Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Ψυχολογική Βία και Τηλεθέαση

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος SM_Art_Lady, στις 23 Μαρτίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. SM_Art_Lady

    SM_Art_Lady Contributor

    Είναι πρωί πριν κανά δυο μέρες και ενώ έχω ξαπλώσει για να κοιμηθώ έχω ανοιχτή την τηλεόραση και βλέπω πρωινές εκπομπές (εννοώ Παπαδάκη, Καμπουράκη κλπ). Συνήθως η τηλεόραση λειτουργεί σε Μενα σαν υπνωτικό.
    Δεν μπερδεύτηκα, ξέρω πολύ καλά τι γράφω, απλα νύσταξα κάπου στις 7-8 το πρωί εκείνη τη μέρα. Εκεί, λοιπόν, που βλέπω τον Αυτιά, ξαφνικά βγάζει στον αέρα μια μητέρα η οποία ψάχνει κρεββάτι στην εντατική για την κόρη της, που έχει χτυπήσει λίγες ώρες πριν σε τροχαίο. Η γυναίκα βρίσκεται σε κατάσταση σοκ, μπερδεύει τα λόγια της και κλαίει με λυγμούς. (Πόνεσα και συνάμα ταράχτηκα)
    Ο Αυτιάς σα να μη συμβαίνει τίποτα και ενώ είναι ενημερωμένος για τα όσα συμβαίνουν στην προκείμενη περιπτωση, επιμένει να τα εξιστορήσει η ίδια η μητέρα.
    Είναι απίστευτος ο ψυχολογικός εκβιασμός που της ασκείται για χάρην της τηλεθέασης.
    Της κάνει ερωτήσεις για πράγματα που γνωρίζει την απάντηση για να τα ακούσουμε κι εμείς οι τηλεθεατές και να χορτάσουμε δυστυχία τα πεινασμένα μας μυαλά.
    Η γυναίκα προσπαθεί εμφανέστατα να μαζέψει τα κομμάτια της και εκλιπαρεί να κάνουν κάτι όποιοι μπορούν, αφού είναι ζήτημα ζωής και θανάτου για την κορούλα της και ο Αυτιάς την καθησυχάζει μεν, αλλά συνεχίζει να τη ρωτά. "Ναι, θα φροντίσω εγώ προσωπικά, θα πάρω τώρα τηλέφωνο, αλλά σας παρακαλώ πείτε μου όμως...", λέει συνέχεια και το δίδυμο Βλάχος-Βερύκιος δίνουν ρεσιτάλ βλακείας από δίπλα, ενώ ο καλός δάσκαλος Αυτιάς τους επαναφέρει στην τάξη.
    Αηδιάζω. Αλλά δεν κλείνω την τηλεόραση, ούτε αλλάζω κανάλι.
    Επιμένω να βλέπω γιατί θέλω να δω πόσο θα τραβήξει αυτή η γελοιότητα και η απανθρωπιά. Θέλω να δω πόση ώρα αντέχει να πουλιέται η ανθρώπινη αξιοπρέπεια, για λίγη τηλεθέαση εις βάρος του πόνου και της αγωνίας του άλλου.
    Το show δεν κρατάει για πολύ. Πρέπει να μπουν και διαφημισεις....(αλλιώς θα μπορούσε άνετα να το τραβήξει ώρες ολόκληρες).
    "Κυρια μου μείνετε στην γραμμή, παμε για διαφημίσεις και θα συνεχίσουμε μαζί σας και παλι...."
    Άραγε νιώθει κανείς άλλος αυτή την αηδία που νιώθω Εγώ?

    ...και μετά μου λέτε εσείς ότι το S/m το δικό μας είναι παράλογο.
    Μα το βιώνουμε όλοι στην χειρότερη μορφή του και με διάφορους τρόπους στην καθημερινότητα Μ/μας
    .
     
