Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι γνώριζε ο Πιλάτος απο S/m;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος fractal, στις 8 Απριλίου 2007.

  1. fractal

    fractal Regular Member

    Αγγίζω ένα θέμα ακραίο και ζητώ ταπεινά συγγνώμη αν θίξω κάποιον.
    Τις μέρες αυτές προσπαθούμε να συντονιστούμε με τον Θείο πόνο ή απλά να απελευθερωθούμε αγγίζοντας την ψυχή μας μέσα απο αυτόν;
    Ειδαμε και ξαναείδαμε σε ταινίες το μαστίγωμα και άλλα χαριτωμενες συνήθειες των Ρωμαίων και επειδή δεν ήταν πια αρκετό ο Μελ έφτιαξε μια ταινία με καινούρια οπτική κι άφθονο αιμα.
    Ο πόνος λυτρώνει;
    Αυτή είναι η αλήθεια ή η ταπείνωση μας φέρνει πιο κοντά στο αιώνιο;
    Ο αναζήτηση του θανάτου του εγωισμού είναι εγωισμός;
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αυτος που ταπεινωνεται , χαριζει την συγχωρεση και εκεινος που ταπεινωνει θυσιαζεται κατεβαινοντας τα σκαλια του πνευματος προκειμενου να δωσει την ευκαιρια της συγχωρεσης στον αλλο .....
    και οπως λεω στην φιλη μου που την "βασανιζω" ... : "ειμαι το εισιτηριο σου για τον Παραδεισο... καποτε θα με ευγνωμονεις γι'αυτο .." ...
     
  3. llazouli

    llazouli Contributor

    Με άλλα λόγια ''σφάξε με πασά μου, ν' αγιάσω''...
    ωραίο το παραμύθι, έχει πουλήσει ανά τους αιώνες.
    Με το συμπάθειο, isnogood, αλλά γιατί είναι ανάγκη
    να βαφτίζουμε τις πρακτικές σεξουαλικής έκφρασης
    στην κολυμπήθρα της ύψιστης πνευματικότητας;
     
  4. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    llazouli δεν ξερω αν η φιλη του ιζνογκουντ εξασφαλισε ετσι μια θεση στον παραδεισο, αλλα θελω να μοιραστω μαζι σας μια σκηνη η οποια καθε πασχα μου ερχεται στο μυαλο.
    Ειμαι στο σπιτι της γιαγιας μου, παω δημοτικο, και ψαχουλευω τα πραγματα της, θελω να βρω κατι να διαβασω καθως δεν περνανε οι ωρες με τιποτα.. Το μονο που βρισκω ειναι βιοι αγιων, τους οποιους ξεφυλλιζω γρηγορα, μεχρι που στεκομαι στο σημειο που περιγραφονται τα φοβερα βασανιστηρια τους, απο λακκους με φιδια, καυτα αυγα στις μασχαλες,κτλ μεχρι γδαρσιμο. Μετα πηγαινα παντα στη γιαγια μου και τη ρωτουσα για οσα διαβασα και μου τα περιεγραφε επισης με πολυ γλαφυρα χρωματα, νομιζω οτι ο χρονος που αφιερωνε για την περιγραφη των βασανιστηριων ηταν ατελειωτος.. Το "μαρτυριο" μου μεγαλωνε ακομα περισσοτερο καθε μεγαλη πεμπτη νομιζω, που στον Ιησου απο τη Ναζαρετ εδειχνε τον ηρωα μας να μαστιγωνεται για ωρα (ημουν δημοτικο τοτε και δεν ειχα ιδεα απο Σ/μ). Απο τοτε σταματησα να πηγαινω στο σπιτι της γιαγιας αλλα και να βλεπω τη συγκεκριμενη εκπομπη, πλεον για αλλους λογους βεβαια.
    Οποτε δεν μπορω να σου απαντησω προσωπικα φρακταλ σ αυτα που ρωτας, μολις πριν λιγο ξεπερασα τα τραυματα που μου αφησε αυτη η αναζητηση..
     
