Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Τι εστί φιλοσοφία;

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος SMiss_angel2307, στις 28 Δεκεμβρίου 2007.

  1. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Και τι γίνεται με το γνωστό: "Πας Κρης ψεύτης"; Λαμβανομένου υπόψη ότι αυτό που το είπε ήταν Κρητικός, μαθηματικός και φιλόσοφος;

    1. Αν είναι ψεύτης δεν είναι Κρητικός
    2. Αν είναι Κρητικός λέει ψέματα.

    Το λεγόμενο μαθηματικό παράδοξο. Αλλά και δυσυπόστατο. Διότι, απλά, κάθε πράγμα έχει δύο όψεις, αυτές που του δίνουν την οντότητά του. Σε αυτό το σημείο τα μαθηματικά, το θεωρητικό κομάτι όλων των επιστημών συναντούν τη φιλοσοφία και, όλα μαζί, τις ανθρωπιστικές επιστήμες για να προσπαθήσουν να απαντήσουν στα ερωτήματα:
    1. Ποιοι είμαστε;
    2. Ποιο είναι το περιβάλλον μας;
    3. Ποια είναι η ιστορία μας;
    4. Τι θα γίνει στο μέλλον;

    Αυτή είναι η φιλοσοφία. (Χωρίς περίεργα σύμβολα Dochearts), ίσως να τα πούμε την ερχόμενη Κυριακή από κοντά.

    Τα Χρόνια μου πολλά, χωρίς φιλοσοφικές αναζητήσεις (π.χ. "Χρόνια, τι είναι αυτό;", Πολλά;πόσα ακριβώς;" Αυτό όμως, το τελευταίο, λέγεται αμπελοφιλοσοφία).
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ουφ ... πασει θυσια DocHeart να διαβασω κειμενα μεγαλυτερα και απο οσα διαβασα για να βγαλω το λυκειο ..   ....
    τωρα τι να πω ? ..... εχεις μια αποψη και την σεβομαι ... δεν μπορω να πω οτι με πειθει ο τροπος που προσεγγιζεις το θεμα ... ισως διοτι εχεις τοσο αντιθετη αποψη απο μενα που δεν θελεις καν να μπεις σε διαδικασια επεξηγησεις .....
    παντως μεσα σε ολα , θελω να τονισω οτι ουδεποτε υποστηριξα οτι ο Μπιλλ Γκειτς και καθε Γκειτς ειναι επιστημονας .. τουλαχιστο σε αυτο συμφωνουμε ελπιζω ....
    Επειδη γνωριζω απο λογικο διαγραμμα και γλωσσες προγραμματισμου (μην φανταστεις ... την προ 20ετιας basic (GWB)....) , τα if , and , or , παιζουν ρυθμιστικο ρολο και οχι φιλοσοφικο ....
    Επισης πουθενα δεν υπαινιχθηκα οτι οι φοιτητες της Φιλοσοφικης ειναι χασομεριδες ... λιγο αργοι στο παρκαρισμα ισως .. ωστοσο ομολογω (για να ειμαι δικαιος) οτι και σε αυτο δεν εχω ολοκληρωμενη στατιστικη αποψη ...  
    Ειπα ακομη οτι η φιλοσοφια ειναι η σπιθα για καθε αναζητηση ... εσυ μιλησες για καυσιμο της επιστημης ... πασο .. δεν τα χαλαμε εκει .....
    Ο θεος και η ψυχη μας εαν η Φιλοσοφια αποτελεσει οδηγο για την δικαιοσυνη ... ο καθε Μακιαβελλι και ο καθε Σολωμοντας θα ειχαν ανακυρηχθει φιλοσοφοι απο τους εκαστοτε δικτατορες ....

