμοσύνης που λαμπυρίζουν στα βλέφαρά του, ίσως και με το ευχαριστώ που δειλά αρθρώνει. Ποτέ δεν θα μπορέσει να σπρώξει και το ίδιο.

    Εκτός αν ήδη έσπρωξε, άθελά του.
     
  10. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Απάντηση: Re: Τελικά, τι σημαίνει η λέξη "όρια" μέσα σε μια (ουσιαστική) σχέση?

    Δεν κατάλαβες καλά.
    Για τον εαυτό μου μίλησα.
    Εμένα θεωρώ αχάριστο όταν, τα περισσότερα πράγματα στην ζωή, μου έχουν δοθεί απλόχερα (και ειδικά η υγεία) και εγώ δεν είμαι ικανοποιημένος μόνο με αυτά.
    Οταν έχω παρατήσει "άξιες" σχέσης ψάχνοντας την "ιδανική" κινδυνεύοντας στο τέλος να γεράσω μόνος.
    Οταν, και λεφτά και περιουσία και υγεία και άξιους ανθρώπους γύρο μου έχω, αλλά, εξακολουθώ να κυνηγάω αυτό το (ανώμαλο για πολλούς) "κάτι" που με εκφράζει.
    Και, ειλικρινά, δεν ξέρω αν έχω προσπαθήσει όσο πρέπει για να αξίζω αυτό το "κάτι".

    Εμένα, λοιπόν, θεωρώ αχάριστο. Και η αχαριστία στο τέλος τιμωρείτε.
     
  11. Atroce_Libertina

    Atroce_Libertina Regular Member

    Re: Απάντηση: Re: Τελικά, τι σημαίνει η λέξη "όρια" μέσα σε μια (ουσιαστική) σχέση?



    Η αίσθηση του ανικανοποίητου δεν συνιστά απαραίτητα αχαριστία. Εν αντιθέσει, μπορεί να της αποδοθεί και δη σε σημαντικό βαθμό, τόσο η εξέλιξη και προαγωγή της προσωπικότητας και του βίου σου όσο και η διατήρηση των κεκτημένων σου.

    Η αναζήτηση του ποιοτικά ανώτερου έως ιδανικού, καθ’ υποκειμενική προσέγγιση των πραγμάτων, αναφέρεται σε υψηλά ιδεώδη και στόχους και επισημαίνει την ύπαρξη αυτογνωσίας, αυτοεκτίμησης και αυτοπεποίθησης, δια της παραλλήλου αποστροφής πάσης φύσεως ημιμέτρων και συμβιβασμών, χωρίς απαραιτήτως να σηματοδοτεί αφ’ υψηλού θεώρηση των πραγμάτων.

    Αυτό το «κάτι» συνιστά ταυτοχρόνως ό,τι πιο μαγικό και ό,τι πιο βασανιστικό για όσους το επιδιώκουν. Δεν θα σου επιτρέψει ποτέ να επαναπαυθείς. Δεν θα σου συγχωρήσει ποτέ τη μετριότητα, το κοινότυπο, το απλοϊκό. Όσο προς το παρόν σε υποχρεώνει σε απελπισία και απογοήτευση τόσο στο μέλλον θα σε δικαιώνει για την επιλογή σου να υπομένεις και να επιμένεις.

    Προκειμένου να αποκτήσεις αυτό το «κάτι», δεν απαιτείται απαραίτητα ούτε αντικειμενικά να το αξίζεις ούτε το μέγιστο των δυνατοτήτων σου να αξιοποιήσεις. Απαιτείται ωστόσο να υποβάλλεις εαυτόν, καθημερινά, στη βάσανο της εξαντλήσεως των ψυχικών αποθεμάτων και δυνάμεών σου.

    Εάν μου επιτρέπεις, στο πρόσωπό σου, δια των γεγραμμένων σου, δεν διαγιγνώσκω άνθρωπο αχάριστο αλλά, αναιτιολογήτως ίσως, ενοχικό.
     
    Last edited: 24 Ιουλίου 2008
  12. Τρελός παπάς σε βάφτισε κατακαημένο μου.
    Κοίτα ρε κάτι μάγκες που θέλουν να μας φάνε τις γυναίκες στα καλα καθουμενα
    Είδες τι γράφει στην υπογραφή της??? «εκτός από τους ηλιθίους για το θράσος τους»
    Για μένα το χει γράψει. Μέχρι να σου κάνει την τιμή να υπογράψει κάτι για σένα
    εχεις να «φας ψωμιά» ακόμα μικρέ.
    Που σαι?... μην τυχόν και φύγεις από το msn γιατί μπορεί να ρθει και να μην σε βρει
    Και θα θυμώσει κιʼ άμα θυμώσει μαύρο φίδι που σʼ έφαγε
     
    Last edited by a moderator: 26 Ιουλίου 2008
Thread Status:
Not open for further replies.