Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τιμωρία εις τη νιοστή

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 17 Απριλίου 2015.

  1. Tenebra_Silente

    Tenebra_Silente Contributor

    Πριν γράψω λίγες η πολλές λέξεις ( ανάλογα με το πως θα μου έρθει ), βάζω το κλασικό Disclaimer :


    Το ακόλουθο συνονθύλευμα σκέψεων αποτελεί προσωπική άποψη...
    Και δεν έχω καμία πρόθεση να θίξω κανέναν και καμία...
    Ούτε να κάνω ηθικές κρίσεις πόσο μάλλον "μαθήματα" κανενός είδους...


    --------------------------------------------------------------------------------------------


    Το λοιπόν, τιμωρία εις τη νιοστή γιατί σίγουρα είναι ένα θέμα, τ' οποίο έχει ήδη αντιμετωπιστεί εδώ αρκετές φορές...
    Ξεκινώ τον "χορό" εγώ, παραθέτοντας την δική μου γνώμη...
    Η τιμωρία - κατ' εμέ - σαν μέθοδος σωφρονισμού απλά δεν υπάρχει...
    Μου φαίνεται εντελώς άκαιρο να πιστεύουμε...
    Ότι θα ήταν δυνατό να επαναφέρουμε στην "τάξη", πόσο μάλλον να "συνετίσουμε" ένα ενήλικο άτομο μέσω της όποιας "τιμωρίας"...
    Τουτέστιν και πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη στο BDSM η χρήση του όρου τιμωρία...
    Δεν θα ήταν τίποτ' άλλο παρά ο "πλουμιστός μανδύας", που θα χρησιμοποιούσε το Κυριαρχικό στοιχείο για να ικανοποιήσει τα όποια σαδιστικά
    του ψήγματα, από την μια μεριά...
    Κι από την άλλη, το "όχημα" που θα χρησιμοποιούσε το υποτακτικό στοιχείο...
    Για να λάβει την μικρότερη η μεγαλύτερη ως προς ικανοποίηση του δόση σωματικού η ακόμη και ψυχικού πόνου...


    Το νήμα όπως πάντα παραμένει ανοικτό για όποιον/α θα ήθελε ν' αφήσει την γνώμη του/της...
    Θέτω όμως -και για πρώτη φορά- για δικό μου νήμα περιορισμό...
    Πόσο μάλλον από την στιγμή που θα είμαι απών για αρκετό καιρό...
    Και δεν θα μπορούσα να "ελέγχω" τις πιθανές τοποθετήσεις...
    Θα σας παρακαλούσα ν' αποφύγετε αναφορές σε ανήλικους, ζώα και διάφορες άλλες "ευαίσθητες" ομάδες...
    Που κατά την γνώμη σας η χρήση της οποιασδήποτε μορφής σωματικής/ψυχολογικής βίας ( έστω και ελεγχόμενης ) θα ήταν κατάλληλο μέσον διαπαιδαγώγησης/σωφρονισμού...

    Και πριν έρθει ο/η οποιοσδήποτε/οποιαδήποτε να μου παραθέσει σύνδεσμο με άλλο παρόμοιο νήμα που θα είχε ήδη ανοίξει στο παρελθόν...
    Το κάνω εγώ...

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/Τιμωρία-ή-κάτι-άλλο.39888/


    Πλέον αφήνω το παρόν στην ωριμότητα σας, ούτως ώστε να μην χρειαστεί οι υπεύθυνοι να το "κλειδώσουν"...
    Όπως είχε γίνει και με κείνο που παρέθεσα από πάνω...
    Στο μέλλον θα επανέλθω, για να τοποθετηθώ κι εγώ σε πιθανές παρεμβάσεις, στις οποίες ίσως και να μπορούσα να συνεισφέρω με κάποια λέξη παραπάνω...

    Σε σας ο λόγος και σας ευχαριστώ για τον χρόνο που ίσως και να διαθέσατε στις σκέψεις μου...
     
    Last edited: 17 Απριλίου 2015
  2. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Είναι κάθαρση για το υ. ''Eργαλείο'' εκπαίδευσης η τιμωρία, μπορεί να λειτουργήσει σωτήρια και λυτρωτικά.
     
  3. seduced mind

    seduced mind Guest

    Ξέρεις η τιμωρία δεν είναι πάντα σωματική. Δεν χρειάζεται να σε χτυπάνε για να σε σωφρονίσουν, υπάρχουν και άλλοι τρόποι αναίμακτοι... Αυτού του είδους η τιμωρία περιέχει μια μορφή σωφρονισμού, για παράδειγμα η επιδεικτική άγνοια, το να σε διώξει ή να φύγει από το σπίτι για ένα αόριστο χρονικό διάστημα, το να σταματήσει την όποια επαφή. Δεν είναι και τόσο δυσκολάκι να σε σωφρονίσουν αν βρούνε το κουμπί σου...
     