    .. διηγηματολογια για οσους ακουν τον ανθρωπο που βλεπουν με τα ματια τους
    κ Κωσταντης : δευτερος σε ποντοπορο εμπορικο , εχει γυρισει και τις 7 θαλασσες απ'ακρη σ'ακρη και εχει δει καθε λιμανι του πλανητη ... ναι υπαρχει και μακρυτερα αλλη ζωη , αλλοι ανθρωποι , αλλες κουλτουρες , αλλες σκεψεις / αποψεις ...
    J.T.Galian : πρωην πιλοτος πολεμικης αεροποριας των ΗΠΑ που υπηρετησε σε βομβαρδιστικα Β52 στο Βιετναμ ... συνταξιοδωτηθηκε ως εξεταστης για τα πτυχια πιλοτων της FAA ... αναμνησεις που σε καθηλωνουν και σε διδασκουν οσο τιποτε αλλο στην ζωη ..
    κ. Παναγης ... επιστημων ψαρας , διευθηντης και Μαστερ ενος 11μετρου καικιου , μεγας αποπλανητης των φιλοσοφων , υψιστος δημιουργος κατανυκτικων ουζομεζεδων
    κ. Γιωργης ... φιλος του παραπανω .. αλλα του ΚΚΕ ... ολα τα προηγουμενα με μια επιμονη στην πεμπτουσια του σφυροδρεπανου και την Γεννεση του Κυριου ...
    κ Τζαννης ... περιπτερας των ειδησεων , του τσιγαρου , του ραντεβου στο τηλεφωνο , του βερεσε , της μοδας που δεν μπορει να αποκτηθει , της σοκολατας με την διατα .... ενα ανοικτο βιβλιο ανθρωπολογιας και κοινωνικων επιστημων .. θα επρεπε να εχει εδρα στην Φιλοσοφικη σχολη ...
    Πρασιναδας (προφανως παρατσουκλι) .... πρωην διευθυντης τραπεζας των Αθηνων ... και νυν μαεστρος της καθετης και των παραγαδιων .... εργαζεται ως επισκευαστης παραγαδιων και διχτυων για τους ερασιτεχνες καθως και δολωνει τα παραγαδια .... δεν ειδα ποτε την γυναικα του κατσουφιασμενη ή εστω σοβαρη ... συνεχως γελανε και καθονται χειμωνα καλοκαιρι στην αυλη τους με μια μεγαλη σακοραφα διωρθονωντας διχτυα και παραγαδια ... δεν εχω δει ποτε την πορτα τελειως κλειστη .. σαν τι να κλεψουν αλωστε : ? "-μονο αγαπη εχουμε εδω γιε μ .. τι αλλο να μας παρουν ..." .. φα' την τωρα ισνογκουντ ....

    μην υποτιματε την φιλοσοφια του απλου ....
     
  3. she_Dragon

    she_Dragon Regular Member

    Re: Απάντηση: Τι εστί φιλοσοφία;

