Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

BDSM πλαίσιο. Μια άποψη.

Συζήτηση στο φόρουμ 'Νέοι στον χώρο του BDSM' που ξεκίνησε από το μέλος Discerning, στις 17 Αυγούστου 2020.

  1. Discerning

    Discerning Contributor

    Oι σκέψεις που αναπτύσσονται στο thread, αφορούν μόνο όσους/ες ενδιαφέρονται, διερευνούν, έλκονται, αναζητούν, λαχταρούν, θέλουν να βιώσουν (για, από) την Κ/υ.

    (Παράλληλα αποτελούν, μια τελευταία προσπάθεια εκ μέρους μου, μπας και υπάρξει μια κοινή συνισταμένη, έστω και με την έννοια της κατανόησης των θέσεών μου, με κάποια από τα μέλη που δημιουργείται συνεχή διένεξη προς τα γραφόμενά μου)

    Πριν λίγο καιρό, με την είσοδό μου στο φόρουμ, έγραψα και παρουσίασα κάποιες από τις απόψεις μου σε διάφορα νήματα που δημιούργησα. Σε όλα, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, υποστηρίζω τον άνθρωπο που συνειδητά και ελεύθερα ανακαλύπτει ή απολαμβάνει τον ερωτισμό του μέσα σε αυτό που νοεί ή νοείται ως BDSM, και τον βιώνει έξω από κουτάκια, νόρμες, βίβλους, εγχειρίδια… άλλων. Η άποψή μου στηρίζει την αντίληψη, πως ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός, και επιλέγει την συμβατή με αυτόν μοναδικότητα ενός άλλου ανθρώπου, για να συσχετιστεί, με αναφαίρετο δικαίωμα στη διανοητική, συναισθηματική, ερωτική, σεξουαλική έκφρασή του. H προσωπική μου εκτίμηση είναι, πως κανένα βιβλίο ή εγχειρίδιο, και κανένα γενικό πλαίσιο δεν μπορεί να περιορίσει ή να κατευθύνει τις όποιες και όσες απολαύσεις εμπεριέχει ο ερωτισμός για τον καθένα, με πάντα ζωντανή και ενεργή την παρόρμηση, είτε ως ενσυνείδητη, είτε ως υποσυνείδητη ακατανίκητη τάση.

    Για να μιλήσουμε για την ύπαρξη ή όχι πλαισίου, και κυρίως για την ουσία ή όχι της ύπαρξής του, πρέπει αρχικά να έχουμε μια κοινή κατανόηση του όρου. Με απλά λόγια, πέρα από την ελιτίστικη πρακτική, ως πλαίσιο μιας οντότητας (ως κάτι δηλαδή, που έχει διακεκριμένα χαρακτηριστικά που το ορίζουν ως ύπαρξη) νοούμε το σύνολο των παραμέτρων, εννοιών, συνθηκών, ακόμα και κανονιστικών πράξεων… που την περιβάλλουν, και την καθορίζουν φυσικά ή εννοιολογικά.

    Εννοιολογικό πλαίσιο, θεσμικό πλαίσιο, νομικό πλαίσιο, κανονιστικό πλαίσιο κλπ

    Υπό αυτή την έννοια, αν βγάλουμε κάτι εκτός του πλαισίου που το οριοθετεί, τότε αυτό πιθανώς, αν όχι με βεβαιότητα, θα αποκτήσει διαφορετικά νοήματα και θα παράξει διαφορετικά αποτελέσματα στην κατανόησή ή στον καθορισμένο συμβολισμό του.

    Δεν μπορεί κάποιος νοήμων, να διαφωνήσει με τα παραπάνω.-

    Ωστόσο, όταν μιλάμε για τον ερωτισμό, και δη για τον εναλλακτικό ερωτισμό, όπως συχνά αποδίδεται στο BDSM, το σύνολο των στοιχείων που προκαλούν ερωτική επιθυμία, ερωτική διέγερση, ακόμα και “κτηνώδεις” ορέξεις, είναι αφενός μεν χαοτικά μεγάλο, αφετέρου δε, περιορίζεται τόσο που χάνει την ουσία του, όταν τοποθετηθεί σε συγκεκριμένο γενικό πλαίσιο και σε καθορισμένα κουτάκια.

