Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Off Topic Discussion' που ξεκίνησε από το μέλος Astarty, στις 27 Ιανουαρίου 2007.

?

Are you terrified if he's gonna get close to you?

  1. Ναι, νιώθω τρόμο με την σκέψη ότι παρακολουθούμαι.

    2 vote(s)
    6,7%
  2. Αισθάνομαι άνετα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα.

    4 vote(s)
    13,3%
  3. Νιώθω συνεχώς την παρουσία του και αυτό με ευχαριστεί.

    12 vote(s)
    40,0%
  4. Δεν το αντέχω. Δεν μπορώ να νιώθω τόσο πολύ περιορισμένη.

    12 vote(s)
    40,0%
  1. Astarty

    Astarty Contributor

    Στίχος από ένα αγαπημένο μου συγκρότημα τους Queensryche.

    Το είχα υπαινιχθεί στο "Σεβαστείτε την οιονεί παρουσία μου". Τότε κάποιοι χρήστες βρήκανε αφορμή να διακωμωδήσουν το θέμα που άγγιζε αυτή η προσωπική μου ιστορία.
    Είναι σίγουρα άξιο απορίας πως μπορεί κάποιος να ξέρει τι κάνεις και πως το κάνεις κάθε στιγμή. Όσο δύσκολο και να φαντάζει η απάντηση είναι πολύ απλή.

    Outside my balcony he has a room with a view and
    He's watching me!

    Πως θα σας έκανε να νιώθετε εσάς αυτό;
    Πως θα νιώθατε αν γνωρίζατε πως ο σύντροφος σας σας παρακολουθεί; Ίσως όχι πάντα ο ίδιος αλλά μπορεί να έχει βάλει ανθρώπους να έχουν γίνει η σκιά σας.
    Πως θα σας έκανε να νιώθετε όταν με ένα τηλεφώνημα του σας επιβεβαίωνε τι φοράτε και σε ποιον χαμογελάσατε;
    Πως θα νιώθατε αν κάποιος αγνώστος για σας, σας προσφέρει ένα κόκκινο τριαντάφυλλο εις ονόματος του;

    Ακούγεται τρομακτικό. Είναι όμως;
    Οι υποτακτικές κάνουν λόγο για αυτόν το θόλο που της περιβάλλει, για την παρουσία του κυρίαρχου που την νιώθει συνεχώς. Πόσο απτός μπορεί να γίνει αυτός ο θόλος από τον κυρίαρχο και πόσο υποφερτός από την υποτακτική;
    Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί ότι το δημοψήφισμα απευθύνεται μονάχα σε υποτακτικά άτομα.

    Υ.Γ. Ξέχασα να διατυπώσω και ένα άλλο ερώτημα: Τι πιστεύετε ότι ωθεί αυτόν τον άνθρωπο να προβεί σε παρακολούθηση του συντρόφου του;
     
    Last edited: 27 Ιανουαρίου 2007
  2. Syrah

    Syrah Contributor

    Καλησπέρα Astarty, ψήφισα την τελευταία επιλογή. Εγώ επιλέγω το χρόνο και το χώρο που επιθυμώ να διαθέσω στους ανθρώπους που συναναστρέφομαι. Αν κάποιος προσπαθήσει να διαχειριστεί με οποιοδήποτε τρόπο το χρόνο και το χώρο μου, θα θεωρήσω ότι προσπαθεί να με περιορίσει/καταπιέσει/ ελέγξει/ εξουσιάσει. Στά παραδείγματα που αναφέρεις, αν αντιληφθώ ότι ο σύντροφός μου με παρακολουθεί, θα τον διώξω.
     
  3. sapfw

    sapfw λιβελούλα Contributor

    Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Εκτιμώ πως σε μια M/s σχέση, μια τέτοια παρακολούθηση θα ήταν περιττή γιατί απλά Ο Master θα ήταν σίγουρος πως οι εντολές Του εκτελούνται. Σε περίπτωση αμφισβήτησης τότε κλονίζεται η εμπιστοσύνη της σχέσης και αρχίζουν τα προβλήματα.

    Κάποιος λόγος που μπορώ να φανταστώ μια τέτοια παρακολούθηση είναι σε μορφή παιχνιδιού/δοκιμασίας που μόνο Ο Master γνωρίζει τον αντικειμενικό σκοπό μιας τέτοιας ενέργειας.

    Σε περίπτωση λοιπόν που θα συνέβαινε κάτι τέτοιο, φαντάζομαι θα ένοιωθα όπως περιγράφει η 3η επιλογή.
     
  4. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Μόνο σε περιορισμέΝΕΣ απευθύνεται η τέταρτη επιλογή;Ένυγουέη αυτό ψήφισα..

    Τι σε έκανε να αναμοχλεύσεις τη συγκεκριμένη ιστορία;
     
  5. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Αν η παρακολουθηση ειναι συμφωνημενη και απο τους δυο, σαν μερος του ερωτικου παιχνιδιου, τοτε δεν υπαρχει απολυτως κανενα προβλημα. Ομως δε συμαβαινει συχνα κατι τετοιο.

    Γενικα πιστευω οτι η παρακολουθηση εχει να κανει με αρρωστημενα ατομα. Αν καποιος δεν εχει εμπιστοσυνη, τοτε παρακολουθει, αλλα αν δεν εχει εμπιστοσυνη, τοτε δεν πρεπει να εχει και σχεση.

    Υποθετω οτι αναφερεσαι σε παρακολουθηση που δεν εχει να κανει με το ερωτικο παιχνιδι, οποτε και ψηφιζω την 4η επιλογη.
     