    Φιλτατε Pier, αντικαλησπεριζω κ εγω με τη σειρα μου κ συνεχιζω….
    Η προσωπικη αποψη του καθενος μας είναι παντα ευπροσδεκτη, για τουτο ειμαστε εδώ στο φορουμ ολοι, για την ανταλλαγη αποψεων.
    Το αν θα είναι σωστες αποψεις η όχι είναι τελειως σχετικο, όμως από τη στιγμη που δημοσιοποιουμε οποιοδηποτε γραπτο κειμενο στο φορουμ (η στο ΝΕΤ γενικοτερα) τυγχανει σχολιασμου, επιδοκιμασιας, αποδοκιμασιας, κρισης, κλπ από οποιονδηποτε το διαβασει, αν δεν επιθυμουμε κατι τετοιο τα λεμε με τους φιλους μας πριβε κ τελειωνει εκει το θεμα.
    Θεμα σεβασμου δεν τιθεται, μιλησα με τον σεβασμο που θα εδειχνα σε κάθε συνομιλητη μου, πηρα την ευκαιρια από τα λεγομενα σου να θεσω καποια ερωτηματα ώστε να συνεχιστει η κουβεντα.
    Η αναφορα μου στην υπογραφη σου εγινε γιατι την βρηκα μαλλον ευστοχη κ εξυπνη κ σχετικη με το θεμα, δεν ειχα καμια προθεση να βεβηλωσω τα «ιερα κ οσια».
    Ξαναλεω ότι απευθυνθηκα με την πρεπουσα ευγενεια που δειχνω σε ολους τους συνομιλητες μου, αλλωστε με τα γραφομενα σου ασχοληθηκα όχι με εσενα προσωπικα (δεν με χαρακτηριζουν τετοιες ενεργειες) κ αυτό κανει τη μεγαλη διαφορα!
    Εδώ θα πρεπει να ξεκαθαρισω κατι φιλτατε, ειμαι σκλαβα δηλ ανηκω, αναγνωριζω ως Αρχων εμου, ειμαι ιδιοκτησια, ειμαι υπο κυριαρχια, δεχομαι εντολες…. του Αφεντη μου κ μονο του Αφεντη μου! ( αυτό δηλωνει αλλωστε το στατους μου στο φορουμ). Μ αλλα λογια, δεν με αφορα στο ελαχιστο το τι στατους ΔΗΛΩΝΕΙ ο καθεις εδω μεσα για τον εαυτο του και προφανως η συμπεριφορα μου ειναι κοινη προς ολους τους συνομιλητες μου. Οσο για τα περι «Κυριαρχου» που ανεφερες, για μενα κυριαρχος ειναι μονο εκεινος που αναγνωριζω ως κυριαρχο και οχι ο πασα ενας που μοστραρει «κυριαρχος» διπλα στο ονοματακι του...

    Δεν δηλωσα ότι διαφωνω πουθενα, ερωτηματα που μου γεννηθηκαν εθεσα κ ζητησα περαιτερω αναπτυξη, δεν εθεσα θεμα εμπειριας κ γνωσεων σου, τα οποια δεν μπορω να γνωριζω αλλα δεν είναι κ κατι το οποιο με απασχολει.
    Αλλωστε δεν χρειαζεται ιδιαιτερες ικανοτητες από καποιον να γνωριζει ότι θα πρεπει να υπαρχει μια ισοροπια φιλοσοφιας/πραξης, διοτι φιλοσοφια κατα το δοκουν μπορει ο καθενας να αναπτυξει κ να φτασει σε συμπερασματα που απεχουν μακραν της πραγματικοτητας, από την άλλη πραξη ανευ φιλοσοφιας δεν δικαιολογηται (κ μια εκπαιδευμενη μαιμου θα μπορουσε να εφαρμοσει
    πρακτικες μηχανιστικα).

    Εδώ συμφωνουμε  

    Ευχομαι κ εγω με τη σειρα μου από καρδιας καλη χρονια, με υγεια, αγαπη κ ότι επιθυμεις για σενα κ την οικογενεια σου.  
     
  4. MasteR_PieR

    MasteR_PieR Regular Member

    Απάντηση: Τι εστί φιλοσοφία;

    Καλησπέρα και καλή χρονιά she_Dragon.

    Καλα κάνεις και ακούς μονο τον Αφέντη σου γι αυτό και το διαχώρισα αρχικά. Τώρα το αν με θεωρείς Κυρίαρχο ή όχι δικαίωμα σου. Γι αυτό σου έδωσα και την τρίτη λύση άλλωστε.
     
  5. Syrah

    Syrah Contributor

    Re: Απάντηση: Τι εστί φιλοσοφία;

    Μου κάνει εξαιρετική εντύπωση το γεγονός πως διίστανται οι απόψεις αναφορικά με το αν η Φιλοσοφία είναι Επιστήμη ή όχι, ενώ μία όχι ιδιαίτερα κοπιώδης αναζήτηση των συστατικών της λεξημάτων θα έλυνε κάθε σχετική απορία. Η φιλοσοφία είναι η αγάπη του ανθρώπου για τη γνώση, και αποτελεί το κίνητρο όλων των Επιστημών.