    Ετσι, στην ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ/υποταγή, όταν αυτή αφορά τη δομή και τα χαρακτηριστικά του σχετίζεσθαι, μεταξύ Κυρίαρχου και υποτακτικής, η γνώμη μου είναι, πως αυτό καθορίζεται από τον Κυρίαρχο και μόνο. Είτε υπάρξει κατίσχυση, ως πλήρης επικράτηση ή ως κυριάρχηση σε ορισμένους τομείς, είτε παράδοσης ελέγχου ως ένα σημείο.

    Οι απόψεις μου, (δυστυχώς εκτός του political correctness που έχω αντιληφθεί πως επικρατεί σε μεγάλο αριθμό ενεργών μελών του forum), δεν αποτελούν ασέβεια προς το πως προσδιορίζουν τις έννοιες, τους όρους, τους ορισμούς και εν γένει το πλαίσιο του BDSM, παρά μόνο το δικαίωμά μου, να τις εκφράζω δημόσια.

    Ετσι λοιπόν, έγραψα, ανάμεσα σε άλλα, και τα εξής

    Τότε, έπεσαν να "με φάνε", συγκεκριμένα, (επαναλαμβάνω και τονίζω, συγκεκριμένα μέλη. Εύκολα θα τα διακρίνεις) ως δήθεν θεματοφύλακες (?) του BDSM πλαισίου, και των δήθεν απαράβατων κανόνων που αυτό φέρει. Ενας από τους χαρακτηρισμούς που έγινε προσπάθεια να μου αποδοθεί ήταν και ο “είδα φως και μπήκα”. Να σημειώσω εδώ, πως βιώνω το BDSM ως lifestyle από 18 ετών. Ενας άλλος, ήταν πως τα όσα γράφω είναι επικίνδυνα!

    Ξεφυλλίζοντας, κάποιες από τις αμέτρητες σελίδες του φόρουμ, συνάντησα και άλλα μέλη, παλιά και νεότερα, να έχουν την ίδια, ή παρόμοια θέαση, σχετικά με τους κανόνες, τους ορισμούς, το glossary, το πρωτόκολλο και το πλαίσιο του BDSM.

    Ενδεικτικά

    Μέλος στο forum, από το 2006

    Μέλος στο forum, από το 2005

    Υπάρχουν βέβαια, και πολλές άλλες, παρόμοιες θέσεις, θεάσεις, απόψεις...

    Κάποιο παλαιό μέλος, σοφά, υποστήριξε πως οι κανόνες (στο BDSM) έχουν δημιουργηθεί ως νοούμενο εθιμικό δίκαιο. Η θέση μου ήταν, και είναι η εξής

    Στο θέμα του τίτλου τώρα,

    Εάν, ήρθες στο BDSM ή στο παρόν forum, ή και στα δυο, γιατί ένιωθες να πνιγόταν η έκφρασή σου, γιατί αισθανόσουν αυτό το αδιευκρίνιστο ρημαδοκάτι, να σου δημιουργεί ανεκπλήρωτο κενό..., από τις στείρες κοινωνικές καθολικότητες, τα χρηστά ήθη, τον συντηρητισμό και την περιχαράκωση ιδεών, τις ανόητες ηθοπλασίες… που συναντάς καθημερινά στον βανίλα κόσμο,

    τότε διάολε, το τελευταίο πράγμα, που θα περίμενες (και σωστά) να συναντήσεις εδώ, είναι συμβατικούς βαθμούς γενικής τυπικούρας εν είδει πλαισίου, και κάποιους να σου κουνούν το δάχτυλο προσπαθώντας να σε πείσουν για δήθεν θέσφατα του χώρου. Είτε αυτά υπάρχουν για κάποιους, λίγους ή πολλούς, είτε όχι.

