Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Φανατισμός

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Emma, στις 7 Μαρτίου 2009.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Emma

    Emma Contributor

    Ποιοί οι λόγοι/αιτίες για τον φανατισμό και ποιά τα αποτελέσματά του; Ποιοί οι κίνδυνοι και ποιά πρέπει να είναι η αντιμετώπισή του; Πώς μπορεί να αποφευχθεί;

    Ο ορισμός που βρήκα για τον φανατισμό είναι ο παρακάτω (αν κάποιος έχει βρει κάποιον καλύτερο, παρακαλώ ας τον παραθέσει):

    φανατισμός ο [fanatizmós] O17 : υπέρμετρος ζήλος, άκριτη πίστη, τυφλό πάθος (υπέρ μιας θρησκείας, μιας θεωρίας, μιας ιδεολογίας κτλ.): Θρησκευτικός / εθνικός / κομματικός / ποδοσφαιρικός ~. Πιστεύω σε / υποστηρίζω / αγωνίζομαι για / διεκδικώ κάτι με φανατισμό. O ~ οδηγεί στην έχθρα, στο μίσος και στη βία. Yποστηρίζει τις ιδέες του με θρησκευτικό φανατισμό. [λόγ. < γαλλ. fanatisme (-isme = -ισμός)]

    Σημείωση: Θα παρακαλούσα οι απόψεις να εστιαστούν στον φανατισμό γενικά και όχι σε ανταλλαγές προσβολών, ειρωνιών, κτλ σχετικά με κόμματα, θρησκείες, ομάδες, κτλ ή/και εξειδικευμένη συζήτηση για κάποιο απ' αυτά.
     
    Last edited: 8 Μαρτίου 2009
  2. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Φανατισμός

    ...
     
  3. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  4. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Φανατισμός

    Πολύ ενδιαφέρον νήμα αλλά προτείνω να μην το προσωποποιούμε
     
  5. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Φανατισμός

    δεν το πιστεβω οτι καπιεσ γηναικες εχουν τοσο φανατικο μισος για τους αντρες που το παιζουν αφεντρες ενω στην ζωη τους ειναι κοριτσακια που δεν εχουν σχεση με την εννοια αφεντρα μα ειναι τοσο χαζοι καπιοι αντρεσ που εξευτελιζονται σε κοριτσιπουλα τησ διπλανης πορτας πιου αναζητουν αντρα βασικα και σπανε πλακα με σκλαβουσ δυστηχια σε ολο της το μεγαλειο
     
  6. LordAini

    LordAini Regular Member

    Re: Απάντηση: Φανατισμός

    Δεν πολυκαταλαβαίνω που κολλάει το όλο post σου φίλε μου. Μιλάς για τον φανατισμό τέτοιων γυναικών?

    Ο φανατισμός είναι απλά η άμυνα ενός ατόμου για κάποια πιστεύω που ο ίδιος καλά καλά δεν μπορεί να δικαιολογήσει. Όποιος ξέρει γιατί πιστεύει αυτά που πιστεύει έχει επιχειρήματα. Και συνήθως τέτοια άτομα έχουν ασχολιθεί αρκετά για να έχουν και κάποιους ενδοιασμούς.
     
  7. LordAini

    LordAini Regular Member

    Εφ όσον ο Χριστιανισμός δεν είναι η μοναδική παγκόσμια και κοινά αποδεκτή απο όλους Θρησκεία, η επιβολή της και η default χρήση των κανόνων της είναι εσφαλμένη. Το να μην αποδέχεσαι το δικαίωμα του άλλου να έχει άλλη άποψη εκτός απο την δική σου είναι επίσης φανατισμός.
     
  8. sklabosgiorgos

    sklabosgiorgos Regular Member

    Απάντηση: Φανατισμός

    απλα εξεθεσα τα επιχειρηματα μου και ειπα την αποψη μου αυτο ειναι φανατισμος ισως να ειμαι φανατικος με την αξια της προσωπικοτητας μου οταν ομως εχω αδικο το παραδεχομαι
     
  9. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

  10. Archon

    Archon sometimes sickness has fun

    ...επισης ο φανατισμος (τουλαχιστον οπως το θετετε εδω)
    δεν εχει σχεση με Sex and Relationships
    αλλα τι να το κανεις.....?
    νταξει καταλαβαινω οτι
    πουλαει να την λες σε Χριστιανους αλλα
    ελεος πια με την ακαταπαυστη ποζα!!!


    το' χεται ματωσει το θεμα...
    και δεν νομιζω να βγαινει κι ακρη
    ανοιγοντας ανουσια και ακυρα θεματα....
    τραβατε τουλαχιστον στα οφφ τοπικς.

    υ.γ. ο Σατανας Ζει...
     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  11. Maley

    Maley Contributor

    φανατισμος..οτι χειροοτερο σ'αυτη τη ζωη..
     
  12. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    fan---atic fan---s fan---dastic fan---dasaia fan---markt fan---domas
     
Thread Status:
Not open for further replies.