    Το κατά πόσο η ίδια η φιλοσοφία αποτελεί επιστήμη θα πρέπει να αξιολογηθεί, αφότου συνυπολογιστεί η εδραίωση μεθόδων που ενθαρρύνουν και καθιστούν τελικά ικανό έναν άνθρωπο να φιλοσοφεί.

    Η προσωπική μου άποψη είναι πως φιλοσοφεί εκείνος που έχει (μη επιβεβλημένα) εκτιμήσει την πολυτιμότητα της γνώσης και έχει προσανατολιστεί προς την αναζήτησή της, και όχι εκείνος που αγόρασε ένα βιβλίο με τις θεμελιώδεις αρχές της φιλοσοφίας και αποστηθίζει τον ορισμό της Σωκρατικής Ειρωνίας, τα ονόματα των υπέρμαχων της Φυσιοκρατίας και το βιογραφικό του Αντισθένη. Δεν είναι φιλόσοφος ο πτυχιούχος μίας φιλοσοφικής σχολής, μα είναι κατά τεκμήριο ικανός να διδάξει ολίγα περί της ιστορίας της φιλοσοφίας, και όχι της φιλοσοφίας καθεαυτής. Ο Σωκράτης δίδαξε στον Πλάτωνα πώς να φιλοσοφεί, επειδή κατόρθωσε να τον πείσει αναφορικά με την άγνοιά του, συνεπαγωγικά και αναφορικά με την αναγκαιότητα της γνώσης. Ο Πλάτων δίδαξε στον Αριστοτέλη πώς να φιλοσοφεί μεταφέροντάς του τις μνήμες του από το Σωκράτη. Η φιλοσοφία γι αυτούς υπήρξε τρόπο τινά λοιπόν και Επιστήμη, εφόσον κατόρθωσαν να θεμελιώσουν μεθόδους μεταλαμπάδευσής της στην επόμενη γενιά φιλοσόφων (και όχι επιστημόνων).
     
  6. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Εγώ νομίζω ότι βαριέστε όλοι (ιδίως ο αγαπητός DocHeart) και δεν έχετε και άδικο. Αλλά υπάρχουν στιγμές για όλα, για ένα καλό βιβλίο, για έναν καλό καυγά και για το πέρασμα από την θεωρία στην πράξη, που ιδανικά θα έπρεπε να γίνεται εφόσον κάποιος έχει ασπασθεί ένα συγκεκριμένο ή όχι και τόσο συγκεκριμένο σύστημα αξιών. Ο εν αγάπη βίος των απλών ανθρώπων δεν αποτελεί πέρασμα από την θεωρία στην πράξη αλλά μία αυθόρμητη, σπασμωδική εκδήλωση καλής καρδιάς και απουσίας συμπλεγμάτων αλλά ταυτόχρονα και απουσίας ερωτημάτων που θα έπρεπε να απορρέουν από μερικές απλές σκέψεις περί του παραλόγου της ανθρώπινης ύπαρξης. Εφόσον βέβαια υπάρχει η γνώση και η δυνατότητα για σκέψη πέραν του "βάλε μου ένα κιλό πατάτες Μήτσο".

    Το ποστ του Iagos βέβαια είναι ίσως το καλύτερο ποστ που διάβασα ποτέ στη ζωή μου.
     