    Όταν σε κοιτάζει ο Κ σου, και νιώθεις να κόβονται τα γόνατά σου, όταν σου ορίζει κάτι και αισθάνεσαι να μουδιάζει το μυαλό σου από καύλα, όταν είσαι στα πόδια Του και χάνεσαι σε μοναδική γαλήνη… τότε στο βρωμόμουνο ή στην αρχοντομουνάρα σου, αν είναι ή δεν είναι BDSM για κάποιους, τότε οποιοδήποτε glossary, και κάθε γνώση των ορισμών και του πλαισίου, έχουν θέση μόνο στα παλαιότερα των υποδημάτων σου. Τόσο γαμημένα απλά.

    Μα ευλόγως θα αναρωτηθείς, "κοινωνία" χωρίς πλαίσιο και κανόνες;

    Δεν είναι οι κανόνες της κοινωνίας που απαγορεύουν την προσβολή της δημοσίας αιδούς, και την πρόκληση σκανδάλου με ακόλαστες πράξεις; Σκέψου τώρα το play και τα γαμήσια που φαντασιώνεσαι, που έχεις κάνει ή που λαχταράς να κάνεις σε παραλίες, πλατείες, τουαλέτες, ταράτσες, σοκάκια, δρόμους ή σε όποιο άλλο δημόσιο μέρος...

    Δεν είναι οι κανόνες της κοινωνίας, που καθιστούν παράνομη την οποιαδήποτε σωματική βλάβη, (μέχρι και το τράβηγμα μαλλιών μπορεί να θεωρηθεί ποινικά ως έργω εξύβριση) ακόμα και αυτή που προκαλείται με συναίνεση εάν προσκρούει στα χρηστά ήθη και δεν αποδοκιμάζεται από τις κρατούσες κοινωνικές αντιλήψεις; Σκέψου τώρα, πόσο φαντασιώνεσαι, έχεις υποστεί, ή επιθυμείς να υποστείς σωματική κακοποίηση, ήπιας, μεγάλης ή ακραίας για τη κοινή λογική μορφής...

    Το ποδοπάτημα ή έστω το προσπέρασμα παρόμοιων πλαισίων και κανόνων, δεν αναζητάς εδώ;

    Μα για να έχουν μπει κανόνες, θα συνεχίσεις να αναρωτιέσαι, θα εξυπηρετούν μια λογική. Δεν μπορεί!

    Φυσικά. Ετσι πρέπει να υφίσταται και να λειτουργεί στο θεωρητικό πεδίο. Πάρε υπόψη σου όμως, τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας. Κάτι που είναι απολύτως θεσμοθετημένο και συγκεκριμένο. Με ταχύτητα 100χλμ η απόσταση ασφαλείας από το προπορευόμενο όχημα, είναι τα 56 έως 68 μέτρα, ενώ με ταχύτητα 30χλμ τα 10 μέτρα. Αναρωτήσου, πότε (και ποιος από γνωστούς και άγνωστους που βλέπεις καθημερινά) έχεις τηρήσει αυτή την απόσταση στην εθνική ή την Αττική οδό στη πρώτη περίπτωση, ή σε κεντρική οδό αστικού περιβάλλοντος, πχ Κηφισίας ή Αλεξάνδρας στη δεύτερη. Το έχεις τηρήσει ποτέ; Αν ναι, το τηρείς κάθε φορά που οδηγείς;

    Σίγουρα υπάρχουν θέματα ασφάλειας που πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη γνώση, όσο πιο κατάλληλη, τόσο καλύτερα, αλλά αυτά νοούνται σε κάθε ενήλικα, και σχεδόν σε κάθε είδους σχέση. Κοινωνική, επαγγελματική… πολλώ μάλλον ερωτική.

