Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

βιβλία που αξίζει (ή και δεν αξίζει) να διαβάσουμε

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος Ricardo, στις 28 Φεβρουαρίου 2006.

  1. Apocryphos

    Apocryphos Γένεσις 4:9-15

  2. Apocryphos

    Apocryphos Γένεσις 4:9-15

    Η τεττραλογία ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΟ ΡΑΜΑ.

     

    Η σειρά είναι ό,τι πρέπει για το καλοκαίρι και δη τις παραλίες, το μπαλκόνι το βράδυ ή στο ταξίδι σας για τις αναμενόμενες διακοπές.
     
  3. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Βιβλία που διαβάζονται εύκολα και κρατάνε καλή συντροφιά στον αναγνώστη.

    Μυστηρίου και τρόμου
    ° Κούτζο, Stephen King
    ° Σαλεμς Λοτ, Stephen King
    ° Το ίχνος, Guillermo Del Toro

    Αστυνομικά
    ° Η παγωμένη πριγκίπισσα
    ° Οικογενειακά μυστικά
    ° Ο Ιεροκύρικας
    ° Το παιδί από τη Γερμανία
    ° Σε ζωντανή μετάδοση
    ° Άγγελος θανάτου
    ° Ο φαροφύλακας
    ° Η γοργόνα
    Συγγραφέας Camilla Lackberg

    Ο χιονάνθρωπος, Jo Nesbo
    Η καμηλοπάρδαλη, Jo Nesbo
    Η νυχτερίδα, Jo Nesbo

     
     
  4. stratos83

    stratos83 Regular Member

  5. justlook

    justlook New Member

    Να ξεκινήσω με ξένη αγαπημένη λογοτεχνία, καταλήγοντας σε ελληνική αγαπημένη:

    Ham on rye (τοστ ζαμπόν) - Charles Bukowski καθώς και τα πιο πολλά από τα υπόλοιπα έργα του (ερωτικές ιστορίες καθημερινής τρέλας, οι ποιητικές συλλογές του και τα σκόρπια, αξίζουν όλα).

    Ο ηλίθιος, έγκλημα και τιμωρία - Φιόντορ Ντοστογιέφσκι και τα υπόλοιπα (το σπίτι των πεθαμένων κτλπ..)

    Η δίκη, ο πύργος, η μεταμόρφωση - Φραντς Κάφκα

    Ο ξένος - Αλμπέρ Καμύ

    Η πείνα - Κνουτ Χάμσουν (αν και ο συγκεκριμένος ήταν φασισταριο με τη βούλα το συγκεκριμένο βιβλίο περιγράφει όσο κανένα άλλο τη συγκεκριμένη κατάσταση.. Κατ' εμέ αξίζει να διαβαστεί).

    Ρένος Αποστολίδης - πυραμίδα 67

    Χρόνης Μίσσιος - Καλά, εσύ σκοτώθηκες νωρίς, Χαμόγελα ρε.. τι σου ζητάνε; (Και τα άλλα δύο που έγραψε τα κεραμίδια στάζουν και το κλειδί είναι κάτω από το γεράνι, κινούνται σε άλλο ύφος, συνιστώ όμως ανεπιφύλακτα τα δύο πρώτα. Τα πρωτοδιάβασα σε πολύ μικρή ηλικία και δεν έχω σταματήσει να τα ξαναδιαβάζω από τότε...)

    Οι ποιητικές συλλογές του Κώστα Καρυωτάκη - ο πόνος του ανθρώπου και των πραγμάτων, νηπενθή, ελεγεία και σάτιρες, καθώς και τα πεζά του και οι μεταφράσεις του, αξίζουν όλα.

    Δεν γράφω άλλα να μην σας κουράσω, για αρχή αυτά τα λίγα πρόχειρα, κορυφαία και αγαπημένα για 'μενα, που μου 'ρθανε στο μυαλό...
     
  6. anmaya

    anmaya Enjoying, learning, living

    Stephen King και Jo Nesbo, αγαπημένοι  

    Θα αναφέρω και εγώ κάποια :

    Philip Roth - The human stain (Το ανθρώπινο στίγμα)
    Sol Stein - Other people (Οι άλλοι άνθρωποι)
    Bill Bryson - A short history of nearly everything (Μικρή ιστορία περί των πάντων/σχεδόν)
     
  7. -Volt-

    -Volt- Contributor

    <κ< Γαλαζοαίματες κυρίες. Μεταξωτοί έρωτες >> γιατί είναι Χάρντυ οπότε εξ' ορισμού δαιδαλώδης ρεαλισμός στα όρια της ισοπέδωσης, έστω κι αν εδώ μιλάει για έρωτες.
     
