Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

  1. Ricardo

    Ricardo Staff Member

    ..
     
  2. Guest05

    Guest05 Guest

    Εξαιρετικό θέμα και επιτρέψτε μου να παραθέσω μερικούς τίτλους από βιβλία που σχεδόν αγάπησα .

    Σε όσους αρέσουν τα θρίλερ το βιβλίο του Νόρμαν Σπίνραντ «Οι ειδήσεις των 11» από τις εκδόσεις «ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ» θα τους ενθουσιάσει .

    Ένα μάστ που πρέπει να διαβάσουν όλοι οι lifestylers για για παιδευτικούς λόγους είναι ο κατά Βίωνα Επιτάφιος του Αδωνη από τις εκδόσεις «Αγρα»

    Για όσους γουστάρουν που μεγάλωσαν στο πεζοδρόμιο και δεν γουστάρουν που τώρα το παίζουν διανοούμενοι το «εμείς, αυτό και οι άλλοι» Γιώργου Μεταξά που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Μαύρη Λίστα» θα τους συγκινήσει και θα ρίξουν και κάνα μπινελίκι στην πουτάνα την ζωή .

    Για τους πουροτινέϊτζερ του φόρουμ προτείνω το «Της Μεταπολίτευσης Χαμένη Γενιά» της Βίκυ Χαρισοπούλου από εκδόσεις Εξάντας

    Για τους θαυμαστές του Νικόλα Ασιμου το «Χωρίς καβάτζα καμιά» του Γιώργου Αλαμανή από τις εκδόσεις «Νέα Σύνορα» - Α.Α. ΛΙΒΑΝΗ»

    Για τους θαυμαστές του πρωκτικού σεξ και της ποίησης το «Μην καταργείτε την υπογεγραμμένη» του Ντίνου Χριστιανόπουλου από εκδόσεις «Διαγώνιος» , όλοι θα θαυμάσουν την πιο μικρή ασέλγεια του αλφάβητού μας την υπογεγραμμένη κάτω από το ω(μεγα)

    Για τους κυνικούς του φόρουμ προτείνω το «Οδηγός προς ανερχομένους» του Μορίς Ζολί από τις «Εκδόσεις Περίπλους»

    Για τις ερωτευμένες υποτακτικές το «Ιμερος και κλινοπάλη του Κωστή Παπαγιώργη από κδόσεις Ροές »

    Για τους εραστές της επιστημονικής φαντασίας το «Περιμένοντας τη βροχή» του Μπάμπη Τσικληρόπουλου από τις εκδόσεις «Κέδρος»

    Φυσικά το όλ τάιμ κλάσικ «Το πρόβλημα της μεθόδου» του Ζαν Πολ Σαρτρ από εκδόσεις «Εξάντας»

    Για τους φανατικούς φιλάθλους του ποδοσφαίρου δύο βιβλία , ένα των Ζαν-Μαρί Μπρομ και Μαρκ Μερελμάν με τίτλο «Ποδόσφαιρο: Μια πανούκλα συγκινησιακή» από τις εκδόσεις «Μαύρη Λίστα» και το «Το ποδόσφαιρο ως ιδεολογία» του Γκέρχαρτν Νιννάϊ από τις εκδόσεις «Διεθνής Βιβλιοθήκη».

    Για τους λάτρεις της εκλαϊκευμένης φυσικής προτείνω το «Η πιο σημαντική αποκάλυψη όλων των εποχών», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις «Τραυλός», του Σάιμον Σινχ

    Άλλο ένα του κακού παιδιού Μπάμπη Τσικληρόπουλου με τίτλο «Τα επτά θαύματα του υπόκοσμου» από τις εκδόσεις «ΚΑΚΤΟΣ»

    Και τέλος το αγαπημένο μου απ' τις εκδόσεις «Πολύτροπον» ένα βιβλίο με τίτλο «Πολιτισμική ιστορία του χιούμορ» που διερωτάται: «Μπορείς γελώντας να σοβαρολογείς;» Πρόκειται για ένα βιβλίο συλλογικό σε επιμέλεια των ιστορικών Γιαν Μπρέμερ και Χέρμαν Ρούντενμπεργκ με υπέρτιτλο «όταν υποχωρούν οι γελωτοποιοί σημαίνει πως οι γελοίοι έχουν επιβληθεί»