    Μα πόσες φορές, πέταξες στον κάλαθο των αχρήστων αυτά τα πρωτόκολλα ασφάλειας, είτε από ερωτική - σεξουαλική καύλα, είτε από την καύλα της υποταγής;

    Ένα ακόμα ερώτημα που, δικαίως, σε ταλανίζει, είναι “και αν πέσω σε μαλάκα;" (Είτε από πρόθεση, είτε από ημιμάθεια, άγνοια…)

    Είναι πιθανόν. Το ίδιο και σε μια vanilla σχέση, το ίδιο και να σου βάλει ο κρεοπώλης άλλο κιμά από το κρέας που ζήτησες, ή να σου σερβίρουν ξαναζεσταμένο ή μπαγιάτικο φαγητό σε ένα εστιατόριο, και τα παραδείγματα είναι αμέτρητα….

    Σε κάθε συσχέτιση ενηλίκων, ειδικά σε ερωτική, ειδικότερα στο BDSM, μετά την υπ αριθμόν 1 έννοια, που είναι η συναίνεση (Consent), ακολουθούν ακόμα 3.
    2. Risc Awareness (Επίγνωση κινδύνων)
    3. Ιnforming (Πληροφόρηση – κοινή κατανόηση)
    4. Personal Responsibility (Aτομική ευθύνη)


    Eξω από αυτά, όποιος σου μιλήσει για το γενικό μεν, αλλά απολύτως συγκεκριμένο δε (!), πλαίσιο του BDSM και το δήθεν ξεκάθαρο προσωπείο του, σε ότι το αφορά, μπορείς μια χαρά να το αποδεχτείς και να το ψάξεις περαιτέρω ή να του ζητήσεις να σου δώσει ξεκάθαρο ορισμό για την ταπείνωση / εξευτελισμό, αφού τίποτα δεν είναι θολό, και τίποτα στο BDSM δεν επαφίεται στην υποκειμενικότητα, όπως υποστηρίζει.
    Οποιος σου μιλήσει για το SSC, ως την κορωνίδα του BDSM, αποδέξου το αν η επεξήγηση σε καλύπτει, ή ψάξε και διάβασε για το RACK και το PRICK, αν σε ενδιαφέρουν οι ορισμοί και οι όροι. Αν έχεις όρεξη να διαβάζεις, υπάρχει υλικό για να διαβάζεις σε όλη σου τη ζωή.

    Αν δεν είναι επιλογή σου (σεβαστή η όποια) η τυπολατρική εμμονή θρησκευτικού ή όχι τύπου, ή έστω κάτι που ορίζεται μέσα από το “πλειοψηφικά αποδεκτό” by the book του χώρου, τότε μη μασάς. Δεν υπάρχει (και δεν πρέπει να υπάρχει) στο BDSM, ούτε ιερά εξέταση, ούτε θεμελιωτισμός ως ακραία φανατική προσήλωση σε ορισμένες αρχές.

    Αν σε ενδιαφέρει η ουσία και όχι τα πρωτόκολλα, τότε ζήστο κοπέλα μου. Με προσοχή και τόλμη.

    Στην Κ/υ παραδίδεις (ή σου αφαιρείται) έλεγχο(ς). Δεν νοείται Κ/υ χωρίς αυτό. Δεν δημιουργήθηκε αυτό το γνώρισμα στο BDSM. Υπάρχει όσο και ο άνθρωπος. Είναι ωστόσο θεμελιώδες γνώρισμα του BDSM. Μα τι είναι επιτέλους αυτό το περιβόητο πλαίσιο, θα αναρωτηθείς και πάλι.
    "Υποτίθεται" με ή χωρίς εισαγωγικά, αυτό που προσδιορίζει, υποδεικνύει, επισημαίνει…, ότι ο Κυρίαρχος ορίζει την υποτακτική, είναι ένα παράδειγμα. So what? Τι σε εξυπηρετεί επί της ουσίας, πέρα από την συνεννόηση σε μια κοινή γλώσσα, εντός συγκεκριμένου διαδικτυακού χώρου;

    Αν το ζητούμενο, η επιθυμία και η ανάγκη σου είναι να υποταχθείς, όποιος μαλάκας και να βρεθεί, να σου πει πως "κ/Υ, είναι να ακολουθεί ο κ τις επιθυμίες της Υ", τότε θα γυρίσεις την πλάτη και θα φύγεις ή θα προσπεράσεις, πιθανώς ποδοπατώντας τον.

