Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

D/s ορισμένου χρονου

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος dina, στις 20 Μαρτίου 2019.

  1. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Αντωνάκη μου https://www.greekbdsmcommunity.com/posts/980477
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2019
  2. dark_princess

    dark_princess Regular Member

    Προσοχη, μετα την τριτη ανανεωση η συμβαση γινεται αοριστου χρονου.

    εκ του τμηματος προσωπικου
     
  3. Μυθοπλαστης

    Μυθοπλαστης τώρα που οι λέξεις παλεύουν να με βλάψουν.

    τουλάχιστον κολλάς ένσημα  
     
  4. estelwen

    estelwen χρήσιμη Contributor

    Δεν βλέπω γιατί όχι, για τα άτομα για τα οποία ο μηχανισμός αυτός είναι λειτουργικός.
    Πιστεύω πως αυτά μπορούν να συζητηθούν τεκμηριωμένα μόνο από τα άτομα για τα οποία είναι εφικτή τέτοια σχέση. Διαφορετικά είναι μεγάλη η πιθανότητα να πέσει κανείς σε στηλιτεύσεις και αφορισμούς, κατά τον γνωστό μηχανισμό "μόνο εγώ το κάνω καλά (ή μόνο έτσι το ξέρω), αυτό εγώ δεν το κάνω (ή δεν το ξέρω), άρα δεν μπορεί να είναι καλό".

    Ενδεικτικά, θα αναφέρω ένα απόσπασμα από ανάρτηση της @angel42 στην οποία προσωπικά βρίσκω πως εξηγείται νηφάλια ο μηχανισμός αυτός:

    "Σε αυτό το στάδιο, καμμιά φορά οι άνθρωποι στο D/s ή στο M/s υπογράφουν συμβόλαια. Για λόγους οργάνωσης (να είναι γραμμένα για να μην ξεχνιούνται τα όσα συμφωνούνται που συνήθως είναι προιόν αρκετών συζητήσεων για το πως το βλέπει ο κάθε ένας), για λόγους συμβολικής σηματοδότητησης ότι μετά την υπογραφή ξεκινάει η νέα φάση στην οποία μπαίνουν και οι δύο μαζί, ότι αρχίζει η νέα ζωή με τους νέους κανόνες και αξίες νέες συμπεριφορές και συνήθειες στις οποίες και οι δύο δεσμεύονται και ο κάθε ένας παίρνει την ευθύνη των όσων υπόσχεται και συνομολογεί αλλά και για λόγους ερωτικούς, ότι όλο αυτό φτιάχνει μία εγκεφαλική κατάσταση, μία ατμόσφαιρα... Σε κάποιους δε χρειάζονται καθόλου οι γραπτές συμφωνίες και τις κάνουν προφορικά είτε συχνά, είτε κάθε κάποιο διάστημα..."
     
    Last edited: 21 Μαρτίου 2019
  5. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

    Άψογη διατύπωση.
     
  6. Cinnamon

    Cinnamon Mary Celeste

    Μ' αρέσει που λέτε εμένα να ρισκάρω κι εσείς
    εκ του ασφαλούς όλοι.
    Τι παράδοξο....
     
  7. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Όποιος θέλει ρισκάρει. Όποιος δε θέλει δε ρισκάρει. Σε κάποιους κάνει, σε άλλους δεν κάνει.

    Για όλους έχει ο μπαχτσές.
     
  8. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Τι δικαιώματα έχει;
     
  9. charlotte

    charlotte «Μηδείς αγεωμέτρητος εισίτω μοι την θύρα»

    Κάποιος φίλος Κυρίαρχος, κάποτε μου είπε ότι δεν γίνεται D/s χωρίς συναίσθημα. Το δικό μου μυαλό λοιπόν αδυνατεί να κατανοήσει το συναίσθημα ορισμένου χρόνου. Για οτιδήποτε άλλο θεωρώ ότι δικαίωμα του Κ να ζητά ότι θέλει και δικαίωμα του υ ...
     
  10. Alpha Wolf

    Alpha Wolf Ενας, αλλα Λυκος.

  11. espimain

    espimain Contributor

    Είναι λοιπόν θέμα κατανόησης.
    Αυτοί που ακολουθούν αυτήν την πρακτική ξέρουν αν υπάρχει συναίσθημα ή όχι.
    Ο Κυρίαρχος δεν εφαρμόζει την ίδια διαδικασία σε κάθε υποτακτική της ζωής του. Η κάθε μια χρήζει ειδικής μέριμνας και ξεχωριστού ενδιαφέροντος.
    Αποτέλεσμα αυτού του ενδιαφέροντος είναι και η επιλογή του τρόπου.
     
  12. espimain

    espimain Contributor

    Ο πιο απλός τρόπος είναι "βουρ στον πατσά".
    Την πλακώνεις στο ξύλο και το γαμήσι κι αν αντέξει άντεξε (μπορείς να βάλεις και συναίσθημα να κατεβαίνει πιο εύκολα).

    Τα πολύτιμα όμως πράγματα χρειάζονται το καθένα ξεχωριστή αντιμετώπιση, αν θέλεις να τα έχεις κι αν τα νοιάζεσαι.
    Μπορεί σε κάποια περίπτωση αυτή η αντιμετώπιση (του D/s περιορισμένου χρόνου) να θεωρηθεί από τον Κυρίαρχο η καλύτερη για την συγκεκριμένη υποτακτική.
    Κυρίαρχος είναι ότι θέλει κάνει.