Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Eπιμέρους σχόλια από το "ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ"

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος thaleia, στις 1 Ιανουαρίου 2009.

  1. cider

    cider Kitchen master

    Re: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Φίλτατε Elysium, ο DATS διηγήθηκε μια ιστορία. Τα λόγια αυτά τα έβαλε στο στόμα των ηρώων του. Μέχρι τη στιγμή που έγραψε το τελευταίο του ποστ ούτε πολιτικολόγησε ούτε έκανε κάποιο άλλο σχόλιο. Εσύ αρπάχτηκες πρώτος. (Και δεν με νοιάζει τι έχει συμβεί σε άλλα νήματα).
    Παρακαλώ, να σταματήσετε όλοι την πολιτικολογία. Αν όχι θα αναγκαστώ κάνω report όλα τα άσχετα με το νήμα ποστ, από όποιους και αν προέρχονται. Υπάρχουν και άλλα φόρουμ για να αναπτύξετε τις απόψεις σας.
     
  2. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Αν σε βρίσω cider από το «στόμα των ηρώων μου» θα το δεχθείς;

    Απάντησε...
     
  3. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Re: Απάντηση: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Αν, όμως, είμεθα ρατσισταί με ήθος, πολιτική συγκρότηση, κοινωνική μόρφωση και αισθητική παιδεία; [Προσέτι, τα χρυσά αυγουλάκια έχουν πολλάκις τύχει ρατσιστικής αντιμετώπισης από τους- αντίστοιχου επιπέδου- ναζιάρηδες που πρόσκεινται σε νορδικές ιδεοληψίες.]
     
  4. cider

    cider Kitchen master

    Re: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Μα είναι δυνατόν να θεωρήσεις βρισιά τα γραφόμενα σε μια ιστορία; Αν είναι δυνατόν! Πόσο λυμένο πια το έχετε το ζωνάρι σας για καβγά και βλέπετε προσβολές παντού; Ας τελειώνουμε πια με αυτή την ιστορία, έλεος! Έλεος! Έλεος!

    Αν ο Dats έβγαινε και χωρίς να διηγείται μια ιστορία άρχιζε τα βρισίδια προς Έλληνες (ή όποιους άλλους) θα είχες κάθε δικαίωμα να γίνεις μπουρλότο. Αλλά εδώ; Ηρεμήστε πια.

    Ή αν έβγαινε και έλεγε "θα σας διηγηθώ μια αληθινή ιστορία" και εκεί άρχιζε να γράφει ότι ο cider ή ο elysium έκαναν το ένα ή το άλλο, τότε ναι, να γίνει χαμός.

    Δηλαδή, αν έγραφε μια πολεμική ιστορία όπου οι εχθροί φωνάζουν "Μαλάκες Έλληνες θα σας γαμήσουμε" θα ήταν κι αυτό προσβολή;

    Δεν θα ασχοληθώ άλλο, ούτε ρεπόρτ θα κάνω, ούτε τίποτα. Αλλά δεν σας μπορώ άλλο. Και τους μεν και τους δε.
     
  5. Elysium

    Elysium Contributor

    Re: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Ε... αν δεν μπορεί να χύσει χωρίς να βρίζει το έθνος και τη χώρα που γεννήθηκε, τότε πάω πάσο.

    Πρέπει να δείχνουμε και μια κατανόηση.

    Μη μας (ξανα)πουν και ρατσιστές  
     
  6. Mavrobasilis

    Mavrobasilis Regular Member

    Re: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Επίσης να προσθέσω ότι πρόσφατα απήλαυσα ιδιαίτερα το 'ο ΤενΤεν στο Κονγκο' (επανάληψη προς εμπέδωση). Ατυχώς, ο μέγας Herge κατηγορήθηκε σκαιότατα για ρατσισμό. Έπρεπε ασφαλώς να είναι προσκεκτικότερος, π.χ. να υποτιμά τους αραπάδες δια στόματος ΤενΤεν.



    ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΡΑΠΑΔΕΣ ΚΙ ΕΓΩ

     

    ΥΓ: Ευελπιστώ πως οι βδσμικές αναγωγές της ανωτέρω φώτο δεν θα διαφύγουν της αντίληψης των ευαίσθητων θιασωτών του ρουφιανόκουμπου καθώς και του σεπτού και αισθητικά παιδευμένου συντονισμού.
     
    Last edited: 6 Ιανουαρίου 2009
  7. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Ακριβώς!Αν η περηφάνια για την καταγωγή μας δεν απολέσει την κινητήριο δύναμη για την αναζήτηση της γνώσης τότε είμαστε για να μας κλαίνε οι ρέγγες.Δεν είναι δυνατόν να νιώθουμε περήφανοι χωρίς να αναλαμβάνουμε και την ανάλογη ευθύνη!Σε ατομικό επίπεδο πάντα.

    Το θέμα με τους Αλβανούς είναι πολύπλοκο.Έχοντας έρθει σε επαφή με αρκετούς έχω κάνει την εξής διαπίστωση:στη προσπάθεια τους να επιβιώσουν στην Ελλάδα χρησιμοποιούν μια λογική του τύπου "θα σε πιάσω κορόιδο και θα στα πάρω γιατί περνιέμαι για πολύ πονηρός και έξυπνος".Οι "αρετές"αυτές δυστυχώς ήταν απαραίτητο να αναπτυχθούν στο συγκεκριμένο λαό προκειμένου να επιβιώσει στη χώρα του κατά την διάρκεια του 2ου μισού του 20αιώνα στα καθεστώτα του Χότζα και του Αλία.
    Ίσως εκεί βρίσκεται και η αιτία του μίσους για τον συγκεκριμένο λαό.

    Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι γιατί θα πρέπει να είμαστε απόλυτοι στις ιδέες και τις απόψεις μας και να αποφεύγουμε να δούμε και την άλλη πλευρά του νομίσματος.
    Κάτι τελευταίο είναι τελείως διαφορετικό πράγμα να κάνομε κριτική σε απόψεις από το να κάνομε κριτική στον άνθρωπο που εκφράζει απόψεις που δεν μας πολυαρέσουν:xyxwave:
     
  8. thelma

    thelma Regular Member

    Απάντηση: Re: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Ετσι καβλωνει ο ανθρωπος. Θα του κανουμε τωρα κουμαντο και στην καβλα??
    Καβλοφορουμ ειναι εδω κι οχι παραρτημα της βουλης.

    Δεν ειναι κακο αν αναλογιστεις οτι και οι ομοεθνεις μας το ιδιο κανουν, ειτε ειναι στη χωρα τους ειτε στην αλλοδαπη. 
     
    Last edited: 6 Ιανουαρίου 2009
  9. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Αυτό θέλω να πω! Καλό είναι να προσπαθούμε να αναλογιζόμαστε όσο δυνατόν περισσότερες παραμέτρους και όχι μόνο αυτές που εξυπηρετούν τις απόψεις μας!
    Βέβαια όσον αφορά το συγκεκριμένο λαό εκφράζει πολύ ανοιχτά την έλλειψη σεβασμού προς την χώρα και το λαό που τους φιλοξενεί.Σε προσωπικές επαφές ενδέχεται να το διαπιστώσεις.Αυτό φυσικά ΔΕΝ αφορά όλο το λαό των αλβανών.Αυτό μπορεί να εκτημηθεί σαν αιτία του μίσους από πλευράς των Ελλήνων που αντιθέτως έχουν δείξει συμπάθεια σε άλλους πολιτικούς πρόσφυγες όπως πολωνούς φιλιπινονοτιοασιάτες κτλ.
    Δεν λέω ότι είμαστε καλύτεροι:έχομε μεγάλη ιδέα για τον εαυτό μας(ίσως και άδικα),κάποιοι από εμάς(ίσως είμαστε αρκετοί)ζηλεύουμε τους αλβανούς για την κοινωνική τους ανέλιξη κι άλλα πολλά.

    Οι δύο όψεις! ​




    Αν είμαστε Έλληνες - και εδώ που ταλέμε είμαστε λιγάκι -ευθύνες έχομε όχι κληρονομικά προνόμια !
     
  10. dats

    dats Regular Member

    Re: Απάντηση: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Αγαπητέ JohnT4 . Αντί για απάντηση θα αφήσω τον Ισοκράτη να μιλήσει.
    "Η Δημοκρατία μας αυτοκαραστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία".
    Θα το διάβασες σε μια πολιτική εφημερίδα. Εγώ δεν αντιπαραθέτω τους έλληνες με τους αλλοδαπούς. Εγώ θέλω να θίξω πόσο μεγάλη διαφορά έχει ο πολιτισμός των Ελλήνων του τότε με τον πολιτισμό των τώρα. Δεν έκρινα τους προγόνους μας. Ίσα ίσα τους θεωρώ πάνω απο μας. Εγώ κρίνω τους σημερινούς έλληνες. Κι όσο κατηγορώ αυτούς που θεωρούν τους εαυτούς τους ανώτερους άλλο τόσο κατηγορώ και αυτούς που αυτοβαπτίζονται προοδευτικοί, και στο όνομα μιας υποτειθέμενης εξέγερσης καταστρέφουν και σκοτώνουν. Σε παρακαλώ συνέκρινε την λογική του Ισοκράτη με την λογική του σημερινού έλληνα και πες αν αξίζει να θεωρούμαστε απόγονοι τους. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός
     
  11. jimboy

    jimboy Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ


    Μέχρι τώρα έλεγα ότι το νήμα έπρεπε να βρίσκεται σε άλλο σημείο του φορουμ.
    Μάλλον καλά έκανες και το βαλες εδώ!
     
  12. dats

    dats Regular Member

    Re: Απάντηση: ΔΩΔΕΚΑ ΑΛΒΑΝΟΙ ΚΙ ΕΓΩ

    Κάθε ιστορία, και ιδίως ιστορίες bdsm πιστεύω ότι πρέπει να έχει φράσεις που ταιριάζουν με τις καταστάσεις. Θα πρέπει να είναι λίγο σκληρές για να περνάμε και καλύτερα.
    Ήθελες να γράψω καλύτερα:
    - Συγνώμη κύριε Έλληνα , θα μπορούσατε σαν παρακαλώ να κατεβάσετε λίγο το βρακάκι σας, να σας δείρω λικάκι. Ελπίζω να μην πονέσετε πολύ...
    Όταν έγραφα το αντίθετο σε κάποια άλλη ιστορία, δηλαδή έβριζα τους Αλβανούς (στην ιστορία μου) πολλοί με κατηγόρησαν για ρατσιστή.
    Δεν πρέπει νομίζω να είμαστε προκατειλημμένοι και να θεωρούμε ότι πίσω από κάθε φράση κρύβεται κάτι άλλο πολύ πιο βαθύ. Διασκεδάζουμε δεν πολιτικολογούμε