    Εστω σε προσεγγίζει εδώ μέσα, κάποιος που δηλώνει vanilla. Αν σε Κυριαρχήσει, θα σταματήσει ή θα μπερδέψει την υποταγή σου, η επιλογή προσδιορισμού του status στο nick?!
    Η αντίθετα, σε προσεγγίσει κάποιος που δηλώνει Dom ή Master, θα παίξει αυτό ρόλο, αν εν τέλει η δυναμική σου προς αυτόν, είναι να τον καταπιείς ή να τον μασήσεις και τον φτύσεις;!

    Εστω σε συναντά έξω ένας Κυρίαρχος, και δεν γνωρίζεις κανέναν όρο και κανέναν ορισμό του BDSM, αν υποταχθείς και παραδώσεις - σου πάρει - τον έλεγχο συναινετικά, ειλικρινά σε απασχολεί πως στον κόρακα, αυτό ονομάζεται, αν τοποθετείται εντός συγκεκριμένου πλαισίου ή το να το βιώσεις;

    Εστω σε προσεγγίσει κάποιος, και ισχυριστεί πως κάνει το δικό του BDSM. (πτου κακά). Αν όσα σου πει, δείξει, εισπράξεις, νιώσεις… σε κάνουν να γελάσεις από τη φαιδρότητα του πράγματος, ή σε κάνουν να γονατίσεις και να τον ακολουθήσεις τελικά, σε απασχολεί ή μήπως θα κόψει το γιαούρτι, αν ο ισχυρισμός του είναι ή δεν είναι, εντός πλαισίου BDSM ή πολιτικής ορθότητας του; !

    Εν κατακλείδι, και με βάση, ότι στον ερωτισμό, το ουσιαστικό ζητούμενο είναι το βίωμα του,

    από την στιγμή που η νόησή σου, σε καθιστά ικανή για δικαιοπραξία, με βάση την συναίνεση και την κοινή κατανόηση στο ζητούμενο, και με πάντα στο μυαλό σου την επίγνωση κινδύνων και την ατομική σου ευθύνη, ξεκίνα το ταξίδι σου με αυτόν που επέλεξες ή σε επέλεξε, κι ώρα καλή στην πρύμνη σας, κι αέρας στα πανιά σας…

    Προσωπικά την Κ/υ την παραλληλίζω απλοϊκά, με μια διαδρομή, που ο Κ είναι αδιαπραγμάτευτα και αδιαμφισβήτητα ο Οδηγός, και η υ, είναι η συνοδηγός με όποιον τρόπο ή σε όποιο κανονιστικό πλαίσιο της έχει οριστεί από τον Κ. Οσο παραμένεις στο όχημά του, υπάρχεις για να ικανοποιείς τον Οδηγό, και να απολαμβάνετε την διαδρομή. Εάν αυτό πάψει να αποτελεί το θέλω του ενός, κατεβαίνεις ή σε κατεβάζει.

    Τip: Για να υπάρξει μεγαλύτερη ασφάλεια, μετά την επιλογή σου να μπεις στο όχημά του, φρόντισε να ξεκινήσει η διαδρομή μακριά από γκρεμνό. Αν διαπιστώσεις πως δεν υπάρχει γνώση οδήγησης ή πως η οδηγική συμπεριφορά του δεν συνάδει με τα λεγόμενά του ή προσκρούει σε βασικούς τομείς συμβατότητας, τότε κατέβα. Αν του πρήξεις τ’ αρχίδια, αντί να του τα γλύφεις, τότε να ξέρεις πως θα σε κατεβάσει αυτός.

    Τip 2: Aν νιώσεις την επιθυμία να γράψεις στο forum, είτε ανοίγοντας ένα thread, είτε απατώντας σε ένα ή περισσότερα σχόλια, τότε, σεβόμενη τους κανονισμούς του forum, επίσης κάντο κοπελιά... αδιαφορώντας για τον όποιο χαρακτηρισμό σου αποδώσουν κάποια μέλη, λίγα ή πολλά. Ετσι κι αλλιώς, το ουσιαστικό δεν είναι το χειροκρότημα ή το γιουχάισμα, αλλά το να υπάρξει connection με τα μέλη που υπάρχει σύμπνοια απόψεων.

