Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Aeolus, στις 29 Ιουλίου 2008.

  1. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Το Παρακάτω Video - που ίσως να το έχετε δει - αναφέρεται στην θρησκεία. Εάν είστε πιστοί καλύτερα να μην το δείτε.
    Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ www.zeitgeistmovie.com
    Εάν οι υπότιτλοι δεν εμφανίζονται, πατήστε το πλήκτρο CC.

    http://video.google.com/videoplay?docid=-4539685261180437718&hl=en
     
  2. Kits

    Kits Contributor

    Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Το μεγαλυτερο παραμυθι ειναι οταν ακουει καποιος την λεξη ''Σ' αγαπω''....
     
    Last edited: 30 Ιουλίου 2008
  3. Elysium

    Elysium Contributor

    Μάλιστα... Ενδιαφέρον το video αν και αρκετά μεγάλο.
    Σε κάποια σημεία μου θύμισε λίγο Λιακόπουλο για να είμαι ειλικρινής μιας και προσπαθούσε με υπερβολές μερικές φορές να πείσει για τις ομοιότητες μεταξύ της χριστιανικής θρησκείας και των άλλων.

    Οι εικόνες στην αρχή του video βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο έχουν να κάνουν με το τη θρησκεία μιας και τα πάντα πλέον γίνονται στο όνομα του χρήματος.

    Και η σχεδόν μοναδική θρησκεία σήμερα ονομάζεται χρήμα. Ο άνθρωπος έγινε πλέον ειλικρινής.
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    δεν ξερω ποιος ηταν ο μεγαλυτερος σαχλαμαρας .. αυτος που μιλαει στο βιντεο και λεει τις αρλουμπες του ή εγω που εχασα 3 λεπτα για να τις ακουσω ....... 
     
  5. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Μολονοτι καθολικη θα πω αυτο,
    Δυστυχως η χριστιανικη θρησκεια, η οποια στις ημερες μας ΔΕΝ εχει την παραμικρη σχεση με ο,τι εδιδαξε ο Χριστος, ειναι η μοναδικη θρησκεια η οποια εξελιχθηκε απο θρησκεια του φωτος σε θρησκεια του σκοτους.
    Για την εκκλησια ορθοδοξη ή καθολικη, παντου υπαρχουν δαιμονες, σαταναδες, κακο, και εμφανιζεται ο Θεος σαν καποια ανικανη και αδυναμη πλεον οντοτητα να εχει σωπασει και να εχει κρυφτει στην γωνια.
     
  6. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Τα αρνητικά σχόλια είναι φυσικά δεκτά. Όμως θα παρακαλούσα αυτά να ειπωθούν μόνο όταν δείτε όλο το video και όχι μόνο τα πρώτα 10 λεπτα. Σε κάθε άλλη περίπτωση οποιοδήποτε σχόλιο εκτιμώ ότι καθίσταται φιλοσοφικά ανυπόστατο.
     
  7. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Βρισκεσαι σε ενα βδσμ φορουμ, ποιος ο λόγος να ανεβάσεις νήμα με θρησκευτικό περιεχόμενο το οποιο μπορει κ να προσβάλει η να θίγει ευαισθητα πιστευω άλλων μελών?

    Τις συγκεκριμένες ανησυχίες/πιστευω σου βρισκεις οτι ειναι ο καταληλος χώρος για να τα κοινοποιησεις?

    Θα με ενδιέφερε πραγματικα ο λόγος/σκοπος της ανάρτησης αυτης, αρκει να μη μου πεις προς χάρην φιλοσοφικης συζητήσεως.  




    Ψέματα
     
  8. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Re: Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    ΣΥΜΦΩΝΩ!
    Κι ο Θεός αγάπη πουλάει!

