Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

#me too

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Dapom, στις 13 Ιανουαρίου 2018.

  1. tithon

    tithon Contributor

    εύγλωττη μόδα, κυρίως.
    ξεκίνησε και διατηρήθηκε σαν μιά σκανδαλοθηρική, πιπεράτη ματιά στον γκλάμουρους χώρο. τον μισητό και ζηλευτό.
    αμέσως κατέφθασε η πουριτανική ορθότητα να το αγκαλιάσει, για να καταγγείλει το ανθρώπινο σώμα.
    κεντρικός του πυρήνας πως οτιδήποτε σχετίζεται με το σεξ αποτελεί απαξία.
    «αν κοιτάξουν τον κώλο μου προσβάλομαι, αν τον ακουμπήσουν χειρότερα. είμαι κατι πολύ ανώτερο απ' τον ποταπό κώλο μου.»
    «επειδή δεν τα πάω καλά με τον κώλο μου (ή έτσι παριστάνω), η τελευταία (και οι προηγούμενες) εμπορική συναλλαγή που έκανα χρησιμοποιώντας τον, είναι ευθύνη του έτερου συμβαλλόμενου.»

    θεμελιώδεις παραδοχές του, οτι η διαπραγμάτευση του συμβολαίου των $2εκ και ο εκβιασμός του εργοδότη των $250/w είναι το ίδιο πράγμα, κι οτι το πιάσιμο του κώλου είναι απαξία ενώ η αφαίμαξη του 14ωρου είναι προβλεπόμενη, παράλληλη επιμέρους παραδοχή οτι όταν ενας άνδρας πηδάει μια γυναίκα την βλάπτει, έτσι κι αλλιώς. το ίδιο κι αν δεν την πηδήξει.

    δεν καταγγέλθηκε η εκμετάλλευση κανενός προνομίου, πλην ενός συγκεκριμένου παρουσιαζόμενου ως προνομίου, και αποκλειστικά μιά πολύ συγκεκριμένη εκμετάλλευση.
    ορισμένες κουλτούρες, καθόλου μακρυνές, ψοφάνε να δημιουργούν δαίμονες και θύματα, για να κρύβουν τους δαίμονες και τα θύματα. λέγεται και επένδυση.
     
  2. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

  3. MrEntropy

    MrEntropy Regular Member

    Δεν θα διαφωνήσω. Και εγώ της ίδια άποψης είμαι και προσωπικά το θεωρώ υπερβολικό.

    Από την άλλη όμως, το ότι επιδρά θετικά και βοηθά άτομα να αντιδρούν είναι κάτι που δεν
    μπορώ να το παραβλέψω.

    "παν μέτρον άριστον"
     
  4. Alice in wonderland

    Alice in wonderland sui generis Contributor

    Το να είσαι καχύποπτος στο οτιδήποτε δεν είναι κακό.
    Το γεγονός ότι υπήρχαν,υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα άτομα που θα εκμεταλλεύονται κινήματα (Κάθε είδους) δεν είναι καινούργιο και δεν θα παλιώσει ποτέ. Ας κάνουμε ένα βήμα πίσω κι ας χαμηλώνουμε τους τόνους.
    Ας κοιτάξουμε πίσω από τις φανφάρες, τις φωταψιες και τα μεγάλα λόγια.
    Η κακοποίηση δεν είναι ψέμα.
    Η κακοποίηση δεν έχει ηλικία
    Η κακοποίηση δεν έχει φύλο.
    Η κακοποίηση έχει πολλές μορφές.
    Η κακοποίηση έχει καθημερινά εκατοντάδες χιλιάδες θύματα παγκοσμίως.
    Η κακοποίηση έχει πολλά πρόσωπα και έναν μόνο τρόπο αντιμετώπισης!
    Το να βοηθήσουμε τα θύματα να αισθανθούν ασφαλή και να εναντιωθούν στους δυνάστες τους.
    Το #metoo είναι ένα παγκόσμιο κίνημα.
    Μέσα από αυτό αναδεικνύονται πολλοί...
    Δεν θα διαφωνήσω.
    Όμως, καθημερινά υπάρχουν και τα αφανή θύματα που βρίσκουν διέξοδο. Βρίσκουν βοήθεια. Στήριξη. Ελπίδα.
    Τους 2 μήνες εγκλεισμού οι γυναίκες,μέλη, του #me too βοηθούσαν Η μια την άλλη με ένα απλό "κόλπο"
    Συμβούλευαν τα θύματα αν έχουν οποιαδήποτε ανάγκη να στείλουν ένα απλό μ.μ στο fb και καλά ότι ενδιαφέρονται να αγοράσουν κάτι που πουλάει ένα άλλο μέλος, πχ σαπούνια. Με αυτό το μ.μ το μέλος θα καταλάβαινε ότι υπάρχει πρόβλημα και θα καλούσε την αστυνομία.
    Όλα αυτά φυσικά στην Αμερική.
    Εδώ στην Ελλάδα τα πράγματα είναι πιο δύσκολα.
    Τα θύματα δεν ανοίγονται.
    Ντρέπονται.
    Φοβούνται.
    Και πολλές φορές μαθαίνουμε Όταν είναι πολύ αργά.
    Δεν χρειάζεται να υποστηρίζετε τα δημόσια πρόσωπα που διαφημίζουν το κάθε κίνημα.
    Υποστηρίξτε τα θύματα για να μην χρειάζονται τα κινήματα.
     