  7. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Νομίζω ότι η φιλοσοφία είναι η επιστήμη των επιστημών. Με αυτή μπορείς να φτάσεις στον πυρήνα της κάθε επιστήμης. Και μετά να μπορέσεις να την κατανοήσεις εκ βαθέων, κατόπιν να την ξελίξεις. Παράδειγμα ο Πυθαγόρας. Και φιλόσοφος και επιστήμονας και πολιτικός. Τι άλλο θέλετε;
     
  8. anasia

    anasia Contributor

  9. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Τι εστί φιλοσοφία;

    Για το ποια ειναι η σπουδαιοτερη επιστημη εχουν ειπωθει πολλα. Πολλοι θα διαφωνησουν μαζι σου στο οτι η Φυσικη ειναι η σπουδαιοτερη επιστημη, καθως οι τεχνολογικες ανακαλυψεις και οι γνωσεις για την κατανοηση του κοσμου πηγαζουν απο αυτη.


    Εγω θα σου πω οτι η οικονομια ειναι η σπουδαιοτερη επιστημη, γιατι χωρις ενα καλα οργανωμενο οικονομικο συστημα δε μπορει να κανει κανεις φιλοσοφια.

    Η κοπη νομισματων συνεβη περιπου το 680 πΧ, απο το Γυγη της Λυδιας, μια πρακτικη που υιοθετηθηκε αμεσα απο ολους τους υπολοιπους λαους. Εδωσε νεα πνοη στο ανταλλακτικο μεχρι τοτε εμποριο, κατι που εθεσε τις βασεις για την αναπτυξη των υπολοιπων τοτε επιστημων. Ο Θαλης (624πΧ - 546πΧ), ο πρωτος εκ των προσωκρατικων φιλοσοφων, βρηκε κατα την ενηλικίωσή του ετοιμο ενα οικονομικο συστημα το οποιο του εδωσε ελυθερια να δρα.

    Ενα πιο συγχρονο παραδειγμα, ειναι η βιομηχανικη επαναστασταση, η οποια δε θα συνεβαινε αν δεν πραγματοποιουνταν η χρηματοοικονομικη επανασταση. Οι μεγαλες βιομηχανικες μοναδες και ο σιδηροδρομος στην Ευρωπη ανθησαν αφου αντληθηκαν λεφτα απο τα χρηματιστηρια τα οποια ειχαν ιδρυθει λιγο πριν.​



    Το ξερω, γινομαι πολυ πεζος οταν σας μιλαω για λεφτα, ενω εσεις μιλατε για φιλοσοφια, αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου. Επιπλεον δε μου αρεσει καθολου η συζητηση για το ποια επιστημη ειναι η σπουδαιοτερη. Απαντησα εδω γιατι μου αρεσει να κανω το συνηγορο του διαβολου στις συζητησεις που διαβαζω.
     
  10. ShyMistress

    ShyMistress Regular Member

    SMiss_angel2307 το κειμενο ειναι δικο σου?
     
  11. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    ενδιαφερουσες οι αποψεις σας (ειτε ειναι καθαρα δικιες σας ειτε ειναι με αποσπασματα διαφορων αρθρων... προσωπικα εμενα δεν με ενοχλει αυτο) κ βασικα θα επανελθω μολις βρω λιγο χρονο... κ αφου ξεφυλλησω κ επεξεργαστω τις σημειωσεις μου (κ να τις μεταφρασω όπως έκανα με τα 2 τελευταία θέματα απο ανέβασα)

    κ για να απαντησω στην φιλτατη Syrah για τον Albert Camus...

    http://en.wikipedia.org/wiki/Albert_Camus#Camus.27s_ideas_on_the_Absurd

    Ναι
     
    Last edited: 3 Ιανουαρίου 2008
  12. manosslave

    manosslave Regular Member

    Απάντηση: Τι εστί φιλοσοφία;

    η φιλοσοφια βοηθα στην κατανοηση τηs ζωηs αρα ειναι επιστημη τα νοηματα τηs ειναι βαθεια και αληθινα ακολουθωνταs τισ αρχεs τηs μπορειs να γινειs καλυτεροs ωσ ανθρωποs και μεσω αυτου να πλησιασειs τον θεο που ειναι ο μεγαλιτεροs φιλοσοφοs εφοσον ολα με σοφιαν επιεισεν