Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

μόνο ********

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος ἀστράρχη, στις 21 Ιουλίου 2016.

  1. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    ...από μικρή η μάνα μου, στο σχολείο, οι καθηγητές στο φροντιστήριο με έλεγαν γλωσσού!


    το στόμα τρέμει, χαμόγελο αυτό της αμηχανίας, της άμυνας.
    Όλα λύνονται αν χαμογελάς, επαληθευμένο χρόνια. Βεβιασμένο χαμόγελο, το στόμα τρέμει.

    Και μετά είσαι σε απόσταση αναπνοής, θα μπορούσες να κοιτάς τα μάτια, αλλά θέλει πολύ κάτι..
    και εγώ εκείνη την στιγμή δεν το έχω. Έχω κλειδώσει στο στόμα, κοιτάω το στόμα Του. Είναι πιο εύκολο.

    Το δάχτυλο Του λυγισμένο ξεκινά και κάνει τη διαδρομή από τη μύτη μου στο πηγούνι.
    Δεν έχει χαμόγελο τώρα. κόπηκε. μόνο ανάσα.

    Το δάχτυλο Του λυγισμένο ξανακάνει την ίδια διαδρομή, και μου ανοίγει ελαφρώς το στόμα.
    Δεν έχει τρέμουλο πια. κόπηκε.

    Το δάχτυλο Του λυγισμένο, ένας γάντζος, ένα αγκίστρι,
    ξανακάνει την γνωστή διαδρομή, μόλις ψάρεψε μια γλώσσα.

    Συνειδητοποιώ ότι δεν υπάρχει ήχος. Μου μιλάει αλλά δεν έχω ήχο.
    Η γλώσσα μου κρέμεται πλέον στο ανοιχτό μου στόμα, κοινή θέα.

    Το δάχτυλο Του κυλάει πάνω της, παρασέρνει μαζί Του σάλια, άγχος, αμφιβολίες, ρίσκα, πιθανότητες, αυτομαστίγωμα χρόνων, άρνηση.

    Κυλάνε, δάχτυλο και σάλια πάνω στην ''ψαρωμένη '' γλώσσα, στάζουν, πέφτουν, μικρός καταρράκτης σε έναν καναπέ, και μαζί τους κάθε άμυνα.

    Εδώ είμαστε! Μόλις πιάσατε ένα ψάρι.

    ••• 18/1/20

     



    "Ταιριάζεις μέσα μου σαν αγκίστρι σε μάτι
    αγκίστρι ψαριού
    ανοιχτό μάτι"

    #MargaretAtwood
     
  2. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

     

    Δεν ξέρω: μου είναι ανάγκη να προωθήσω ως τα άκρα την ένταση της φύσης μου και την ποιότητα του μετάλλου της. Αυτό ονομάζω κι ολοκλήρωση εγώ: να εξαντλήσεις όλο το δυναμικό της ζωής πούχεις – να το εξαντλήσεις, και γι’ αυτό, έτσι, σαν αυτοαναφλεγόμενος, να πεθάνης! - Ρένος Αποστολίδης
     
  3. bumblebee

    bumblebee Contributor

    Last edited: 29 Απριλίου 2020
  4. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

     

    “You cannot say to the sun, 'More sun,' or to the rain, 'Less rain.' To a man, geisha can only be half a wife. We are the wives of nightfall. And yet, to learn kindness after so much unkindness, to understand that a little girl with more courage than she knew, would find her prayers were answered, can that not be called happiness? After all these are not the memoirs of an empress, nor of a queen. These are memoirs of another kind.” ― Arthur Golden, Memoirs of a Geisha

     
  5. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

  6. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

  7. echo

    echo ***

    The Signal Of Anguish -Salvador Dali , 1934

     
     
  8. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Ξέρεις τι θα πει λύσσα?
    Την νοιώθεις την λύσσα, την νοιώθεις, δεν την γνωρίζεις.
    Ξεκινά από το στομάχι, χαμηλά και κοχλάζει, ξεχειλίζει, φτάνει το στόμα.