  4. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Ναι πάρα πολύ πετυχημένο νήμα. Θα ρίξω και εγώ την νηματοχυσιά μου       Η τιμωρία στο bdsm συνήθως φέρνει ηδονή στο τέλος. Αλλά...

    -> Η τιμωρία - κατ' εμέ - σαν μέθοδος σωφρονισμού απλά δεν υπάρχει...
    Η τιμωρία όταν είναι έξυπνη και καθόλου ηδονική οδηγεί στον φόβο. Ο φόβος όντως κρατά τα έρμα. Πιστεύω ότι υπάρχει. Δεν υπάρχει άνθρωπος που κατά βάθος δεν φοβάται κάτι. Παράδειγμα στο νήμα Ταπείνωση - Εξευτελισμός έχει γραφτεί το κορυφαίο 15 μέρες αξύριστη. Σφάξιμο με το γάντι. Στην 7 μέρα κατά τας γραφάς... τσουπ εγκαταλείπεται η προβληματική, κατά τον Κυρίαρχο συμπεριφορά του υ ή του μ    , με αντάλλαγμα ένα απλό ξύρισμα. Επίσης εγώ παίζω πολύ με το μαγείρεμα   Γενικά στην περίπτωση μου, η επαναφορά στερεοτύπων σε μια προσωπικότητα κατασκευασμένη να τα διαλύει... κάνει θαύματα   Το ακριβώς αντίθετο θα έκανα αν η περίπτωση μου ήταν γεμάτη στερεότυπα   Ανακάτεμα της τράπουλας κάτι τέτοιο   Οτι φέρνει το αποτέλεσμα που θέλει ο Κυριος, ανάλογα την προσωπικότητα του υ ή του μ. Επίσης μια χαρά κάνει την δουλειά του και ο φόβος της αποδέσμευσης.

    -> Μου φαίνεται εντελώς άκαιρο να πιστεύουμε...Ότι θα ήταν δυνατό να επαναφέρουμε στην "τάξη", πόσο μάλλον να "συνετίσουμε" ένα ενήλικο άτομο μέσω της όποιας "τιμωρίας"...
    Ο διάλογος και ο σεβασμός για μερικά άτομα... απλά δεν πιάνει. Για αυτό ίσως ασχολήθηκαν και από την αρχή με το bdsm. Το να δείχνεις κατανόηση δεν πιάνει, είναι τελείως αναποτελεσματικό. Δεν νιώθουν. Απο κει και πέρα ο Κ αποφασίζει αν θέλει να ασχοληθεί και να διορθώσει κατάσταση, να την φέρει στα μέτρα του η όχι. Ο διάλογος θα είναι αποτελεσματικός όταν επιβληθεί η Κυριαρχία   και όχι προκαταβολικά.

    -> Τουτέστιν και πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη στο BDSM η χρήση του όρου τιμωρία... Δεν θα ήταν τίποτ' άλλο παρά ο "πλουμιστός μανδύας", που θα χρησιμοποιούσε το Κυριαρχικό στοιχείο για να ικανοποιήσει τα όποια σαδιστικά του ψήγματα, από την μια μεριά... Κι από την άλλη, το "όχημα" που θα χρησιμοποιούσε το υποτακτικό στοιχείο...
    Για να λάβει την μικρότερη η μεγαλύτερη ως προς ικανοποίηση του δόση σωματικού η ακόμη και ψυχικού πόνου...

    Εξαρτάται αν πιστεύεις ότι bdsm σχέση μπορεί να είναι κανονική σχέση, πχ συγκατοίκησης ή β' σχέση, απελευθερωτική αποκλειστικά των σεξουαλικών συμπιεσμένων ενστίκτων, την οποία εγώ δεν κατακρίνω καθόλου. Ότι ψάχνει ο καθένας   Στο παιχνίδι δεσμεύομαι από το safeword. Η ασυνέπεια σε υποχρεώσεις επιφέρει αποδέσμευση. Μέχρι τώρα καλά με πάει      
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Tenebra_Silente : Ο βόμβος όταν δεν έχετε φορέσει τη ζώνη σας στο αυτοκίνητο είναι τιμωρία. Αποτελεσματικότατη σε όσους δίνουν σημασία στις συνέπειες.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Οι διορθώσεις - προσθήκες δικές μου
     
  7. Συμφωνώ Σκοτάδια. Η τιμωρία ειναι απλώς μια έκφραση εναλλακτικής σεξουαλικης συμπεριφοράς. Ένα μονοπάτι που οδηγεί στην υπέρτατη καυλα για πολλούς. Ενα κουστούμι ραμμένο από κλωστές βιαιων ενστικτων, ηδονων και καμια φορα υπέρμετρου Εγώ. Όλα τα άλλα σενάρια είναι απλώς εξιδανικευσεις.
     
