Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κοινωνία' που ξεκίνησε από το μέλος Τhe Enchanter, στις 13 Νοεμβρίου 2007.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Αυτά τα πρόσωπα δε βολεύονται παρά μόνο στον ήλιο,
    αυτές οι καρδιές δε βολεύονται παρά μόνο στο δίκιο..
    (Γιάννης Ρίτσος)

    Nα μη βολεβόμαστε, νάμαστε ανυπόμονοι, σκληροί, γιομάτοι ανησυχία και πίστη, να θέμε το αδύνατο..Να ξέρουμε πως ό,τι λένε σήμερα δικαιοσύνη ειναι οργανωμένη αδικία κι ο,τι λένε ηθική είναι η βολική, ταπεινή δυνανότητα των άναντρων. Και να μην το ανεχόμαστε...
    (Νίκος Καζαντζάκης, 50 χρόνια φέτος από το θάνατό του)

    O Ελληνας δεν τολμάει να πει την αλήθεια στον εαυτό του. Γιατί βολεύτηκε. Η γενιά του Πολυτεχνείου δεν συγχώρησε ποτέ στον εαυτό της ότι το όνειρό της ήτανε, τελικά, ένα πολύ καλό σπίτι στα βόρεια προάστια..
    (Λάκης Λαζόπουλος)

    Εγώ πάντως δεν κατάφερα να αγοράσω σπίτι στα βόρεια προάστεια..φοράω τις πυζάμες μου κάπου στα δυτικά!
    Το βελούδο, το σατέν και η υποκρισία δεν πάνε με το ψωμί, παιδεία, ελευθερία!
    Ούτε φυσικά οι βανδαλισμοί στα κατειλημμένα σχολεία.

    Δυστυχώς φίλοι μου, το μήνυμα του Πολυτεχνείου ξεθώριασε πλέον και πήρε το ...χρώμα της τηλεόρασης που το εκπέμπει κάθε φορά..
    Η τηλεοπτική "δημοκρατία", όπου το "μήνυμα είναι το ίδιο το μέσο" που απλά αναπαράγει τον εαυτό του (με το αζημίωτο) καλά κραττεί...

    Το σημερινό μήνυμα του Πολυτεχνείου θα έπρεπε να είναι: παιδεία, περιβάλλον, βιώσιμη ανάπτυξη ή καλύτερα παιδεία, παιδεία, παιδεία...
    Περιμένω τους νέους να το φωνάξουν και πάλι για να πω: ναι, ναι, ναι...

    http://elladitsamas.blogspot.com/
     
  2. fractal

    fractal Regular Member

    Εγω πάλι πιστεύω ότι στα σχολεία πρέπει να υπάρχουν πολλά και φθηνά ναρκωτικά για να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο οι δάσκαλοι και να προετοιμάζονται ψυχολογικά για την σύνταξη ,τα παιδιά για να αφομοιώσουν καλύτερα το μέλλον τους στην καφετέρια που είτε θα κάθονται είτε θα δουλεύουν και φυσικά οι γονείς για να μπορούν βιώνουν την απελπισία της μαλακίας τους.
    Το μήνυμα του Μάη του 68 το έδωσε πολύ ωραία ο Ντανιέλ Κον Μπεντιτ και η χαρά του για την σφαγή των Σέρβων ή ο Jerry Rubin με το γλύψιμο στις εταιρείες αλλά και το Πολυτεχνείο σαν συνεχειά τους έδωσε ανεκδιηγητους ήρωες όπως ο Μπίστης, ο Λαλιώτης και η Δαμανάκη.
    Αλλά και ο εκφωνητής του πολυτεχνείου που βολεύτηκε στο δημόσιο και κράτησε βέβαια το οργισμένο ύφος του ποιητή καθώς χτυπά με επαναστατική ορμή σφραγίδες στο ωραριό του.
    Ετσι μπορώ και εγώ να βρω μια δικαιολογία γιατί έγινα sub..... γιατί απλά έτσι δήλωσα.
     
  3. zinnia

    zinnia Contributor

    ξερετε γιατι θυμωνουμε ,ολοι μας λιγο-πολυ?

    γιατι κι εμεις ο καθρεφτης τους ειμαστε..καπου βολευτηκαμε..καπου κουραστηκαμε, καπου τ αφησαμε και μας ξεπερασε, καπου αφησαμε τα ονειρα μας εξαργυρωνοντας τα σε καναπεδες απο δερμα λευκης αντιλοπης , χαλια σε μπορδοροδοκοκκινοκτρινογαλαζι, ταξιδια για ξεχαρμανιασμα, πηδηματα αγχωμενα και ψυχρα, συμβιβασμους για το σοι, τα παιδια, τον κοινο λογαριασμο.. Κανεις δεν χαλαει -και καλα κανει στα 40 του τη βολή του εχοντας τοσα σπαθια να κρεμονται πανω απο το κεφαλι του.

