Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Switch, αμφιταλάντευση, μεταβατικό στάδιο, η απλά ισορροπία?

Συζήτηση στο φόρουμ 'Switches' που ξεκίνησε από το μέλος Tenebra_Silente, στις 25 Μαρτίου 2015.

  1. íɑʍ_Monkeץ

    íɑʍ_Monkeץ Contributor

    https://www.greekbdsmcommunity.com/threads/switch.6099/
     
  2. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Εγω αυτο που θελω να ρωτησω το εξης, χωρις να κρινω παντα.
    Συγχωρηστε με για τον τροπο που γραφω και δεν χρησιμοποιω τις καταλληλες λεξεις.
    Στο bdsm απο οτι εχω καταλαβει υπαρχει ο Κ (κανει κουμαντο) και ο υ (παραδινει το ελεγχο στον Κ).
    Σε μια τετοια σχεση ποιος κανει κουμαντο τελικα, οταν υπαρχει αυτην η εναλλαγη ρολων;
    Ποιος ειναι αυτος που θα τιμωρησει, βαλει ορια, κανονες αυτο δεν μπορω να καταλαβω.
    Εαν εγω εχω κυριαρχικες τασεις και υποτακτικες τασεις ταυτοχρονα, πως κινουμε σαν υποτακτικη, αφου καταβαθος τον εαυτο μου δε θα τον εχω υποταξει σε καποιον, αφου καποια στιγμη θα τον Κυριαρχω εγω;
    Ελπιζω να καταλαβετε τι εννοω και να καταλαβετε την σημασια των λεξεων κουμαντο κτλ
    Βοηθηστε με να καταλαβω απλα. Δεν ξερω τι ειναι σωστο, αποδεκτο και τι οχι, λογω απειριας.....
     
    Last edited: 25 Μαρτίου 2015
  3. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Μια ο ενας μια ο αλλος. Υπαρχει συνεργασια. Επισης μπορει με εναν συντροφο να εισαι υ και με εναν αλλο κ. Ολα παιζουν.
     
  4. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Ισως με ενα συντροφο υ και αλλο Κ, νομιζω μπορω να το καταλαβω!!;!
    Με τον ιδιο δεν εχω καταλαβει ακομα πως μπορω να τ κανω;
     
  5. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    Ωραια. Ας φανταστουμε υποθετικα οτι ειμαστε εγω κι εσυ. Σημερα ξυπναμε κ εγω εχω ορεξη, σε δενω κ σε πηδαω κ εσυ γουσταρεις. Μολις τελειωνουμε αλλαζουμε ρολους κ το κανεις εσυ. Γιατι σε μπερδευει;
     
  6. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Οποτε μιλαμε για κατι Kinky που αφορα μονο το σεξ και οχι μια σχεση D/s
     
  7. SAP

    SAP η καλή νοικοκυρά είναι δούλα και κυρά Contributor

    έτσι νομίζω. αν κάποιος/α γνωρίζει καλύτερα ας μας πει.
     
  8. Λες οτι τον εαυτο σου δεν θα τον εχεις υποταξει σε καποιον...Γιατι να μην τον εχεις υποταξει σε καποιον; Τι σημαινει υποταγη; Δεσιματα και πονος νομιζεις; Υποταγη σημαινει εμπιστοσυνη και σεβασμος. Τα εχεις αυτα για καποιον; Τα νιωθεις; Ε εισαι υποταγμενη τοτε ειτε ετσι ειτε αλλιως. Κακα τα ψεμματα τωρα και μην παιζουμε με τις λεξεις. Ποιος κανει κουμαντο, ποιος βαζει τα ορια...Καποιος θα σου πει ενας Κ. Ειναι ετσι ομως...; Η μημπως τα ορια τα βαζει μια υ...; Ο Κ υπηρετει την υ η υ υπηρετει τον Κ...; Ο καθενας ας κανει οτι θελει και τον εκφραζει και τον γεμιζει στο κρεβατι του χωρις πολλες πολλες αναλυσεις και λεξεις.
     
    Last edited: 26 Μαρτίου 2015
  9. Lacrima

    Lacrima Regular Member

    Αγαπητέ Tenebra_Silente, συμφωνώ μαζί σας!
    Κατηγορηματική δεν μπορώ να είμαι για τίποτα και για κανέναν  
     
  10. t.n.b.t.

    t.n.b.t. Αν δε φαντάζεσαι φωτιές με κάρβουνα μην παίζεις...

    Σε επίπεδο D/s σχέσεων δεν μπορώ να εκφέρω καμία άποψη γιατί δε με εκφράζουν και δεν τις προτιμώ. Παρόλα αυτά στο σεξουαλικό κομμάτι, προσωπικά μου φαίνεται πλέον αδιανόητο να διατηρώ έναν συγκεκριμένο ρόλο για όλη τη διάρκεια της εκάστοτε σχέσης/κατάστασής μου. Υπάρχουν φορές που προτιμώ να δέχομαι εντολές και να υποτάσσομαι στον άλλο και φορές που προτιμώ να επιβάλλομαι εγώ, κάποιες στιγμές και με διαφορά ωρών. Δεν είναι ίδια η αναλογία, δεν είμαι στο 50-50 παρόλα αυτά τη θέλω την ποικιλία και την αποζητώ. Αναφορικά με τα switch άτομα σε D/s σχέσεις, νομίζω πως έχει να κάνει με το σε ποια πλευρά σου "μιλάει" ο σύντροφός σου. Αν σου βγάζει την υποτακτική σου πλευρά, ως υποτακτικός/η θα λειτουργήσεις στην συγκεκριμένη σχέση. Για εναλλαγές μέσα στη D/s σχέση, δεν έχω καμία γνώση..
     
  11. Θρυαλλίς

    Θρυαλλίς Staff Member

    Θα ξαναπω οτι δε θεωρω αν ειναι λαθος ή οχι γιατι τ θεμα δεν το κατεχω.
    Εκφραζω καποιες αποριες, συμωνα με οτι εχω διαβασει και με πολυ ωραιο τροπο νομιζω.
    Περιμενω να μου απαντησουν ατομα του χωρου, με επιχειρηματα ισως και οχι για να με πεισουν για κατι, αλλα για καταλαβω πως σκεφτονται.
    Ανηκει τελικα το switch την κατηγορια του D/s, ή ειναι απο μονο του μια κατηγοριαα και αν ναι τι;;;
    Δεν με αφορα ξαναλαεω αν καποιο τον εκφραζει ή οχι.

    Προσωπικα τον εαυτο μου δεν τον εχει υποταξει σε κανεναν  
     
  12. Maze_

    Maze_ Maze

    Στην ζωή μου δεν θέλω να κυριαρχήσω αλλά ούτε να κυριαρχηθώ,θέλω να μοιραστώ τα συναισθήματα/ενέργεια μου,ανάλογα την διάθεση μου,την παρτενερ μου.