Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"πρεπει"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 24 Νοεμβρίου 2008.

  1. jimboy

    jimboy Regular Member

    πρεπει αυτο, πρεπει εκεινο, δε πρεπει το αλλο.
    ποσο τελικα υπαρχουν μες τη ζωη μας ποσο τα χρισημοποιουμε & ποσο τα χρειαζομαστε?
     
  2. zoyzoy_

    zoyzoy_ Contributor

    Yπαρχουν τα "πρεπει" της υποχρεωσης...
    (που τα χρησιμοποιουμε ολοι μας και ειναι σπαστικο πολλες φορες)
    ...υπαρχουν ομως και τα "πρεπει" της συνειδησης που κατα την προσωπικη μου αποψη
    ειναι σωστο να τα λαμβανουμε καπου καπου υποψη μας:nod:
     
  3. soutzoukakia

    soutzoukakia His precious

    Απάντηση: "πρεπει"

    Στη σύγχρονη διαπαιδαγώγηση των παιδιών το «πρέπει» έχει κοπεί.
    Αντικαθίσταται από την έκφραση «λειτουργικότερο από». Αν έχεις απάντηση γιατί μια πράξη, μια συμπεριφορά, μια στάση είναι λειτουργικότερη από κάποια άλλη εξηγείς. Πείθει καλύτερα, και δημιουργεί ενήλικες που ξέρουν γιατί επιλέγουν να κάνουν ότι κάνουν.

    Αν έχεις μεγαλώσει χωρίς εξηγήσεις, κάποια στιγμή καλό είναι να ψάξεις να τις βρεις, και να αποφασίσεις εκ νέου για τον εαυτό σου. Θα δεις ότι πολλά «πρέπει» είναι από αχρείαστα έως εντελώς δυσλειτουργικά, και ότι ενώ φαντάζουν τεράστια και ανυπέρβλητα εμπόδια, δε χαλάει κάτι αν τα καταπατήσεις.
    Ενδέχεται να βρεις και άλλα που είναι λειτουργικά και θα ήταν επιλογές σου αν, όταν τα αποδέχτηκες, είχες το περιθώριο να διαλέξεις.

    Ουρανοκατέβατα «πρέπει» το μόνο που κάνουν είναι να διατηρούν μια εσωτερική πάλη και ένα θυμό προς κάθε τι έξω από εμάς, που προσωποποιεί αυτό που μας πιέζει, και να οδηγούν είτε στην αυτολύπηση είτε σε τυφλές σπασμωδικές κινήσεις όταν η πίεση γίνεται αφόρητη.


     
     
  4. DiDi

    DiDi Regular Member

    Kαι ότι μου είπε η μανούλα μου: Πρέπει να κάνουμε φασίνα... Εντάξει κατανοητόν. Τα ποδαράκια αρχίζουν και παγώνουν αφού σιχαίνομαι τις παντόφλες...

    Στις σχέσεις μου πάντα λειτουργούσα και ελπίζω να λειτουργώ με το τι είναι και θα είναι καλύτερο για μένα και για τους άλλους. Σπάνια χρησιμοποιώ την λέξη πρέπει. Ίσως να φταίει ότι είμαι αντιδραστικός άνθρωπος. Προτιμώ να χρησιμοποιώ τη λέξη είναι προτιμότερο να.. ή σκεφτόμουν να... εσύ τι λές? Ή θέτωντας το ερώτημα σε μένα ή στους άλλους. Όταν ακούω αυτό το πρέπει κάτι με πιάνει..άσχετα εάν θα κάνω αυτό που θεωρούν κάποιοι ότι πρέπει να γίνει. Αλλά τι έχει σημασία τελικά: να κάνουμε πράγματα που θέλουμε και θεωρούμε εμείς σωστά για τους δικούς μας τεκμιριωμένους λόγους χωρίς να επιβαρήνουμε τους άλλους ή να κάνουμε αυτό που εκείνοι πιστεύουν πως είναι καλό για να μην τους κακοκαρδίσουμε?


    Οι εξηγήσεις όπως λέει και η κυρία soutzoukakia πάντα ήταν χρήσιμες...
     
    Last edited: 24 Νοεμβρίου 2008
  5. Aribecy

    Aribecy Regular Member

    Παντα αντιδρουσα στα "πρεπει".Αλλα υπηρχαν και θα υπαρχουν.Ισως αυτο που οριζουμε ειναι κατα ποσο θα τηρουμε ολα τα "πρεπει" ωστε να ξερουμε οτι κανουμε και σωστες κινησεις,και δεν παιρνουν τον 'ελεγχο' της καθημερινοτητας μας κ ζωης.
     
  6. Dolmance

    Dolmance Contributor In Loving Memory

    Απάντηση: "πρεπει"

    Και η άρνηση των 'πρέπει' από ένα 'πρέπει' πηγάζει και από αυτό νομιμοποιείται.
     
  7. mprou

    mprou Regular Member

    Απο την στιγμη που γεννιομαστε μεχρι να πεθανουμε, παντου και παντα ερχομαστε αντιμετωποι με τα "πρεπει" που τις περισσοτερες φορες μας στερουν το "θελω"
    Αν "πρεπει" να κανεις κατι, κανε κατι που που αντιπροσωπευει το "θελω" και οχι το "θελει" η το "θελουν"

    Δυστηχως, αυτο δεν ειναι ευκολα εφικτο αλλα τουλαχιστον "πρεπει" να προσπαθησουμε  
     
  8. koralenia

    koralenia Regular Member

    Πρέπει?? τι είναι αυτό? 
     
  9. Aribecy

    Aribecy Regular Member

    Πρεπει να ξυπνησεις το πρωι να κανεις αυτο,να κανεις εκεινο.Πρεπει να κοιμασαι να ξεκουραζεσαι, πρεπει πολλα πραματα, απλα εχουμε τα 'πρεπει' που ειναι μερος της καθημερινοτητας μας,και τα 'πρεπει' που τα ελεγχουμε εμεις αν θα πραγματοποιηθουν  
     
  10. koralenia

    koralenia Regular Member



    Ευχαριστώ για την διαφώτιση. Νόμισα ότι θα υπάρχει ένα 'πρέπει' που με αφορά αλλά μάλλον λάθος έκανα  
     
  11. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: "πρεπει"

    βασικα εγω δεν εχω κανενα προβλημα με πρεπει του τυπου "πρεπει να βουρτσισω τα δοντια μου" αλλα βγαζω σπυρια με τα "πρεπει" που επιβαλει η κοινωνια(η καθε μια εχει τα δικα της) "πρεπει" που αφορουν την εικονα μας προς τα εξω ή μια συγκεκριμενη ηθικη!συνηθως δε τα ενστερνιζομαστε χωρις να εξεταζουμε αν μας εκφραζουν απλα γιατι "πρεπει"


    καλο!!!μα οχι σιγα και να μην εχω καταφερει να τα πεταξω ολα-σιγα κι να μη ταχω δει ολα καλα καλα!...οπου με βολευει τα παιταω ευκολα!
     
    Last edited: 25 Νοεμβρίου 2008
  12. Nemesis

    Nemesis New Member

    φαντάσου να μην υπήρχαν "πρέπει"!!!