    Γι αυτο οι νεοι παντα θα μας ξεπερνουν..γιατι ειναι νεοι.. μεχρι να γινουν κι αυτοι 40+...
     
  4. Master

    Master Regular Member

    Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    Συμφωνω με ολους σας και να προσθεσω να σταματησουμε να καταναλωνουμαι να σηκωθουμε απο τον καναπε για να γινει ξανα νεο πολυτεχνειο.
     
  5. underherfeet

    underherfeet πέρα βρέχει Contributor

    Πως το'πε ο Νιονιος;

    "Σ'αυτη την ηλικια η σκυβεις,της καθε μιας γενιας,

    η κλεινεις και σιωπας"

    Ετσι απλα.
     
  6. master Thanassis

    master Thanassis Regular Member

    Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    καλα τα λες και εχεις δικιο zinnia
     
  7. astrologman

    astrologman Regular Member

    Απάντηση: Tο μήνυμα του Πολυτεχνείου σήμερα...φοράει πυζάμες και σατέν!

    μέσος όρος ηλικίας των γράφοντων στο νήμα έως τώρα 45....

    Νιόνιο χάσαμε...
     
  8. Τhe Enchanter

    Τhe Enchanter Regular Member

    Πού είναι οι νέοι, οεο...
    που ειναι οι νέοι...
    χαμένοι στη ζούγκλα των γονιών..
    ετοιμάζουν τη δική τους ζούγκλα...

    το ξέρετε το τραγουδάκι ολοι...
    τα είχα ολα μια φορά, μα ήθελα ....
    τι να τα κάνω τώρα πια, απόψε που, απόψε που...

    http://www.elladitsamas.blogspot.com/
     
  9. Ηλίας

    Ηλίας Guest

    Τι κάνατε εκείνες τις ημέρες;
     
  10. isnogood

    isnogood afterall, true love is the ultimate fantasy Contributor

    εμενα η ολη ιστορια μου φαινεται οτι προκειται για καπνους και φουμαρα ... κρινοντας τουλαχιστο τους τοτε , σημερα .... εμενα σαν παιχνιδι μου φαινεται που λογο εποχης επρεπε να ειχε και την σημαια των ιδανικων ... και τι εγιναν αυτα τα ιδανικα σημερα .. πιπες .. αυτο εγιναν ... για μενα η σημασια του πολυτεχνιου ειναι μια .... αλλη μια εκπαιδευτικη μερα χαμενη , αλλα εκατομυρια ζημιων στους δρομους , αλλη μια ευκαιρια για φανφαρες να πουνε ποσο καλοι ηταν καποτε ....
    Ρε ΧΕΣΤΗΚΑ για το πολυτεχνιο και για το ΟΧΙ και για το 21 και για την 31μια (της Παρνηθας) .... ο πλανητης αιμοραγει στην εντατικη απο την εξαντληση και οι περισσοτεροι με της ψωλης τους τον χαβα ...
    τον αληθινο απολογισμο θα τον κανω την επομενη που ολα θα εχουν τελειωσει και τοτε να δειτε το νοημα του "Πολυτεχνιου" και του καθε "πολυτεχνιου" ....
    Η καθε γεννια καλειται να αντιμετωπισει τις δικες της προκλησεις και οφειλει μονο σε αυτες ... κανεις δεν χρωσταει σε κανενα απο το παρελθον παρα μονο στο παρον και στο μελον αυτων που θα το ζησουν ....
    δεν οφειλουμε εμεις στο Πολυτεχνιο ... εκεινοι οφειλαν σε εμας ... και αν εκεινοι μας εδωσαν δημοκρατια ... εμεις οφειλουμε να δωσουμε στους επομενους (τα παιδια) την ευκαιρια να γερασουν σε ενα φιλοξενο πλανητη .....
     
  11. Elysium

    Elysium Contributor

    Το έχω πει εγώ, να το κάνουν ένα ωραιότατο parking (και υπόγειο) να αποσυμφορηθεί λίγο το κέντρο, αλλά κανείς δε με ακούει...
     
  12. zinnia

    zinnia Contributor



    .......

       
     
Thread Status:
Not open for further replies.