  6. Astarty

    Astarty Contributor

    Re: Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Για λόγους συντομίας δεν χρησιμοποίησα το αρσενικό γένος. Φυσικά και απευθύνεται το δημοψήφισμα σε άνδρες και γυναίκες.

    Χθες άκουγα το τραγούδι που ανέφερα στο άνοιγμα του νήματος και μου ήρθε η ιδέα.
    Η μουσική του τραγουδιού στοιχειώνεται από τα κοφτά χτυπήματα στα ντραμς σαν να είναι να βήματα που σε ακολουθούν. Παρόμοιο συναίσθημα της ιστορίας.

    Παρατηρώ όμως πως το θέμα εξαντλείται σε μια παράμετρο.
    Δεν θα μπορούσε να γίνεται για λόγους προστασίας; Αν είχατε δεχθεί επίθεση ή έστω απειλή κατά της ζωής σας δεν θα νιώθατε ασφάλεια;
     
  7. Astir

    Astir Guest

    Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Κατ' αρχήν δεν υπάρχει κανένα λόγος να παρακολουθήσω τη σκλάβα μου.
    Εκείνη επέλεξε το συγκεκριμένο ρόλο, άσχετα αν αυτή της η επιλογή με βρήκε απόλυτα σύμφωνο, αν όχι, υπέρμαχο.
    Τώρα, όσον αφορά τις υπόλοιπες προεκτάσεις που μπορεί να πάρει το θέμα, μάλλον απέχουν πολύ, για μένα τουλάχιστον, από οποιαδήποτε έννοια προστασίας ή φροντίδας.
    Όταν θέλω να Τη προστατεύω ή να Τη φροντίζω, Τη κρατάω απ' το χέρι και δεν ακολουθώ πέντε ή δέκα μέτρα πίσω.
    Όσον αφορά την επίθεση, μόνο τα φοβισμένα, δειλά και άτολμα άτομα δέχονται επιθέσεις.
    Η Γυναίκα που πατάει στα πόδια της, άσχετα αν την εκφράζει η υποτακτική ή η εξουσιαστική θέση σε μια σχέση δεν απειλείται από κανένα και τίποτε.
    Αν θελήσουμε, πάλι, να επικεντρωθούμε στο άκρως ερεθιστικό και λίγο εγωιστικό, οφείλω να ομολογήσω, του να γνωρίζουμε κάθε στιγμή τι κάνει ο/η υποτακτικός μας, τότε καλό είναι να βρούμε πιο όμορφους και πιο Ανθρώπινους τρόπους.
    Yπάρχει όμως και μια μικρή σχισμή σ' όλη αυτή την ιστορία η οποία έχει να κάνει με το πόσο μοναδικοί θέλουμε να νοιώθουμε για τον άλλον, αλλά αυτό είναι μια πολύ μεγάλη συζήτηση.
    Υπάρχει βέβαια και μια μικρή σχισμή, ένα παραθυράκι στην όλη ιστορία που έχει να κάνει με το πόσο σημαντικοί και μοναδικοί θέλουμε να είμαστε για τον άλλο, αλλά αυτό χωράει πολύ συζήτηση.

    Α.
     
    Last edited by a moderator: 28 Ιανουαρίου 2007
  8. gaby

    gaby Guest

    ...
     
    Last edited by a moderator: 28 Ιανουαρίου 2007
  9. Incomplete_

    Incomplete_ Contributor

    Απάντηση: Re: Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Μήπως τίθεται θέμα "προβολής" του/της Κυριάρχου;Δλδ,να προβάλει φόβους και ανασφάλειες
    στο ταίρι του και να τις αντιμετωπίζει έτσι νοσηρά ,ίσως και ασυνείδητα;
    Τι ασφάλεια θα ένιωθες τότε;
     
  10. Astarty

    Astarty Contributor

    Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Μέσα σε αυτό το πλαίσιο της ανασφάλειας και της φοβίας του κυρίαρχου που θέτεις Incomplete θα σου απαντούσα πως καμμιά ασφάλεια δεν θα ένιωθα. Ο φοβισμένος ανθρώπος είναι ανεξέλεγκτος.
    "Προβολή" όμως του υποτακτικού μέλους συνεπάγεται της ξεχωριστής προσοχής που του δίνεται από το έτερο μέλος; Αυτό ακριβώς που υπαινίσσεται ο Astir παρακάτω:
    Και αν η φυσική παρουσία δεν δύναται πάντα να είναι εφικτή, ποιος είναι ο τρόπος προστασίας του απειλούμενου μέλους; Στην προκειμένη περίπτωση, ο απειλούμενος θα μπορούσε να είναι το κυρίαρχο μέλος ;-)
     
  11. Princess_of_Pain

    Princess_of_Pain Regular Member

    Ψήφισα την τρίτη επιλογή γιατί απλά αυτή με εκφράζει.
    Ότι νομίζω εγώ ότι πρέπει να ξέρει, το λέω μόνη μου.
    Δεν με τρομάζει κάτι. 
     
  12. capeaway

    capeaway Regular Member

    Απάντηση: Re: Απάντηση: I'm gonna close to you...Are you terrified of me?

    Αυτο που λες τωρα ειναι κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που αφησες να εννοηθει στην αρχη. Αν ηθελες να δουμε το θεμα υπο αυτο το πρισμα, θα επρεπε να το δηλωσεις στην αρχη. Μεχρι στιγμης βλεπεμε μια παρακολουθηση χωρις προφανη αιτια, πραγμα που μας εκανε να σκεφτουμε οτι κατι δεν παει καλα με αυτον που παρακολουθει.

    Αν θελεις να δουμε το θεμα υπο το πρισμα της ασφαλειας, ετσι οπως το δινεις στο παραπανω μηνυμα, πεστο μας για να αναιρεσουμε την ψηφο μας.