    Καλό διάβασμα
     
  3. oscarwil

    oscarwil Guest

    Δεν τα έχω διαβάσει όλα, Χάϊνριχ, αλλά όσα γνωρίζω αποτελούν εξαιρετικές επιλογές. Εύγε για την πρωτοβουλία. Θα προσθέσω κάποια, αργότερα, και θα σχολιάσω τον όρο "πουροτινέϊτζερ". Θερμούς χαιρετισμους και στην κυρία σου. Σε φιλώ...
     
  4. zinnia

    zinnia Contributor

    Tωρα διαβαζω το βιβλιο του Φιλιπ Ροθ "Κι ο,τι θελει ας γινει" "Letting Go" απο τις εκδοσεις ΠΟΛΙΣ.

    Προς στιγμην δεν μου λεει κατι..ειμαι στην αρχη εξαλλου, ομως το αλλο του που ειχα διαβασει μερικα χρονια πριν, το "παντρευτηκα εναν κομμουνιστη" μου χει μεινει βαθεια στη μνημη μου.
     
  5. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Ενδιαφέρουσες οι επιλογές του αγαπητού Χάινριχ (καίτοι με εκπλήσει η απούσια κάποιου πονήματοςς του ιδίου) με κορυφαίο τον Σαρτρ, εξαίρετο τον Ζολί και απαράδεκτο τον Χριστιανόπουλο.

    Είναι δύσκολο να αναφερθούν όλα τα αξιανάγνωστα βιβλία μα θα προτείνω κάποια που μου έρχονται δίχως προσπάθεια στο νου (όπως και συγγραφείς): Ντέμιαν του Χέρμαν Χέσσε, Το αίμα δε μιλάει του Ναζίμ Χικμέτ, Η ανθρώπινη μοίρα του Αντρέ Μαλρώ, Η τεράστια κοινωνική σημασία των βλακών εν τω συγχρόνω βίο του Ευ. Λεμπέση (για τους μερακλήδες προτείνω και το Race Car Vehicle Dynamics του W. F. Milliken). Πολύ ενδιαφέρουσες αναγνώσεις προσφέρουν και οι: Ηλ. Πετρόπουλος, Μ. Καραγάτσης, φυσικά οι Μ. Μπακούνιν και Π. Κροπότκιν, ο Διογένης ο Κυνικός, Γρ. Παπαδοπετράκης, Ιω. Τσουχλαράκης, Π. Κελαϊδής,

    Τέλος άφησα τον Ν. Καζαντζάκη του οποίου τα βιβλία
    Καπετάν Μιχάλης, Απολογισμός στον Γκρέκο και Ασκητική θεωρώ ανυπέρβλητα.
     
  6. gaby

    gaby Guest

    Από τις εκδόσεις Εστία, τα βιβλία του Κώστα Χατζηαργύρη, επονομαζόμενου και Χατζημάρξ, μεταξύ φίλων.

    Ο Θρύλος του Κωνσταντή είναι από τα απολαυστικότερα βιβλία που έχω διαβάσει.
    Μιλάει για έναν πειρατή, μπρούτο Κυρίαρχο που στο τέλος τον κατακυριαρχεί ένας ζωγράφος που είχε πιάσει αιχμάλωτο και έδειχνε μάλλον υποτακτικός αλλά αποδείχτηκε παμπόνηρος, φασίστας και όσο δεν παίρνει κυριαρχικός. Πολύ αστείες σκηνές γύρω από ένα χαμένο ναυτικό σώβρακο.

    Η Οικογένεια Ζαρντή, ενδιαφέρουσα από άλλη άποψη.

    Ο Δρόμος προς τη Δόξα είναι επίσης ένα πολύ ωραίο βιβλίο, μιλάει για έναν συγγραφέα που έγινε διάσημος επειδή "ξεπούλησε τα ιδανικά του" και σε τρεις γραμμές κάπου μέσα στο βιβλίο εξηγεί με μεγάλη πειστικότητα γιατί η πιστή και αφοσιωμένη γυναίκα, όσο όμορφη και να είναι, δε φαντάζει όμορφη στα μάτια του άντρα της, είναι όμως πολύτιμη.