  2. hermis

    hermis Regular Member

    Απάντηση: Ψυχολογική Βία και Τηλεθέαση

    Αγαπητή Εύα νιώθω επίσης τέτοια αηδία για τον συγκεκριμένο δημοσιογραφίσκο που φτάνω σε σημείο να μην τον βάζω καθόλου το πρωί ούτε να τον δω …
    Απορώ πως συνέχισες να βλέπεις…
    Αυτό είναι βασανιστήριο....
    Τιμωρία της ψυχής του ανθρώπου , ξεφτιλίζοντας τον όποιο ανθρώπινο χαρακτήρα στον βωμό αθέμιτων συμφερόντων…

    hermis
     
  3. phoenixxx

    phoenixxx Regular Member

    Μπορεί να τα κάνει, μια και κατάφεραν να ευνουχίσουν το Ραδιο Τηλεοπτικό Συμβούλιο, ή τέλος πάντων, ένα όργανο που θα έπρεπε να λειτουργεί ουσιαστικά σε αυτό τον ρόλο, ενώ δεν υπάρχει πια ούτε η στοιχειώδης αυτορύθμιση και δεοντολογία στο επάγγελμα του δημοσιογράφου (στην Ελλάδα ΔΕΝ είναι πια λειτούργημα, το έχασαν ο προνόμιο να το αποκαλούν έτσι, με την στάση τους και με άκρατη πραγματική (και όχι εικαζόμενη) ανηθικότητα τους).

    Δεν έχει όρια η ασυδοσία σε αυτή την χώρα: Υπάρχουν τόσο λυσασμένα άτομα που χυμάνε προς αναζήτηση του ανθρώπινου πόνου και της δυστυχίας, για να κατασπαράξουν και να διαστρεβλώσουν το παραμικρό! Με αηδιάζουν! Ακόμα και εμείς που υποτίθεται είμαστε οι "διεστραμένοι απόγονοι του Μαρκήσιου Ντε Σαντ" σοκαριζόμαστε με την ένταση, την διαστροφή και την ανηθικότητα των ατόμων αυτών! Εκεί φτάσαμε!
     
  4. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    ... επιτελους .....
    αηδιαζω τοσο πολυ με αυτο το ειδος δημοσιογραφειας που σχεδον αισθανομαι οικτο για ολους τους Αυτιαδες ... μικρα σκουλικια που σερνονται στα σκουπιδια των ανθρωπων ... οταν ηταν νεογενητα μωρα , η μανα τους θα επρεπε να κανει εμμετο απο ενστικτο οταν τα επιανε στα χερια της μετα την γεννα ... τους λυπαμε για το απεραντο τιποτα που ειναι ...
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Kαι νομίζετε πως θα τα έκαναν αυτά οι "δημοσιογράφοι" αν δεν τα γούσταρε ο κόσμος;  

    think again....
     
  6. Aeon

    Aeon New Member

    Ως σχετιζομενος με το χώρο των μετρήσεων και της διαμόρφωσης κοινής γνώμης μπορώ να σας πω ότι σαφώς υπάρχει προσπάθεια από τη πλευρά των σταθμών για τη φθηνότερη παραγωγή που θα φέρει νούμερα αλλά πάντα με βάση τις μετρήσεις που δείχνουν τις επιθυμίες του κοινού.

    Έτσι όταν η μέτρηση δείχνει ότι το κοινό θέλει Α. κλάμα και συγκίνηση, Β. ροζ γαργαλιστικά θεματακια Γ. Πολιτιστικά νέα από τον κόσμο (συμβαίνει και αυτό), οι παραγωγοί δεν θα πάνε να ξοδέψουν για να στείλουν συνεργείο για το Γ. συχνά. Θα αγοράσουνε κονσέρβα και θα πούνε 1-2 σχόλια του κωλου (και δη του άσχημου κωλου) Μετά θα εμφανίζουν πότε τη πονεμενη γυναικα ή το σκυλάκι για το Α. και τους κακούς σαδιστές ή τα βίντεο μαθητών για το Β. Φθηνό και αποδοτικό.

