Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

πολεμος

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Afrodyte, στις 22 Δεκεμβρίου 2007.

  1. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    emo εναντιων trendy.η φιλοσοφεια της μαζας σε ολο της το μεγαλειο.
    διευκρινιζω οτι ειναι ιδιεταιρα χιουμοριστικο το νημα απλα γελασα πολυ πολυ οταν ακουσα τους πρωτους να τη λενε στους δεφτερους και τουμπαλιν.
    και ο λογος;
    ενα μπουκαλι λακ.τσ τσ τσ...
    αν καποιος ξερει το λογο που τσακωνονται ας διαφωτησει κι εμας τους ασχετους:lol2:
     
  2. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: πολεμος

    Νομιζω οτι ο πολεμος αυτος αφορα το ποια ταση αντιπροσωπευει καλυτερα τη μαζικη κουλτουρα της εποχης μας.

     
     
  3. john_slave96

    john_slave96 Contributor

    Κάπως έτσι είναι. Έίναι επίσης μια μορφή αντίδρασης χωρίς ιδεολογικό φορτίο από κάτω της. Ας θυμηθουμε όμως τους διάφορους χαρακτηρισμούς ανά εποχές (ροκάδες, καρεκλάδες, μηχανόβιοι κ.λπ.) και θα καταλάβουμε ότι η επιθυμία τοποθέτησης ετικετών στους άλλους πάντα επαναλαμβάνεται, μετά ξεχνιέται και μετά από πολλά χρόνια γελάμε με αυτά.
     
  4. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    αν μαθουν γιατι τσακωνονται ισως μαθουμε και εμεις! ε με κατι πρεπει να ασχολουνται
     
  5. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: πολεμος

    Ας μη συγχεουμε τις εννοιες και τις εποχες.Αλλο πραγμα η μοδα αλλο η ιδεολογια.
    Μη συγκρινουμε τη σεξουαλικη επανασταση με ενα ματσο βλαμμενα με ενα μπουκαλι λακ στα μαλλια τους(αν συνεχισουν ετσι θα τους πεσουν) που πλακωνονται μεταξυ τους για να εχουν ν ασχολουνται.
     
  6. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Οταν γυριστηκε η Quadrophenia δεν είχες γεννηθει ακόμη, δεν χρειάζεται να υπάρχουν αιτίες η αίσθηση του ανήκειν αρκει.
     
  7. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: πολεμος

    Ακριβως! Στη δεκαετια του '50 στην Αμερικη (και στην Ελλαδα πολυ αργοτερα) ηταν ο μηχανοβιος, ο οποιος φορουσε δερματινα, ακουγε ροκ, και ηταν μελος συμμοριας. Η γενια αυτη εγραψε τη δικη της ιστορια, οπως και οι χιππις τη δεκαετια του '60, και παει λεγοντας.


    Συμφωνω! Οι προηγουμενες γενιες ειχαν και μοδα και ιδεολογια. Σημερα τα ιδεολογικα προβληματα εχουν λυθει και πια αυτο που ζηταει η νεολαια ειναι το πιο γρηγορο internet.


    Η εκτίμησή μου ειναι η ακολουθη: ζουμε σε μια εποχη που τα παντα αλλαζουν με ταχυτατους ρυθμους, καινουρια πραγματα ξεφυτρωνουν χωρις να το καταλαβουμε. Ετσι λοιπον ξεφυτρωσαν 2 τασεις οι οποιες αντιπροσωπευουν τη νεολαια και μοιραια ερχονται σε ριξη μεταξυ τους. Δεν ξεφυτρωσαν απο το πουθενα. Τα παιδια αυτα σε πιο νεαρες ηλικιες μεγαλωναν με τα pokemon και ασυνειδητα περασε στο μυαλο τους η μοδα που προβαλανε τα γιαπωνεζικα κινουμενα σχεδια.
     
  8. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: Re: πολεμος

    τι ειναι αυτο ταινια;με τι πραγματευεται;
     
  9. Σωστότατος ο capeaway και κυρίως του βγάζω το καπέλο μου για την τελαυταία του αναφορά στα ιαπωνικά ανιμέ (δεν έχουνε να κάνουνε βέβαια με τα Pokemon αλλά και με άλλες σειρές ίσως και προγενέστερες).
     
  10. Afrodyte

    Afrodyte Regular Member

    Απάντηση: πολεμος

    συμφωνω με καθε λεξη
     
  11. BaD_HabitS

    BaD_HabitS Regular Member

    εμενα 2 στιγμες μου εχουν μεινει απο οσα ακουσα στην τηλεοραση!ερωτηση σε trendy γιατι δεν πατε τους emo?ρε αυτοι πανε με ολους και αντρες και γυναικες απο τα 15,αντε να ειναι 18 δεν εχω προβλημα(και μετα σου λενε δεν εχουν ηθικους φραγμους χεχεχε).ερωτηση σε κοπελλα emo χαρακωνεστε κιολας?ναι οχι εγω αλλα μια γνωστη μου το κανει!τελικο μου συμπερασμα καλες οι τασεις και οι ιδεολογιες αλλα να ξερουμε και το γιατι!αλλιως ειναι μια απλη μοδα τιποτα παραπανω!
     
  12. MasterJp

    MasterJp Advisor Staff Member In Loving Memory

    Re: Απάντηση: Re: πολεμος

    @Afrodyte: Η Quadrophenia είναι ταινία γυρισμένη το 1979 και βασισμενη στο ομόνυμο αλμπουμ των Who, μπορει να θεωρηθει και ροκ οπερα υπό ορισμενο πρισμα.

    Πραγματευεται (ή καλύτερα εξελισσεται) τις μάχες στην Βρετανία του '63 αναμεσα σε δύο ομάδες νέων πλουσιόπεδα με βέσπες (με απειρα καθρευτάκια   και φώτα) από την μια και εργατόπεδα με μηχανες από την αλλη που ειχαν συνταράξει το Λονδινο και άλλες μεγαλες πόλεις εκεινη την εποχή.

    Αν και όχι ιδιαίτερα κατατοπιστικό θα σου δώσει μια ιδέα http://en.wikipedia.org/wiki/Quadrophenia_(film)
    όπως και αυτό http://www.quadrophenia.net/
     
    Last edited: 22 Δεκεμβρίου 2007