  8. Just_Me

    Just_Me Contributor

    Αγαπητή @anmaya εξαιρετικά τα βιβλία που αναφέρεις  
    Το ανθρώπινο στίγμα το έχω βάλει στο μάτι να το διαβάσω  
     
  9. Apocryphos

    Apocryphos Γένεσις 4:9-15

     

    Στα μέσα του 6ου αιώνα, ένας μικρός αόρατος οργανισμός γονάτισε ολόκληρη Αυτοκρατορία. Το αποτέλεσμα; 21.000.000 νεκροί. Πριν λοιπόν το 'Μαύρο Θάνατο', είχαμε την ΠΑΝΩΛΗ ΤΟΥ ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΟΥ, όπου και σήμανε το ανεπίσημο τέλος της Αρχαιότητας και την εισαγωγή στο Μεσαιώνα. Ένα βιβλίο που επεξηγεί τη γραφειοκρατική διάλυση του Βυζαντίου λόγω της Πανδημίας στα 542 μ.Χ. με αναφορές στο Στρατηγό Βελλισάριο, στον αρχιτέκτονα της Αγίας Σοφίας, Ανθέμιο (όπου και ο αδελφός του Αλέξανδρος ήταν ένας από τους καλύτερους γατρούς κατά τη διάρκεια την Πανδημίας), στον Τριβωνιανό (ο επιμελητής του Ιουστινιανού Κώδικα) και τέλος στη Θεοδώρα, η πρώην πόρνη που έγινε Αυτοκράτειρα και η πιο ισχυρή πολιτικά γυναικεία μορφή μέχρι την Ελισάβετ Α'. Ο ιός επανερχόταν κατά κύματα μέχρι και το 750 μ.Χ. με σοβαρότατες υγειονομικές, πολιτικές, στρατιωτικές, νομικές, οικονομικές και κοινωνικές επιπτώσεις για την Αυτοκρατορία των Σασσανιδών και για τους Βυζαντινούς, γονατίζοντας τη φυσιολογική ζωή στην περιοχή της Μεσογείου.
     
  10. PurpleRose

    PurpleRose Ξέρει κανείς πώς κλείνουμε τον λογαριασμό εδώ;

    Καζαντζάκη κανείς; Ή το είπε κάποιος και μου ξέφυγε;
     
  11. KostantinosK

    KostantinosK New Member

    Θα πρότεινα όποιος δεν του έχει τύχει ως τώρα, να έρθει σε επαφή με το έργο του Μισέλ Ουελμπέκ.
    Ίσως η Πλατφόρμα θα ήταν μια καλή αρχή
     
  12. Apocryphos

    Apocryphos Γένεσις 4:9-15

    ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ. Post-apocalyptic/biopunk με πανδημία που αφανίζει την ανθρωπότητα από βαμπιρικό ιό. Το πρώτο μισό του βιβλίου κινείται σε παρόν χρόνο, το δεύτερο, μας πάει 92 χρόνια στο μέλλον σε μία Αμερική totally (nuclear) wasteland. Γρήγορο, απλό, βυθίζει τον αναγνώστη στο εκεί σύμπαν. Προτείνεται για fans των Walking Dead, The Strain, The Outbreak, Contagion, κτλ.

     

    To τελείωσα πριν 2 εβδομάδες και έπιασα καπάκι το δεύτερο της σειράς ΟΙ ΔΩΔΕΚΑ ΑΙΩΝΙΟΙ. Ήμουν επιφυλακτικός αλλά είμαι στα μισά του βιβλίου και μπορώ να πω πως είναι στα σημεία καλύτερο από το πρώτο. Λίγα κεφάλαια δείχνουν κάποιος χαρακτήρες τις πρώτες ημέρες της Βαμπιρικής Πανδημίας αλλά μετέπειτα η όλη ιστορία εξελίσσεται μεταξύ 72-97 χρόνια από τώρα.

     

    Η τριλογία ολοκληρώνεται με ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΚΑΤΟΠΤΡΩΝ αλλά δε μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και δεν έχω καμμία επαφή ακόμα με το εν λόγω βιβλίο.