    Υ.Γ Woodstock. Το διασημότερο μποτιλιάρισμα στην ιστορία. Εκεί που κανόνες και πλαίσια, ... συνετρίβησαν.


     

    Disclaimer (κλεμμένο). Τα παραπάνω, αποτελούν προσωπικές απόψεις, και σε καμία περίπτωση δεν γράφονται εν είδει θέσφατου.
     
    Last edited: 17 Αυγούστου 2020
  2. Maria Tpoiy

    Maria Tpoiy Premium Member

    Υπέροχο...
     
  3. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    από την αρχή της ερωτικής μου ζωής, όλες μου οι σχέσεις ήταν ασύμμετρες... όχι ο Άλκης δεν ήταν Αφέντης μου, ούτε Κύριός μου με τη στενή bdsm-ική έννοια αλλά δεν τολμούσα να φανταστώ να ζητήσει κάτι και να μην το κάνω... σε κάθε πτυχή της καθημερινότητάς μας... ομοίως και οι υπόλοιπες σχέσεις μου μέχρι που ανακάλυψα το χώρο, μπήκαν ταμπέλες και στεγανά και από ένα σημείο και μετά έχασα τη μπάλα γιατί έπρεπε να διαβάζω περισσότερα από όσα βιώνω... καλό το διάβασμα δε λέω, αλλά μέχρι ένα σημείο, έχουμε και μια ζωή να ζήσουμε και μια καύλα να βγάλουμε!

    εξαιρετικό το κείμενο... λάτρεψα κάθε του επιχείρημα... (και όχι επειδή έγινα quoted)
     
  4. Nickname

    Nickname Όμορφος, έξυπνος και μετριόφρων Contributor

    Γιατί; Ποιο το όφελος;
     
  5. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Έπεσαν να σε φάνε διότι το παρακάτω είναι straw man *και* red herring, μόνο εσύ ανέφερες βίβλους και manuals.

    Αυτό που σου είπαν ξανά και ξανά και ξανά είναι ο,τι το BDSM δεν είναι free for all, δεν είναι ότι καπνίσει του καθενός και ότι αυτό το σκεπτικό σε αυτό το χώρο που λόγω φύσης τραβάει κάθε καρυδιάς καρύδι είναι επικίνδυνο.

    Η παλαιότητα στο forum δε σημαίνει τίποτα περισσότερο από αυτό: παλαιότητα στο forum.

    Τα υπόλοιπα δε θα τα σχολιάσω, η μανιέρα είναι εμφανής και προβλέψιμη αλλά είμαι μεγάλος fan της αναμπουμπούλας και της χλαπαταγής.
     
    Last edited: 18 Αυγούστου 2020
  6. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor


    Παρόλο που το νήμα απευθύνεται σε νέα μέλη και συγκεκριμένα

    σε νέες υπο , μερικές ερωτήσεις αν και δεν πληρώ τις προϋποθέσεις ούτε του νέου μέλους ούτε της υ .

    Όχι δεν νοούνται . Το λέτε και μονος σας πιο πάνω στα παραδείγματα .


    Όχι ,δεν είναι το ίδιο . Για τον μαλακα σε βανιλα σχέση και τις συνέπειες εμπλοκής με έναν τέτοιο ,έχουν διαμορφωθεί κριτήρια , υπάρχει πληροφόρηση , υπάρχει ακομη και υποστηριξη για τις συνέπειες . Στο βδσμ ποιος είναι ο μαλακας Κ ? Ποιά είναι τα κριτήρια ? Ποιος θα υποστηρίξει την υπο που θα εμπλακεί με τον μαλακα ?


    PRICK λοιπόν . Για να δούμε ..Αν μια νέα στον χώρο του βδσμ δεν διαβάσει τπτ και έχει οδηγό μόνο την κάβλα της ξέρει σε τι ακριβώς συναινεί ? Ποιός θα την πληροφορήσει για τους κινδύνους ? Πως θα έχει ατομική ευθύνη για κάτι που δεν εχει πληροφόρηση ?