  5. tithon

    tithon Contributor

    το #metoo είναι μιά εκδήλωση (η ένατη στη σειρά) του χολυγουντιανού πουριτανισμού και της νεοκαθωσπρέπει μισαλλοδοξίας.
     
  6. jasmin sg

    jasmin sg My Way Contributor

    @Alice in wonderland το #metoo είναι μια κίνηση που ανάδειξε την παρενόχληση και την κακοποίηση γυναικών στον χώρο εργασίας . Δεν έχω στοιχεία , έχω όμως την εντύπωση ότι έκανε περισσότερο κακο παρα καλό σε ένα θέμα που σπανίως συζητείται και ακόμη πιο σπάνια αντιμετωπίζεται χωρίς στερεότυπα και προκαταλήψεις .
     
  7. Dark_Explorer

    Dark_Explorer Κλωθώ: ἄτρακτον στρέφειν Contributor

    Καλά τα λέγεις.
    Το τσούξιμο για όσους ξεβολεύονται, αντιμετωπίζεται με παγάκια  
     
  8. Δίας

    Δίας Live a life by design not by default

    Όταν μια γυναίκα εκμεταλλεύεται το σώμα της με σκοπό το κέρδος και μετά αφού δεν πάρει όσα θέλει καταγγέλει τον ερωτικό σύντροφο σαν βιαστή , ότι την κακοποίησε και δεν ξέρω εγώ τι άλλο σε αυτήν την περίπτωση τι γίνεται;
    Και για να μην μιλήσετε για μειοψηφίες δείτε απλά πόσες καταγγελίες έχουμε για βιασμούς το καλοκαίρι από τουρίστριες προκειμένου να εισπράξουν τα ασφάλιστρα (δεν θα βάλω στην εξίσωση για προαγωγές στο χώρο εργασίας).
    Οι γυναίκες πως αντιδρούν σε αυτά τα φαινόμενα; Γιατί σε περίπτωση στην Κύπρο τελικά μετά από έρευνα αθωώθηκαν οι κατηγορούμενοι και μετά τα ρίξανε στην αστυνομία ότι έφταιγε προκειμένου να βγει λάδι η τουρίστρια και να γλυτώσει.
     
  9. mad_hatter

    mad_hatter You can always take more than nothing

    @Δίας το κακό εν τω συνόλω έχω να πω με τις τουρίστριες καθότι ζω σε τουριστικό μέρος.
    Η αλήθεια συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις είναι στη γκρίζα γραμμή καθότι πολλές δεν το κάνουν για να εισπράξουν αλλά δεν θυμούνται.
    Και ο λόγος που δεν θυμούνται είναι γιατί πίνουν και πίνουν τη χειρίστη της ποιότητας αλκοόλ.
    Στα νησιά λέμε κάτι απλό, όταν τα αγόρια θέλουν να σκοράρουν (μη γίνω χυδαία) πάνε στα τουριστικά. Όταν ένας τουρίστας θέλει να διασκεδάσει πάει εκεί που είναι οι ντόπιοι.
    Το πρόβλημα είναι από παντού γιατί το καλοκαίρι το όχι αλκοόλ κάτω των 18 ετών πάει περίπατο μπροστά στα κέρδη.
     
  10. Koproskylo

    Koproskylo Regular Member


    Όταν λες φύλο, σε πόσα ακριβώς αναφέρεσαι όμως
     
  11. tithon

    tithon Contributor

    κρίσιμο και καθοριστικό συστατικό του #metoo το να θυμάσαι εντελώς επιλεκτικά.