Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Το σχολείο

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Afentis_Epi8ymiwn, στις 28 Νοεμβρίου 2007.

  1. Afentis_Epi8ymiwn

    Afentis_Epi8ymiwn Regular Member

    Τι γίνετε αν μια "μαθήτρια" κάνει του κεφαλιού της, δεν "διαβάζει" ή είναι ανεπίδεκτη μαθήσεως?
    Τι κάνεις άμα την βλέπεις πως, θέλει να βγάλει την "τάξη" αλλά δεν μπορεί ή ζορίζετε?

    Ανοίγεις την πόρτα και την στέλνεις σπίτι της λέγοντας της κατάμουτρα την αλήθεια, ώστε, και εσένα να μην σου χαλάει την διάθεση, αλλά, και εκείνη να μην χάνει τον χρόνο της?
    Ή την κρατάς ελπίζοντας πως θα στρώσει, αφού εκείνη σου υπόσχεται πως θα προσπαθήσει να γίνει καλύτερη, ελπίζοντας πως θα τηρήσει τις υποσχέσεις που δίνει?

    Ολοι καταλαβαίνετε ποιος είναι ο "Δάσκαλος" και ποιος είναι ο "μαθητής".
    Και θα μπορούσαν όλοι να απαντήσουν γιατί οι ερωτήσεις ισχύουν και αντιστρόφως. Και ο "μαθητής" μπορεί να μαθαίνει πράγματα στον "Δάσκαλο" που μπορεί να μην τα ξέρει εκείνος.

    Σε τέτοιες σχέσεις, όλοι μαθαίνουμε κάτι από τον άλλον. "Ακραία" βέβαια, άλλα όλοι κάτι έχουν να πάρουν
     
  2. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ..... εγω θα αλαζα τον δασκαλο ... το ειπες και ο ιδιος ... "θελει να μαθει αλλα δεν μπορει" ...



    ... εεεεεμ ... ολες οι αποψεις πρεπει να ακουστουν ......
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  3. Kits

    Kits Contributor

    Με οποιο δασκαλο καθησεις .... τετοια γραμματα θα μαθεις!!
     
  4. apeirosprothimos

    apeirosprothimos Regular Member

    (Σε τέτοιες σχέσεις, όλοι μαθαίνουμε κάτι από τον άλλον. "Ακραία" βέβαια, άλλα όλοι κάτι έχουν να πάρουν)

    Άρα οι όροι δάσκαλος και μαθητής δεν είναι δεδομένοι ποτέ και δεν θα μπορούσαν κατα τη γνώμη μου να είναι...., σημασία έχει να θέλεις να "ασχοληθείς" διδάσκοντας και διδασκόμενος με αυτόν που έχεις απέναντί σου...
     
  5. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    @Afentis_Epi8ymiwn: είναι (ή θα πρέπει να είναι) στις ικανότητες του δασκάλου ν' αποφασίσει τι έχει προτεραιότητα, η προσέγγιση ή το αποτέλεσμα.

    @isnogood: Θέτεις εαυτόν υπεράνω και δασκάλου και μαθητου
     
  6. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Ανοιγεις πολυ απλα την πορτα, της λες να στησει το κωλαρακι της, και ...........ΣΟΥΤ!!!!!!!!!
    Τετοιες σχεσεις ειναι απλα ψυχοφθορες!
     
  7. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ομολογω οτι απο ορισμενη οπτικη γωνια , εχεις δικιο ... ειναι καθαρα θεμα πως το προσεγγιζει κανεις
    Προσπαθω να απομακρυνομαι απο την προσωποποιηση για να εχω μεγαλυτερα περιθωρια εκφρασης .
    Εξεταζοντας λοιπον το προβλημα που δωθηκε : μαθητης που δεν εκπαιδευται οπως επιθυμει ο δασκαλος , ειμαι υποχρεωμενος να εξετασω και την περιπτωση οπου ο δασκαλος αδυνατει να δωσει τα σωστα εφοδια που θα βοηθησουν τον μαθητη να μαθει ... βασικα θα ξεκινουσα ΠΑΝΤΑ απο τον δασκαλο
    ο μαθητης εχει ηδη συσταθει ως "μαθητης" αρα λεει : "διδαξε με" ...
    και επειδη η συγκεκριμενη "μαθηση" ειναι συναινετικη ... καλως η κακως ... μεσα στο δικο μου κεφαλι , τα βελη της ευθυνης δειχνουν τον δασκαλο .. χωρις φυσικα αυτο να σημαινει οτι με κανει καλυτερο ή υπερανω δασκαλου και μαθητη ....
    Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θεωρω τον εαυτο μου καλυτερο απο τον Αφεντη Επιθυμιων ή οποιονδηποτε αλλο ...
     
  8. SMiss_angel2307

    SMiss_angel2307 Regular Member

    για καθε ειδος μαθητη υπαρχει τροπος.. το θεμα ειναι να βρεθει ο σωστος!
     
  9. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Δεν είχα κατά νου αυτο. Διόλου

    Λαμβανοντας υπ' οψη το

    θεωρώ πως η ερώτηση απαιτεί να μπει κανεις στην θέση του Δασκάλου για ν' απαντήσει και όχι ν' αποστασιοποιηθεί.

    Δεκτή και επιβεβλημένη η αποστασιοποίηση κατα την διαδικασία της ανάλυσης (το έχει πει πλειστάκις ο ...ακατανόμαστος πολύ καλύτερα από εμένα) αλλά ανέφικτη την στιγμη της υλοποίησης καθώς η ίδια απαιτή την λήψη θέσης
     
  10. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: Το σχολείο

    ποιος ειναι ο "ακατανομαστος";
     
  11. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    αν μεινουμε σε πολυ συγκεκριμενα ορια εξεταζοντας την ερωτηση του Αφεντη κατα λεξη , η μονη λογικη απαντηση στο "τι κανεις ?" θα ηταν :
    Οριοθετεις χρονικα το επιθυμητο αποτελεσμα , και κανεις οτι καλυτερο μπορεις μεχρι τοτε ....
    δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι αλλο ....
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    Re: Απάντηση: Το σχολείο

    Αμα τον πει , θα τον κατονομάσει...