Απόκρυψη ανακοίνωσης

Καλώς ήρθατε στην Ελληνική BDSM Κοινότητα.
Βλέπετε το site μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας!

Η εγγραφή σας στην Online Κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να στείλετε προσωπικά μηνύματα σε άλλους χρήστες, να δημιουργήσετε το προσωπικό σας profile και photo albums και πολλά άλλα.

Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και δωρεάν.
Γίνετε μέλος στην Online Κοινότητα.


Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας, παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας.

Sex που δεν το ευχαριστιέται

Συζήτηση στο φόρουμ 'Κυριαρχία - υποταγή D/s' που ξεκίνησε από το μέλος Master Electro-pain, στις 16 Ιανουαρίου 2020.

  1. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Πρόσφατα, απαντώντας σε μία έξυπνη "πάσα" του φίλτατου @Arioch στο νήμα Δεν είναι μόνο σεξ, μεταξύ άλλων έγραψα:
    Μέσα στις επόμενες ημέρες, έλαβα κάποια pm σχετικά με το emboldened (το δεύτερο, ντε) ερώτημα. Τα περισσότερα, από υ με σχετικώς μικρή εμπειρία ή νέα στον χώρο. Οι συζητήσεις που αναπτύχθηκαν, κατά κύριο λόγο, δεν επιχειρούσαν να απαντήσουν στο εάν είναι σεξουαλικό ή όχι. Περισσότερο έθεταν κάποια ερωτήματα, όπως:
    "Γιατί ένας Κ θα μπορούσε να το θέλει/κάνει αυτό?"
    "Υπάρχει συγκεκριμένη σκοπιμότητα σε μία τέτοια πρακτική ή όχι?"
    "Θεωρείται εκπαίδευση, τιμωρία ή κάτι άλλο?"

    Ο δανεισμός (σε Κ ή μη) έχει, βέβαια, ήδη συζητηθεί στο παρελθόν. ΔΑΝΕΙΣΜΟΣ - Δανεισμός του υ σε άλλον η Κ - Τα ξένα χέρια
    Αναφορές έχουν γίνει επίσης στο νήμα της Αποβανιλοποίησης (με κάποια πολύ καλά ποστ για την ζήλια, επίσης)
    Ενδιαφέρον παρουσιάζει και το Εκπαιδευτικά ταξίδια
    Άλλα, σχετικά, θέματα που έχουν -κατά καιρούς- συζητηθεί είναι το το whoring καθώς και η μοναδικότητα.
    Για το συγκεκριμένο ερώτημά μου, όμως, το focus όλων ήταν στο στοιχείο του "να μην το ευχαριστηθεί".

    Θεωρώντας ως δεδομένο το ότι αυτή η πρακτική εφαρμόζεται*:
    Θα με ενδιέφερε να καταθέσετε τις απόψεις Σ/σας στα συγκεκριμένα ερωτήματα, αλλά και να υποβάλετε άλλα που μπορεί να προκύψουν. Ερωτήματα όπως: "είναι σίγουρο πως δεν θα ευχαριστηθεί εκτελώντας μια πράξη που δεν την ευχαριστεί?" Ή, όπως κάποιος διερωτήθη: "μπορεί ένα σ να πα να γαμηθεί και να μην το... χαρεί?"  
    Εν αναμονή....
    --------------------------------------------------------------------------------
    * και το γνωρίζουμε πως εφαρμόζεται. Το αναφέρω, γιατί καλό είναι να ξεκινήσουμε με αυτό ως βάση, καθώς τα:
    "Απαπα παπα, εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα" ή
    "Μα... γίνονται τέτοια στην Ελλάδα"
    δε νομίζω να βοηθήσουν και πολύ όσους/ες είναι διατεθειμένοι να καταθέσουν τις γνώμες και εμπειρίες τους!
     
  2. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Τα ερωτήματα που θέλετε να σας απαντήσουμε,είναι αυτά που έχετε κάνει κουοτ από προηγούμενα δικά σας λόγια,σωστά;
    Πρώτου απαντήσω,θα ήθελα αν δεν σας κάνει κόπο,να κάνετε λίγο πιο συγκεκριμένο το "να μην το ευχαριστηθεί".
    Εννοείτε να μην έχει οργασμό;
     
  3. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Εχμ, βασικά... όχι!
    Είναι τα ερωτήματα που έθεσαν και σε εμένα (με pm), όπως:
    • "Γιατί ένας Κ θα μπορούσε να το θέλει/κάνει αυτό?"
    • "Υπάρχει συγκεκριμένη σκοπιμότητα σε μία τέτοια πρακτική ή όχι?"
    • "Θεωρείται εκπαίδευση, τιμωρία ή κάτι άλλο?"
    αλλά και άλλα, λίγο πολύ, παρεμφερή.