  5. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Ο Γκίμπσον έκανε μια ηλίθια ταινία, γιατί ήταν υπερβολικός σε μια ταινία που δεν ήθελε να είναι σπλάτερ. Τώρα αν ο πόνος λυτρώνει. Νομίζω ναι. Και η ταπύνωση επίσης, έχουν και τα δύο να κάνουν με αυτό που φανταζόμαστε και ποτέ δε θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο της κοινωνίας μας. Τώρα για αυτό που είπε η ShyMistress, αν έχετε δει ταινίες όπου βασανίζουν κάποιους κάπως έτσι θα αισθανθείτε όπως η ShyMistres πολύ μικρή. Τώρα που έγινε Mistress μπορεί να το εξηγήσει (και δικαιολογήσει) επαρκώς. Μήπως ήσουν εκκολαπτόμενη Mistress;
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Κι εγώ βρήκα την ταινία του Γκίμπσον εξαιρετική και άκρως ρεαλιστική, άλλο αν την έβλεπα σε μικρές δόσεις στο DVD αλλά κατάφερα και δεν έκλεισα μάτια ούτε μία φορά!

    Τώρα, για την ψυχολογική και την κοινωνιολογική αιτιολογία και τα άλλοθι των βασανιστηρίων και των ταπεινώσεων δεν μπορώ να πω, δεν γνωρίζω.

    Ο Πιλάτος όμως, δεν ήθελε να μπλέξει με αυτό ειδικά το συγκεκριμένο S/m, αυτό το γνωρίζουμε.

    Και ένας μαρξιστής εθνολόγος - σεξολόγος, ο Ερνστ Μπόρνεμαν, στο βιβλίο του "Πατριαρχία" έχει - σχεδόν - αποδείξει ότι οι βασανισμοί των υποδουλωμένων είχαν πάντα και ένα στοιχείο σεξουαλικού καταναγκασμού προς σεξουαλική ικανοποίηση των βασανιστών.
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Ως εικόνα μου φάνηκε ρεαλιστική, με την έννοια ότι αν έγινε, κάπως έτσι θα έγινε.
     
  8. blindfold

    blindfold Contributor

    όσο αφορά την ταινία ,είναι αρκετά καλή ,αλλά όχι μεγάλη ταινία...
    όσο αφορά την σχέση του Πόντιου Πιλάτου με τον σαδομαζοχισμό ειλικρινά δεν κατανοώ τους συνειρμούς σας... με τρομάζετε ! (αστείο.. )

    θα ήταν καλήτερα να μελετήσετε τις διαφορές ρωμαϊκού πολιτισμού και ελληνικού και όσο αφορά το σαδομαζοχισμό πιστεύω θα βρείτε αρκετές απαντήσεις.. τουλάχιστον όσο αφορά τα βασανιστήρια...
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    Παντως κυριαρχο που να λεει "Εγω νυπτω τας χειρας μου" δεν εχω ακουσει .... οχι πως εχω ακουσει απο πρωτο χερι τον Πιλατο ... λεμε τωρα ...
    Εμενα μου μυριζει πως κανα ρωμαικο οργιο θα εκανε ο πιλατακος και θα του τα σπασανε με τον τυπο απο την Ναζαρετ και συχτιριαζοντας οποιον βρεθηκε μπροστα του , τους πεταξε απ'εξω να τα βρουνε μονοι τους ..... σιγα μην ρισκαριζε το ιουδαικο ιερατιο στην κριση του πιλατακου ..... τυπικα τον ρωτησανε ... και ο καημενος το χρεωθηκε ιστορικα ...
     
  10. L_Strike

    L_Strike Contributor

    Θα σας απογοητεύσω, αλλά ο Πιλάτος είχε τόση σχέση με s/m, όση και οι SS στα κρατητήρια της Commantatur: απολύτως καμία.
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    σορυ αλλα τωρα το ειδα ...
    δεν προκειται για βαπτισμα σε κολυμπηθρα , αλλα για το χαϊδεμα του υπερεγω μας , που μπορει να ξεστομιζει την καθε ανοησια και ο αλλος να την ανεχεται επειδη αγαπαει και εχει καταφερει να δει πισω απο αυτο που εμεις νομιζουμε οτι ειμαστε και μεσω αυτης της περιεργης διαδικασιας , η αγαπη αρχιζει να παλινδρομει και να δημιουργει .....

    ΥΓ ...
    ΖΗΤΩΩΩΩΩΩ .... το πρωτο μου ποστ σε μια νεα σελιδα .... μην τυχον και σβυσει κανεις κανενα δικο του απο την προηγουμενη .....
     
  12. fractal

    fractal Regular Member

    Όσο αφορά τα Waffen SS πρέπει να γνωρίζεις ότι είχαν υιοθετήσει το celtic triskelion που μοιάζει με το διαδεδομένο σήμα του BDSM