Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Χρόνια Πολλά σε ολα τα ζωάκια σήμερα: your pet, your passion..

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 4 Οκτωβρίου 2007.

  1. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Οι καθολικοί στις 4 Οκτωβρίου γιορτάζουν την μνήμη του Αγίου Φραγκίσκου της Ασίζης, που είναι προστάτης των ζώων και του περιβάλλοντος. Ετσι μεταφέρθηκε και σε μας τους υπολοίπους..

    Ας δώσουμε λίγο χρόνο στα κάθε λογής ζωάκια σήμερα. Ας τους αναγνωρίσουμε το δικαίωμα στην ύπαρξη. Οχι ως τροφή για μας, ντύσιμο για μας, διασκέδαση για μας, καλλυντικό για μας, αξεσουάρ για μας. Αλλά, ως αυθύπαρκτο ον που γεννιέται με ίσα δικαιώματα στη ζωή και στη δυνατότητα ύπαρξης!

    Που μας διδάσκει με την ύπαρξή του ότι ο άνθρωπος δεν ειναι το μοναδικό είδος που κατοικεί στη Γη, ούτε η ομιλία ειναι ο μόνος τρόπος επικοινωνίας..

    Που αντιπροσωπεύει το ένστικτο και ολα αυτά που μπορούμε να κάνουμε μόνο με αυτό, χωρίς την εξάρτηση απο τα δεκανίκια της τεχνολογικής προόδου.

    Που διδάσκει τα παιδιά μας, όταν το παίρνουν ως κατοικίδιο, οτι δεν χρειάζονται απαραίτητα πολύπλοκα ηλεκτρονικά παιχνίδια και μηχανές για να παίξει κανεις. Αρκεί να βγει μια βόλτα στη φύση με το μικρό του πετ.. to mention but a few...

    Πάρε κι εσύ ενα πετ. Εκπαίδευσέ το, μάθε του να έχει δικαιώματα και υποχρεώσεις. Αναγνώρισέ του το δικαίωμα στη ζωή..

    your pet, your passion...

    hope not dirty passion..

    http://elladitsamas.blogspot.com/2007/09/blog-post_20.html
     
    Last edited: 4 Οκτωβρίου 2007
  2. Mirella_trans_Domme

    Mirella_trans_Domme Contributor

    Εχω 9 κατοικιδια! 5 γατες, μια σκυλιτσα, και 3 παπαγαλους!!!!
    Εκ μερους τους σε ευχαριστω πολυ!!!!!!
     
  3. Emma

    Emma Contributor

    Ωραίο και σωστό post. Μπράβο!
    Συμφωνώ μαζί σου 100%
     
  4. Dome of Affection

    Dome of Affection Contributor

      και γω την ζουζούνα μου 2 μηνών την Ελντα...επίσης ευχαριστεί ιδιαιτέρως !!!

    Αν κάποιος ενδιαφέρεται να υιοθετήσει σκυλάκι έχω ανεπιφύλακτα να προτείνω μια εξαιρετική φιλοζωική οργάνωση , η οποία πέραν του ότι ελέγχει τους "αναδοχους" γονείς προκειμένου να εξασφαλίσει τα ζωάκια , παράλληλα προσφέρει την αμέριστη προσοχή της και συμπαράσταση στο νέο ιδιοκτήτη του ζωου, πληροφορίες για την εκπαίδευσή καθώς και τα εμβόλια και την ιατρική παρακολούθηση του ζώου.

    Κάνουν εξαιρετική δουλειά θα τους βρείτε εδώ : http://www.sapt.gr
     
  5. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: Χρόνια Πολλά σε ολα τα ζωάκια σήμερα: your pet, your passion..

    εγώ δε θα μιλήσω για τη Δάφνη, το έχω κάνει πολλές φορές στο παρελθόν... όσοι τη γνώρισα τη λάτρεψαν ή τουλάχιστον τους λάτρεψε αυτή... και έχει ένα δικό της τρόπο να το δείχνει... μιλάει με τα μάτια της... είναι ό,τι καλύτερο μου έχει τύχει την τελευταία 2ετία
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Έχω μία χελώνα, η οποία αισίως φτάνει κάπου στα 7. Όνομα δεν της έχω δώσει και κάθε φορά που την κοιτάω και σκέφτομαι ότι θα ζήσει περισσότερα χρόνια από εμένα υπό ομαλές συνθήκες, αναρωτιέμαι τι όνομα να μου έχει δώσει…
     
  7. Eri

    Eri

    Να χαιρομαι κ γω τον γατουλη μου!!!!   
     
  8. Puma

    Puma Regular Member

    χαχαχα, κορυφαίο!
     
  9. Maley

    Maley Contributor

    εχω και εγω δυο χελώνες..τις κουβαλαω οπου και να παω..μου υπενθυμιζουν με τον τροπο τους ποσο εχουμε αναγκη ο ενας τον αλλο..
     
  10. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Το να φροντιζεις και να αγαπας ενα ζωο ειναι η καλυτερη αποδειξη οτι εισαι ανθρωπος..

    Περα απ'αυτο, οι γιατροί λένε ότι, η συνύπαρξη μ'ενα κατοικιδιο ειναι ειναι συχνα το φαρμακο για την αυξημενη αρτηριακη πιεση, το αγχος, την καταθλιψη...

    Πολλοί λενε επίσης, βρε παιδιά, πρώτα οι ανθρωποι και μετά τα ζώα, τα γατόσκυλα και τα υπόλοιπα. Και οι άνθρωποι θελουν φροντίδα...ειδικά σήμερα.

    Ετερον, εκάτερον, δεν συγκρίνονται τα δύο θέματα και δεν πρέπει να συγχέονται. Η σύγκρισή τους αποτελει μάλλον δικαιολογία και ψευτοδίλημα..

    Εγω παιδιά δεν έχω ζωάκι, και δεν έχω και δικαιολογία γι' αυτό. Θάλεγα, αν αυτό λεει κάτι, οτι τα ζωάκια δεν είναι "παιχνίδια" και απαιτούν, μεταξύ άλλων, και το βασικότερο αγαθό που μου λείπει αφάνταστα: το χρόνο...
     
  11. tsouknida

    tsouknida Regular Member

    Απάντηση: Χρόνια Πολλά σε ολα τα ζωάκια σήμερα: your pet, your passion..

    Να χαιρομαι κ γω τη χιονα μου(κ οσοι εχουν την τυχη να την γνωριζουν)!!!!
     
  12. Kits

    Kits Contributor

    Να με χαιρεται η μανα μου!!!