    Όσο για το
    αν και αφορά στο νήμα, από το οποίο ξεκίνησε η όλη συζήτηση, αυτός ακριβώς ήταν και ο προβληματισμός που έθεσα. Define σεξουαλικό! Αν δεν έχει οργασμό, δεν είναι? Αν τον... σιχαίνεται αλλά η πράξη ενεργοποιεί μηχανισμούς ψυχικού μαζοχισμού? Εάν μόνο η εκτέλεση εντολής προσφέρει ερεθισμό.ικανοποίηση κτλ?
    Όμως αυτά τα ρώτησα στο προηγούμενο νήμα για να έχουμε μία βάση για τα όσα συζητούσαμε. Εάν θα θέλατε να τοποθετηθείτε επάνω σε αυτά, συνδέοντάς τα με τους προβληματισμούς/ερωτήματα του παρόντος νήματος, you are more than welcome...
     
  4. Arioch

    Arioch Μαϊμουτζαχεντίν Premium Member Contributor

    Ξεκινάω εγώ, δευκρινίζοντας οι απαντήσεις αφορούν εμένα και μόνο.
    Γιατί μου αρέσει να τη βλέπω να πηδιέται.
    Καμία, πέραν της ικανοποίησης του προσωπικού μου βίτσιου.
    Αν είναι σχετικά άπειρη στο σεξ η εμπειρία μπορεί να είναι και εκπαιδευτική. That been said, γενικά προτιμώ τις γυναίκες με πλούσιο παρελθόν.
    Θα προτιμούσα να το χαρεί αλλά δεν είναι το ζητούμενο και η αλήθεια είναι ότι το ζόρισμά της είναι για μένα εξίσου αφροδισιακό. Κοντολογίς, αν δεν το χαρεί κακό του κεφαλιού της, εγώ θα το ευχαριστηθώ όπως και να έχει.
     
    Last edited: 16 Ιανουαρίου 2020
  5. dina

    dina Σκλαβα της Brt Contributor

    Λυπάμαι που σας έκανα να επαναληφθειτε  


    Οι λόγοι που ένας Κ δε θέλει το υ του να ευχαριστηθεί το σεξ,είναι τόσοι,όσοι οι Κ που το θέλουν.
    Από τον πιο αστείο πχ γιατί τον διασκεδάζει να βλέπει το υ του να "βασανίζεται",μέχρι πιο σοβαρούς που έχουν να κάνουν με τον ψυχισμό του υ.
    Είναι Κ και αποφασίζει ότι θέλει.
    Το "γιατί;" μου είναι περιττό.
     
  6. blonde mermaid

    blonde mermaid Contributor

    Κατίσχυση του μυαλού!
    Για να μπορέσει ένα σ να ευχαριστηθεί θα πρέπει να περάσει από το μυαλό του πρώτα ...και το μυαλό του ανοίκει στον Κ!

    Όλα έχουν να κάνουν με τον τρόπο εκπαίδευσης και τις πρακτικές που θέλει το Κ μέλος να εφαρμόσει.
     
  7. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    [Είναι σεξ] Όταν την στείλει να κάνει sex με κάποιον που ξέρει πως δεν θα το ευχαριστηθεί?
    Για ποιον λόγο μπορεί να το κάνει αυτό ο Κ, μας ρωτά ο @Master Electro-pain

    Διερωτώμαι κι εγώ, σεξ είναι εφόσον γίνεται σεξ, αλλά για ποιούς; Για τον αντεπιστέλλοντα Κ δε νομίζω. Εκτός αν εκείνη την ώρα κάνει και αυτός σεξ εκ του συστάδην, με άλλο πρόσωπο.

    Γιατί το κάνει αυτό - που λέει ο Master Electro-pain - ο Κ, αν το κάνει; Μπορώ να σκεφτώ δύο γενικούς λόγους. Ο ένας είναι ότι το υ αυτό είναι τόσο ενοχικό που ό,τι και να κάνει ο Κ, όσες ευθύνες και να τραβήξει από πάνω του δεν ευχαριστιέται οτιδήποτε είναι εκτός πλαισίου αναφοράς του. Ο άλλος είναι ότι η προτίμηση του υ γέρνει ολικά προς την Κυριαρχία και έχει επίγνωση ότι το σεξ δεν είναι Κυριαρχία οπότε, κρίνει ο Κ, δεν πρόκειται να ευχαριστηθεί. Για τον λόγο αυτό ο Κ θέλει να το ωθήσει να δει με τον πιο απτό τρόπο αυτό που ήδη γνωρίζει: Ότι το σεξ χωρίς επικυριαρχία τού είναι αδιάφορο ενώ η επιχκυριαρχία ανεξαρτήτως σεξ είναι όλη η ουσία γι αυτό.

    Θα μπορούσα να πω ότι ο Κ στέλνει το υ να κάνει σεξ με κάποιον ενώ γνωρίζει - δεν έχει επιβάλλει, απλά γνωρίζει - ότι το υ δεν θα ευχαριστηθεί για την δική του απόλαυση. Αλλά μου φαίνεται πως είναι μια κυκλική ερμηνεία άνευ περαιτέρω νοήματος.

