Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

ερωτικές συνταγές

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Soraya, στις 6 Ιανουαρίου 2016.

  1. Master NK

    Master NK Regular Member

  2. Master NK

    Master NK Regular Member

  3. Master NK

    Master NK Regular Member

  4. Soraya

    Soraya Guest

    @espimain δεν ξέρω αν ειναι παπαρολογια η οχι.
    δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω σε όλα όσα λες.
    επειδή όμως έχω δοκιμάσει και τις 2 εκδοχές θα μου επιτρέψεις να μου αρέσει πιο πολυ αυτή που είχε βουβαλίσιο γάλα.
    όπως και το παγωτό, όπως και το ρυζόγαλο.
    γενικά οτιδήποτε βουβαλίσιο.
     
    τες πα δεν πειράζει.
    είπα μήπως έχεις κάτι υπόψιν σου
     
  5. espimain

    espimain Contributor

    Η συνταγή είναι η ίδια. Αλλά το βουβαλίσιο γάλα είναι πολύ περιεκτικό σε στερεά και λιπαρά, όπως και το πρόβειο. Ένα λίτρο βουβαλίσιο αντιστοιχεί περίπου σε 3 κιλά αγελαδινό. Στο παγωτό έχει σημασία η περιεκτικότητα σε μία κρέμα όμως με ριζάλευρο, είναι υπερβολή να χρησιμοποιήσουμε τέτοιο γάλα, εκτός κι αν το νερώσουμε. Δηλαδή αντί για ένα λίτρο γάλα αγελάδας βάλουμε 300-400ml βουβαλίσιο και το υπόλοιπο νερό.
    Για να το κάνω πιο «λιάνα» με τέσσερα λίτρα βουβαλίσιο, κάνουμε ένα κιλό τυρί, ενώ με αγελαδινό θα χρειαζόμασταν τουλάχιστον δέκα λίτρα.

         
     
    Last edited: 5 Ιουλίου 2016
  6. Soraya

    Soraya Guest

    υπάρχει περίπτωση να το αναμιγνύουν βουβαλίσιο με αγελαδινό; αντί να το νερώνουν;
     
  7. Soraya

    Soraya Guest

  8. espimain

    espimain Contributor

    Όλα είναι πιθανά, στο ταουκιοκσού σίγουρα δεν μπαίνει βουβαλίσιο.
     
  9. Master NK

    Master NK Regular Member

    παλι μυγα σε τσιμπισε εσενα?...δεν ηθελα να του γεμισω το νημα με τα ποστ μου, και συν τις αλλης μερικα δεν τα επαιρνε σωστα..αλλα εσυ θα εσκαγες αν δεν μιλουσες παλι
     
  10. Soraya

    Soraya Guest

    τι να πω... δεν έχω εμβαθύνει τόσο πολύ  
    απο την άλλη σκέφτομαι πως, ίσως, κάνουν μια απλή κρέμα ανάμικτη βουβάλι-αγελάδα, και απλά καίνε ζάχαρη από πάνω....
     
  11. Soraya

    Soraya Guest

    δεν καταλαβαίνω το ύφος της απάντησης, πραγματικά...
    θα παρακαλούσα να μην μου απευθύνετε τον λόγο με τέτοιο ύφος.
    με ενοχλεί αφάνταστα ειδικά όταν δεν μίλησα αναλόγως.
    αν δεν μπορείτε να δεχθείτε την κριτική μην ανεβάζετε αγαπητέ.
    καλό σας απόγευμα
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Η παλιά διαδικασία έχει ως εξής.
    Σε ένα καζάνι κάνανε μια κρέμα με γάλα, ζάχαρη, ρυζάλευρο (ή νισεστέ) και κοπανισμένη μαστίχα προαιρετικά)
    Με μια κουτάλα παίρνανε την κρέμα και την απλώνανε σε νταβάδες (ρηχά ταψιά) μετά με ένα τάσι κόβανε μισοφέγγαρα την κρέμα που έπηζε.
    Είναι πολύ δύσκολο να κάνεις μεγάλη ποσότητα κρέμας με γάλα και να μην αρπάξει στο τέλος ο πάτος. Αυτό είναι λοιπόν το καζάν ντιπί (ο πάτος του καζανιού).
    Η χαρακτηριστική μυρωδιά είναι το τσουρουφλισμένο γάλα. Όταν κρύωνε η ελάχιστη ποσότητα στον πάτο του καζανιού την ξεκολλούσαν με σπάτουλα. Το γλυκό το πασπαλίζουν με άχνη και το βρέχουν με ανθόνερο.
    Τώρα πια δεν κάνουν πολύ μαλεμπί, αλλά υπάρχει ζήτηση για καζαντιπί, οπότε εφαρμόζουν διάφορες μεθόδους για να τσουρουφλίζουν το γάλα.
     
    Last edited: 6 Ιουλίου 2016