Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Do you realize that if it weren't for Edison we'd be watching TV by candlelight?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Georgia, στις 15 Δεκεμβρίου 2008.

  1. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Σε λίγο στο Star : Η Σπείρα (Crime spree)
     
  2. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Στον Alpha τώρα όπου να'ναι : Το όνομά μου είναι Σαμ ( I am Sam ).




    ---------- Post added at 22:35 ---------- Previous post was at 20:57 ----------




    Έχει ήδη ξεκινήσει στη Νετ : Noises off
     
  3. Georgia

    Georgia Owned Contributor

    Έχω την υποψία πως αυτή την στιγμή στον Alpha έχει το Misery..
     
  4. puppetmaster

    puppetmaster Regular Member

    Αυτή τη στιγμή στην ΕΤ1:
    Γη και Ελευθερία (Land and Freedom)
     
  5. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Do you realize that if it weren't for Edison we'd be watching TV by candlelight?

    Παλιά σειρά που θέλει κόπο για να βρεθεί, αλλά τον αξίζει και με το παραπάνω.

    Πώς ο εξόριστος Λένιν επέστρεψε στη Ρωσία από την Ελβετία, με τρένο που πέρασε σφραγισμένο τα σύνορα, επειδή οι σύμμαχοι τον ήθελαν για να σταματήσει τον πόλεμο.

    Η μουσική είναι του Νικόλα Πιοβάνι.

     
    Last edited by a moderator: 17 Απριλίου 2014
  6. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Do you realize that if it weren't for Edison we'd be watching TV by candlelight?

    Μετά τα τόσα εμπαθή που άκουσα για το "Σουλειμάν ο Μεγαλοπρεπής", είπα να διαμορφώσω άποψη με τα μάτια μου.

    Η Γκουρέμ κρατάει το έργο, τουλάχιστον τη μια φορά που παρακολούθησα.

    Η Γκουρέμ ήταν μια από τις παλλακίδες του Σουλτάνου, σκλάβα Ουκρανή αγορασμένη απ το παζάρι. Έγινε ευνοούμενη, ο Σουλεϊμάν την γκάστρωσε, γέννησε δύο γιούς, από ερωμένη αναβαθμίστηκε σε σύζυγο, σκότωσε ή έβαλε να σκοτώσουν τους χαρισματικούς νόμιμους διαδόχους, έκανε τα μέτρια παιδιά της διαδόχους και έτσι, για ένα μουνί παθιασμένο, πήρε η Οθωμανική αυτοκρατορία την κάτω βόλτα ες αεί.

    Λοιπόν, στο επεισόδιο που είδα, η Γκουρέμ είναι στο παλάτι και πρόκειται να εκτοπιστεί γιατί οι άλλες σύζυγοι, πεθερές, παλλακίδες και λοιπά δεν τη χωνεύουν. Στο μεταξύ, ο Σουλεϊμάν πολιορκεί το Βελιγράδι.

    Ο σκηνογράφος τα έχει κάνει θάλασσα με τα κοστούμια, του φαίνεται κουλ να ντύσει τους δυτικούς με Οθωμανικές γούνες και τους Οθωμανούς με αλυσιδωτούς θώρακες σταυροφόρων. Ακόμα, δείχνει τα δυτικά κάστρα τελείως κακομοίρικα. Και ο Σουλεϊμάν είναι ένας ασκημομούρης και μέτριος ηθοποιός. Γενικά το σήριαλ έχει πολλούς κακούς ηθοποιούς και επίπεδη αντίληψη της ιστορίας, μάλιστα.

    Πάνω εκεί η Γκουρέμ διαδίδει τη φήμη ότι είναι έγκυος. Δηλώνει και τρελά ερωτευμένη, με τον Σουλεϊμάν. Το γυναικοκρατικό κατεστημένο, με επικεφαλής τη Σουλτανομήτωρα, την πηγαίνει σούμπιτο στη μαμή, αυτή ουρλιάζει και κλωτσάει και δεν θέλει, για να φανεί αν είναι έγκυος ή αν το έλεγε στο βρόντο για να τη σπάσει σε όλες.

    Η μαμή την ξαπλώνει κάτω, της ανοίγει τα πόδια και αρχίζει την εξέταση. Η Γκουρέμ δαγκώνει τα χείλη, γυρνάει το κεφάλι πέρα δώθε, κλαψουρίζει και μουρμουρίζει "Σουλεϊμάν αγαπημένε μου". Δείχνει να υποφέρει πάρα πολύ.

    Η εξέταση τελειώνει και η παρατρεχάμενη της Σουλτάνας γυρνάει και λέει στη μαμή "γιατρέ, μας έπρηξες, λέγε, είναι ή δεν είναι έγκυος; [Στο λόγο της τιμής μου]. Η μαμή απολαμβάνει. Το τραβάει όσο γίνεται και μετά λέει "Συγχαρητήρια καλοπηδημένη [αυτό δεν το λέει] είστε έγκυος"

    Στο υπόλοιπο επεισόδιο η Γκουρέμ τρίβει την κοιλιά της, καμαρώνει, λέει τα δικά της, χαίρεται, κάνει σχέδια και όνειρα, τρίβει την κοιλιά της και ούτω καθ' εξής.

    Εγώ το ευχαριστήθηκα πάντως αυτό το σήριαλ και ήταν πιο καλό απ τις διαφημίσεις που το διέκοπταν.

    Και ... δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω αλλά ΔΕΝ κινδυνεύει η ελληνικότητά μου απ τον Σουλεϊμάν    

    Καληνυχτούδια σε όλους  
     
  7. gaby

    gaby Guest

    Απάντηση: Do you realize that if it weren't for Edison we'd be watching TV by candlelight?

    Ότι ο Σουλεϊμάν θα ήταν τέτοια σπουδή πάνω στην κατινιά, δεν το περίμενα με τίποτα.

    Κατινιά στην δημόσια διοίκηση της τότε κραταιάς αυτοκρατορίας, κατινιά βεβαίως βεβαίως και στο χαρέμι.

    Μερικά βράδια την εβδομάδα κάνω κοινωνιολογική ανάλυση εκ του προχείρου, αραχτή στον καναπέ και αναλογίζομαι τη σύγχρονη Ελληνίδα. Πόσο "το 'χει", πόσο δεν ήθελε να "το 'χει", πόσο το καταπιέζει, την ενοχικότητα που της προκαλεί. Και τον σύγχρονο Έλληνα, εδώ που τα λέμε. Μόνο που γι αυτόν πάντα κάποια φταίει, ποτέ ο ίδιος.