Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

''συγγνώμη"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος conner, στις 2 Μαϊου 2020.

  1. conner

    conner Contributor

    Η άρνησή μας να ζητήσουμε συγγνώμη για ορισμένες συμπεριφορές, ίσως να αντανακλά μια επιθυμία να προστατέψουμε το εγώ μας...
    Όμως είμαστε άνθρωποι και κάνουμε σφάλματα... και ας μην το παραδεχόμαστε ανοιχτα...
    Ας πούμε από ποιον θα θέλαμε να ζητήσουμε μια συγγνώμη...

    Πάνω από όλα, από τον εαυτό μας... που προσπαθήσαμε να κοροϊδέψουμε!!!!
     
  2. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Αν το νιώθεις το συγνώμη σου ο άλλος θα το καταλάβει με λέξεις ή χωρίς, αν δεν το νιώθεις μην τον χέζεις εις διπλούν.
     
  3. Nick_MI

    Nick_MI New Member

    Δεν γράφω δημόσια πλέον αλλά με αφορμή ένα περιστατικό θα κάνω μια εξαίρεση.

    Η ουσία πράγματι είναι να μην επαναλαμβάνουμε τα σφάλματά μας, καθώς μια "συγγνώμη" φαίνεται ειρωνική αν δεν ακολουθεί την ανάλογη συμπεριφορά.

    Με αφορμή λοιπόν αυτό το νήμα και καθώς είναι η πρώτη φορά που λειτούργησα προκατειλημμένα λόγο προσωπικών προβλημάτων, νιώθω την ανάγκη να απολογηθώ δημόσια εδώ στο forum για τη συμπεριφορά μου προς έτερο μέλος.

    Δεν αναφέρω ψευδώνυμο καθώς η συζήτηση ήταν σε προσωπικό επίπεδο. Αυτά. Καλή συνέχεια.
     
  4. Ken Jackson

    Ken Jackson Imperious, choleric, irascible

    Η μεγαλύτερη πράξη αγάπης είναι η συγχώρεση, αυτό το ξέρουν και οι πέτρες.
     
    Last edited: 9 Μαϊου 2020
  5. Just_Me

    Just_Me Contributor

  6. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    "Το συγγνώμη είναι μισό χέσιμο" έλεγε η λάλη μου.
    (Βέβαια, ο γιος μου μου λέει "συγγνώμη-συγγνώμη". Για να είναι σίγουρος   )
     
  7. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Οι γιοί πάνε γενικά στην άλαλη επικοινωνία.
     
  8. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Άλαλος ο τρόπος ο δικός μου απέναντί του. Αλλά για τα όρια του χρειάζεται και ο λεκτικός. Ν' ακούσει και να πει.
     
  9. -Volt-

    -Volt- Contributor

    Μπορώ να εκτιμήσω το σχόλιο ως γιος κάποιου. Άλλη άποψη δεν έχω αποκτήσει προσωπικά.
     
  10. CaptainAfrican

    CaptainAfrican Light. Soul. The essence of One.

    Στο εύχομαι να την αποκτήσεις.
    (Το αρχικό μου σχόλιο είχε περισσότερο χιουμοριστική διάθεση, πάντως   )
     
  11. brenda

    brenda FU very much

    Πως να διδάξει την συγνώμη κάποιος που δεν την έχει πει;
    Πως να αφήσει πίσω το εγώ του και να ρίξει τα μούτρα του, όταν ο βασικός λόγος που ζει είναι να το τρέφει;
    Για ποια συγνώμη μιλάμε, όταν σε όλη την ζωή δεν υπάρχει ούτε μετάνοια, ούτε αποδοχή της ευθύνης;
    Το αστείο είναι πως κάποιοι αναπαράγονται κιόλας, σαν να μην φτάνει το δικό τους χάλι.
    Αλλά φυσικά, τα παιδιά τους τα μεγαλώνουν κάποιοι άλλοι, αφού είναι αδύνατο το εγώ τους να μπει στην άκρη, πολύ μετά τις ανάγκες ενός παιδιού. Ούτε κατοικίδιο δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται να έχουν, δεν είναι σε θέση να το φροντίσουν και να το αγαπήσουν, ούτε αυτό...
     
  12. Siawj

    Siawj New Member

    Υπάρχουν άνθρωποι που λόγω ανασφάλειας δεν λένε συγνώμη και ουτε παραδέχονται τα λάθη τους, παρ' όλα αυτά, διορθώνουν την συμπεριφορά τους σαν να το παραδέχτηκαν.
    Υπάρχουν άνθρωποι που λένε αμέσως συγνώμη όταν κάνουν λάθη όχι γιατί νοιάζονται για αυτούς που αδίκησαν αλλά επειδή θέλουν να είναι εντάξει απέναντι στους εαυτούς τους.
    Το συγνώμη από μόνο του μπορεί να σημαίνει πολλά μπορεί και τίποτα, το πεις ή δεν το πεις. Οι συστηματικές συμπεριφορές μετά το σφάλμα, είτε καλές είτε κακές, είναι αυτές που
    έχουν πραγματική σημασία γιατί αποκαλύπτουν τις ειλικρινείς προθέσεις. Με λίγα λόγια, όταν πιστεύεις ότι έχεις αδικήσει κάποιους ανθρώπους κάνε κάτι, μην πεις μόνο.
    We should get our act straight, people