    Έχει γεύση η λύσσα, τη νοιώθεις στο σάλιο που ξεχειλίζει. Μέταλλο. Μέταλλο και κάτι, κάτι...καθαρό, τζιν.
    Την μυρίζεις; μας μυρίζεις; Μυρίζουμε γκρεμούς, χαράδρες και βράχια.
    Μα δες την, σου ανοίγει τα πόδια ορθάνοιχτα, ευθεία γραμμή.

    Θα την πάρεις; λάβα που καίει την σάρκα.
    Σκληρόπετσος, καις, δεν σταματάς, αδειάζω.

    ''Δρόσισε με, με το σώμα σου'' μου λες.


     
     
  9. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

     
    "Θα σε φυλάξω και θα φέρω χέρια για να σε παίρνω αγκαλιά όταν η
    πείνα είναι μεγάλη.

    Θα σε διαπεράσω με μια λόγχη για τη μεγάλη αγαλλίαση να πεθάνεις απ’ αυτό.

    Θα σε μαχαιρώσω ανάμεσα στα πλευρά στα αριστερά με έναν μεγάλο
    έρωτα που ν’ αξίζει να θυμάσαι.."

    -- Carl Sandburg
     
  10. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

     
     
    νυχαυγές νέφος
     
  11. echo

    echo ***

    Μοντρέϊγ: Ρενέ θα σε χτυπήσω, πρόσεξε!

    Ρενέ: Παρακαλώ. Και τι θα κάνετε αν τα χτυπήματα μου σας προκαλέσουν σπασμούς ευχαρίστησης;

    Μοντρέϊγ: Αχ, όταν μιλάς έτσι, το πρόσωπο σου...

    Ρενέ: Το πρόσωπο μου;

    Μοντρέϊγ: Μοιάζει του Αλφόνς, είναι τρομαχτικό.

    Ρενέ: Πριν απο λίγο η κυρία ντε Σαιν-Φον είπε κάτι σωστό. Ο Αλφόνς είμαι εγώ.


    Η Μαρκησία Ντε Σαντ – Γιούκιο Μισίμα



    “Η ταύτιση της επιθυμίας του υποκειμένου με την επιθυμία του άλλου, η οποία αγγίζει την πληρότητα της φαντασιακής ταύτισης και της απόλυτης έλλειψης διαχωρισμού...

    ...Η Μαρκησία χωρίς να αποτελεί τον έτερο πόλο του κατά τα φαινόμενα σαδιστικού – αλλά κατ' ουσίαν μαζοχιστικού και βαθέως μελαγχολικού- αιτήματος του συζύγου της μετατρέπεται σε έναν αδρανή σκλάβο, ως προς την διαλεκτική του αφέντη και του δούλου αναφορικά με την διαστροφική , επιθυμία, ένας σκλάβος που υποστασιοποιείται μονάχα σε σχέση με έναν απονεκρωμένο κύριο, με την μεσολάβηση του θανάτου.

    Και η μόνη συνθήκη η οποία δύναται να διαταράξει την ισορροπία αυτήν, την διαλεκτική διευθέτηση μεταξύ πιστού σκλάβου και νεκρού κυρίου, είναι η έξοδος του κυρίου απο την κατάσταση απονέκρωσης, ήτοι η αναγωγή του σε σε ζώσα υπόσταση: μονάχα όταν ο Κύριος λάβει σάρκα και οστά , όταν το ενορμητικό του αίτημα καταστεί ενεργό, πέρα απο το αποσυντιθεμένο συγκείμενό του, τότε μονάχα απειλείται η εξισορρόπηση του σκλάβου, καθότι κλονίζεται το σύστημα ερμηνείας-ήτοι απενεργοποίησης- της σκέψεως του Άλλου, καθότι πλέον ο σκλάβος παύει να υπηρετεί έναν νεκρό ως προς την επιθυμία Άλλο.”

    Ο Δεσποτισμός του Πάθους – Νίκος Παπαχριστόπουλος.


    Edvard Munch- Attraction


     
     
  12. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

     
    -How did you know? How did you know I’d respond to you the way I have?
    -I saw myself in you.