    Υποσημείωση: Για να μην ευχαριστηθείτε, όλοι, έγραψα το ποστ αυτό  
     
  8. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    LOL, πιθανό!
    Βέβαια η τα ερωτήματα αυτά είχαν τεθεί στο προηγούμενο νήμα για να καταδειχτεί η ανάγκη ορισμού, από τον συνομιλητή μου, του τι εννοούσε όταν αναφέρετο στο sex.
    Nevertheless, η απάντησή σας είναι μέσα στο κλίμα των ερωτημάτων, τα οποία ετέθησαν και σε εμένα και στην συνέχεια μετέφερα σε αυτό το νήμα.
    Με χαρά, πρόσεξα πως επιχειρείτε να εξετάσετε και το "ποιοί είναι, άραγε, οι λόγοι, για τους οποίους δεν θα το ευχαριστηθεί το υ?", μία οπτική που δεν περιελάμβανε η αρχική τοποθέτηση.
    Επίσης, κάτι για... outsourcing που πρόλαβα να δω, πριν το edit σας, ίσως είχε αξία να παραμείνει (αν και σίγουρα όχι outsourcing Κυριαρχίας!)

    Το... ευχαριστηθήκαμε, όμως  
     
  9. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

    Α. Να το κάνει να συνειδητοποιήσει ( ίσως όχι με την μια ) ότι το σεξ είναι κάτι ενστικτώδες για αυτό δεν έχει να κάνει ούτε με προτίμηση, ούτε με κυριαρχία ούτε με με καλοπέραση, είναι μια φυσική ανάγκη για κάποιον σαν αυτό. Το βοηθά δηλαδή να απο-ρομαντικοποιησει το σεξ. Και να αποδεχτεί το γεγονός ότι είναι ικανό και κυρίως φτιαγμένο για να γαμιεται, ανεξάρτητα του ποιοι, πως κτλ
    Β. Το κάνεις να καταλάβει ότι το σώμα του, η ύπαρξη του, η ευχαρίστηση του δεν του ανήκει αλλά ανήκει σε Εσένα.
    Γ.
    Σκέφτομαι ότι ένας λόγος θα ήταν ότι το υ έχει μεγάλη φυσική τάση για σεξ. Κοινώς καύλες όλη την ώρα αυτό συνήθως σε ένα άτομο με ψυχολογία υ και δεν είναι διαχειρήσιμο και το βάζει σε μπελάδες. Ένα υ με έντονα στοιχεία μαζοχιστικης ψυχολογίας όταν είναι ελεύθερο συνήθως αν όχι πάντα θα μπλέξει σε καταστάσεις που με τον ένα η τον άλλο τρόπο, δεν θα περάσει καλά, κάτι θα πάει στραβά, γιατί αυτό μας τραβάει ασυναίσθητα και συνήθως οι επιλογές είναι ριψοκίνδυνες, είτε με το να θέτουν τον επαγγελματικό τομέα σε κίνδυνο είτε πολλά πολλά. Το να το στέλνει λοιπόν ο Κ στοχευμένα κάπου που ναι μεν δεν θα περασει καλά αλλά θα πάρει την ψυχολογική του " πρέζα " σε ενα περιβάλλον ελεγχόμενο από τον Κ, είναι πολύ πολύ σημαντικό.
    Δ. Γιατί ξέρει ότι αυτό χρειάζεται, να μην περάσει καλά γιατί αυτό θα το κάνει να νοιώσει τίποτα. Και μπορεί την ώρα που κάνει ότι κάνει να μην το ευχαριστείται αλλά γυρίζοντας ένα ακόμη πιο τίποτα στον Κ του, γυρίζει άδειο αλλά και ήρεμο. Δεν έχει να παλέψει κάτι δεν έχει σημασία κάτι. Και καμιά φορά όταν τίποτα δεν έχει σημασία , βρίσκεις και ηρεμία.

    Σκέψεις κάνω, δεν ξέρω, και σίγουρα αυτά που λέω δεν λέω να είναι μια μονιμη κατάσταση που μπορεί να βρίσκεται το υ, απαντώ έχοντας στο νου μου περιστάσεις στιγμές δλδ.
     
  10. Master Electro-pain

    Master Electro-pain Staff Member

    Σκέψεις, σκόρπιες και βγήκε αυτός ο... χείμαρρος, ε?
    Που να'σουν και στα υ ντουζένια σου, δλδ!!!  
     
  11. ἀστράρχη

    ἀστράρχη an asteroid ☆•○•°¤●° Contributor

     
     
  12. gaby_m

    gaby_m open for S/m discussion Premium Member Contributor

    Ευχαρίστως να το επαναφέρω.
    Λογικό