  8. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    Μπερδεύεις την τιμωρία με το παιχνίδι. Οι τιμωρίες δεν είναι ευχάριστες για κανέναν.
     
  9. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

    Η λεξη,η εννοια κλειδι,ειναι αυτη που χρησιμοποιησε ο @MasterJp:..συνεπειες.
    Οπως η δραση φερνει αντιδραση,ετσι και οι α-συνεπειες εχουν συνεπειες και αυτο συμβαινει σε καθε ειδους σχεση.Πρεπει δε να εχουν,προκειμενου να αποκατασταθει οσο το δυνατον γρηγοροτερα η ισορροπια και η ομαλη ροη μεσα στη σχεση.Αυτο το πιατο,σε αντιθεση με την εκδικηση,ειναι υποχρεωτικο να φαγωθει ζεστο.
    Εδω μπορουμε να διακρινουμε,ισως,ενα σημειο υπεροχης των Κ/υ σχεσεων απεναντι στις υπολοιπες.Υπαρχουν η βουληση και τα μεσα προκειμενου αυτο να γινει γρηγορα,ελεγχομενα,χωρις να αφησει κανενος ειδους καταλοιπα.
    Στα μεσα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν,δεν περιλαμβανεται η ολοκληρωτικη στερηση επαφης.Κατα τη γνωμη μου,η στερηση καθε επαφης στο D/s,ειναι αδιανοητη.
    Υπαρχουν τοσες απολαυσεις που μπορεις να στερησεις,υπαρχουν,σε πιο βαρειες περιπτωσεις,κομματια της καθημερινης εκφρασης της Κυριαρχιας που μπορεις να στερησεις,με αυτο το τελευταιο να μπορει να ερθει ως φυσικη συνεπεια στην α-συνεπεια ως στιγμιαια αρνηση της Κυριαρχιας.
    Εαν το μονο μεσο ειναι η στερηση καθε επαφης,τοτε δεν μιλαμε για αληθινη σχεση.
    Κανενα απο τα παραπανω μεσα δεν ειναι ευχαριστο για κανεναν απο τους δυο και,οπως σωστα ελεχθη,δεν πρεπει να ειναι.Αυτο ισχυει ακομα κι αν ως μεσο επιλεγει η προκληση πονου.Ως γνωστον,ο πονος της απολαυσης ειναι διαφορετικος και αυτο το καθιστα σαφες με τον τροπο του ο Κυριαρχος.
    Σε ο,τι αφορα τον ιδιο,γενικα και μεταφορικα μιλωντας,θα ελεγα πως το χερι που χτυπαει,
    ταυτοχρονα ποναει το ιδιο και καλως ποναει.

    ΥΓ:Σε συζητησεις που εχουν γινει κατα καιρους επι του θεματος,εχω παρατηρησει πως πολλοι αντιδρουν εντονα σε λεξεις οπως τιμωρια ή σωφρονισμος,μεταξυ ενηλικων,με αποτελεσμα να χανεται η ουσια.Στο συγκεκριμενο post δεν χρησιμοποιησα τις λεξεις αυτες,ουτε μια φορα.
     
  10. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Stalker : Θα ήθελα να σας σφίξω νοητά το χέρι αγαπητέ.
     
  11. Stalker

    Stalker Not a very nice guy Contributor

  12. Nomad

    Nomad Keyser Sose

    Θυμάμαι δασκάλα που τραβούσε φαβορίτες όταν κάναμε λάθη. Φυσικά δεν μάθαμε κάτι παραπάνω. Ή κάτι καλύτερα.
    Έτυχε να δω τιμωρία σε τριτοκοσμική χώρα που όχι μόνο απέδωσε αλλά με έκανε να αναρωτηθώ για το ανθρώπινο είδος.

    Στα δικά μας τώρα η υποκειμενικότητα της αντίληψης της έννοιας τιμωρίας έχει τόσο εύρος που κάνει την όποια συζήτηση, δύσκολη.

    ΥΓ: Που θα πας και θα λείψεις;