    Πιστή και αφοσιωμένη δεν του ήταν ιδιαίτερα η γυναίκα του Ελένη Χατζηαργύρη. Ερωμένη ζωής του Άγγελου Τερζάκη.
     
  7. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    Την ελληνική ποιητική ανθολογία του μεσοπολέμου....μετά το χάος...
     
  8. hypnosis

    hypnosis New Member

    Η ιστορία του ματιού Georges Bataille
    εκδόσεις Άγρα

    Κύριε Χάινριχ φον Κλάιστ θα συμφωνήσω μαζί σας, το κατά Βίωνα Επιτάφιος του Άδωνη από τις εκδόσεις Άγρα,
    ειναι υπέροχο!!
     
  9. gaby

    gaby Guest

    Αν το σκεπτόσασταν και δεν το θέλετε πάρα πολύ,

    μην διαβάσετε

    τα Παραμύθια του Σκλαβοπάζαρου της Αντωνίου που ειναι συγγραφέας και πολύ γνωστή Dyke Domme της Αμερικανικής σκηνής.

    σύμφωνοι, κέρδισε το στοίχημα να γράψει αποδεκτά S/M paperbacks που δεν είναι μόνο για να διαβάζονται στα κρυφά, αλλά τόσο επίπεδοι χαρακτήρες, τόσο πρόχειρα σκιτσαρισμένοι, τόσο προβλέψιμες εξελίξεις... πάντως από M/s γνωρίζει και πολλά από αυτά που λέει μου φάνηκαν σωστά.

    Η σειρά είναι:


    Tales from The Marketplace series Laura Antwniou

    a) the Marketplace

    b) the Slave

    c) the Trainer

    d) the Academy

    μετά εγκατέλειψα, αλλά υπάρχει και το

    e) the Reunion.
     
    Last edited by a moderator: 28 Δεκεμβρίου 2006
  10. perfect_number

    perfect_number Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    "Το Αρωμα" του Ζισκιντ (ειναι και επικαιρο)

    "Γυριστε τον γαλαξια με ωτο-στοπ" Νταγκλας Ανταμς(απειρο γελιο για τους λατρεις της καλης επιστημονικης φαντασιας)

    "Ο μεγαλοφυης και η θεα" Αλντους Χαξλευ (ισως εχει κατι να πει στους υποτακτικους της παρεας)

    "Επαφη" Carl Sagan (5 φορες η ταινια)

    "H φυλακη της ελευθεριας" Μιχαελ Εντε

    Οτιδηποτε σε Stephen King!
     
  11. Syrah

    Syrah Contributor

    Το Demian του Herman Hesse, συγκαταλέγεται και στα δικά μου αγαπημένα Mavrobasilis. Στην ίδια κατηγορία γράφω και κάποια ακόμη ηθικοπλαστικά για όσους ενδιαφέρονται:

    * La peste (η πανούκλα)- Albert Camus
    * La chute (η πτώση) - Albert Camus
    * Crime and punishment (έγκλημα και τιμωρία) - Fyodor Dostoevsky
    * The grapes of Wrath (τα σταφύλια της οργής) - John Steinbeck
    * Ansichten eines Clowns (οι απόψεις ενός κλόουν) - Heinrich Boell
    * La divina commedia (η Θεϊκή Κωμωδία) - Dante Alighieri
    * Faust - Johann Wolfgang von Goethe
    * West-oestlicher Divan (Δυτικοανατολικό ντιβάνι) - Johann Wolfgang von Goethe

    Στις παρενθέσεις οι ελληνικοί τίτλοι για την περίπτωση που θέλετε να τα διαβάσετε σε ελληνική μετάφραση. Ενδείκνυται όμως να αποφύγετε τις μεταφράσεις ειδικά στην περίπτωση του Δάντη.
     
  12. whipmarks

    whipmarks Regular Member

    Απάντηση: βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

    εκκλησιαστης<luther blissett>εκδοσεις τραυλος.....<<θρησκευτικο θριλερ>>