    Πάνε οι αρχές , όμως οι μαλακες εξακολουθούν να υπάρχουν .

    Η προσοχή και η τόλμη δεν πάνε παρέα . Ή το ένα ή το άλλο θα ισχύει . Και τι ακριβως να προσέξει ? Όσους ακολουθούν το βδσμ πλαίσιο ή τους άλλους ?

    Και για να μην μακρηγορήσω και άλλο . την νεα υ το πλαίσιο την εξυπηρετεί στα κριτήρια επιλογής , στο να ξεχωρίζει τον μαλακα . Και επειδή τα κορίτσια συνήθως δεν μπαίνουν σε αμάξια αγνώστων, καλό είναι πριν μπει να έχει μερικά κριτήρια αξιολόγησης . Θα την γλιτώσει αυτό από την στραβή ? Ίσως όχι εντελώς , αλλά σε ικανοποιητικό βαθμό .
     
  7. tithon

    tithon Contributor

        
     
  8. Discerning

    Discerning Contributor

    Νοούνται, όμως είτε δεν λαμβάνονται υπόψη λόγω καύλας, υποταγής.. είτε λόγω ρεαλισμού της καθημερινότητας και συνθηκών που αυτή θέτει. Βλέπε παράδειγμα ασφαλούς απόστασης από το προπορευόμενο όχημα. Εκτός αν ισχυριστείς πως στην Αττική οδό κρατάς πάντα απόσταση ίση με 17 οχήματα, και στην Πατησίων ίση με 2,5 όταν κινείσαι με 30χλμ. Και το λέω ακριβώς στα παραδείγματα που προσπέρασες.

    O
    Σε ανάλογο νήμα, που αφορά την τελευταία σου πρόταση, σχεδόν καθολικά υποστηρίχτηκε η άποψη, πως όταν η υ, έχει πρόβλημα ο δρόμος είναι η αστυνομία και η νομική οδός, όταν αυτή απαιτείται. Οτι το φόρουμ δεν είναι φορέας ψυχολογικής υποστήριξης κλπ. Πως ξαφνικά προκύπτει τέτοιο ερώτημα;

    O μαλάκας Κ, είναι αυτός που είναι ανακόλουθος σε λόγια και έργα. Είναι αυτός που δήλωνε "φιλόζωος" και αποδεικνύεται ότι ρίχνει "φόλες". Δεν χρειάζεται γνώση των όρων και των ορισμών του BDSM για να βγει το συμπέρασμα!

    Προσπέρασες αυτό το παράδειγμα, που απαντά στο ερώτημά σου

    Τι ακριβώς να κάνει δηλαδή; Πως να αντιδράσει; Nα του πει, πες μου πως ονομάζεται αυτό που κάνεις, αισθάνομαι... ώστε να το googl-άρω, και αφού πρώτα διαβάσω!, μετά συνεχίζουμε από εκεί που μείναμε; !

    Kάνεις λάθος. Η προσοχή και η τόλμη δεν πάνε παρέα στο "βάδην". Συγχρονίζονται τέλεια όμως στο "παρκούρ". Προσέχεις που θα πατήσεις, και τολμάς το άλμα.

    Εστω, την προσεγγίσει κάποιος που γνωρίζει απ' έξω και ανακατωτά το πλαίσιο. Δηλώνεις δημόσια ως συμβουλή προς τις νέες υ, πως αυτό, δεν τον καθιστά εν δυνάμει μαλάκα;

    Αναφέρεσαι στα καλά, σε αυτά που πάνε δυο-δυο και δεν ξενυχτάνε; (!) Δεν αναζητούν,ούτε ελκύονται από τον εναλλακτικό ερωτισμό τα κορίτσια των Amish. Το αντίθετο συμβαίνει. Και στην τουαλέτα, και στο σοκάκι πάνε μετά το 2ο ποτό, και όχι λόγω μέθης... Αναφέρομαι στα vanilla κορίτσια. Σκέψου τώρα...

