Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το ξέρατε πως...

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 2 Μαϊου 2006.

  1. aphage

    aphage New Member

    to makri kai to konto tou kathenos... lol
     
  2. ianostos

    ianostos Guest

    Απάντηση: Το ξέρατε πως...

    <<Άρες μάρες κουκουνάρες>> είναι ο τίτλος σε μια ποιητική συλλογή του Έλληνα διηγηματογράφου Γεωργίου Βιζυηνού. Η συλλογή αυτή βραβεύτηκε σε πανελλήνιο διαγωνισμό του 1866.Αν όμως κρίνει κανείς από το ότι στη χρήση της γλώσσας έγινε συνώνυμο της σαχλαμάρας και της αερολογίας, δεν βρήκε την ίδια ανταπόκριση στο πλατύ κοινό εκείνης της εποχής. Ο Γεώργιος Βιζυηνός (1849-1896) πέθανε έγκλειστος σε φρενοκομείο αναφωνώντας το ανεπανάληπτο και μεγαλειώδες κατά την γνώμη μου<<Εγκρεμισθη εντός μου ο ρυθμός του κόσμου>>.
     
  3. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Το ξέρατε πως...

    Από τους μεγαλύτερους νεοέλληνες λογοτέχνες και τους ελάχιστους μαζί με Παπαδιαμάντη και Ροϊδη, που εγραψαν στην καθαρεύουσα και μόνον. Οι μόνοι που τιμήθηκαν διεθνώς ως λογοτέχνες, όσο θυμάμαι.

    "κι από τότε, που θρηνώ
    το ξανθό και γαλανό,
    το ουράνιο φώς μου,
    εγκρεμίσθη εντός μου (σε αλλες εκδόσεις "μετεβλήθη εντός μου")
    και ο ρυθμός του κόσμου"

    είναι ολόκληρος ο στίχος, ανήκει σε ποίημα, που έγραψε όταν πεθανε το παιδί του. Οι λογοι για το φρενοκομείο είναι προφανείς. Είναι χαρακτιριστική η χρήση από τον ποιητή λέξεων που περιέχουν "ρο", ωστε να τονισθεί ο ρρρυθμός και η ρρρροή
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    This is quite amazing!
    Aoccdrnig to rscheearch at an Elingsh uinervtisy, it deosn't mttaer in
    waht
    oredr the ltteers in a wrod are, the olny iprmoetnt tihng is taht frist
    and
    lsat ltteer are in the rghit pclae. The rset can be a toatl mses and you

    can sitll raed it wouthit a porbelm. Tihs is bcuseae we do not raed
    ervey
    lteter by it slef but the wrod as a wlohe.
     
  5. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Για την ποιητική αξία του Βιζυηνού, ο οποίος θεωρείται δυστυχώς "ελάσσων", συμφωνώ απολύτως με τον MasterJP.
    Αλλά κι εσύ βρε isnogood, με τέτοια αγγλομάθεια, με άφησες άναυδο!
    Χαίρομαι που συμμερίζεσαι την αρχή ότι η ορθογραφία είναι το ήμισυ του παντός!
     
  6. Maley

    Maley Contributor

    Σοβαρα isnogood: μηπως εχεις καποια μορφη δυσλεξίας?
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    λετε ? .... γιατι εγω οταν πρωτοδιαβασα το κειμενο δεν καταλαβα που ηταν το περιεργο (το διαβασα κανονικα) και μετα προσεξα το ανακατεμα των λεξεων .......
     
  8. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Λοιπόν, αντί να ασχολείσαι με υπερμεγέθη σιδεροκρέβατα, πονηρέ, δεν με παίρνεις για βοηθό, να διαπρέψουμε αμφότεροι στην ψυχογλωσσολογία;
    Ο λίοςφ υοσ ελΝστμαςο
     
  9. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    μα φυσικα με μεγαλη μου χαρα ... αρκει να μην χρειαζεται να καταληξουμε σε καποιο συμπερασμα .. η ερευνα με συγκεκριμενο στοχο χανει την νοστιμαδα της ...
     
  10. zoi19

    zoi19 Guest

    Και φυσικά να μην καταλήξεται σε φρενοκομείο σαν τον Βιζυηνό  
     
  11. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Άκου, αγαπητή Ζωή 19: αν το "καταλήξεται" γραφόταν όπως το έγραψες, μετά βεβαιότητος δεν θα "καταλήγαμε".
    Αν το είχες γράψει "καταλήξετε", μάλλον θα κέρδιζες το στοίχημα!
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    <γελάει> επικροτώ την παρέμβαση, θα έλεγα όμως πως δεν τηρείς το ίδιον απόφθεγμα της υπογραφής σου φίλτατε