Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

da vinci και λοιπά βιβλία (bdsm και μη)

Συζήτηση στο φόρουμ 'Τέχνη' που ξεκίνησε από το μέλος slavepet, στις 14 Δεκεμβρίου 2005.

  1. slavepet

    slavepet New Member

    αφορμή για το παρακάτω είναι η απάντηση της tender-lilly για το βιβλίο του dan brown the da-vince code σε κάποιο παλιότερο thread που τώρα διάβασα.δεν έχω κάτι με την κοπέλα προς θέου,κουβέντα κάνω.

    το συγκεκριμένο βιβλίο για το είδος του είναι πολύ καλό.δημιούργησε σχολή.από εδώ άρχισαν τα άσχημα.θυμάμαι όταν διάβασα το οι πεφωτισμένοι ο μπράουν ήταν παντελώς άγνωστος,ο λιβάνης δεν είχε μπει καν στον κόπο να εκδώσει τα 2 προηγούμενα βιβλία του.μετά έγινε ο κακός χαμός.εκτός του ότι ο συγκεκριμένος εκδοτικός οίκος εκδίδει πλέον αντιγραφές και πανομοιότυπα στην πλοκή και αφήγηση βιβλία με το ντα βίντσι (ο κανόνας των τεσσάρων,το ελιξήριο,η διαθήκη,η κρύπτη,η μάσκα του ατρέα,πυθαγόρας ο γιος της σιωπής,να συνεχίσω?)το κακό επεκτείνεται και σε άλλες εκδοτικές εταιρίες.για να μηνπαρεξηγηθώ δεν εκπροσωπώ τα συμφέροντα κανενός και αρκετά από αυτά τα βιβλία τα έχω διαβάσει.και έχω απογοητευτεί.εύκολη αφήγηση,σα σενάριο ταινίας.στο τέλος αδικείται και ο ίδιος ο κώδικας.

    μου θυμίζει λίγο την υπόθεση με τα σαγόνια του καρχαρία,που έκανε πάταγο όταν βγήκε και μετά δεν άφησαν είδος στο ζωικό βασίλειο-ή μη-που να μη το περιλάβουν.

    πάντως ο νταν μπράουν ετοιμάζει νέο βιβλίο-οι πρώτες φήμες λένε θα έχει σχέση με το ναό του σολομώντα-το οποίο θα εκδωθεί το μάη 2006,παράλληλα με την πρεμιέρα της ταινίας (19/05/06 όποιος θέλει πάει στο imdb.com και κατεβάζει το τρέιλερ).

    αν τώρα μου επιτρέπετε προτάσεις βιβλίων που έρχονται και γιορτές και υποθέτω κάποιοι θα έχουν άδεια όπως εγώ (ελπίχω) έχουμε και λέμε:μπαουντολίνο του έκο,ο τελευταίος βασιλιάς του φορντ,το σμήνος των σπουργιτιών του ματσουόκα,η τριλογία της λι αν χερν το σμήνος των σπουργιτιών,οι καβαλάρηδες της σκιάς και οι τοξότες της πίστης του κορνγουελ.

    τα παραπάνω βιβλία τα έχω διαβάσει οπότε μπορώ να μιλώ εκ πείρας.δε θέλω να φανώ έξυπνος κουβεντούλα να κάνουμε.

    αν υπάρχει κανείς που έχει διαβάσει clive barker ας το πει.δυσκολέυομαι να βρω αναγνώστες για ένα απίστευτο συγγαρφέα.επίσης όποιος διαβάζει βιβλία φαντασίας(όχι επιστημονική),κόμικ και θέλει να μιλήσουμε.

    ξέρετε πως ο εκδοτικός οίκος taschen είχα βγάλει πριν καμπόσο καιρό μια σειρά κόμικ με bdsm περιεχόμενο.είχα πάρει 2 αλμπουμ.πολύ καλή δουλειά.ψάξτε το...

    ελληνικό βιβλίο με θέμα αφέντρας-σκλάβου το άσε με να σε δέρνω κάπου κάπου...το διάβαζα φαντάρος......
     
  2. Lady Etterna

    Lady Etterna New Member

    Διάβασα το Μπαουντολίνο μόλις κυκλοφόρησε.Μαγικό ταξίδι.Υπάρχουν βιβλία που τα μισείς επειδή τελειώνουν!
    Ο Clive Barker όμως πολύ "καύλα"!!!!! Δε συμφωνείς;  
     
  3. carissa[L_T]

    carissa[L_T] Contributor

    Καλός ο Κλάιβ αλλά κάνει συχνά κοιλιά.... έχει όμως μια φαντασία το παληκάρι που αγαπώ πολύ.
     
  4. paroinia

    paroinia Regular Member

    Διάβασα ένα που το λένε ο "Αιρετικός", Τόμας Έγκελσον νομίζω ο συγγραφέας, νορβηγός, που κινήται κι αυτό στα ίδια νερά, αν και είναι πιο έντονα τα στοιχεία του ερωτισμού κτλ κτλ. Μου θύμισε πάρα πολύ Νταν Μπράουν και η ιστορία είχε γεύση... κώδικα! Αν δεν κάνω λάθος κοίταξα και είχε γραφτεί πριν από τον Ντα Βίτσι, αλλά όταν πάω Κύπρο να σας πω σίγουρα
     
  5. Lady Etterna

    Lady Etterna New Member

    Όντως carissa. Κάτι κοιλίτσες από δω κι από κει τις κάνει. Αλλά ποιος υπολογίζει την τεχνική μπροστά σε τέτοια φαντασία όπως λες....
     
  6. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Clive Barker , έχω όλα του τα βιβλία   Τα Μυστικά της Βαβυλώνας , λένε πολλά ;-)
     
  7. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Αν κάποιος ενδιαφέρετε με τέτοιου είδους βιβλία (ερωτισμός και τρόμος) , έχω πολλά να του προτείνω .
     
  8. Lady Etterna

    Lady Etterna New Member

    Το δωμάτιο στα Μυστικά της Βαβυλώνας δεν είναι τρομερό?????!!!!!!!!!!
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Είναι τέλειο   Έχω και άλλα βιβλία σε αυτό το στυλ .
     
  10. Lady Etterna

    Lady Etterna New Member

    Η περιγραφή εκείνων των περίεργων πλασμάτων με τις γυναίκες δεμένες ανάμεσα στα πόδια τους?   Πρότεινε κανένα βιβλίο.Τα άλλα του Barker που έχω διαβάσει δεν έχουν τέτοιο στυλ
     
  11. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    "Εκρεμείς υποθέσεις" από το οξύ . Όπως και το "Θεσπέσιο πτώμα" από τις ίδιες εκδόσεις . Έχω και κάποια άλλα στην βιβλιοθήκη μου . Θα τα κοιτάξω για να τα θυμηθώ .
     
  12. Lady Etterna

    Lady Etterna New Member

    Τα έχω διαβάσει.Το θεσπέσιο πτώμα δεν είναι σειρά??Έχω φάει τον κόσμο να βρω τη συνέχεια αλλά τίποτα :-(