Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

"πρεπει"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος jimboy, στις 24 Νοεμβρίου 2008.

  1. ariadni

    ariadni Regular Member

    Πολλές οι κατηγορίες των "πρέπει".
    Κάποια "πρέπει" τα φορτωνόμαστε και άλλα τα επιλέγουμε. Θέμα συνήθειας.
    Ότι δε μας ταιριάζει, αργά η γρήγορα, καταλήγει στον πλησιέστερο κάδο απορριμάτων.
    Χειρότερη κατηγορία "πρέπει"; Τα "πρέπει" που περιμένουμε να πράξουν οι άλλοι.
     
  2. 300

    300 New Member

    Απάντηση: "πρεπει"

    "Πρέπει"
    Προσεγγίζω
    Ελπίζω
    Χάνομαι
    "Πρέπει"
    Αφουγκράζομαι
    Ανασαίνω
    Υποσχομαι
    "Πρέπει"
    Ποίος ξέρει
    Μάλλον
    Μπορεί

    Ωραία επιλογή απο Picasso
     
  3. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: "πρεπει"

    Πρέπει να διασκεδάσω αυτές τις μέρες ξενυχτώντας ενώ τα πάντα είναι φριχτά γεμάτα και ασφυκτικά?Και τελικά άμα κάνεις το λάθος να πεις και πουθενά ότι δεν τραβάς κανα ζόρι να ικανοποιήσεις ένα τέτοιο πρέπει σε κοιτάνε σαν ufo!!!
     
  4. skia

    skia Contributor

    και τα ''πρέπει'' είναι αναγκαία πότε , πότε.
    έχουν την χρησιμότητά τους κι αυτά. κάποτε τα ''πρέπει'' απλά πρέπει να υπερισχύουν των ''θέλω''. ο δρόμος της λογικής είναι πάντα ασφαλέστερος και μας προστατεύει από ατοπήματα ... όποια κι αν είναι...
     
    Last edited: 21 Δεκεμβρίου 2008
  5. Ride a Woman

    Ride a Woman Regular Member

    Απάντηση: "πρεπει"

    Aυτο ειναι αληθεια...!!!!!
     
  6. Durcet

    Durcet In Loving Memory

    "Πρέπει". Μια λέξη που ακούμε συχνά αλλά κανείς ουσιαστικά δε μπορεί να μας την επιβάλλει. Εκτός, βέβαια, αν τα επιβάλλουμε εμείς οι ίδιοι στον εαυτό μας
     
  7. s/m

    s/m Regular Member

    τα πρέπει είναι πάντα πολλά,,είναι αυτά που κάποια φορά μας καθηλώνουν,,μας συνεφέρουν..
    αλλά εγω κάνω ότι θέλω πρώτα και μετά ότι θα έπρεπε....
     
  8. Felicia

    Felicia Regular Member

    Παραθέτω μια λίστα κάποιων τυχαίων "πρέπει":

    Πρέπει να επισκεφτώ τους γονείς μου
    Πρέπει να σηκωθώ και να πάω στη δουλειά
    Πρέπει να πλύνω τα δόντια μου
    Πρέπει να πάω το παιδί μου στο γιατρό γιατί είναι άρρωστο
    Πρέπει να παντρευτώ
    Πρέπει να πάω στην εκκλησία το Πάσχα
    Πρέπει να μιλάω ευγενικά στον κόσμο
    Πρέπει να πάω στο δικαστήριο ως μάρτυρας
    Πρέπει να είμαι περιποιημένη
    Πρέπει να κόψω το κάπνισμα
    Πρέπει να αγαπώ την πατρίδα μου
    Πρέπει να να κάνω αποτρίχωση
    Πρέπει να τακτοποιήσω το σπίτι

    Απ' όλα τα παραπάνω μόνο αυτό το "πρέπει", πρέπει να είναι "πρέπει" (τι ωραία που τα λέω σήμερα, φτου μου!)
    Πρέπει να πάω το παιδί μου στο γιατρό γιατί είναι άρρωστο
    ...κι αυτό γιατί όταν ένας άλλος άνθρωπος εξαρτάται αποκλειστικά από σένα τα "θέλω" μπαίνουν σε δεύτερη μοίρα.
     
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: "πρεπει"

    Εύγε!!!Αυτό ακριβώς ήθελα να πω.Υπάρχουν πρέπει και πρέπει!Και υπάρχουν πολλά πρέπει που δεν είναι δικά μας αλλά καθορίζουν το τρόπο που ζούμε!
    Γι αυτά τα πρέπει ήθελα να μιλήσουμε.
     
  10. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Re: Απάντηση: Re: "πρεπει"

    Η τα πετας μαζι με τις πετρες και τις μολοτωφ η τα τα καταπινεις μαζι με την πιτσα χαζευοντας τους πρωτους στην τηλεοραση ,ενω σχολιαζουν τα πλανα οι Πρετεντερηδες.
     
  11. ramissemi

    ramissemi New Member

    Το νόημα του κάθε «πρέπει» βρίσκεται στο αντίστοιχο «γιατί» του. Όταν πράττουμε αυτό που πρέπει, δεν σημαίνει πως μας έχει επιβληθεί ο συγκεκριμένος αυτός τρόπος αντίδρασης, αλλά πως έχοντας αξιολογήσει το φορέα «επιβολής» (είτε αυτός είναι η κοινωνία, είτε ένας κώδικας), έχουμε αποδεχθεί τη λογική ισχύ του. Οπότε, στην ουσία επιλέγουμε και εκφράζουμε το «θέλω» μας.

    «Πρέπει», δεν υπάρχουν… αποφάνθηκε και έβαλε το παλτό της για να πεταχτεί στο περίπτερο αφού ΕΠΡΕΠΕ να αγοράσει τσιγάρα.  
     
  12. female

    female Contributor



    Πρέπει να φοράς καπότα!

    Απαραιτήτως και μονίμως, μουνί και κώλο, από την αρχή μέχρι το τέλος, ιδίως άμα πηδικουλιάζεις δεξιόθενες και αριστερόθενες.