Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το Σύνταγμα της Ηδονής

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 12 Απριλίου 2007.

Tags:
  1. Dolce

    Dolce Regular Member

    @Mesodo

    Ναι, πηγαινε, πηγαινε. Ενδιαφεροντα σαφως και πολυ αυτα για το χριστιανισμο (fun aside, οντως ενδιαφεροντα), αλλα με την επιστημη λεφτα ουδεις εβγαλε. Και βραδυ ειναι, εχουμε κι αναγκες, κι οσο και να προσπαθω να φανταζομαι τις καθολικες καλογριες με τον πανα, δε μου βγαινει, προτιμω την Ω.  
     
  2. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

    lol Dolce....είτε βράδι , είτε πρωι...τα καλογερίστικα δεν βοηθουν!! Σε καταλαβαινω απόλυτα.

    Μesodo , σ'ευχαριστώ ιδιαιτερως για τις χρήσιμες γνωσεις-πληροφορίες που μας έδωσες. Πολύ ενδιαφέρουσες και κατατοπιστικές.
    Σκοπός μου βέβαια όπως σίγουρα κατάλαβες , δεν ήταν να παραθέσω ιστορικά τις εννοιες του καλού και του κακού , ουτε των ηδονών , των όποιων ηδονών.
    Το σκεπτικό μου αφορούσε την απλουστευση του τρόπου που σκεπτομαστε. Μπορεί να φανηκε απλοϊκο αλλα νομίζω ότι δεν ειναι και τόσο.

    Πάντως ξανα σ'ευχαριστώ για τις ωραιοτατες πληροφορίες!!  
     
    Last edited: 13 Απριλίου 2007
  3. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Οδυνηρές υπερβάσεις ή οδυνηρές ηδονές λοιπόν?
     
  4. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Re: Το Σύνταγμα της Ηδονής



    Τιποτα απο τα δυο Enchanter , για μενα .
    απλα ... ζωη , οπως την νιωθει ο καθε ενας για τον εαυτο του .

    Οδυνηρο ειναι κατι που εχει ενα αποτελεσμα μια καταληξη ασχημη .
    Αν τα δεις ετσι και γενικα αν τα δεις ολα ετσι ,
    θα ειναι και ετσι ναι ,

    αλλιως θα ειναι η ζωη σου απλα που ζεις και θελεις .

    Μερικα πραγματα δεν ειναι πολυ απλα ?
    Γιατι πρεπει να τα κανουμε δυσκολα και να τα ψαχνουμε τοσο ?

    Δεν χανουμε την ουσια ετσι ?

    την ουσια της ζωης !
     
  5. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Ωραία.. ας αφήσουμε τις Θερμοπύλες...
    Ας παμε ένα βήμα παρακάτω λοιπόν, μια και ούτε τούτο δω το νήμα ούτε και εκείνο με τίτλο "χριστιανισμός και ερωτική απελευθέρωση" τόλμησαν να το βάλουν πιο συγκεκριμένα:
    καλές οι ηδονές, αποδεκτές γενικά..

    Ομως ποσο αποδεκτές είναι ειδικότερα από τη δική μας τη θρησκεία οι ηδονές που ενστερνίζεται η πρακτική του BDSM?

    Πόσο αποδεκτή ειναι, ας πούμε, η πρόκληση-έστω συναινετικής- σαδομαζοχιστικής βίας; η αυτοϊκανοποίηση; ο βιασμός; η ουρολαγνεία καί κοπρολαγνεία; η ουροποσία καί κοπροφαγία; και τα υπόλοιπα;

    Μπορει η σκυλίτσα που ήπιε κάποια λίτρα ούρα την μεγάλη Τετάρτη να κοινωνήσει την μεγάλη Πέμπτη ή απαγορεύεται καν να δηλώνει χριστιανή επειδή δηλώνει σκυλίτσα;

    Μπορεις να δηλώνεις "Εγώ πάντως δηλώνω χριστιανός. Δεν με περιορίζει σε τίποτα" όπως το ειδα καπου εδω μέσα, όταν ξέρεις με σιγουριά οτι κανεις παπάς δεν σου επιτρέπει την "Θεια Ευχαστιστία" όταν δηλώσεις οπαδός του Συντάγματος της Ηδονής του BDSM;

    Μπορει να δηλώνει κανεις περβ ή ακόλαστος ή ρεμάλι ή διεφθαρμένος ή διαφθορέας ή corrupted και να μην ειναι άθεος?

    Πριν απαντήσετε ρωτήστε και κανένα παπά.. μια και πέρα από τη δική μας άποψη, την προσωπική, την όποια, υπάρχει και η άλλη αποψη των άλλων, η στατιστική, η πλειοψηφούσα...αυτή που ανεξάρτητα αν ταυτίζεται με την δική μας, δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε, εφόσον αυτή κυβερνά..

    Και ας μην σπεύσουν οι "διδάκτορες" να χρησιμοποιήσουν την καραμέλα της απόχρωσης του γκρίζου.. εδω τα πράγματα ειναι απλα: Η δηλώνεις χριστιανός ή "καθολικώς διαμαρτυρόμενος και καθόλου ορθόδοξος"...
     
  6. Elysium

    Elysium Contributor

    Πολύ καλές ερωτήσεις Enchanter.
    Μερικά σημεία που θα ήθελα να τονίσω:

    Αρχικά δε νομίζω πως οι πρακτικές του bdsm (ούτε βέβαια και η εκκλησία) «ενστερνίζονται» το βιασμό. Ευτυχώς  

    Πέραν αυτού ο χριστιανισμός γενικότερα δεν αποδέχεται καμία από τις σεξουαλικές ηδονές για λόγους πέρα από την τεκνοποίηση. Ο Χριστόδουλος προσπάθησε να το εξομαλύνει αυτό λέγοντας, πως η συνουσία είναι αποδεκτή και "προς τέρψην" του ζευγαριού (παντρεμένου).

    Δύσκολα εκσυγχρονίζεται όμως η εκκλησία στα θέματα αυτά δυστυχώς.
    Βλέπεις έχει κι αυτή τα πρωτόκολλα και τους νόμους της.


    Εξαρτάται σε ποίο Θεό πιστεύεις ή πόσο κοροϊδεύεις τον εαυτό σου  

    Χριστιανός κι έρμαιο των ηδονών και των παθών του δε γίνεται. Ο χριστιανισμός είναι κυρίως θρησκεία της εγκράτειας.
    Αυτό βέβαια δε χαρακτηρίζει κάποιον «μη σωστό και καλό άνθρωπο» επειδή δεν είναι χριστιανός. Απλά για εμένα, και ίσως και για τις γραφές, αυτά δε συμβιβάζονται.
     
  7. Apollyon

    Apollyon God's Demon Contributor

    Lost boy το avatar είναι απο την ταινία τα παιδιά της νύχτας ?
     
  8. Elysium

    Elysium Contributor

    Από αυτήν, ναι...