    Η ευθυνη στο τι βλέπουμε είναι μοιρασμένη μεταξύ τηλεθεατών και παραγωγών.
    Για το ΕΣΡ δεν μπορω εγω να μιλησω..
     
  7. Maley

    Maley Contributor

    ....μενω αφωνος..
     
  8. Maley

    Maley Contributor

    ..προκειται για τους εμπορακους της ελπιδας Ευα μου..
     
  9. anasia

    anasia Contributor

    Απάντηση: Ψυχολογική Βία και Τηλεθέαση

    φυσικα !

    γι αυτο και επιλεγω να βλεπω κινουμενα σχεδια , το καιρο , και την Μενεγακη να χοροπηδαει ...

    μεχρι εκει ειναι η τηλεοραση για μενα .

    ευτυχως που υπαρχει και το νοβα και βλεπω κανενα ντοκιμαντερ , ιστορικα γεγονοτα κλπ
     
  10. Syrah

    Syrah Contributor

    Push the red button. Αυτές οι εκπομπές είναι ένας από τους δύο λόγους δεν βλέπω τηλεόραση. Ο άλλος είναι το γεγονός ότι μέχρι τα 18 μου έτη, ήταν απαγορευμένη συσκευή και έκτοτε δεν μπορώ να την συνηθίσω. Μεγαλώνοντας σκέπτομαι ότι ο δεύτερος λόγος οφείλεται στον πρώτο. Ενίοτε βλέπει ο Πατέρας μου Eurosport και ταινίες στο TV5 και το Deutsche Welle. Για όσους μιλάτε μόνο ελληνικά, η Βουλή και το ΣΚΑΙ, μου έχουν πει ότι είναι πολύ αξιόλογα κανάλια με έγκυρες δημοσιογραφικές έρευνες, πολλά documentaires και λίγες διαφημίσεις.
     
  11. thomaspolygono

    thomaspolygono Regular Member

    Για την ανατροφή τέτοιων "ανθρώπων" φταίνε οι ίδιοι οι γοννείς τις περισσότερες φορές. Το δράμα πάντα πουλάει. Το δράμα του άλλου. Από απόσταση λέμε "αχ ο καημένος", μας πιάνουν οι ευαισθησλιες, από κοντά όμως κάνουμε τους αδιάφορους. ¨Θα σε βγάλω στο "γυαλί" για να σε βοηθήσω αλλά θα με βοηθήσεις και εσύ.¨ Πως θα επιβιώσουν αυτοί οι "άνθρωποι" στον τόσο ανταγωνιστικό τηλεόπτικό στοίβο, ΑΡΕΝΑ καλύτερα, χωρίς δράμα παρουσιασμένο στους τηλεθεατές όπως αυτοί το ΘΕΛΟΥΝ. Και όμως έχει βοηθήσει η τηλεόραση, αλλά όχι έτσι.
    Καλά να περνάτε πάντα με υγεία. (Γιατί αν τη χάσετε θα σας ξεχάσουν σχεδόν οι πάντες.)
     
  12. Iagos

    Iagos Contributor

    Απάντηση: Ψυχολογική Βία και Τηλεθέαση

    ¨Μην πεσετε ακομα πρεπει να περασουμε σε διαφημιστικο διαλλειμα"...ειπωθηκε απο τον Αυτια σε ζωντανη συνδεση με επιδοξο αυτοχειρα ταρατσας πολυκατοικιας..και δεν ειναι το μονο..αυτο που κατευθηνεται απο τα Μεσα Μαζικης Εξημερωσεις ειναι η γαλουχηση του μυαλου μας απο παπαδες φασιστες νομαρχες και ναζι τηλεοπτικους πωλητες βιβλιων ..και εκει το παιχνιδι ειναι επικινδυνο
     
Thread Status:
Not open for further replies.