    Εγραψα,

     
  9. sapfw

    sapfw Hard to handle Contributor

    @jasmin sg

    όταν ανακάλυψα πως υπάρχουν και άλλοι ανώμαλοι σαν κι εμένα, ένα μικρό σοκ το έπαθα... ένιωθα σα να κολυμπούσα σε μια πισίνα με διάφορα ψαράκια... και πιράγχας και καρχαρίες και γατόψαρα κλπ κλπ... με πλησίασε μια Domme και μου είπε: "να προσέχεις... να ακούς πρώτα αυτό (έδειξε το στομάχι μου) και μετά αυτό (έδειξε το μουνί μου)"... είμαι τυχερή, έχω καλό χαμηλό υπογάστριο (aka ένστικτο)... αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπήρξαν φορές που παρασύρθηκα από την καύλα μου (ναι, άνθρωπος είμαι κι εγώ)... αλλά οι μαλάκες βρωμάνε σα χαλασμένο ψάρι... και ξεμπροστιάζονται μόνοι τους σύντομα... η καύλα καύλα... αλλά και η σωφροσύνη, σωφροσύνη, ναι;
     
  10. Discerning

    Discerning Contributor

    Να μιλάμε με τα δεδομένα που παρουσιάζονται. Πως ανέφερα μόνο εγώ; Το σχόλιο της lara, δεν το διάβασες; ! "Γενικά οι τυποποιήσεις και προσπάθεια δημιουργίας κάποιου δόγματος βασισμένου στα διάφορα γραπτά και πρωτοκόλλα εις βάρος της ουσίας μου προξενούν αντίδραση.

    Το είπες λες και για να γίνει και να είναι Κάποιος Κυρίαρχος πρέπει να κρατά ένα γλωσσάριο και κάθε φορά που κάνει ένα βήμα ή παίρνει μια απόφαση να το ξεφυλλίζει για να είναι σίγουρος πως πράττει σωστά και βάση βιβλίου. λολ"


    Εγραψα, συγκεκριμένα παραδείγματα. Τοποθετήσου με τα επιχειρήματά σου, πάνω σε αυτά, και με χαρά τα συζητάμε.

    Ακριβώς. Αρα κανείς δεν μπορεί να ισχυριστεί, πως δεν είχε τον χρόνο η 1η, να διαβάσει αν ήθελε, κάτι που έκανε και απέβαλε, και επίσης τον χρόνο για να τα έχει μάθει νεράκι η 2η, και να τ' αμφισβητεί σύμφωνα με τη συγκεκριμένη δήλωσή της. Τίποτα περισσότερο από αυτό. Συμφωνούμε.
     
  11. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Δεν οδηγώ στην Αττική οδο, ισχυρίζομαι ομως ότι σταματάω στο στοπ και στο κόκκινο φανάρι, ανάβω φλας όταν αλλάζω πορεία, δεν οδηγώ όταν εχω πιει τον Βόσπορο και πολλά αλλα που λέει ο κ.ο.κ . Και πάντως ακολουθώ έναν κώδικα . Αν δεν υπήρχε και έκανε ο καθένας ότι θέλει ,θα παίζαμε τα συγκρουόμενα .

    Ακριβως γι αυτό λοιπόν η νέα στον χώρο υπο χρειάζεται να βρει τα κριτήρια που θα την βοηθήσουν να αποφύγει κακοτοπιές και μαλακες Κ .

    Οπότε θα πάθει και θα μάθει ?

    Προφανώς και μπορεί να είναι μαλάκας , αλλά όχι επικίνδυνος μαλακας .

    Από την στιγμή που η υπο μπει στο αμάξι , δεν εχει λόγο ούτε για την διαδρομή ούτε αν πάει από γκρεμούς , οπότε άκυρο το tip .
     
  12. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    Μπράβο σας που με το ένστικτο και μονο αποφύγατε τους μαλακες Κ . Τι ακριβως σας βρωμούσε ?