    Αγαπητή φίλη,
    Σου ζητώ συγνώμη εάν προσέβαλα με αυτήν την ανάρτηση κάποιες προσωπικές σου αξίες. Δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου.
    Όσον αφορά τα ερωτήματα που μου θέτεις, έχω να πω τα εξής:
    Σε ένα BDSM forum φαντάζομαι ότι θέματα ηθικής μπορούν άνετα να συζητούνται - νομίζω ότι θα συμφωνείς σε αυτό. Η ηθική που έχει διαμορφώσει ο κάθε ένας από εμάς, ρυθμίζει και την συμπεριφορά του στην σεξουαλική του ζωή. Να λοιπόν η σύνδεση μεταξύ ηθικής και σεξουαλικότητας.
    Στον Δυτικό πολιτισμό καλώς ή κακώς, θεματοφύλακας αλλά και κατασκευαστής της ηθικής (κυρίως της σεξουαλικής) - εδώ και 2.000 χρόνια - είναι η θρησκεία του Χριστιανισμού. Βλέπεις ότι όλα συνδέονται μεταξύ τους και μάλιστα πολύ στενά. Να λοιπόν και η σύνδεση μεταξύ σεξουαλικότητας και θρησκείας.

    Πάντως η αντίδρασή σου επιβεβαιώνει τα παραπάνω διότι φαίνεται ξεκάθαρα το πόσο πολύ τα στερεότυπα έχουν ποτίσει το μυαλό σου.
    Παρεμπιπτόντως - μιας και από ότι καταλαβαίνω είσαι καλή χριστιανή - μάθε ότι η συμμετοχή σου σε ένα BDSM forum θεωρείται αμαρτία!
     
    Last edited: 29 Ιουλίου 2008
  9. Mikra_Psemata

    Mikra_Psemata Contributor

    Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Nα σε ενημερωσω οτι ειμαι αριστερη κ αθεη..
    Οι φιλοπροπαγανδιστικες τακτικες κ πρακτικες ομως, δεν ειναι φίλες μου  
    Το ιδιο με την θρησκεία κ ακομα περισοτερο επηρεάζει κ η πολιτικη ..
    Να σου πω την αποψη μου για την νεα δημοκράτια? ή και για το πασοκ?
     
  10. Aeolus

    Aeolus Regular Member

    Re: Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Η έκφραση μιας άποψης δεν αποτελεί προπαγάνδα. Σαν αριστερή όπως δηλώνεις θα έπρεπε να το γνωρίζεις αυτό.
     
  11. dora_salonica

    dora_salonica Contributor

    Πολύ καλό το νήμα σου Αeolus. Έπεται η συνέχεια (εδώ ή αλλού).

    Χρειάζομαι χρόνο για να συγκεντρώσω τις ιστορικές πηγές για το ιστορικό πρόσωπο του Ιησού. Φυσικά και υπάρχουν ιστορικές πηγές, όλο κι όλο που κάνει το βιντεάκι είναι να επαναλαμβάνει με σοβαρή φωνή ότι δεν υπάρχουν, καλά κάνουν και το αφαιρούν συνεχώς από το youtube, είναι ιστορικά αναληθές και παραπλανητικό, διότι ισχυρίζεται αναλήθειες χωρίς βιβλιογραφία, ότι πρέπει για όσους αποφάσισαν εκ των προτέρων ότι κάτι δεν τους ταιριάζει. Η ιστορία δεν λειτουργεί έτσι, σόρρυ.

    Υπόψιν ότι δεν είμαι θρήσκα, ούτε καν Χριστιανή. Με ενδιαφέρουν μόνο τα γεγονότα και μία λογικο-συναισθηματική κρίση αυτών, όπως τους αρμόζει. Επίσης δεν με ενδιαφέρει η χειριστική αντιμετώπιση της ιστορίας κατά το δοκούν αυτών που την παρουσιάζουν, για οποιονδήποτε λόγο.
     
  12. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Re: Απάντηση: Το μεγαλύτερο παραμύθι που ειπώθεικε ποτέ!

    Ο Θεος για εκεινους που Τον πιστευουν δεν πουλα αγαπη.
    Ο Θεος ειναι αγαπη!